IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Живот во странство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Живот во странство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 09:17
Мене многу ми недостасуваат пријателите кои ми се во странство CryCryCry
Знам дека ке помине многу време кога повторно ке ги гушнам..Но, ете колку и да пишувам меил со нив радувам, не е тоа тоа.. Многу од нив си имаат дечиња на кои не можам ни да си се изнагушкам...CryCryCryCry
Сега ми е многу битно што се добро, за другото, ке има време кога тогаш пак ке ни се вкрстат патиштата..
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 10:02
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

 site od niv kopneat po ova nase Skopje
 

 

 

 

Butel jas kopneam po Kumanovo



Mislev na onie koi jas gi poznavam, a se vo stranstvo :), sekako deka sekoj kopnee po krajot od kade poteknuva
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 10:25
Чекајте бе луѓе или жени требаше да кажамLOL

Девојчето е тукушто отидено во странство и и е тешко прилагодувањето односно одвојувањето од домашните...

Не е темава патриотска па да се докажуваме колкави македонци смеBig%20smile

Јас на пример бев една година немажена во Германија, за да видам дали ќе можам да се прилагодам. Многу голема подршка имав од маж ми (тогаш дечко)... во ниеден момент не се осеќав дека сум на нечиј товар, запоставена итн... Кога он беше на работа јас шетав по музеи, со точак се развозував, по продавници, по трговски центри... најубаво ми беше во библиотека...  е таму се заборавав... земав книги на англиски (германскиот не го знаев), а и на спрски (се и сешто има по библиотекиве овде). После земав документарци, филмови и ЦДиња за учење на германски. Кога почнав на к*рс веќе бев за повисок степен... таму запознав најразлични луѓе од најразлични нации и супер се дружевме. Еднаш неделно се збиравме да готвиме начи национални јадења... За тие шест месеци на к*рс, супер си поминав..
Исто со маж ми многу шетавме, по дворци, па на излети, на концерти итн.

После се вративме во МК се венчавме, почекав два месеца за фамилијарна виза и дојдов во Германија. Едноставно првата година ми беше бурна... немав време за плачењеBig%20smile
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2006 во 18:07
Блазе си ти..... 
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2006 во 10:41
Originally posted by joli joli напиша:

mene me interesira kako im e na lugeto sto se otideni vo strastvo kako gi prebroduvaat prvite godini tamu i sto mislat za zivootot tamu dali imate premnogu nostalgija za svoite doma-roditeli,braka,sestri i drustvo kako useale nekoi luge-sakam da znamUnhappy



sekoj pocetok e tezok dodeka da se naviknes na lugjeto i na burniot zivot vo stranstvo.

by the way mene nostalgija me faka sekoj pat koga ke pomislam na moite i na sestra mi Cry

drugoto se e ok
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2006 во 11:13

Zivotot e uvab osobeno ako devojkata , zenata e vrabotena.Pri razgovor so moi prijatelki koi ne se vraboteni velat deka cela nedela se zatvoreni doma cekajki nedela da izlezat i toa ako soprugot ne e umoren od teshkata fizichka rabota, zosto vo Italija pogolem del na makedonci rabotat vo gradezni firmi, ne se druzat so italijani, odnosno samo so makedonci i taka se cuvstvuvaat malku ne prilagodeni vo noviot nacin na zivot.Mnogumina i ne go poznavaat dobro jazikot, nemaaat svoj avtomobil(so avtomobilot koj go imaat soprugot im odi na rabota) i imaat poteshkotii okolu nabavki, potoa okolu razgovor so nastavnicite vo ucilishtata na nivnite deca itn...jazikot e osnovnoto nesto vo edna zemja kako i vrabotuvanjeto.Ne se raboti za setanje i da ja vidime Italija i nejzinata ubavina, zosto izgleda Italiaj povekemina niv gi gleda otkolku tie nea.

Sepak maldite generacii odlicno go prifatile zivotot, taka da za niv e neverovatno lesno za se, zosto se tretiraat ednakvo kako so italijanite.

Изменето од maja - 25.Ноември.2006 во 11:23
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2007 во 13:14
Originally posted by maja 30 maja 30 напиша:

Sepak Makedonija ja nosam vo srceto, kade i da sum ostanav Makedonka 
 
 
 
 
I toa ostanav gorda Makedonka
Samo ova ke ni ostane, drugoto so tekot na vremeto se gubi.Se e poinaku, kako pominuvaat godinite navikata i semejstvoto go pravi svoeto.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 01:34
Никогаш не би заминала имам пријатели во Лондон и се молат што побрзо да се вратат. тешко е далеку од ближните....
Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 15:42
    Zivotot vo stranstvo e daleku mnogu podobar i poorganiziran i toa vo site sferi od zivotot za razlika od ovdesniot vo Makedonija.
Toa e fakt !


  

Make love and respect your profession

Кон врв
gocefbn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 270
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocefbn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 23:42
    - Za najbliznite bi mi bilo mnogu zal no za Makedonija ...mozebi DA, no sepak ne sum tolku mnogu siguren zatoa sto glavnata pricina poradi koja sum zaminal vo stranstvo na argatlak e se razbira sto drugo ako ne - teskiot i nepodnosliv zivot i bezraboticata.




Make love and respect your profession

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 01:36
Originally posted by gocefbn gocefbn напиша:

    Zivotot vo stranstvo e daleku mnogu podobar i poorganiziran i toa vo site sferi od zivotot za razlika od ovdesniot vo Makedonija.
Toa e fakt !


  

  aj ,ne zaebavaj,...pa tamu trerba da r"mbash celi deset minuti za kilo meso,be,....a,tuka si uzivash osum chasa na rabota za da go kupish istoto,.....ama ,polosho,................tamu mu bilo podobro,....zimi k*rov!!Angry
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 10:18
me iznasmea Brza. Kolku za da go potvrdam ova sto go kaza, ke kazam deka edna moja bliska rodnina ne sakase da ostane vo Kanada iako imase moznost, obezbedana rabota i mesto na ziveenje dodeka da stekne nesto svoe....i samo 2 dena otide na rabota, bidejki tamu se raboti....a ovde se potpisuvase na rabota, pa si setase navamu natamu i na kraj potpis .... uzivancija
Кон врв
maruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 23:44
јас не можам да разберам што народ сме си...........не ни чини во странство....многу се работело!!!......не ни чини тука.....немаме никакви можности за работа!!!.............итн....па што ни чини на нас..............по се изгледа ништо Confused
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 21:35
Originally posted by maruska maruska напиша:

јас не можам да разберам што народ сме си...........не ни чини во странство....многу се работело!!!......не ни чини тука.....немаме никакви можности за работа!!!.............итн....па што ни чини на нас..............по се изгледа ништо Confused
 
 
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.