IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - LCD или PLAZMA TV?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

LCD или PLAZMA TV?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2006 во 15:22
Pocekajte si Laserski
Кон врв
ILCO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 0
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ILCO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 17:45

DEFINITIVO PLAZMA I LCD SE PODOBRI OD OBICNITE TOA E FAKT A I IMALO ISTRAZUVNJE POMLCE ZRACAT SE KE IDE KON NIV VO IDINA I VO HD TEHOLOGIJAИзменето од ILCO - 12.Декември.2006 во 17:47
ILE
Кон врв
SURFAC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SURFAC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 22:57
LCD
Михаил Мојата чанта


чантата ми тежи точно еден тон
на неа ке зестане комотно и слон
ке се лизне и ќе шизне надвор кога роси
кај да најде еден билдер за да му ја носи.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 15:21

vo vrska so ovaa tema najdov nesto na idividi.com.mk... pa povelete procitaj te среќа

 
 

LCD Vs Плазма телевизори

Популарноста на рамните екрани веќе не е потребно да се нагласува. Тие веќе на големо се украсен дел на излозите на продавниците, се користат за претставување на производи во шопинг центрите, ги красат ѕидовите на дневните соби.

Едноставно мора да ги сакате поради нивните перформанси и елегантност. Цените паѓаат, технологијата напредува, а голема е веројатноста дека оваа врста ќе владее уште многу години. Но, не е сè совршено во светот на рамните телевизори.

Еве неколку експертски совети за предностите и недостатоците на LCD и плазма телевизорите.

Предности на модерниот ТВ

Големина:
Дебелината и тежината се некои од најважните предности, во споредба со класичните телевизори. Нивната тежина е толку мала, што можете да ги носите сами, без притоа да користите помош од друго лице.

Избор: Спектарот на големини на рамните телевизори е особено голем – од големина на дланка па се до огромните од 100 инча во дијагонала (254 сантиметри).

Изглед: Кога ќе споредиме плазма и LCD телевизор, веќе на прв поглед можеме да забележиме дека плазма технологијата има подобра слика, подобро ги прикажува црните бои, има подобар контраст и има подобро време на прикажување (delay), додека најголема предност на LCD сетовите, во споредба со плазмата е нивната компатибилност со компјутерите. Можноста истовремено да прима два различна сигнала им дава опција на корисниците на уредот да го користат и како телевизор, но и како монитор за компјутер.

Но,  и останатите сегменти на LCD телевизорите постепено ја стигнуваат плазмата, а дополнителна предност е малата потрошувачка на енергија, трајноста, како и недостиг на таканаречен „burn in“ ефект.

Квалитет на слика: Плазма телевизорите имаат апсолутно најдобар квалитет на слика, после катодните телевизори. Содржината со висока резолуција изгледа совршено доколку е прикажана на плазма телевизор. LCD телевизорите не заостануваат многу зад плазмата во прикажаниот квалитет, но овие имаат проблем со прикажување на содржини со ниска резолуција.

Век на траење: Плазма и LCD телевизорите траат од 30.000 до 60.000 работни часа. Тоа во пракса значи дека треба да очекувате вашиот телевизор да работи најмалку 15 години, во некои случаи и повеќе.

Мана на „новиот прозорец на светот“

Цена: Просечната цена на плазма или LCD телевизорите е над 30 илјади денари, додека за моделите кои прикажуваат полна резолуција (full HD) цената расте и до неколку стотина илјади денари.

Добар или не? Ова првенствено се однесува на LCD телевизорите. Плазма телевизорите претежно го почитуваат начелото тоа што ќе го платиш, тоа и ќе го добиеш. LCD телевизорите најчесто прикажуваат слика од приклучено ДВД или друг извор со висока резолуција и таа задача е одлично завршена. Приказот на аналогниот сигнал во повеќето случаи е лош и на тоа треба да се обрне посебно внимание.

Кабли: Овој недостаток произлегува од предноста – поради нивната мала длабочина, LCD и плазма сетовите се за монтирање на ѕид, Повеќето корисници немаат спроведено кабли во ѕидовите, како последица на тоа имаат кабли кои висат од телевизорот. Како решение може да послужат каналите кои ги маскираат каблите или просто, телевизорот ставете го на комода. Доколку планирате да градите куќа или да го адаптирате станот, имајте го тоа в предвид и планирајте вградување на канали во ѕидот.

Ефект на двојна слика (burn in): Ова се однесува само на плазма телевизорите. Сликите кои долго време остануваат на екранот предизвикуваат ефект на „втиснување“ на тој мотив. Преклопување на тој мотив со постојниот сигнал создава ефект на двојна слика. Сепак, овој ефект не треба да ве плаши, бидејќи тој ефект се јавува после долго време на користење.

Големина на екраните: Сите ние се обидуваме да извлечеме некој сантиметар повеќе од новиот телевизор, но преголемите телевизори можат да имаат спротивен ефект – преголемата слика е зрнеста и тоа дополнително ги заморува очите.

Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 04:20
Plazmite na Panasonic denes veke gi stignaa LCD-ata vo rabotni casovi (60-100 iljadi zavisno od modelot). Inaku za pogolemi ekrani nad 32 inci isklucivo plazma! Denes LCD-ata se falat so 2 ms odgovor na slika, a plazmite imaat 0,001 ms! Plazmite imaat i podobar kontrast (mnogu vazno za okoto) a Panasonic i Pioneer go resija ghosting problemot (na testovi so 8 saata staticna slika na niv nemale posle ghosting) itn. I samo napomena deka Sony izgubi mnogu kupuvaci deka celosno se prefrli na LCD i se otkaza od Plasma. Panasonic ima i LCD (do 32 inci) i Plasma (nad 32) i se najprodavani TV-a na svetot. Zatoa, zavisno od goleminata, izberi si TV. Za pogolemite Plasma se uste e podobra!
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 11:31
LCD телевизор со враден Blu-ray DVD рекоредер

Компанијата Sharp го претстави првиот LCD телевизор со враден Blu-ray DVD рекоредер.

Новиот модел е дел од линијата на Sharp Aquos, која треба да се појави на јапонскиот пазар во текот на следниот месец. Со новите Aquos LCD телевизор, кои не поседуваат хард диск, корисниците ќе можат своите HD содржини од телевизиските канали веднаш да ги снимат на Blu-ray дисковите. Според најавите цената на телевизорите од оваа линија ќе се движат од 1.680 до 5.000 американски долари, во зависност од големината на екранот.

„Во денешно време, време на голема конк*ренција и лоша финансиска криза во светот, Sharp нуди производи со голем квалитет,  коj воедно е лесeн за управување. Така со Aquos "DX series" корисниците нема да мораат посебно да купуваат Blu-ray плеери и рекордери. Сето тоа сега ќе го имаат на едно место“, изјави Микио Катајама, извршeн директор на Sharp.
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:20
lcd
Кон врв
igi975 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi975 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 15:41
koj e najdobar LCD za poevtini pari>>>>>>>>>>>?????????????
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 22:26
Задна проекција е закон, сем чиповите за бојата која се менува по изминати 4-6 години (чини околу 6000 ден.) друго нема што да се менува.
Јас веке 6 години користам задна проекција ТВ, и презадоволен сум.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2009 во 14:58
Планирам да зеам ЛЦД или плазма, ама да го користам како монитор на PC.
Да ми објасни која е разликата меѓу ЛЦД и плазма?
Дали може да се користи како монитор (прикачен на зид)?
По која цена се движат (ако го исполнува второто прашање)?

Фала.

П.С. Што е тоа задна проекција?

Изменето од Dr. Cullen - 19.Ноември.2009 во 14:59
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 10:26
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Планирам да зеам ЛЦД или плазма, ама да го користам како монитор на PC.
Да ми објасни која е разликата меѓу ЛЦД и плазма?
Дали може да се користи како монитор (прикачен на зид)?
По која цена се движат (ако го исполнува второто прашање)?

Фала.

П.С. Што е тоа задна проекција?


Modernite flat monitori se vsusnost LCD tehnologija, taka da nemas potreba od kupuvanje na LCD tv za da go koristis kako monitor... Najednostavno zemi si 23 inchen monitor i dobivas 2 vo 1... sosema e dovolno, vsusnost sega vekje imas monitori za PC, koi voedno mozes da gi koristis kako LCD tv, imaat priklucok za antena, izlezi za zvucnici, remote control... cenata e priblizna do eden standarden LCD tv, no sepak gi imas i dvete spoeni vo edno... taka da malce prosetaj po pc salonive, ke bides prijatno iznenaden, kako od cenata, taka od kvalitetot, taka i od performansite..

Btw...
Koristam LCS Samsung Series 8... go imam nekoj si 10 meseci i sum prezadovolen, osven sto moram da se pozalam deka proekcijata na slikata kaj kanalite so slab signal e dosta bleda... Toa go imav na um koga go kupuvav no ne ocekuvav deka Cable Tel pusta tolku los signal...
Sepak do celosen izraz doagja LCD-to koga ke pustam DVD... E toa e merak za oci....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 22:18
јас мислам LCD...

п.с кави се тие ласерски???
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 19:54
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

јас мислам LCD...

п.с кави се тие ласерски???


Немам слушнато за ласерски , најнови се LED
Кон врв
Ивона02 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ивона02 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 00:49

LCD Samsung Series 8..ovie monitori se okolu 28 000 denari


Изменето од Flix - 07.Декември.2009 во 01:03
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.