IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Самоубиство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Самоубиство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 81828384>
Автор
Порака
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2014 во 00:39
Мартин а зошто кога се ти е јасно,упорно бараш некој сличен на тебе да си живеете со маката и само тоа да си прајте муабет.
Друго....за некој човек гласно да почне да зборува за маката која ја има....прво треба да ја препознае да ја преброди па да ја изнесе.
а ти зборуваш...јас неможам ова,јас не сум бил со девојка,јас немам пријатели,јас сум во депресија депресија и само тоа.
Не си толку многу колку што испитуваш ситуација
А и да сакаш да си помогнеш... плукни си малку на рачињата.
А дека не ти е потребно внимание....тука блефираш само.
Внимание....и тоа како му е потребно на секој
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2014 во 00:44
Originally posted by lotus flower lotus flower напиша:

ostaj gi tamu sto sakaat neka pisuvaat ne im pridavaj vaznost na takvi komentarikakvi komentari?
едно е - не се две
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2014 во 00:51
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

Мартин а зошто кога се ти е јасно,упорно бараш некој сличен на тебе да си живеете со маката и само тоа да си прајте муабет.
Друго....за некој човек гласно да почне да зборува за маката која ја има....прво треба да ја препознае да ја преброди па да ја изнесе.
а ти зборуваш...јас неможам ова,јас не сум бил со девојка,јас немам пријатели,јас сум во депресија депресија и само тоа.
Не си толку многу колку што испитуваш ситуација
А и да сакаш да си помогнеш... плукни си малку на рачињата.
А дека не ти е потребно внимание....тука блефираш само.
Внимание....и тоа како му е потребно на секој
Барам некој сличен како мене бидејки ниеден што не пати од депресија нема шанси да се дружи со мене. 100 пати сум се обидел да најдам "нормално" друштво, ама таквото друштво никогаш не ме прифаќа.
Порано многу повеќе се трудев да си помогнам да излезам од депресијата, ама стално се разочарував. Едноставно луѓето ме избегаваа и покрај тоа што јас бев фин со нив. По некое време едноставно се изморив од вакви разочарувања и скроз ја баталив потрагата по девојка и по (недепресивно) друштво. Едноставно не ми било пишано да ги имам тие две работи........
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13331
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2014 во 00:55
Не Мартин...имаш да бираш
или да бараш сличен на тебе
или да бараш стручен разговор и некој кој ќе ти помогне

Ти упорно го бараш првото
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2014 во 07:23
mozes da odis do remedica
tamu ima edna mnogu dobra zena psihijatar
mislam deka e 1000-1500 den seansa privatno,neznam dali rabotat so kartoni
neznam kolku mozes da si dozvolis
jas ti garantiram deka za 5 seansi ke bides kako nov

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2014 во 07:29
vo zelezara e bolnicata
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2014 во 20:25
Барам некој сличен како мене бидејки ниеден што не пати од депресија нема шанси да се дружи со мене. 100 пати сум се обидел да најдам "нормално" друштво, ама таквото друштво никогаш не ме прифаќа.

....koga cela drzava e pod depresija normalno e deka nema da najdes drugar od tvoj tip i nemoj da ne vozis ovde nas...normalnite.Gledam ne postiras slikicki...toa e loso po zdravjeto i duhot.голема насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2014 во 02:35
Originally posted by Martin87 Martin87 напиша:

 Барам некој сличен како мене бидејки ниеден што не пати од депресија нема шанси да се дружи со мене. 

Ако сакаш да излезеш до депресија контрапродуктивно е да се дружиш со депресивни луѓе.

Оти ако се здружат две паметни личности од нив може да се роди нешто попаметно.

Акос е здружат две глупави личности од нив се раѓа нешто поглупаво.

Ако се здружиш со други депресивни луѓе ќе станеш уште подепресивен.


Originally posted by Martin87 Martin87 напиша:

  100 пати сум се обидел да најдам "нормално" друштво, ама таквото друштво никогаш не ме прифаќа...Едноставно луѓето ме избегаваа и покрај тоа што јас бев фин со нив. 

 
Значи ти си под импресија дека си фин со луѓето, но тие не те прифаќаат. Имплицираш дека тие не се фини и те избегнуваат затоа што си фин ?

Знаеш што, проблемот не е во нив… обиди се да бидеш помалу негативен, намрштен, незадоволен и п порелаксиран во друштвото. Стани активен партиципиент наместо пасивен аутсајдер… тоа е подобро отколку со сила да се обидуваш да бидеш "фин".

И зошто не те гледам на другите подфоруми? Имаш еден куп на кој можеш да учствуваш со коментари и реплики, а и да отвориш нови (не)депресивни теми. Почни да го менуваш своето однесување на нив... барем тоа ќе ти дојде како бесплатно вежбање. намигнување

Внимание: не оди на пдф Политика оти таму е толку токсично што набрзо ќе те дотепаат.
 Изменето од Messenger - 21.Декември.2014 во 02:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2014 во 11:42
koga "komadichot" bi sfatil deka e celina(kako na videoto, na kraj skonta), nema da bide depresiven tuku kje prodolzhi da se "trkala".... so ili bez sopatnik

ama, sekogash kje se najdat umnici - koi kje umeat ubavo se da stokmat po red....odnosno te prakjaat na najdobrite mesta... i kje ti ukazhuvaat shto bi bilo najdobro for yu :)) zaboravajki deka si svoj,a iako postojano ti go "trubat" tokmu toa!

a vo politika nemoj da odesh - poslushaj go messenger

mozhesh na primer vo razno, na tema "dada" mrazica - mnogu e popularna.... vistinski ego shok!!

Изменето од outlook123 - 21.Декември.2014 во 12:23
едно е - не се две
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2014 во 22:28
komadichot i za trkalanje vo par ili grupa treba da e cel среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2015 во 03:51
Доколку  се сложиме дека сме создадени со неприкосновена слобода на избор, дека од нас зависи како ќе го минеме нашиот живот, тогаш мора да прифатиме дека и до нас зависи како би можеле да го завршиме истиот.

Самоубиството е слободен избор.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2015 во 08:28
самоубиство?

глупости!

ама ете и тоа е избор на лукаквкото..

нема бегање од Себе - ете тврдам!

Изменето од outlook123 - 18.Април.2015 во 08:29
едно е - не се две
Кон врв
Filip07 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Јуни.2015
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Filip07 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2015 во 18:47
Zdravo decki jas patam od depresija godina ipol , skoro sekoj den imam samoubistveni misli , nemozam nikako da gi trgnam se boram sekoj bozji den , dali ima nekoj so slicen problem ili nekoj so go nadminal ova , pa da me sovetuva mene so da pravam

blagodaram odnapred
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2015 во 21:21
А зошто би се самоубил лебати?
Што ќе постигнеш со тоа?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 81828384>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.