IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Технологија
  Активни теми Активни теми RSS - LCD или PLAZMA TV?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

LCD или PLAZMA TV?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: LCD или PLAZMA TV?
    Испратена: 15.Октомври.2013 во 20:12
Имам ЛЦД телевизор, купен 2011г, ама од пред 1 месец некаде на средината на екранот се појавија две вертикални паралелни линии,оддалечени мегу себе на 1 см, како низ нив да не минува боја, тие секогаш се светли. Кога екранот е црн, тие се бели, кога има некоја светла слика едвај се приметуваат. Дали ова е дефект, како се попава или нема чаре? Гранцијата ми е уште оваа недела - до петок 18.10. Совет ве молам, ако некој имал ист проблем што превзел?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2012 во 01:41
ma kakva plazam , kakov lcd?!
..sosema proziren i bez bilo kakva ramka  ....HDTVизненадување.....да


The Loewe Invisio TV (Loewe) Transparent TV on the way?
Изменето од brza - 17.Мај.2012 во 01:42
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ivan-ve Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan-ve Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2010 во 19:52
НА ФОРУМОВ НАЈДОВ ТЕМА ПОД ИСТИ НАСЛОВ НО БЕШЕ МАЛЦЕ ЗАСТАРЕНА ПА МЕ ИНТЕРЕСИРА КОЈ Е ПОДОБАР. ВЕРУВАМ ДЕКА ИМА МНОГУ КОЈ ШТО СЕ ДВОУМАТ ИЗМЕЃУ Plasma И LCD.
КАКО ПРИМЕР МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ ОВИЕ ДВА МОДЕЛА НА LG АКО ВЕЌЕ НЕКОЈ ИМА ИСКУСТВО ИЛИ НА БИЛО КОЈ МОДЕЛ.

Plasma - LG 42PJ350 - 30,990.00
LCD    - LG 42LH3000 - 37,990.00

            

Изменето од ivan-ve - 21.Јуни.2010 во 23:16
Кон врв
Bronhi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bronhi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2010 во 00:05
Информациите за плазмите и лцедеата малку ви се стари. Технологијата отидена е малку подалеку од она што е пишано претходно. Само како пример, БРН ИН ефекто кај плазмите го нема веќе 2 години, а најслабите марки пример како ЛГ (LG) лански модел го има во Нептун во парк фабрички гарантираат 100 000 работни часа, а не како што спомна некој понапред само 10 000. Разликата е само една нула голема%20насмевка

Една работа која навистина ме збунува е тоа што во Македонија LCD е поскапо од плазмата или некоја минимална разлика во цените.

Лански модел на плазма (LG) од 42 инча или по нашки 106 сантиметри ширина, а не дијагонала, чини 29 999 и 30 999 денари! а ако се потрудиш можеби и 1-2000 помалку!

LCD оваа големина исто лански модел оди накај 40 000, ако воопшто и најдеш.

Чуден свет сме.
Земете БРОНХИ полесно се дише
Кон врв
Ивона02 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ивона02 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 17:10
ok
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 14:54
Originally posted by Ивона02 Ивона02 напиша:


LCD Samsung Series 8..ovie monitori se okolu 28 000 denari


Ne e monitor tuku LCD TV... A ima i priklucok za pc, i surround..
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Ивона02 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ивона02 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 00:49

LCD Samsung Series 8..ovie monitori se okolu 28 000 denari


Изменето од Flix - 07.Декември.2009 во 01:03
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 19:54
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

јас мислам LCD...

п.с кави се тие ласерски???


Немам слушнато за ласерски , најнови се LED
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 22:18
јас мислам LCD...

п.с кави се тие ласерски???
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2009 во 10:26
Originally posted by Dr. Cullen Dr. Cullen напиша:

Планирам да зеам ЛЦД или плазма, ама да го користам како монитор на PC.
Да ми објасни која е разликата меѓу ЛЦД и плазма?
Дали може да се користи како монитор (прикачен на зид)?
По која цена се движат (ако го исполнува второто прашање)?

Фала.

П.С. Што е тоа задна проекција?


Modernite flat monitori se vsusnost LCD tehnologija, taka da nemas potreba od kupuvanje na LCD tv za da go koristis kako monitor... Najednostavno zemi si 23 inchen monitor i dobivas 2 vo 1... sosema e dovolno, vsusnost sega vekje imas monitori za PC, koi voedno mozes da gi koristis kako LCD tv, imaat priklucok za antena, izlezi za zvucnici, remote control... cenata e priblizna do eden standarden LCD tv, no sepak gi imas i dvete spoeni vo edno... taka da malce prosetaj po pc salonive, ke bides prijatno iznenaden, kako od cenata, taka od kvalitetot, taka i od performansite..

Btw...
Koristam LCS Samsung Series 8... go imam nekoj si 10 meseci i sum prezadovolen, osven sto moram da se pozalam deka proekcijata na slikata kaj kanalite so slab signal e dosta bleda... Toa go imav na um koga go kupuvav no ne ocekuvav deka Cable Tel pusta tolku los signal...
Sepak do celosen izraz doagja LCD-to koga ke pustam DVD... E toa e merak za oci....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2009 во 14:58
Планирам да зеам ЛЦД или плазма, ама да го користам како монитор на PC.
Да ми објасни која е разликата меѓу ЛЦД и плазма?
Дали може да се користи како монитор (прикачен на зид)?
По која цена се движат (ако го исполнува второто прашање)?

Фала.

П.С. Што е тоа задна проекција?

Изменето од Dr. Cullen - 19.Ноември.2009 во 14:59
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2009 во 22:26
Задна проекција е закон, сем чиповите за бојата која се менува по изминати 4-6 години (чини околу 6000 ден.) друго нема што да се менува.
Јас веке 6 години користам задна проекција ТВ, и презадоволен сум.
Кон врв
igi975 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi975 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 15:41
koj e najdobar LCD za poevtini pari>>>>>>>>>>>?????????????
Кон врв
10101 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2009
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 963
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај 10101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 01:20
lcd
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.