IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Работа на брод, што како и зашто ?????
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Работа на брод, што како и зашто ?????

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Работа на брод, што како и зашто ?????
    Испратена: 19.Јуни.2020 во 16:31
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2019 во 17:00

тро мотивација/демотивација, за кого како, верувам не е лесно [1]

https://tomislavperko.com/en/boat-hitchhiking-guide/

https://crossing-the-med-map.warwick.ac.uk/
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2019 во 08:20

има ли некој искуство со стопирање бродови, прават ли проблем по европа ...

http://hitchwiki.org/en/Hitchhiking_a_boat

...
Кон врв
SpiroD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Октомври.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SpiroD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Октомври.2015 во 22:48
Здраво до Сите заинтерсирани за работат на брод.

Јас имам работено за неколку компании за крстарење Carnival, Celebrity, Azamara и може да го пренесам моето искуство.
Во Македонија има две агенции кои праќаат на брод: Коузон и Мајоми. Се останато можам да кажам дека е сомнително.
Гледам претходниот пост дека се работи како црнец и тоа е точно но и се прават добри пари. Нема да се повторувам со претходните коментари зошто доста од нив се во право и доста не се. Се зависи од тоа дека секој човек различно гледа на работите.
Сакам да ви ја воочам другата страна на работа на брод а тоа е менталнат стран. Едноставно е до психата и секако менталитетот. Првиот договор е навистина тежок

- работите 12 до 14 саати на ден теоретски a..
- Практично работите цел ден бидејки не работите континуирано 12 саати туку се    расцепкани со паузи.
- Иамте шеф кој мислите дека ве дави на секои 5 минути
- Спиете во кабина со цимер (а некогаш и 4 особи во соба)
- Кабината нема прозор така да и кога си легнувате и станувате единствена светлина е таа на сијалицата.

Но не е така лошо. Верувајте се е рутина и кога ке дојде платата сите нервози и сите запалења на мускули поминуваат.

Мој совет за тие кои прв пат одат на брод е
- Не се нервирајте на вашиот претпоставен (тоа му е работа да дрви)
- Не дозволувајте некој да ве скрши ментално (ова е најважно)
- Не дозволувајте да ве понесе балканскиот менталитет од типот Што има да ми кажува овој Индиец, Филипинец како да ние сме попаметни од нив. Сепак сте излегле во бел свет и на некој начин сте Космополити.
- Кога сте прв пат на брод треба да учите и од тој што ви мисли лошо и тој што ви мисли добро без разлика на националноста.За сите кои сакаат да дознаат нешто повеќе слободно нека прашаат. Со задоволство би сакал да го пренесам моето искуство на тие што сакаат да работат на брод бидејки јас кога отидов прв пат немаше кој да ми каже што и како


Можете да пребарате на интернет за овиие аспекти за работа на брод.
Еве една корисна страница за да го проширите своето гледање за оваa rabota
Crew-Center

Изменето од SpiroD - 20.Октомври.2015 во 23:24
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2015 во 10:29
Ova apsolutno nema vrska, osobeno naslovov!
Rabotata na kruzer, teshka e, naporna e, ama deka ne e dovolno platena neka im kazuvaat na drugi.
E sega, edno e ova da se slushne od usta na hrvat, a drugo e od usta na makedonec ili srbin. Kaj nas platite za sobarica na primer, retko nadminuvaat 180 evra, dodeka na brod se 1200-1500 evra zavisi od bakshishot. Kabinite se za dve lica, banjite najchesto se delat so sosednata kabina..
Rabotat po 11 do 12 chasa dnevno, so toa shto nedelno treba da soberat 77 chasa.
Plateno e jadenjeto, pienjeto, spienjeto i platata shto tamu se zema za eden mesec, vo MK se zema za edna godina. Kraj kraeva, nikoj ne gi tera da ostanat na brod tie shto se vekje tamu, mozat koga sakaat da si se vratat. Ama site se svesni deka tuka nema da preziveat ni eden mesec..
Patem, ima mnogu makedonci vo kazino i na recepcija. Na recepcija zemaat 1200-2000 evra, vo kazino zemaat 1500-3500 evra. Tie shto rabotat vo kazino se slobodni okolu saat vreme pred da se ukotvi brodot i saat vreme posle isplovuvanje, bidejki smeat da rabotat samo vo megunarodni vodi. Isto i so vrabotenite vo prodavnicite.
Edinstveno neshto shto morash da go poseduvash za ovie pozicii (vo shop) e fluent english, a se zaminuva i so ne tolku fluent. Epa dechki, ako ne govorite angliski na visoko nivo, nikoj ne vi e kriv shto ste prifatile pozicija chistach
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2015 во 02:38

Доста не лажете, црнчиме на бродовите и не третираат како робови!


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14508
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2014 во 10:19

САКАТЕ РАБОТА НА БРОД? ЕВЕ КОИ СЕ ПЛАТИТЕ И КАКО СЕ АПЛИЦИРА

Објавено: 24/03/2014 13:29
Работа на прекуокеанските бродови, се почеста дестинација за печалба на македонците. Се бараат собарици, конобари, чистачки, вработени во бар, продавачки во продавници за подароци, фотографи, итн.
На интернет ги пронајдовме следните податоци за овој вид печалба преку компанија во Македонија. Oва не е единствената компанија – само во Скопје има неколку кои посредуваат, а според луѓе кои заминале на работа на брод можеби најдобро е да најдете на интернет и самите да аплицирате. Како и да е оваа фирма на својата интернет страница нуди информации за тоа што се бара и што ви е потребно – а и најважно колку плата се нуди.
Според информациите на нивниот сајт еве како од прилика се движат платите.

kruzer brodPhoto Manager –

главни сте за одделот фото – се бара искуство за оваа позиција, течен англиски јазик. плата од-до: $2200-2700 U.S. месечно плус бакшиш.

Photographer  - фотограф  

Ги сликате патниците. Потребно е барем некое минимално искуство но немора да сте фотограф примаат и без искуство. Мора да имате вистински пријатен однос со патниците, ентузијазам и карактерност. да зборувате добро англиски. Плата од – до $1800-2100 U.S. месечно плус бакшиш и можност да ве унапредат во менаџер за фотографија.

robot_housecleaner_275Cleaner / Чистачка на јавни површини на бродот 
Чистење на сите јавни површини – ходници, шеталишта… ова е стартна позиција за работа на брод. се бара познавање барем малку англиски јазик, не е потребно искуство: плата $600-800 U.S. месечно и можност да ве унапредат во чистачка на кабините или како што ја нарекуват Cabin Steward

Cabin Steward / Stewardess / Cabin Attendant 
Ги чистите собите на гостите искуство е пожелно, основен англиски исто така. Плата: $1800-2200 U.S. зависно од тоа колку се задоволни гостите – можност да ве унапредат во главна за чистачките или Head Room Steward.

Shop Assistant / Gift Shop Sales Associate - продавачка се бара барем некое основно искуство во таа област, течен англиски. Плата: $1600-2000 U.S.

hrana kelnerkaDining Room Junior Waiter / Waitress – Келнер во ресторанот за вечери 
Послужувате храна и пијалоци. се бара барем некое искуство, познавање англиски. Плата: $1200-1800 U.S. зависно од бакшишот на гостите ( кои задолжително го оставаат).

Се нудат и други позииции а подетално може да се информирате на следниот ЛИНК 
За да се пријавите за работа велат потребно е следното
 1. Поднесување на апликација ( CV ) на англиски јазик со 2 фотографии.
 2. Задолжително присуство на презентациите кои се органзираат секој вторник во 11 часот во Коузон тренинг центар – Скопје.
 3. Уплата од 500 денари за апликација – само за оние кои ќе поднесат CV.
 4. Задолжително прелиминарно интервју со претставник од Коузон Вработување – по презентацијата или во термин што одговара за апликантот.
 5. Подготвување на документи за главно интервју со претставник од бродската компанија.
  -  Препораки од претходен работодавец.
  -  Потврди за неосудуваност.
  - Диплома за завршено образование ( минимум средно ).
  - Други документи од лична природа со кои се докажуваат квалификации како што се: сертификати за завршени обуки или К*рсеви и сл.
ПРЕЗЕНТАЦИИ ЗА РАБОТА НА БРОД се извршувале секој вторник во 11.00 часот во салата за презентации на Коузон  на Бул. Св. Климент Охридски бр. 58  на која даваат информации за сите можни работни позиции и услови за вработувања, плати и бенефити од работата на бродските компании .

Присуството на презентацијата не било условено со аплицирање.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 04:39
Или светот да го види него… во секој случај многу добро училиште за младитe, особено сега кога повеќе нема обврзувачка војска. На брод се научува дисциплина, послушност, газење на сопственото его и работа, работа, работа…  

Изменето од Messenger - 03.Февруари.2014 во 04:42
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 00:05
Originally posted by bellas bellas напиша:

dobra moznost mlad covek da dojde do zarabotuvacka


I popat da go vidi svetot...
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
bellas Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 77
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bellas Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2014 во 23:23
dobra moznost mlad covek da dojde do zarabotuvacka
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2012 во 12:41
Од 17-20 јануари претставници на Royal Caribbean Cruises Line, Celebrity Cruises и Azamara Club Cruises ќе одржат интервју во Скопје.
А после тоа и Pullmantur Cruises, NCL, MCS , Princess ( во Србија и Бугарија ) , Star Cruises...

Бараат лица со познавање на англиски плус уште еден јазик ... шпански, француски, германски или италијански...

Пријавување до средина на декември...
Агенција..се знае која соработува со нив...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 17:09
Да не им правам реклама ама во МК само Коузон и Мајоми се единствените кои можат да те испратат на брод. 
Коузон е регионален претставник за Ројал, Селебрити, Принцес и слични компании...
Мајоми пак колку што памтам соработува со Employment Power од Загреб, исто така многу успешна агенција на овие простори. 
Само што забележав дека побрзо се заминува преку Мајоми..овие од Коузон регрутираат и се чека и чека .. по 11 месеци..се додека не ти истече важноста на медицинскиот преглед а богами и на визата ако имаш крстарења од или до Америка..
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2012 во 16:59

Внимавајте на кого давате пари!!!!Наместо да заработат на брод, останале без пари

21 јун 2012 16:09

Триесет и осумгодишен прилепчанец измамил неколкумина свои сограѓани за повеќе од 2.500 илјади евра откако ги довел во заблуда дека ќе им обезбеди работа на брод.


Станува збор за Б.С (38), кој во периодот од 2009 до 2011 година пријавениот како управител на фирмата „Морнар“, која се занимава со посредување при работа во странство, довел во заблуда повеќе лица лажно прикажувајќи дека преку агенција од Скопје ќе им обезбеди работа на брод. Од нив успеал да земе 2.330 евра и 15.512 денари за наводни трошоци за авионски карти, провизија, сертификати и друго. Откако лицата виделе дека пријавениот не им ги обезбедил работните места, ги побарале парите, а тој им образложил дека работата не им била обезбедена, бидејќи тие одбиле да им биде направен тест за дрога.

Полицијата на Б.С. му поднесе кривична пријава за измама.

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2012 во 15:35
А да, заборавив..
Во зависност од тоа за која бродска компанија ќе аплицираш, треба да полагаш Марлин тест по англиски јазик кој се плаќа 27 долари. Овој тест е задолжителен за NCL компанијата. Треба да имаш најмалку 65% за пониските и 80% за повисоките позиции.
За NCL договорите се подолги и се околу 9 месеци во зависност од работната позиција. Само во оделот за детски активности се вработуваат лица на 2-3 месеци односно сезонски. И за нив билетот е платен, а кога ќе стигнат на брод добиваат и повраток на средства за виза и медицински преглед.
Да ти напоменам дека платите за NCL се пониски во однос на другите компании.

Медицинските тестирања се според панел 21 на USPH(изгуглај на нет)


На брод имаш три титули кои можеш да ги добиеш.
1. Crew
2. Staff
3. Officer

Првата е за најниските позиции. Вработените во Utility department(хигиеничари), ass.waiter i waiter, собарки и слично. Head of department или одговорните лица на одреден департмент имаат титула staff. 
Staff се и сите вработени во казиното, фото, продавници, детските игротеки, салоните за убавина, Shore ex или оние задолжени за екскурзиите надвор од бродот и сл.
Officers освен катепаните и нивните помошници, се и оние на рецепција. На оваа позиција многу тешко дека ќе влезеш без бродско искуство.

Staff i Crew имаат различни привилегии. Staff имаат поголеми привилегии и на поголемиот број бродови имаат право да се мешаат и да седат во баровите за гостите, да ги користат сите услуги што ги користат и гостите, да одат на бесплатни екскурзии и слично. Crew не смее да се појави помеѓу гостите освен доколку нема обврска за чистење или нешто слично. Assistant waiter смее да се меша со гостите само додека се на должност.

Crew имаат повисоки плати од staff (во скоро сите случаи) ама немаат никакви привилегии. 

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.