IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Диети
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диети

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 33>
Автор
Порака
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 23:25
човечкото тело е ногу комплексно, за да може така едноставно да се каже дека некоа диета функционира безпрекорно, а друга не!
не ми е целта да напаѓам некои размислувања и искуства туку напротив да кажам како јас размислувам. прво да кажам дека немам проблем со тежината, не сум доктор на медицина, а и тоа дека сум дијабетичар подолго време.
јас би ги советувал сите кои имат проблем со тежината најпрво да посетат лекар стручњак и тоа од следните области, како шо се по ред: ендокринолог, интернист- специјалист за дигестивни заболувања прво(незнам во мк дали постое и како се вика), па после другите внатрешни органи како црн дроб, жолчка, панкреас етц., а на крај и психијатар. е од кога ќе се најде проблемот, зошто страдате од прекумерена тежина (дијагноза), тогаш ја следите диетата што ќе ви ја препорачат али лекарите, а и немора да значи дека само диетата е решение, туку можно е да биде ногу посложено.
да кажам и зошто така мислам: како шо кажав човечкиот организам е комплексна, ја би рекол машина, а и ги има разни модели:))
сакам да кажам дека, за да функционира човекот му се потребни разни материи што се внесуват најчесто преку исхраната и после преку голем број и разни процеси да се доведат у облик каков што може да ги искористе телото. значи ако има голем број на процеси има и големи шанси да заебе (затае) некој од тиа процеси, а како последица да се јаве меѓу другите симптоми и дебелеење!
и пошто дебелеењето како симптом може да биде последица на различни проблеми, значи дека и решенијата се различни од случај до случај.
воа е општо кажано, колку за идеа, а за поконкретни одговори би требело да се обратите на лекар и да се соочите со реалноста, а не одма да се зафаќате со диета шо може и ќе функционира, а пак да не е решение за вашиот проблем и да дојде до полошо!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 23:28
Originally posted by marija-92 marija-92 напиша:

hm..pa nz probajte so javorov sirup..
a kolku e zdravo nz
samo znam deka 10 dena trae dietata i se pie sirupot, niso ne se konzumira ..:S:S
да бе да јаворов сируп. бетер од тоа нема. навистина може за 1 недела да се симнат 5 кила и ке се израдувате и ке продолжите и ке ослабете ама и ке шетате   со модрици по нозе и дупки околу очи. изгледа не сум спомнала дека од тоа нејадење навистина ослабев (да не речам се исушив) ама и изгубив 9 заба па на 20 год ставав порцелан. очите ми пропаднаа ноктите ми се искршија на се личев освен на човек. фала богу помина сето тоа.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
marija-92 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija-92 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 12:57
Dieta za 15 dena od klinika za kardiologija
Garancija 100%

POJADOKOT e ist vo tekot na 15 dena se konzumira vo 10 casot i se sostoi od ovosje (portokal,krusa,praska,dinja,lubenica-ne smee banana,grozje) dvopek i solja kafe ili caj, no bez seker

RUCEK sekoj den vo 15 casot
1 den
RUCEK: 1 portokal, 1 vareno jajce, 1 kance kiselo mleko (1/2 l)
VECERA: 2 domati, 2 vareni jajvca, salata ili krastavica, 2 dvopeka

2 den
RUCEK: isto kako i prviot den
VECERA: 125 gr meleno vareno junesko meso, 1 domat, 1 portokal, 1 dvopek i kafe ili caj bez seker

3 den
RUCEK: 1 portokal, 1 vareno jajce, 1 kance kiselo mleko, 1 glavica salata ili krastavica
VECERA: 125 gr meleno vareno junesko meso, 1 portokal, 1 dvopek +caj ili kafe bez seker

4 den
RUCEK: 125 gr kravjo sirenje, 1 domat ili salca, 1 dvopek
VECERA: 125 gr meleno vareno junesko meso, 2 domati 1 jabolko 1 dvopek

5 den
RUCEK: 200 gr vareno meso ili riba, 1 domat ili salca i 1 dvopek
VECERA: 1/2 kg varen zelencuk (morkov, grasak,kompir) 1 vareno jajce 1 domat


trae 15 dena znaci ovaa dieta se povtoruva 3 pati a za javorov znam deka e tesko izdrzliva i ako covek ne go smeni rezimot na ishrana vednas gi vraka izgubenite kilogrami..
Кон врв
marija-92 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija-92 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 12:58
aa i zaboraiv da pisam vecera vo 19 casot
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 14:10
marija-92


ova - 92,
 poradi kilazata e?збунетост 
You live only ONCE!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 14:12
Марија ја имам држено оваа диета само вегетаријанската верзија. Диетата навистина е супер симнав брзо но има една слаба страна-што после неа го изгубив апетитот.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
marija-92 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija-92 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 15:09
92 godina rodena
Кон врв
marija-92 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija-92 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 15:11
dietata e na edna komsika i bas i ja pobarav poradi forumov   i mislam deka dobro i ide
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 15:14

Jas drzam dve - tri dieti odednas , edna mi e malku газење%20од%20смеење

[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 16:25
Јас не.

Изменето од superboy - 09.Август.2008 во 16:27
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
marija-92 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija-92 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 16:44
Ne, mama drzi i ko so gleam tesko e taka da ja
ne planiram    
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 13:00
сум држела...........но веќе не практикувам строги диети........подобро е умерено да јадеш и се да внесуваш во организмот
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2008 во 13:10
држев диети и ослабував ама сегогаш постепено вракаш некое кило.........јас секогаш мислам дека треба да ослабам уште3-5кг...........ама од диетите ми опадна имунитетот,крвта,а имам и проблем со опагање на косата...........сега е касно, ама гледам по здраво да се хранам без претерувања и вечерања
Кон врв
realna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај realna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 23:42
da da
srekata ne e vo parite no nema sreka bez pari, parite se sredstvo ne se sami po sebe cel!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.