IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Мед и цимет
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мед и цимет

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 20:27
Originally posted by beleg beleg напиша:

lele jas ich ne ni probuvam takvo neshto...kolku sum gadliva..a inaku sum slushala deka e zdravo cimet so kakaoBig%20smilei vkusno vo isto vreme


Не само во какао (а таму многу убаво иде место со обичен шеќер, со ванилин шеќер и пола лажиче цимет), туку и во кафе. јас редовно си ставам цимет во кафето откако ќе се свари и супер ми е...
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 21:50
Имам  слушнато дека циметот делува како афродизијак.
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 10:22
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Имам  слушнато дека циметот делува како афродизијак.


Не знам на мене не делува така

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 10:29
jas znam deka cimetot go namaluva holeserolot

Изменето од beleg - 27.Јуни.2007 во 10:29
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 15:23
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Имам  слушнато дека циметот делува како афродизијак.
ќе пробам да видам како ке ми делува LOLLOL 
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 17:03
Originally posted by Julija Julija напиша:

[QUOTE=beleg] lele jas ich ne ni probuvam takvo neshto...kolku sum gadliva..a inaku sum slushala deka e zdravo cimet so kakaoBig%20smilei vkusno vo isto vreme


Не само во какао (а таму многу убаво иде место со обичен шеќер, со ванилин шеќер и пола лажиче цимет), 

Dali ke bide blago dovolno so vanili samoErmm
Кон врв
rebeka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јуни.2005
Локација: Austria
Статус: Офлајн
Поени: 347
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rebeka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 22:57
sega majka mi gi citase ovie raboti i veli deka od utre ke konzumira med i cimet sekoj den hahaголема%20насмевка

mnjkl
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 11:20
Originally posted by rebeka rebeka напиша:

sega majka mi gi citase ovie raboti i veli deka od utre ke konzumira med i cimet sekoj den hahaголема%20насмевка

majka mi 3 meseci kako jade med i cimet,zdravo bilo za srceto i krvnite sadovi!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2008 во 10:39
Има ли некое правило колку мед, а колку цимет секојдневно да се конзумира.

Веќе две недели откако ќе станам пијам една лажичка мед со цимет отприлика пола лажичка растопени со вода во кафена чаша.

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 16:12
Eve jas ke vi kazam od moe licno iskustvo: pred edna godina imav ferodificientna anemija (nedostig na zelezo vo krvta). Mi se poremeti celiot metabolizam. Piev lekovi skoro tri meseci i se vrativ vo normala. Ama lekarkata mi rece da jadam med sekoj den bidejki mnogu e zdravo i ja podobruva krvnata slika i jas sega jadam med sekoj den Toa e ustvari priroden seker i ne e steten ama bas ic.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2013 во 16:09

Болести на срцето и крвотокот

Направете паста од мед и цимет во прав. Намачкајте ја на леб и јадете ја секој ден за појадок наместо џем или мармалад. Го спречува наталожувањето на холестеролот во артериите и го спречува срцевиот удар. Исто така, лицата кои веќе имале срцев удар, со секојдневно комбинирање на оваа мешавина, го заштитуваат своето срце од следен инфаркт. Редовното конзумирање на пастата од мед и цимет, ја намалува појавата на губење здив и тахикардија. Исто така откриено е дека помага во ревитализација на артериите и вените.

Артритис

Пациентите со артритис треба дневно (наутро и навечер) да земаат по една чаша топла вода со 2 лажици мед и едно мало лажиче цимет во прав. Со тоа ќе помогнат во намалување на симптомите од артирис. Во едно истражување извршено во институт во Копенхаген, при третирањето на 200 пациенти, секој ден со мешавина од една лажица мед и пола лажичка цимет во прав, пред појадок, кај 73 пациенти целосно ја снемало болката за еден месец, а поголем дел од пациентите можеле слободно да се движат без болка.

Инфекции на мочниот меур

Земете две лажици цимет во прав со една лажичка мед во чаша со топла вода и испијте ја. Ги уништува бактериите во бешиката.

Зголемен холестерол

Две лажици мед и три лажички цимет во прав измешајте ги со 450 мл чај, давани на пациент со зголемен холестерол, забележано е дека по два часа го намалува холестеролот за 10 проценти. Исто како кај пациентите со артитис, ако се зема ова секој ден три пати дневно, може да се излечи проблемот со холестеролот.

Настинка

Секој кој има проблем со чести настинки, може да си помогне со една лажица млак мед (никако не го зовривајте медот, само можете да го затоплите) со ½ лажица цимет во прав, еднаш дневно во текот на три дена. Помага и за проблеми со синуси. Освен тоа дневното земање мед со цимет о зајакнува целокупниот имунитет. Додека од Шпанија научниците тврдат дека медот содржи природна состојка која помага во уништување на предизвикувачите на грип.

Проблеми со стомакот

Медот земен со цимет во прав ги лекува стомачните проблеми, а може да излечи и стомачен чир. Во Јапонија направено е истражување и докажано е дека медот измешан со цимет во прав помага против стомачните гасови. Доколку посипете малку цимет во прав, на лажица мед и го земете пред јадење, помага при намалување на киселините во желудникот и подобро се вари храната.

За долг живот

Чајот од мед и цимет во прав, ако се зема секојдневно, го продолжува животот. Ставете 4 лажици мед, една чажица цимет во прав и три филџани врела вода за да го подготвите чајот. Пијте по ¼ чаша неколку пати на ден. Ова има уште едно благотворно дејство – ја одржува кожата свежа и мека.

За болно грло

Ако ве гребе грлото или го чувствувате како суво, рапаво, земете една полна лажица мед и голтајте го полека. Повторете на секои три часа, додека почувствувате подобрување.

Проблеми со кожата

Доколку имате акни, три лажици мед со една лажица цимет во прав измешајте ја во паста и премачкајте ги местата со акни, навечер пред спиење, а наутро измијте го лицето со топла вода. Во тек на две недели повторувајте ја постапката и ќе ги отстраните акните од корен.

Освен тоа медот измешан во ист сооднос со цимет во прав, ги лекува деловите од кожата зафатени со егзема и други кожни инфекции.

Слабеење

Секој ден половина час пред појадок, на гладно, и навечер пред спиење испијте мед и цимет во прав со една чаша зовриена вода. Со редовно конзумирање, ќе забележите дека слабеете, а ако продолжите со оваа навика, во вашето тело нема да се акумулираат мастите.



МЕДОТ  е единствената храна на планетава која никогаш не се расипува, односно има неограничен рок на траење. Што ако се претвори во шеќер? Всушност медот (квалиетниот и природен) секогаш е мед. Но ако го чувате во темно и ладно место долго време, тој кристализира. За да го вратите во течна состојба, ставете ја теглата во топла вода и ќе почне да станува течен. Никогаш не го зовривајте медот и не го ставајте во микровална. Тоа ги уништува корисните ензими кои ги содржи.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2014 во 21:14

Мед и цимет, комбинација која лекува



Утврдено е дека мешавината на мед и цимет лекува многу заболувања и е користена со векови. Циметот е еден од најстарите зачини користен од луѓето, додека медот е можеби и постар од нас луѓето. Доколку овие две состојки се помешаат, се добива лек со инзворедна моќ, вкус и мирис. Ќе ви ги наведеме сите можни болести на кои оваа комбинација може да помогне.

Заболување на срцето

направите смеса од мед и цимет во прав и намачкајте ја на леб. Овој оброк може да се јаде секојдневно за доручек. Го намалува холестеролот во артериите и го намалува ризикот за срцев удар.

Убод од инсекти

Помешајте една лажица мед, две лажици топла вода и една лажичка цимет во прав. измешајте ја смесата убаво и нанесете ја на местото на убодот. докажано е дека за 1 минута ќе се намали болката значително.

Артритис

Додајте две лажици мед во шолја со жешка вода и една лажичка цимет во прав. Доколку овој напиток се користи секојдневно, во рок од месец дена, болката може и да исчезне.

Инфекција на мочниот меур

Две лажички цимет во прав, една лажица мед помешани во чаша со топла вода и испијте ја. Ова ги уништува бактериите во мочниот меур.

За појачување на имунитетот

Две лажици мед помешани со 1/4 лажичка цимет во прав. Го зголемува бројот на бели крвни зрнца.

Покрај овие заболувања, моќта на медот и циметот позитивно може да се одрази и кај лошиот здив, хроничниот замор, инфекција на кожата, неплодност и опаѓање на косата.

Предупредување: Овие совети можат да ви помогнат, но секогаш најпрво консултирајте се со вашиот матичен лекар



Изменето од Valerija - 29.Април.2019 во 10:25
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.