IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Живот во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 22:23
Originally posted by maruska<font color=#ff0000> maruska напиша:

јас не можам да разберам што народ сме си
...........не ни чини во странство....многу се работело!!!......не ни чини тука.....немаме никакви можности за работа!!!.............итн....па што ни чини на нас..............по се изгледа ништо Confused



na ova prasanje samo brza e najkompetenten da odgovori

ke cekame toj da pise sto narod sme
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 03:09
Откако ќе помине првичниот период на адаптација, што може да биде денови или години, животот во странство во суштина е ист како и животот дома.

Има разлики, се разбира, ама работите што го прават човек среќен или несреќен не зависат толку од тоа што е околу него, туку од тоа што е во него.

Затоа и тие што си мрчат колку е тешко во Македонија кога ќе излезат се жалат со иста сила, само за други нешта. Позитивните луѓе, тие што им се работи, насекаде ќе го најдат своето место и ќе бидат задоволни.

Се разбира, тоа не значи дека не ми недостига ништо од Мк... Да, ми недостигаат разни луѓе, места, чувства. Ако бидам таму, ќе ми недостигаат работи од тука.






Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Tonchie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Поискрен од Мона Лиза

Регистриран: 02.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tonchie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 03:19
Секој има различен праг на адаптибилност.

Баш на работа правиме муабет за тоа кој колку работи и колку зима плата.
Најтрудољубивиот дечко, зима само малку повеќе од најслабоплатените во фирма, итоа затоа што тој работи 6 дена неделно додека другите работиме по 5.
Најдобро платените, доаѓаат на работа у 10, пијат кафе на работа до 11, чепкаат по нет портали и мејл до 13, потоа одат на Кеј на кафе, се враќаат и можеби подработуваат по нешто.

Е сеа, Душко, така се вика момчето, да е во средина во која се цени трудот има многу да просперира, додека овие шмизлите со добра плата, доколку не успеат таму да си најдат спонзор во брзо време, чисто се сомневам дека ќе остнат.

Е сеа мојот случај: За овие 5 години како активно менувам работни места, имали ситуации коа не ми давале плата па сум забушавал и јас, но најголем дел од времето сум рмбал поштено, и што на крај?! Нит иам ден стаж, нит иам нешто спечалено у живот.

Роднините има неколку што ги сакам и почитувам но од презафатеност или од тоа што живеат далеку ретко ги гледам. Пријатели...  се чувствувам како социјална личност и верувам дека секаде би нашол пријатели. Бај д веј имате интернет поѓаволите, пишувајте по форуми, киснете на месинџер.
Немам потпис, ама имам профил на YouTube
Кон врв
maruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 12:09
ајде, чекам јас да ми одговори брза......брза, брза кај си??? Smile
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 00:31
marushka,....da ne si hargitay?,...edna glumica,.....a,shto si me prashala pa da ti odgovoram?,....ne sakam da chekashBig%20smile
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
maruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 08:29
јас не те прашав, туку беше прозван дека си ти најкомпетентен да одговориш на оваа тема.....види претходна страна .....не се секирај не брзам никаде Big%20smile
 
 
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 11:02
Sea edni rodnini od strancija skoro gi oterav u picku mater. Trosis na niv da gi precekas kako luge, gi setas kao vodic i uste ne sekoe doaganje komentiraat kako dobro sme ziveele

Изменето од zbunet - 18.Мај.2007 во 11:04
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2007 во 23:56
hahah
si imal pravo,
ama,ne si trebal ili
ne treba da gi pustis
da se v'rnat naz'd
frli im gi pasportite
pa nek' ziveat tuka.LOL
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 02:41
Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се
 молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

ALI ZAPAMTI EDNA POGOVORKA KOJA E MNOGU VISTINITA:'NIKOGAS NE VELI NIKOGAS' i jas porano velev nikogas za mnogu raboti so mi se slucuvaat sega... pa taka sega mislis dodeka si mlada uste i dodeka te izdrzuvaat tvoite...ali za zal nekogas vo zivotot se slucuvaat i raboti koga nemozeme da izbirame...i edinstvena opcija ni ostanuva da otideme vo stranstvo i da specalime po neso za zivot...eve na primer ti da imas deca i da dojdat crni denovi da pocnat nokti da grickaat decata i da zaribas so pari a pritoa da ti se otvori sansa da otides na rabota vo stranstvo?so bi odbrala?sigurno custvata so gi imas nema da dades da ti upravyuvaat so odlukite i ke zamines odma...
speed
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 10:15
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се
 молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

ALI ZAPAMTI EDNA POGOVORKA KOJA E MNOGU VISTINITA:'NIKOGAS NE VELI NIKOGAS' i jas porano velev nikogas za mnogu raboti so mi se slucuvaat sega... pa taka sega mislis dodeka si mlada uste i dodeka te izdrzuvaat tvoite...ali za zal nekogas vo zivotot se slucuvaat i raboti koga nemozeme da izbirame...i edinstvena opcija ni ostanuva da otideme vo stranstvo i da specalime po neso za zivot...eve na primer ti da imas deca i da dojdat crni denovi da pocnat nokti da grickaat decata i da zaribas so pari a pritoa da ti se otvori sansa da otides na rabota vo stranstvo?so bi odbrala?sigurno custvata so gi imas nema da dades da ti upravyuvaat so odlukite i ke zamines odma...

Clap
Make love and respect your profession

Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 11:31
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Откако ќе помине првичниот период на адаптација, што може да биде денови или години, животот во странство во суштина е ист како и животот дома.

Има разлики, се разбира, ама работите што го прават човек среќен или несреќен не зависат толку од тоа што е околу него, туку од тоа што е во него.

Затоа и тие што си мрчат колку е тешко во Македонија кога ќе излезат се жалат со иста сила, само за други нешта. Позитивните луѓе, тие што им се работи, насекаде ќе го најдат своето место и ќе бидат задоволни.

Се разбира, тоа не значи дека не ми недостига ништо од Мк... Да, ми недостигаат разни луѓе, места, чувства. Ако бидам таму, ќе ми недостигаат работи од тука.






bas taka, adaptiranjeto e kaj sekoj razlicno so so vremeto se naviknuvas.Rabotnikot ostanuva NERABOTNIK kaj  da se naoga, dal vo MK ili nadvor od nejze, ako saka da legaci , a na zapad nema legacenje zasto samite na primer norvezani, italjani, belgijani ne legacat a ne dojdeniot, ondak ne mu cini ni stranstvo.Kukaat tie sto ne se snasle  i bas takvite se vratile nazad, so izgovor deka im bil preskap stanot koj go plakale, deka nemalo rabota,(ima rabota samo da rabotis) deka davackite bile golemi.Seto ova e isto za italjanite ili norvezanite , ali i za nas dojdencite.Ne rabotis NEMAS, rabotis IMAS.Nauceni od MK na legasenje i spienje do 12 , ili idenje na rabota i tepanje vreme na internet i odenje na kafinja kao vreme za pauza, e ovde nema toa.Internetot se znae zs ke go koristam na rabota, a ne da mircam,ondak ke si gi izrabotam posteno 8 casa i zatoa ke sum platena, a kaj nas ni ke gi izrabotis kao sto treba tie 8 sati , a koa ke ti ja dadat platata e ondak e MALKU, e malku e za toa sto ste go srabotile. ako voopsto i ste rabotele


Изменето од MisIcA, - 19.Мај.2007 во 11:35
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 13:32
Точно Мисица,

Мора да се работи, инаку никој нема да те трпи. Никаков интернет на работа, никакви кафиња со колешки и оговарање, мора да бидеш љубезен со клиенти и со колеги...

Многу луѓе се навикнати на малку поинакво темпо и немаат дисциплина, ама ако не успеат да се приспособат, се враќаат назад. Или уште полоша варијанта - седат тука ама воопшто никако не се интегрираат, само оговараат колку лошо било а во Мк каков рај е.

Но и во Мк веќе се работи здраво на многу места, особено во приватизираните компании - работев една година и сум се враќала од работа исцедена како лимон. Колегите што останаа таму уште работат по многу повеќе од 8часа без да им се плати дополнително. Така да и во Мк на некои места почнуваат да се менат работите.




Изменето од Miriam - 19.Мај.2007 во 13:32
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 13:41
Originally posted by speed speed напиша:

Originally posted by SeXY SeXY напиша:

Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се
 молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....

ALI ZAPAMTI EDNA POGOVORKA KOJA E MNOGU VISTINITA:'NIKOGAS NE VELI NIKOGAS' i jas porano velev nikogas za mnogu raboti so mi se slucuvaat sega... pa taka sega mislis dodeka si mlada uste i dodeka te izdrzuvaat tvoite...ali za zal nekogas vo zivotot se slucuvaat i raboti koga nemozeme da izbirame...i edinstvena opcija ni ostanuva da otideme vo stranstvo i da specalime po neso za zivot...eve na primer ti da imas deca i da dojdat crni denovi da pocnat nokti da grickaat decata i da zaribas so pari a pritoa da ti se otvori sansa da otides na rabota vo stranstvo?so bi odbrala?sigurno custvata so gi imas nema da dades da ti upravyuvaat so odlukite i ke zamines odma...


Спид, ако ви се пружи шанса и ако треба да одите заради финансии, не го прифаќајте тоа толку трагично. Никој не рекол дека ако заминете не смеете да се вратите. А ако се прави било што без никакво позитивно чувство, заради тоа што се чувствуваш приморан, многу потешка ќе ви биде адаптацијата и на вас и на децата.

Барем во денешно време кога има авиони и за неполн ден си на другиот крај на светот, не е како порано кога по 3 месеца се патувало со брод за да се отиде на печалба. Има интернет, телефони, веб-камери, така да не се прекинува сосема врската со блиските.

Маж ми, на пример, повеќе прави муабет со брат му откако сме тука отколку кога живееја во иста куќа. Не велам дека е исто, полека се оддалечуваш од луѓето, ама не е како да праќаш писмо и со месеци чекаш одговор.

Подобро да проба човек, макар и да не успее, отколку да нема леб на маса и да се кае отпосле
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 19:54
e daSmile
speed
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,439 секунди.