IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски дијалекти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски дијалекти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
Автор
Порака
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2009 во 18:18
kolata treba da se turni za da zapali - kolata trebit da se turnit za da zapalit


more covek ne se kacuvaj na drvo ke padnis - more coek ne se kacuvaj na drvono ce padnis
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2009 во 19:06
Дг жт вк ст пн б'игазење%20од%20смеење
Долг жолт волк целиот полн со болви.
Кон врв
IdividiUser Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 29.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 60
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IdividiUser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2012 во 18:00
Колата треба да се турни за да запали.

Колта требе да са жутне за да запале.
Кон врв
Martin30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2013 во 10:49
Originally posted by Panini Panini напиша:

slnce e na tetovski brat :)))!

TAkje!


slnce e i na gevgelijski ne samo na tetovski ;))
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2013 во 01:37
Originally posted by IdividiUser IdividiUser напиша:

Колата треба да се турни за да запали.

Колта требе да са жутне за да запале.


Колта требе се тисне да запале.
На мој кавадаречки дијалект.

Инаку ме интересира сакам да ми каже некој што се разбира од дијалектизам,дали на влашки зборувам се вика лафам/лафеа(така нешто),а и ни така викаме а знам дека одамна имало тука у Кавадарци некое влашко село и ете и ни сме извлекле нешто од нив.
I just wanna feel real love.
Кон врв
nalim1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Јули.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nalim1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2013 во 20:07
Мислам дека Кумановски диjалект е многу интересен, тоj е доста различен од литературен jазик, мене ми се многу допага.
Кон врв
Calipso Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Primarius

Регистриран: 26.Мај.2009
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 44671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Calipso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2013 во 00:08
Како се вика лупено јајце на прилепски??? -Голо маде, ебаго.смеење
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!
Кон врв
Martin30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2014 во 15:38
Originally posted by FosterThePeople FosterThePeople напиша:

Originally posted by IdividiUser IdividiUser напиша:

Колата треба да се турни за да запали.

Колта требе да са жутне за да запале.


Колта требе се тисне да запале.
На мој кавадаречки дијалект.

Инаку ме интересира сакам да ми каже некој што се разбира од дијалектизам,дали на влашки зборувам се вика лафам/лафеа(така нешто),а и ни така викаме а знам дека одамна имало тука у Кавадарци некое влашко село и ете и ни сме извлекле нешто од нив.


"Лафи" всушност е турски збор."Лаф" на турски значи "збор". А "лафам/лафеа" во превод "зборувам/зборуваа", а инаку ова по адекватно може да се преведи со "зборам/збореа" ( но сепак и ова не е стандардно македонски, чисто информативно да си кажам :) )
А тоа со твојата теорија за влашкото село е далеку од точнa.
Освен вие кавадарчаните (како што викаш ти), "лафи" го употребуваат и во Гевгелија, Богданци, Дојран и околината. :))
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 101112
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.