IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Кафе
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кафе

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 232425
Автор
Порака
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 88411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2016 во 08:25

Ледено тајландско кафе со шмек на бадем


Силно и освежително – најдобро за во лето!

0-ledeno-tajlandsko-kafe-so-shmek-na-badem-kafepauza.mk

Потребни состојки за 4 чаши кафе:
 • 960 мл силно подготвено кафе
 • 480 мл пола-пола или слатка павлака
 • 3 лажици гранулиран шеќер
 • 3 мешунки кардамом
 • ¼ лажичка екстракт од бадем
 • Mраз
Начин на подготовка:
 1. Згмечете ги мешунките кардамом за да го испуштат својот вкус и арома. Во аван, нежно гмечете ги додека надворешната лушпа не пукне. Ако немате аван, поставете ги на штица за сечење и со задната страна од голем нож силно удирајте по мешунката сè додека не се скрши.
 2. Во тенџерче на умерена топлина, варете ги пола-полата (или слатката павлака), шеќерот и мешунките од кардамом додека не зовријат, а потоа околу 15 минути оставете ја смесата да се олади. Потоа, тргнете го кардамомот и додадете екстракт од бадем.
 3. Наполнете 4 високи чаши со мраз. Поделете ја смесата помеѓу 4-те чаши, а на крај турете го кафето.


Изменето од Valerija - 10.Март.2016 во 08:26
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 88411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2016 во 08:28

Ирско кафе какво што не сте пробале досегаИ никогаш повеќе нема да го заборавите…

Ирско кафе какво што не сте пробале досега

Потребни состојки:
 • 120 милилитри свежо подготвено кафе
 • 45 милилитри ирско виски
 • 20 милилитри амаро
 • 1 лажица едноставен сируп
 • 1 свеж лист од нане
 • 2 зрна кафе
 • Шлаг пена
 • Морски оревчиња
 • Цимет
Начин на подготовка:

Измешајте ги кафето, вискито, ликерот и едноставниот сируп, па сипете ги во чаша. Внимателно поставете ја шлаг пената на врвот од пијалакот и врз неа наредете ги морските оревчиња и циметот. Декорирајте со листот од нане и зрната кафе.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 88411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2016 во 06:45

Кубанско кафе


  Одлично петочно кафе кое ќе ви даде енергија пред да излезете вечерва со вашите пријатели

Кубанско кафе

Потребни состојки (за 1 лице):
 • 100 милилитри кафе
 • 10 милилитри блага вода (направена од еднаква количина на шеќер и вода)
 • 20 милилитри бел рум
 • 20 милилитри мохито сируп
 • 50 милилитри млеко
 • 4 коцки мраз
Начин на подготовка:

Ставете 2 коцки мраз во шејкер, врз него сипете го подготвеното кафе и потоа додајте ги водата, румот и сирупот. Тресете 20-тина секунди со цел кафето брзо да се олади. Претурете го пијалакот во стаклена чаша заедно со останатите 2 коцки мраз. Од млекото направете пена и внимателно со лажичка префрлете ја врз пијалакот во еден слој. По избор, декорирајте со лимон.Изменето од Valerija - 20.Март.2017 во 17:05
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 88411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2017 во 17:04

Миланско топло кафе за поладните пролетни денови

Миланско топло кафе за поладните пролетни денови

Потребни состојки:
 • 25 грама какао во прав
 • 55 грама шеќер
 • 355 милилитри млеко
 • 160 милилитри еспресо
 • Шлаг пена, за сервирање
Начин на подготовка:

Во сад со средна големина, ставете ги заедно какаото и шеќерот и мешајте сè додека добро не се соединат. Во тенџере со средна големина, загрејте го млекото на среден оган. Откако ќе почне да врие, додајте ја мешавината со какаото и шеќерот, заедно со кафето и брзо матете со маталка сè додека не добиете хомогена смеса. Сипете го кафето во однапред загреани шолји и декорирајте со шлаг пена. Имајте убав викенд!

 


Изменето од Valerija - 20.Март.2017 во 17:04
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 88411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2018 во 16:57

Егзотично кафе со индиски ореви

egzotichno-kafe-so-indiski-orevi


Потребни состојки:
 • 350 милилитри свежо подготвено еспресо (или друго силно црно кафе)
 • 20 грама индиски ореви
 • 1-2 лажички мед
 • Прстофат розова хималајска сол
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и матете околу 1 минута или сè додека не добиете хомогена смеса. Започнете го матењето со најмала брзина и полека зголемувајте го на околу 15-тина секунди сè додека не стигнете до максималната брзина за да добиете покремава смеса. Сипете го кафето во шолја и уживајте!

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 232425
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.