IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Живот во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
krin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 148
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај krin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2007 во 02:49
GRENLAND
Кон врв
MENANY Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2007
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MENANY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 11:51
Mene mnogu me bendisva zivotot vo stranstvo od samiot pocetok i ne bi sakala da se vratam da ziveam nazad vo mk,a toa sto mi nedostigaat mnogu nesta i sto me faka nastalgija vistina e ali ima lek i za toa ,kao ne ziveam mnogu daleku cetiri sati samo so avion se vrakam sekogas koga imam sansa.Sega si kupiv bilet trgnuvam vtornik za Makedonija,odvaj cekam da mu go pokazam moeto angelce na site moi bliskiголемо%20гушкање
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 15:29
Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 15:48
Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...



Na site tie luge sigurno ne im bilo ubavo ovta pa zatoa zaminale i toa e mozebi edna od pricinite zosto sakaat da zaboravat na Makedonija vo slucajov!
Istoto go pravat i drzavjani na drugi drzavi!
Na pr. si bil vo zatvor i sega koga ke izlezes od zatvor im se falis na site kaj bese ili ke probas da go sokries toa ili pak ke gledas pak tamu da se vratis!
Ako drzavata od kade so izbegale tie na pecalba bila dobra i mu nudela dobar zivot tie na prvo mesto ne bi i zaminale vo druga drzava!
Znaci ne gi opravduvam tie predavnicki odnosi na nekoi luge no i ne mozeme da gi obvinuvame zatoa sto ne im sme vo kozata!!!
car's freack
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2008 во 18:17
Originally posted by alekso_2000 alekso_2000 напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...



Na site tie luge sigurno ne im bilo ubavo ovta pa zatoa zaminale i toa e mozebi edna od pricinite zosto sakaat da zaboravat na Makedonija vo slucajov!
Istoto go pravat i drzavjani na drugi drzavi!
Na pr. si bil vo zatvor i sega koga ke izlezes od zatvor im se falis na site kaj bese ili ke probas da go sokries toa ili pak ke gledas pak tamu da se vratis!
Ako drzavata od kade so izbegale tie na pecalba bila dobra i mu nudela dobar zivot tie na prvo mesto ne bi i zaminale vo druga drzava!
Znaci ne gi opravduvam tie predavnicki odnosi na nekoi luge no i ne mozeme da gi obvinuvame zatoa sto ne im sme vo kozata!!!




Sekako deka ima luge sto izbegale od drzavata no toa ne moze da se kaze za site sto se nadvor!Nekoi otisle i od drugi pricini:gi pratile po sluzbena dolznost,nekoi otisle od ljubov,nekoi izbegale od ljubov..Ama toa ne znaci deka treba da se zaboravi od kade si dosol i sto si bil!Naprotiv!Drzavata ni e takva kakva sto e (za zal!),no ima i doma luge sto mizeruvaat pa sepak si ja sakaat drzavata.Ako mislis deka ke zaboravis koj si i sto si i od kade si taka lesno sto ke izbegas vo druga drzava,epten si greska.Toa sto sme - sme i treba da go prifatime kakom takvo.
Ne mozes da izbegas od losata smrdea - taa ke te stigne kaj i da si..
Кон врв
ellie_ Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ellie_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 09:58
Sekogas koga doagjame vo Makedonija, i od avion koga kje go vidam Skopje grutka cuvstvuvam vo grloto. I kolku i da mi e ubavo i da se raduvam na sredbata so moite rodnini sepak uste na aerodromot me "udira" realnosta.

Za zal imame mnogu da ucime, i mnogu mi e krivo sto koga kje doagjam ne retko se slucilo da "davam" suveniri i globa za licni potrebi.

No, gorda sum da kazam deka vo Amsterdam si zapekov ajvar (mnogu skrisno vo nasiot dvor), deka vo New York redovno pravime kjebapcinja, a ne samo hamburgers, vo Milano pieme vino so bitolsko sirence...

Taka da kade i da sme nasata Makedonija si e so nas. Doma si imame pokraj mnogute suveniri i makedonski opinci.

A makedonskata muzika e del od moeto sekojdnevie. mojot soprug mnogu se raduva koga kje mu recam "ajde utre da bideme makedonci", a toa znaci se sto imame da podelime, da zapeeme, da se sakame.

Pozdrav
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 14:51
Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...
 
 Mila Anaseta,ne velam deka nemas pravo no mnogu zavisi ,dali navistina se çuvstvuva çovek kako presaden ........
 Ziveam vo stranstvo veke 18 godini so moeto semejstvo i toçno imam i jas momenti na golema nostalgja!Decata mi se rodeni tuka i kaj nas doma se zboruva makedonski.Site nasi prijateli ,ovdesni,ja obozavaat nasata kujna i na nasite praznici !Voduseveni se so makedonskata kultura i makedonskite obiçai!Ne se çustvuvam kako presadena ,ne ,voopsto!Samo iman sreka da ziveam daleku od Makedonija i  da im pokazam na lugeti koi ne ja poznavaat ,deka Makedonija e prekrasna zemjaсреќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 15:07
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:


 

 Mila Anaseta,ne velam deka nemas pravo no mnogu zavisi ,dali navistina se çuvstvuva çovek kako presaden ........

 Ziveam vo stranstvo veke 18 godini so moeto semejstvo i toçno imam i jas momenti na golema nostalgja!Decata mi se rodeni tuka i kaj nas doma se zboruva makedonski.Site nasi prijateli ,ovdesni,ja obozavaat nasata kujna i na nasite praznici !Voduseveni se so makedonskata kultura i makedonskite obiçai!Ne se çustvuvam kako presadena ,ne ,voopsto!Samo iman sreka da ziveam daleku od Makedonija i  da im pokazam na lugeti koi ne ja poznavaat ,deka Makedonija e prekrasna zemjaсреќа


... i kaj nas e toa taka. I nie doama zboruvame Makedonski, sakam jazikot da ne se zaboravi! Sakam kulturata na drugi da im e pokazam, i ako po nekogas tesko e da im se objasni, no sepak uspevam! I gordo ke kazam ( denes nesto mnogu gordo kazuvam) deka kerkami ja OBOZAVA Makedonija!!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 15:54
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

Originally posted by anastea anastea напиша:

Za mene edno e vazno: AKO SE POCITUVAS SAMIOT SEBESI KE TE POCITUVAAT I DRUGITE!Eden del od nasive sto ziveat vo stranstvo kako da se sramat da kazat od kade doagaat,se odnesuvaat nedostoinstveno i kako (da upotre*am eden neubav zbor) bezrbetnici.Prifakaat se od ovdesnata kultura (a poveke od nekulturata)a svojata vednas ja zaboravaat (ako voopsto ja imale).Gi ucat svoite deca da zboruvaat na tamosniot jazik,megusebno ne ni zboruvaat makedonski (za da naucele decata???).Kon strancite se odnesuvaat dodvoruvacki,gi praznuvaat nivnite praznici a nasite gi zaboravaat..i bezbroj drugi raboti koi se nedolicni i ednostavno te pravat da se sramis..(rekov ne site,eden del od nasincive,za sreka),SAKAAT DA ZABORAVAT OD KADE DOSLE I STO BILE!
Pa zosto da se sramam da kazam deka sum od Makedonija,da zboruvam makedonski,da im pokazam na nasive stranski prijateli eden del od nasata prebogata kulturna riznica (koja nikogo ne ostava ramnodusen),da se setam so ispravena glava i da ne izigruvam STRANEC koga toa ne sum i ne mozam da bidam (bez razlika sto velat dokumentite):NIKOGAS NE SMEEME DA IZGUBIME OD PREDVID DEKA NIE
KAKO PRVO I OSNOVNO SME MAKEDONCI!
Ete toa mi tezese i sakav da go kazam zatoa sto mi smeta.Inaku zivotot vo stranstvo normalno si ima i svoi prednosti i nedostatoci.Od edna strana materijalnite moznosti se pogolemi,ti se otvaraat poveke perspektivi na sekoj plan,gi nema lazniot moral i malograganstina sto kaj nas uste tesko da se iskorenat..Od druga strana si se otkinal od korenot,a toa boli...
I sekogas ke se cuvstvuvas kako presadeno rastenie,bez razlika dali ke se adaptiras ili ne...
 
 Mila Anaseta,ne velam deka nemas pravo no mnogu zavisi ,dali navistina se çuvstvuva çovek kako presaden ........
 Ziveam vo stranstvo veke 18 godini so moeto semejstvo i toçno imam i jas momenti na golema nostalgja!Decata mi se rodeni tuka i kaj nas doma se zboruva makedonski.Site nasi prijateli ,ovdesni,ja obozavaat nasata kujna i na nasite praznici !Voduseveni se so makedonskata kultura i makedonskite obiçai!Ne se çustvuvam kako presadena ,ne ,voopsto!Samo iman sreka da ziveam daleku od Makedonija i  da im pokazam na lugeti koi ne ja poznavaat ,deka Makedonija e prekrasna zemjaсреќа
 
_____________________________________________________________
Jas rekov eden del od nasincite, ne site, za sreka.намигнување
I 100 godini da zivees vo stranstvo,kolku i da si adaptiran,ako si roden vo Makedonija, sekogas ke bides PRESADENO RASTENIE, bez razlika dali se cuvstvuvas taka ili ne, zatoa sto toa e FAKT! Sekogas nesto ke te vlece kon korenot... bez razlika dali uspealo presaduvanjeto na novoto tlo ili ne... kako sto vikas, momenti na golema nostalgija... na toa i mislev..тага


Изменето од anastea - 16.Јуни.2008 во 15:52
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.