IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ANAKIN's PLACE (ex Vtor Pogled)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ANAKIN's PLACE (ex Vtor Pogled)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 89>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Ноември.2006 во 22:49
Originalnata fotografija:



Modeficirana fotografija:



Kako sto gledas nema mnogu modefikacija. Ednata e eventualno editiranje (ova bi mozelo da bide tema za diskusija) na nekolku svetli mesta na levata strana koi ne davaat nekakva specijalna poraka. Drugata, sto mislam deka e vazna e dorabotkata/osvetluvanje na levata strana na liceto na machorot, kako i malo naglasuvanje na teksturata na krznoto tamu kade postoi skoro potpolno crnilo. Lichno mene (a toa ne znaci deka sum vo pravo) malu mi prechi potpolnoto crnilo na machkinoto lice. So mala dorabotka, posebno okolu okoto, mislam deka se dava element na "fill light" koj go dava podobar uvid vo karakterot na objektot. Povtorno, kolku toa ke se doosvetli zavisi od vkusot na sekoj chovek...

Ova e samo edno alternativno viduvanje i voopsto ne znachi deka e nekakvo baranje na maana vo fotografijata. Taa si e super kakva sto si e.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 10:02
vo red e Zoran, ne go sfakjam kako baranje na mana :)
 
ocigledno deka mene monitorot mi e malku posvetol od vasite, bidejki nekolku lugje mi zamerija deka e temna.
 
na domasniot monitor fotografijava voopsto nema celosno crni delovi.
 
osvetluvanjeto na ednoto oko ovde mi izgleda super napraveno, no povtorno ke kazam deka kaj mene doma nemase potreba.
 
leviot del od ogradata pozadi stolbot namerno go ostaviv bidejki mi se dopadna simetrijata so ja sozdavase so desnata ograda. povtorno treba da kazam deka kaj mene se gledase.
 
sepak site zabeleski stojat koga ja gledam od monitorot na rabota.
pozdravi i fala za odvoenoto vreme :)
 
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2006 во 23:20
    
                                                      оригинал                                                                   како јас би едитирал

Изменето од bobicar1 - 20.Ноември.2006 во 23:46
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 03:25
Original:


Modifikacija:






Изменето од Zoran K - 22.Ноември.2006 во 03:28
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 10:36
Bobi i Zoran, moram da vi kazam deka i vo dvata slucai povece mi se dopadjaat originalite.

BTW, Bobi, se soglasuvam deka tvojot krop e poispraven od originalnata kompozicija, ama neboto pee: " Vidi sta su mi uradili od pesme mama..." Tongue
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 11:29
Definitivno originalot,edno izgleda pointeresno,a vtoro avtorot sigurno taka si go zamislil,nemame pravo da ja menuvame originalnata ideja,sto bi stanalo ako pocneme da gi docrtuvame delata na pikaso,rebrant itn,bi nastanal haos,cisto subjektivno ,neli?Wink
ZATKO 
Кон врв
Antoaneta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 292
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antoaneta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 11:55
I vo dvata slucai e podobar originalot!

Bobicar1
 ja odzema smirenosta na fotografijata koja dominira vo originalniot slucaj

Zoran K
ocigledno saka pocisti momenti kade sto dominira "glavniot model"na fotografijata pa primetiv i pogore deka ima obicaj da odzema delovi koi se neophodni za da kazat nesto poveke za fotkata!
P.S. za Zoran K
Predlog za fotografijata so devojkata koja se potpira na rakata.Rakata da ostane ,no delot so kosata da se zatemni ili da se trgne obidete se taka...na toj nacin dobivate ljubov(so rakata) ili pozuda(ceznja)ne znam koj zbor da go odberam,a toa e poslednata fotografija kade sto nema nisto osven lik i oci koi ve teraat na razmisluvanje.Dobri se i dvata momenti!
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 12:13
I za mene od dvete fotografii vtorite se podobri.Wink
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 12:59
Originally posted by Mire Mire напиша:

Bobi i Zoran, moram da vi kazam deka i vo dvata slucai povece mi se dopadjaat originalite.BTW, Bobi, se soglasuvam deka tvojot krop e poispraven od originalnata kompozicija, ama neboto pee: " Vidi sta su mi uradili od pesme mama..." Tongue


Мире, не реков дека мојата варијанта е подобра од оригиналот ... далеку од тоа
Поентата е во тоа што кога јас би ја фотографирал и едитирал би изгледала така и во тој формат. Ништо повеќе

Ај да речеме дека го немаш видено оригиналот со небото. Какви ќе беа твојот став и мислење?
Кон врв
maki101 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maki101 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 03:07
Odlicna obrabotka i kaj zoranK i kaj bobicar1
 
Kaj zoranK mi se svidja oti vnesol cistina vo fotkata i po malku
prasalnik kako seto toa stoj tuka
a sepak svetlosniot snop i dava dinamika na fotkata i ne e monotona
 
A onaka kako je obradil bobi taka bi ja obradil i jas isto
(levels-i mi se pod obavezno :) )


Изменето од maki101 - 23.Ноември.2006 во 03:08
Prodazba na fotografii

ShutterStock
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2006 во 19:37
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Bobi i Zoran, moram da vi kazam deka i vo dvata slucai povece mi se dopadjaat originalite.BTW, Bobi, se soglasuvam deka tvojot krop e poispraven od originalnata kompozicija, ama neboto pee: " Vidi sta su mi uradili od pesme mama..." Tongue


Мире, не реков дека мојата варијанта е подобра од оригиналот ... далеку од тоа
Поентата е во тоа што кога јас би ја фотографирал и едитирал би изгледала така и во тој формат. Ништо повеќе

Ај да речеме дека го немаш видено оригиналот со небото. Какви ќе беа твојот став и мислење?


Moeto mislenje ce bese deka e OK, ili korektno i tolku.

Neboto na originalot e nesto posebno, a covekot skoka pod golemoto, otvoreno i prekrasno nebo.

Ako vece morame da vlezeme vo diskusijava, ce ti kazam deka premnogu tehnicki ja gledas fotografijata.
Originalot asocira na prostor, ubavina na toa sto go "pokriva skokacot", slobodata koja prostorot mu ja dava i pred se voljata da skokne, a tvojata go ima skokacot kako edinstven subjekt so ubav backdrop.

Sorry, ama mnogu posiromasna poraka!


Изменето од Mire - 23.Ноември.2006 во 19:38
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 19:04
dali samo jas gledam malverzacii na ovaa fotografija?!?!
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=19299

eve nekolku 200% crop-ovi

prvo, celata kontura ima nepriroden blur!
vtoro, konturata na racete, kaj strelkite e ..... ?!


za tie sto ke recat deka blur-ot e od aparatot, zosto samo po ivicite go ima?


bez komentar:




da ne ispadne deka se bunam bezveza, mene mi se sviga celosnata fotografija, no me zacudi kako toa nikoj nisto ne primetuva, pa duri i nekoi demantiraat...
izgleda site samo vo oci go gledaat modelov na fotografijava :)

Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2006 во 21:37
Navistina nesmasno napraveno.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2006 во 10:17
Koki, verojatno si vo pravo, no nemora da e vo prasanje montaza. Sosema e mozno da e naknadna obrabotka na pozadinata.

Iskreno receno, nemav zabelezano nisto na fotkata koga ja pregleduvav, no toa e druga rabota... jas odamna imam kazano deka nasprotiv na toa sto obrnuvam vnimanie na tehnickite aspekti na fotografijata, sepak nikogas ne navleguvam vo fotografijata na molekularno nivo. Gledam do 100% maksimum, ako ima visok pikseli vo odnos na rezolucijata na monitorot, duri ni toa.



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 89>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.