IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ANAKIN's PLACE (ex Vtor Pogled)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ANAKIN's PLACE (ex Vtor Pogled)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 878889
Автор
Порака Обратен редослед
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2006 во 15:52
Fotografijata "Principessa 2" originalno e napravena za zaslovna strana na magazin.





Zabelezitelna e razlikata vo kropingot na fotografijata objavena na sajtov vo odnos na onaa upotrebena od magazinot.

Изменето од Zoran K - 08.Ноември.2006 во 15:55
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2006 во 00:18
Fotografija "Pod velot":



Modeficirana "Pod velot":



Za mene i dvete varijanti se dobri...

Изменето од Zoran K - 04.Ноември.2006 во 00:21
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2006 во 16:56
Idejava e spored mene navistina dobra, no nasetuvam teski havarii po ova prasanje Big%20smile.

Kako bi bilo da ustanovime deka e potrebna prethodna  soglasnost od avtorot?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 16:00
Bobi i tvojata varijanta e dobra!

Sekoj si ima svoe viduvanje i dolkolku toa vleguva vo opsto prifatenite normi za estetika sekako deka ima svoe mesto pod umetnichkoto sonce. Zatoa imam obichaj chesto pati, po komentarite okolu kropingot na slikite ili nesto drugo, da recham deka toa e samo moe lichno viduvanje vo momentot i ne znachi apsolutno nisto za avtorot ili za bilo koj drug sto ke ja vidi slikata. Sepak, kako nabluduvachi, preku nabljuduvanoto nie vsushnost se nabljuduvame sebe si i taka se otkrivame povtorno vo onoa sto veke sme si go izgradile vo minatoto so svoeto znaenje i iskustvo.

Jas sigurno imam barem 60 kadri od ovaa skulptura, pocnuvajki od liceto i zavrsuvajki do onoj koj jas go odbrav. Zosto se odluchiv na toj sto go objaviv? Zatoa sto sakav da dadam poveke "prostor za dishenje" okolu skulpturata i ne sakav sonceto da bide podominten detal otkolku Bogorodica. Sepak slikava e posvetena prvichno na nea, a potoa na simbolichnoto prikazhuvanje na Isus i svetoto trojstvo. Znaci za mene i dvete varijanti se podednakvo dobri, a izborot bi zavisel od porakata i efektot sto sakame da go preneseme na gledachite.

Ti blagodaram na sugestijata i vremeto sto go upotrebi za prigotvuvanje na novata varijanta. Ova e vsushnost onoa sto go posakuvav uste odamna da se sluci na nashiov sajt. Da imame shansa da govorime za fotografskata umetnost, da komentirame za nasite fotografii, da drugaruvame poradi umetnosta, a ne za kolektiranje na nekakvi fiktivni besmisleni brojki koj sme gi narekle bodovi i koi treba da ja ocenat umetnosta. Dali voopsto moze da se oceni umetnosta i duhovnoto vo chovekot preku arbitrarno postiranje brojki koi zavisat samo od relativnoto znaenje i duhovnost na sekoj onoj sto ke odluchi da bodira?

Sigurno ne. So toa onoj sto bodira ne pravi nisto drugo tuku se ocenuva samiot sebe si, a nie toa go proektirame kako direktna prezentacija na naseto Jas, naseto Ego, pa zatoa tolku mnogu ni se vazni brojkite...sto poveke brojki tolku sme podobri, povredni, povazhni...toa ja potpolnuva nasata iluzija za svetot so uste eden element - deka nasata vrednost e pravo proporcionalen odnos so onie koi na nekoj nachin ja delat taa ista iluzija so nas. Apsurdno no vistinito, neli?
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 13:13
Odlicno e
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 12:59
Зорак К



Моето видување


Изменето од bobicar1 - 02.Ноември.2006 во 13:00
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 09:56
kako ne ni tekna porano na ovaa moznost!? site sme pacienti :)
 
Zoran, alal da ti e! :)
 
fala za sugestijata, no kako sto ti kazav i jas go napraviv istiot krop i se dvoumev dali taka da ja objavam.
 
osvetluvanjeto mi se dopagja ( it works for the face), no mislam deka kosata e presvetla. jas bi ja pominal kosata so burn tool za dopolnitelno da ja zatemnam
 
vo sekoj slucaj fala na sugestijata i bravo za idejata!
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 02:55
bravo Zoran Clap
 
a i sega e dovolno kako komentar na fotografijata sto e "popravena" da se postavi link do temava, pa voedno i poveke luge ke pocnat da go posetuvaat forumov
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 00:31
Saso eve kako mislam deka bi mozelo da se modeficira:





Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2006 во 00:05
Зоки, одлично
често пати во коментарите даваме предлози како и на кој начин ние би ја обработиле истата фотографија, а на никој не ни текнало да го направиме овој чекор.
Или фотографијата сме ја праќале на е-маил кај авторот или сме оставале линк до некоја наша вебгалерија и после неколку дена примерот би бил заборавен или избришан.
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2006 во 23:11
mi se dopagja varijantata na karapanchev  od fotkata na anchevski
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2006 во 22:55
Eve uste eden prilog. Prekrasen portret na Dragan Anchevski sto mislam deka bi bil uste podobar ako liceto na zenata e barem malu poosvetleno.

Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2006 во 22:39
Odlicna ti e idejata. Wink
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2006 во 22:21
Sto mislite za kreiranje na edno mesto na forumov kade sto bi mozele da objavuvame varijanti od postirani fotografii so koi bi davale idei kako bi mozele tie da se modeficiraat so razlichen kroping, crno-bela konverzija, boja, kontrast i t.n.

Kako pilot primer za toa jas bi ja iskoristil fotogrtafijata na Dimitar Petrovski (se nadevam deka nema da mi zameri na dobrite nameri) za koja veke javno komentirav kako mislam deka moze da se modeficira.

Изменето од Zoran K - 01.Ноември.2006 во 22:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 878889
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.