IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Македонската репрезентација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонската репрезентација

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435>
Автор
Порака
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 17:23
На Хаџиристески ни Грујо не му може ништо.
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 18:24
Originally posted by gonzo gonzo напиша:

На Хаџиристески ни Грујо не му може ништо.
 

Може.Ако го прати во Идризово за тие местенки со Луксембург ќе го спаси барем од државен резил .
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2012 во 18:49

Веднаш по поразот од Луксембург од 2:1, социјалните мрежи беа преплавени со негативни коментари за македонските фудбалери, селекторот, а најмногу за раководството на ФФМ.

foto-lifce-500

Имаше и такви коментари кои алудираат на тоа дека натпреварот е наместен за „два во кец“ и дека некој добро заработил.

Денеска на Фејсбук кружи фотографија на која се гледа дека непосредно пред натпреварот, односно само седум минути пред почетокот на дуелот некој уплатил ливче со тип „два во кец“. Сепак, сопственикот на ова ливче се „зафркнал“ бидејќи уплатил само 50 денари и добивката била скроми 1.750 денари.

Дали овој тип е навистина „случаен“ или, сепак имало дојава, никој со сигурност не може да тврди. Колку и да е мала уплатата, сепак терминот е сомнителен. Уплатата на ливчето е извршена само седум минути пред почетокот на мечот.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 11:16

...читав некаде,ќе сме играле наскоро со Португалија,па си мислам кој е ќарот од вакви дуели...Португалците ќе се подобрат за некое место ,а ние ќе паднеме за две три подолу.

По мое,треба да си најдеме спаринг партнер на наше ниво..пример,еве да закажам со моиве од Конго.Мозамбик,Того..белки ќе ги ...срозиме!голема насмевка

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 11:29
Originally posted by zagor zagor напиша:

...читав некаде,ќе сме играле наскоро со Португалија,па си мислам кој е ќарот од вакви дуели...Португалците ќе се подобрат за некое место ,а ние ќе паднеме за две три подолу.

По мое,треба да си најдеме спаринг партнер на наше ниво..пример,еве да закажам со моиве од Конго.Мозамбик,Того..белки ќе ги ...срозиме!голема насмевка

 

кога ги тепаш слабите само се залажуваш дека си добар .а во натпревар со силна екипа ќе се види на какво ниво си во моментов .тоа е смисалот
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 13:18
Македонија падна на 102. место, но сеуште е пред Бурунди и Суринам

 
Срамниот пораз, во пријателскиот натпревар против Луксембург, ја чинеше Македонија пад од едно место на ранкинг листа на Светската фудбалска федерација, ФИФА.
 

 
 
На листа која е објавена денес, Македонија се наоѓа на 102-то место, а пред нашиот национален тим се Конго, Боцвана, Гвајана, Виетнам...

Македонија е најлоша според рејтингот од репрезентациите со кои ќе се сретне во квалификациите за пласман на Светското првенство во Бразил.

Најдобро рангирана селекција од противниците на Македонија е Хрватска, која е на 10-то место, следуваат Србија (26), Белгија (40), Велс (48) и Шкотска (51).

Кога станува збор за врвот на ФИФА листата, има промени во Топ 5 - прва е Шпанија, Холандија и го зеде второто место на Германија, Уругвај го задржа четвртото место, додека Бразил е на петтото место, пред Англија и Португалија, репрезентација со која Македонија на 26-ти мај ќе одигра контролен натпревар

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2012 во 21:49
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by zagor zagor напиша:

...читав некаде,ќе сме играле наскоро со Португалија,па си мислам кој е ќарот од вакви дуели...Португалците ќе се подобрат за некое место ,а ние ќе паднеме за две три подолу.

По мое,треба да си најдеме спаринг партнер на наше ниво..пример,еве да закажам со моиве од Конго.Мозамбик,Того..белки ќе ги ...срозиме!голема насмевка

 

кога ги тепаш слабите само се залажуваш дека си добар .а во натпревар со силна екипа ќе се види на какво ниво си во моментов .тоа е смисалот

па ете,пред нас е Конго.газење од смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2012 во 23:46

..без игра на од 104 на 98 место....газење од смеење 

ееееј,цели 4 индексни поени ...за нас!задоволство

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2012 во 17:06

ФФМ нема да го брка Џон Тошак, засега…


Македонскиот фудбалски селектор Џон Тошак во прво време ќе ги преживее „промените“ во Фудбалската федерација на Македонија, дознава МКД.МК од извори блиски на Илчо Ѓорѓиоски, новиот претседател на Федерацијата.  Тошак засега е безбеден, што не значи дека волјата на фудбалската влада не може бргу да се смени.

Велшанецот за да има мир, ќе мора да се врати со добра бодовна залиха од натпреварите со Хрватска и со Шкотска

Велшанецот нема да добие отказ како што се шпекулираше во јавноста откако Харалампие Хаџиристескизамина од претседателската функција, туку ќе добие шанса да ги води македонските репрезентативци на стартот од квалификациите за СП, на натпреварите кои се играат во септември, на гости со Хрватска и Шкотска. Ова било решено поради тоа што во случај на смена на селекторот во овој момент, повторно целите квалификации би биле загубени уште пред и да почнат, зашто минимално е времето за да дојде друг тренер што ќе може да го „создаде“ тимот за успешно да го почне целиот циклус. Исто така, Ѓорѓиоски веројатно дека потекнува токму од тренерската струка, не сакал на лесен начин да „погуби“ негов колега, особено што станува збор за националната селекција, која досега секогаш ги „губела“ првите луѓе откако ќе се случеле смените на власта.

Но, ова не значи дека Тошак може удобно да седи во фотелјата, напротив. Велшанецот за да има мир, ќе мора да се врати со добра бодовна залиха од првите два натпревари, со цел во октомври, кога во Скопје доаѓаат и Србија и Хрватска, во државава, барем на малку, конечно да завладее и фудбалска еуфорија, но за репрезентацијата. Ако Тошак киксне дотогаш, натпреварите со поранешните братски републики веројатно ќе му бидат и последни во кариерата како селектор на Македонија. Исто така, Тошак сега на грб ќе го има и Ѓорѓиоски, чии замерки за повикувањето на играчи, тактиката и поставеноста на теренот ќе држат најмногу од сите претседатели на ФФМ досега.

ФФМ и Тошак имаат потпишано договор во кој има клаузула дека која и да страна го раскине договорот пред неговиот истек, ќе треба да исплати отшета од три плати, што во случајот на Велшанецот изнесува 45.000 евра.Изменето од емил - 04.Август.2012 во 17:06
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2012 во 17:02

Седлоски ќе ја води Македонија против Литванија


Поранешниот македонски репрезентативец Гоце Седлоски, единствен кој има 100 настапи во црвено-жолтиот дрес ќе ја води македонската фудбалска репрезентација против Литванија во контролниот меч в среда во Скопје.

 

Како што најави новиот претседател на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски дека по раскинот на соработката со Велшанецот Џон Тошак, член од стручниот штаб ќе биде вршител на должноста, единствениот избор падна на Седлоски, иако се најавуваше и можност Бобан Бабунски да се врати на селекторското место, кој е предводник на младата селекција. Седлоски беше дел од стручниот штаб на Џон Тошак и има ПРО-лиценца.

МКД. МК вчера објави дека постои ваква опција Седлоски да застане на кормилото на фудбалската селекција, што го потврди и Ѓорѓиоски.

Претседателот Ѓорѓиоски најави дека по мечот со Литванија по итна постапка ќе биде наименуван селектор кој ќе трба да ја води Македонија низ мундијалските квалификации за пласман во Бразил во 2014 година, а стартот е со две гостувања против Хрватска и Шкотска.

„Треба да добиеме тренер кој ќе биде заштитник на играчите, тренер кој ќе ја штити Македонија и нејзините навивачи. Човек кој размислува здраво и позитивно. Човек кој говори елоквентно и разумно. Тренер кој авторитетот во соблекувалната го градел и со играчката харизма, но и со знаење и чесност. Селектор за кој искрено се надева дека ќе остави позитивен белег во македонскиот фудбал“, рече Ѓорѓиоски.Изменето од емил - 13.Август.2012 во 17:03
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 22:08

македонската репрезентација по поразот од Хрватска доживеа уште еден,овој пат од Шкотска.Нашите убедливо подобри,со голем број реални шанси за погодок,ама шкотите успеаа на среќа да постигнат два гола и да победат...

тага

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2012 во 23:28
сепак,пред половина час,регулаторната комисија го поништи вториот гол на Шкотска и ..... натпреварот заврил...нерешено.среќа
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2012 во 05:36

Македонија ја победи Србија

Македонската фудбалска репрезентација ја постигна првата победа во квалификациите за Светското првенство 2014, откако вечерва беше поуспешна од Србија со резултат 1:0. Воедно, ова беше прва историска победа против северниот сосед.

На натпреварот одигран во Скопје на арената „Филип Втори“ пред околу 28 илјадна публика, првото полувреме помина без посериозни шанси за гол. Така беше и во почетните 10-тина минути од вториот дел. Двете репрезентации се обидуваа најчесто со удари од далечина. Македонија преку Мирко Ивановски, а гостите преку слободните удари кои ги изведуваше Александар Коларов.

Се играше 59 минута кога Агим Ибраими со долга топка одлично го проигра Ферхан Хасани, кој излезе сам пред српскиот голман, но беше соборен од Ненад Томовиќ, кој заслужено доби црвен картон.

За Македонија беше досуден пенал, а Србија остана со играч помалку. Ударот од 11 метри го реализира Агим Ибраими за водство од 1:0 што на крајот се покажа како конечен резултат.

Србите и покрај тоа што беа со играч помалку се обидуваа да изедначат, но одбраната на Македонија беше сигурна.

Македонскиот селектор Чедомир Јаневски вечерашниот натпревар го почна со седум нови играчи во однос на дуелот со Хрватска одигран пред четири дена.

Во нашата група вечерва три бода освоија Хрватска против Велс и Белгија против Шкодска и тие се одвоија со по 10 бода на првите две места на табелата. Македонија со оваа победа се изедначи со Србија со по четири бода. На последните две места од табелата, Велс има 3, а Шкодска 2 бода.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2012 во 12:45
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.