IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Диети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 33>
Автор
Порака
mirjanka.ilceva Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mirjanka.ilceva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 12:25
znae li nekoj kade osven vo Zegin mozam da go kupam ona kafeto za slabeenje Vitagold? Velat super bilo edna drugarka namalila 9kg so nego!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 08:14
gго има и во поголемите маркети. околу 300 ден е.


Изменето од blueprayer - 02.Декември.2008 во 08:14
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Enigma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Enigma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2008 во 09:25
nekako ne sum po dietite,kaj mene e periodicno toa nekoe kilce poveke ,pa posle pomalku ,samo si se regulira na periodi a dieti ne mnoguuu..
Mojata dusha ne e pateka,da minesh i da zaminesh,mojata dusha ne e kamin da se zgreesh i da zaminesh,mojata dusha e bozji hram-vleguvash i ostanuvash tamu
Кон врв
Sonja87 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sonja87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 17:44
Јас едно време имав проблеми со тежината.Најдобар начин да се ослабее е да се откажете но и да се придржувате на некои работи.
ДА СЕ ОТКАЖЕТЕ ОД:БРЗА ХРАНА(хамбургери,пица)слатки,чипсови...
ДА ЈАДЕТЕ ПОВЕЌЕ ЗДРАВА ХРАНА (ОВОШЈЕ,ЗЕЛЕНЧУК И СЛ.)
ЗА ДА ОСЛАБЕТЕ НЕ ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ЛЕБ-НЕТОЧНО
ЛЕБОТ ДЕБЕЛЕЕ НО НЕТРЕБА ДА ГО ИСКЛУЧИТЕ ОД ИСХРАНАТА.МОЖЕТЕ ДА ГО ЗАМЕНИТЕ СО ИНТЕГРАЛЕН.
МОЖЕТЕ ДА КОНЗУМИРАТЕ ЗЕЛЕН ЧАЈ.
Кон врв
NASA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NASA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 08:49
jaS OSLABEV 35 KG SO ATKINSONOVATA DIETA I 100 % E SIGURNA VERUVALE ILI NE .JA DRZEV 4 MESECI
Кон врв
SiReNaTa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 257
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SiReNaTa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 19:28
Dieti da drzish a da ne sportuvash koa ke oslabesh ke imash celulit i kozata ke ti visne. Zatoa namalete ja kolcinata na blagi i mrsni raboti, poveke salata, meso na skara, zelencuk pa i corba da e so zaprshka nema vrska, nemoze sea od sve da se lishi covek, i blago nekad e ok, vazno e da se sportuva.
I punicka zena stegnata izgleda ubavo, a slaba so visnata koza i celulit gadno...
pa zatoa samo fitness i normalna ishrana
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2009 во 21:44
POSTPRAZNICNA DETOKSIFIKACIJA

Srekjni i veseli po praznicnite denovi, ispolneti i odmoreni, nagosteni od ubavite ni trpezi..no i podzdebeleni, opieni od ljubov...no i od alkoholнамигнување....
Eve nekolku soveti i recepti koi mozat da se vklucat vo naseto meni po ovie denovi:

1. Konzumirajte mnogu svezo ovosje i zelencuk: osobeno jabolka i limoni; domati, celer, morkov, brokula.

2. Napitoci: MNOGU VODA, ZELEN CAJ, LIMONADA

3. SALATI:
- zelka, morkovi, maslinki, kromid, semki od tikva, maslinovo maslo, sol, crn piper
- domati, kromid, avokado, ocet, maslinovo maslo, sol, crn piper
- domati, kromid, zelena salata, sol, maslinovo maslo

4.SUPI:
- supa od brokula
- supa/corba od zelencuk: morkovi, celer, praz, luk, kromid, majcina dusicka, spanakj.

5. MANDZICKI
Lekja, spanakj, grasok....
Кон врв
zoka-b Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoka-b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2009 во 15:59
Ве молам ај некој нека даде екој совет за слабеење!!!
Многу сум разочарана од мојот изглед. Слушнав дека помагал чај од магдонос,ама незнам колку треба да конзумирам дневно.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 00:21

Зока, ако искрено си решила да ослабнеш, фаќај се за работа, засукај ракавите и работи на тоа........

Ако бараш некој да ти даде магичен рецепт, нема шанси.....да ослабнеш само со чај од магданос.....нема да можеш.......

треба да си спремна за мноооооогу работи.......

1. Почни да вежбаш. ова ти е прво и основно. Ако си била физички неактивна не значи дека веднаш треба секој ден да почнеш да вежбаш, туку најпрво 2-3 пати неделно и како ќе стекнуваш кондиција, така ќе вежбаш повеќепати неделно.......Што да почнеш да вежбаш е релативно. Зависи што ти се чини интересно. Можеш да си набавиш ЦД со аеробик и да си вежбаш дома сама...Или да се запишеш на аеробик, пилатес, фитнес. Можеш да трчаш. Можеш да се качуваш на планина. Да играш тенис, да скокаш јаже......Се зависи за што имаш услови......

2. Среди си ја исхраната. Бидејќи си љубител на храната (претпоставувам ) ќе ти биде тешко се живо и диво што си јадела да исфрлиш од еднаш, па затоа почни едно по едно што не чини да исфрлаш..........

     - јас би ти рекла прво благото АУТ. Не јади торти, колачи, бисквити, еурокрем, бонбони.......Ако добиеш криза за благо имај си при рака мед и слободно штом ќе ти се пријаде апни си........

      - Леб да си јадеш. Тоа е најголема заблуда дека треба да не јадеме леб за да ослабиме. Доколку можеш убаво би било да го замениш белиот леб со црн. Имаш најразновидно црни лебови: Интегрален, диетален, посипан со семенки.......каков сакаш, таков почни да конзумираш.....

     - Сувомесното АУТ. Со сите сили обиди се колку можеш да не јадеш колбаси (особено пржени со јајца), шунки, чајни, кулен, хамбуршка....итн итн....Пример: Наместо да спржиш колбаси и јајца спржи си млад кромид и јајца, урда и јајца, печурки и јајца итн......

Сега малку за тоа што треба да внесеш во исхраната, што ДА ЈАДЕШ а не си јадела порано.....

       - житарици ИН. Велат да се јадат за појадок со млеко или јогурт..но мене не ме најадуваат, па ако е таков и твојот случај јади си ги како предпојадок (јас така си ги крстив ), а потоа продолжи со појадок...
Еве ти пример за предпојадок: Мешани снегулки од овес, рж и јачмен, потоа интегрален сусам, ленено семе, пченични никулци, пченични трици..и сето помешано со јогурт..или со млеко и мед.....
За ручек житариците исто така можеш да ги вклучиш: интегрален ориз, понатаму почни да употребуваш интегрално ПРОСО (евтино е и во се може да се додава), пченица и пченка можеш да додаваш во било каква манџа (компири, грав, леќа, грашок, боранија).......

      - многу супа од зеленчук. Пред јадење ако исркаш една чинија супа, нема да изедеш толку многу од храната...

      - мноооооооогу овошје. Секое утро после миењето заби овошката право во уста. Јаболки, киви, портокали, круши, праски, грозје......абе било какво важно колку можеш повеќе. Штом ќе изедеш овошка пред ручек помалку ќе изедеш од храната предвидена за ручекот......


КАКО ШТО РЕКОВ ПОСТЕПЕНО. ЕДНО ПО ЕДНО.....ПОЧНИ ОД ТОА ШТО ТИ СЕ ЧИНИ НАЈЛЕСНО......
МИР со сите
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 00:28

Можеш да пиеш наутро зелен чај без шеќер.......

Има и други ситни финтички:

- кога купуваш маргарин наместо обичен земи си таков на кој пишува light......тој е со намалена масленост...

- кога купуваш млечни производи наместо полномасни пак земи си light со намалена масленост.......

- секогаш во ташна носи си јаболка или некое друго овошје да си каснеш ако си излезена и многу гладна, па да не паднеш во искушение да се нафрлиш на некој хамбургер.....

- наместо газирани сокови, пиј природни цедени (не оние тетрапак преполни се со шекери)


ПРВО ФАТИ СЕ ЗА ФИЗИЧКАТА АКТИВНОСТ.........ПОСЛЕ СРЕДИ СИ ЈА ИСХРАНАТА........

ТИ ПОСАКУВАМ СРЕЌА......
МИР со сите
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 15:26
Најдобра диета-земи јади со Кинески стапчиња, ова ми беше совет од еден мој драг колега хахахахахахах, па види колку можеш да изедеш со нив
Мала шала
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
zoka-b Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoka-b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 18:53
Благодарам мнгу на советите "polzavce"!!!Сигурно ќе преземам нешто од овие работи што ми имате наведено!!!Поздрав4е и се надевам дека ке има ефекти!!!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 22:38
pokraj sovetite od Polzavce, moj sovet, posledniot obrok neka ti bide vo 19h ili najkasno 20h .

caj od magdonos, a i bilo koj caj bez seker , odprilika 2 litra dnevno, namesto voda
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 22:51
физика вика вака
масата се зголемува со додавање на нова маса
енергијата не се губи само се претвара во друг вид

тогаш прави го , по овие закони

не додавај нова маса
и претварај ја енеријата во друг вид





Изменето од anakin - 07.Март.2009 во 22:51
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,891 секунди.