IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Диети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 33>
Автор
Порака
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 16:46
Originally posted by juki juki напиша:

Ме интересира за диетата на Обединетите нации, од BiG_kIsS

За водениот ден, нормално само течноти, но било какви?

И за време на тие 90 дена, диетата е интензивна, без паузи?Водениот ден само вода, затоа се вика воден ден Big%20smile
И паузи не смее...

Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
juki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај juki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2007 во 18:03
Originally posted by juki

Ме интересира за диетата на Обединетите нации, од BiG_kIsS

За водениот ден, нормално само течноти, но било какви?

И за време на тие 90 дена, диетата е интензивна, без паузи?Водениот ден само вода, затоа се вика воден ден Big%20smile
И паузи не смее...

Сигурно е точна диетава?

Зашто една познаничка ја има оваа диета и
според нејзината распоред на храната
има за 6 дена, додека 7 е слободен.
jule
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2007 во 13:00
tocna e dietava, jas ja imam drzeno i imase rezultati , ja znam i taa drugata sto ja zboris ti, ama na taa ne sum bila.....pa sega tvoe e da odlucis koja ke ja drzis TongueWink
kuliraj
Кон врв
Danielsan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Danielsan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 01:53
dietava e 200% tocna
samo sto mora da se ispocituva 90 dena , za da se postigne pravislniot efekt-znaci osven slabeenje i komletno reguliranje na metabolizmot.
a sto se odnesuva do vodeniot den , vo nego se dozvoleni sekakvi tecnosti....voda(normalno) kafinja , caj , sokovi, jogurt ili mleko(najmnogu 1L), supa ...
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 13:25
За водениот ден не мора само вода можеш и лимонада
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 13:26
Заборавете ги модерните диети, дури и ако се навистина успешни, и дознајте како паметно да се храните, со комбинирање на протеините
Што треба да знаеме за месото, рибата и за јајцата

Како што ви ветивме во минатиот број на "Стил", во неколку продолженија ќе ве информираме за најактуелните и најважните прашања врзани за исхраната. Многу често прибегнувајќи кон брзи и модерни диети, од кои повеќето ветуваат и 10 килограми помалку за само неколку дена, редно е најпрво да се информираме за основите на хранливите продукти, што секако ќе ни помогне да ги избегнеме замките, кои се најчеста причина за зголемување на телесната тежина и појавување на дисфункции во организмот. Во денешниот број на ред се месото, рибата и јајцата, продукти што се наоѓаат на врвот на синџирот на исхрана, а во современиот живот сў почесто ги употребуваме не внимавајќи на нивното комбинирање. Без разлика што за нив нў информираат одредени диети и нутриционисти, тие се храна која на организмот му обезбедува важни хранливи состојки и чиј дефицит или суфицит предизвикува дисбаланс во функционирањето на човечкиот организам.

Уште од предисториско време месото е скапоцена и обилна храна како и голем извор на цел комплет протеини, витамини и други хранливи состојки. Всушност, многу антрополози сметаат дека месото најверојатно ја има најзначајната улога во еволуцијата на нашата раса. Иако во последниве неколку години вегетаријанството стана многу популарно, месото сў уште е во центарот на европската исхрана.

Црвеното месо е особено богат извор на железо, кое пак игра голема улога во формирањето на мускулите и здравата крв. Истражувањата врз вегетаријанците покажаа дека тие ризикуваат да имаат недостиг од железо што, пак, доведува до анемија. Доволните количества витамин Б во месото се од суштинско значење за соодветно производство на енергија.

Нашите предци ловеле за да се снабдат со месо и трошеле многу енергија додека го бркале дивечот. Денес нашите снабдувачи со потребните протеини се одгледуваат по фарми и кафези и во голема мера ни се доставуваат и до нашите домови. Но, според некои процени, ние консумираме приближно двапати повеќе протеини отколку што ни е потребно, со што ризикуваме да ги повредиме нашите бубрези и црниот дроб. Многу парчиња месо - особено црвеното месо - се полни со заситени масти кои се поврзуваат со болестите на срцето. Некои истражувања покажуваат дека консумирањето месо може да нў направи посклони на заболување од карцином.

Значи, основната наша задача е не да го отфрлиме сосема месото од листата на јадења, туку да ја скротиме потребата за негово консумирање. Никој не нў спречува и понатаму да уживаме во чизбургерот со сланина. Но, тоа нека се случува еднаш или двапати во месецот. Не смеат да бидат невозможни обидите да се наведнеме, а чувството на леснотија треба да ни биде постојан придружник. Правилната исхрана вели дека консумирањето месо не мора да биде предлог од типот "сў или ништо". Многу јадења, како оние пржените и салатите, може да бидат комбинирани со мали количества месо, но сепак да бидат задоволувачки. Еден сос за паста може да содржи 25 отсто месо и 75 отсто зеленчук. Британската агенција за стандарди во храната препорачува јадење "умерени" количества месо; да се избегнува месото кое има поголеми количества маснотии како што се, на пример, плескавиците, сланината, колбасите, паштетите и саламите и секогаш да се отстранува мрснотијата од месото, како и кожата од пилешкото месо. Германскиот експерт за нутриционизам Изабел Келер советува да се јадат не повеќе од два грама протеини дневно по килограм од телесната тежина; тоа значи дека жените треба да се ограничат во консумирањето протеини во просек до 120 грама дневно, додека за мажите границата е 140 грама дневно.

За понискокалорична алтернатива на црвеното месо се препорачува морската храна. Рибите и членконогите имаат голема концентрација на омега-3 масни киселини, и покажале дека го намалуваат ризикот од болести на срцето, како и во намалување на болките од артритис, но го намалуваат и ризикот од појава на рак на простатата кај мажите.

Но, ни морската храна сепак не е совршена. Еве некои од проблемите:

рибата, особено оние помрсните може да имаат поголеми концентрации на отрови во своето месо. Особен проблем претставува тешкиот метал - живата. Меѓу рибите со најголемо количество жива се: сабјарката, ајкулата и марлинот; лососот (и во двата случаи - и одгледуваниот и дивиот) може да содржат загрижувачко ниво на ПЦБ; се советува дека речните риби-песачи може да содржат разни видови отрови, а тоа зависи од водите во кои живеат. Во некои случаи, американската агенција за заштита на околината ги советува рибарите да го ограничат својот улов на една риба неделно. Некои видови риби од одредени загадени води никогаш не треба да се консумираат, без оглед на околностите.
Кон врв
juki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај juki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2007 во 15:23
Blagodaram na odgovorotBig%20smile

Me interesira za ovosjeto, dali moze da se jade i banana, bidejki vo poveketo dieti ne se preporacuva?

Sakam da ja zamolam KaLiNa ako ja znae drugata varijanta na Dietata na Obedinetite nacii da ja napise.

Pozdrav Big%20smile
Кон врв
angied Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angied Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2007 во 13:09
 
Ниедна диета не е успешна штом испробуваме
повеќе диети едно по друго  а  нема  резултат.
Или нешто се греши во примената.....!!
Кон врв
angied Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angied Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2007 во 13:23
 
I da se izdrzi dietata,najtesko e da se zacuva tezinata
zatoa sto ne mozeme so godini da ja merime na vaga
vo gramovi hranata sto treba da ja konsumirame.....
 
eheh....blaze si im na poslabite
Кон врв
angied Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 471
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај angied Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2007 во 13:31
 
Mislam deka treba da se vnimava na:
 
1.Kvalitetot na hranata
 
2.Kvantitetot na ishranata
 
3.Vremeto na  konzumiranje na hranata
 
4.Sportuvanje
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2007 во 14:09
Originally posted by juki juki напиша:

Blagodaram na odgovorotBig%20smileMe interesira za ovosjeto, dali moze da se jade i banana, bidejki vo poveketo dieti ne se preporacuva?Sakam da ja zamolam KaLiNa ako ja znae drugata varijanta na Dietata na Obedinetite nacii da ja napise.Pozdrav Big%20smile


ej eveyti edna so banani ama neznam nekoj sto ja drzel dali e uspesna ! Fintava e sto si celo vreme na proteini i ne mesas drugo pa toa mozda e ok i ima redzszultat3 pati denvno se pie solja mleko i se jadat po 2 banani
Dietata moze da se drzi 2 dena vo nedelata vo period od nekolku meseci

Eve uste nekoi brzi dieti:


Mleko

se pie po 2 litra melko vo tekot na 3 - 4 dena i se gubi po 3-4 kg


Grozje

Se jade samo zreo grozje i toa po 1 do 2 kg dnevno ,Dietata se drzi najmnogu 1 nedela

Jabolki


Se jadat samo jabolki no bez seker

moze da se drzi edna nedela ia stvarno rezultati stomakot se izramnuva a organizmot se procistuva

Oriz

Vo tekot na denot se jade po 150 g koj se vari ili malce pece no bez zejtin i moze da se kombinira so svez ili varen zelencuk


[/] Limoni

Ovaa e stavno zakon jas ja probav sakav da izgubav 2 kg i ekstra bese

3 dena limoni so malce med i mineralna voda

Se izdrzuvaSekoja dieta ako ne mozete da ja oizdrzite kako sto bas e napisano nema nikogas da zgresite ako ste pregladneti da zemeta nekoja svaza salata ili ovosje i mn da konzumirate limonada!!!!
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2007 во 22:35
iii ke ja probam dietava  imam kaceno 5 kg otkako prestanav da treniram.Smile
speed
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2007 во 01:18
Originally posted by speed speed напиша:iii ke ja probam dietava  imam kaceno 5 kg otkako prestanav da treniram.Smile


Пробај ја таа со јаболкото не е страсно ке издржиш
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2007 во 03:38
thank you very muchSmile uste utre ke e odam na pazar da si kupam jabolki
!!!!


Изменето од speed - 17.Март.2007 во 03:38
speed
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.