IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Leonardo da Vinci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Leonardo da Vinci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 03:12
Originally posted by Vladimir Vladimir напиша:

ve citam i se smam iskreno Leonardo bil po profesija anatomist studiral anatomija pa taka da vo poveketo sliki moze da se vidat i skici od covecki organi primer ke ja spomnam skicata na utrobata na trudnicata.. ali toa nema veze samo sakav da vi pisam za Mona Liza monaliza se pretpostavuva deka vo tajnata nasmevka ja krie svojata bremenost navodno taa bila bremena i smetala deka nekoj ne ja znae nejzinata tajna ete toa e toa i za mona i za leo - vi blagodaram


mona liza se porodila baagi vreme pred da go sretnit leonardo da vinci i nemet vrska site tie vrevi okolu nejze
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 10:23
super si se druzele tie dvajca,si imale sto da si kazat stom prikaznata traela tolku dolgo! verojatno i bilo prekrasno da se podgotvuva za portretiranjeto osobeno vo toa vreme koga i nemale bas nekoja zabava.ne mozelo tolku lesno da se dojde do maski prijatel,a nastrana sto bil covekot top!
people are strange
Кон врв
VladimirCHE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VladimirCHE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 14:46
Alekta - sakam da te potsetam da ja otvoris knigata na umetnost prevedena na makedonski jazik ja ima skoro vo site biblioteki i koga ke ja pobaras mona ke ja procitas ovaa moja pretpostavka koja ja procitav i razarabotiv - pozdrav
 
P.S. ne pisuvaj dezinformacii ako tie nese konkretni


Изменето од Vladimir - 13.Октомври.2007 во 14:47
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 17:48
Originally posted by Vladimir Vladimir напиша:

ve citam i se smam iskreno Leonardo bil po profesija anatomist studiral anatomija pa taka da vo poveketo sliki moze da se vidat i skici od covecki organi primer ke ja spomnam skicata na utrobata na trudnicata.. ali toa nema veze samo sakav da vi pisam za Mona Liza monaliza se pretpostavuva deka vo tajnata nasmevka ja krie svojata bremenost navodno taa bila bremena i smetala deka nekoj ne ja znae nejzinata tajna ete toa e toa i za mona i za leo - vi blagodaram

interesno so ja spomna skicata na utrobata na trudnica poso to ti e skroz futnata rabota,imat vidni greski vo taa skica,a duri i samiot frojd se obidel nestoto da go razrabotit spored negovata psihoanaliticka teorija,sakat da kazit za negovata seksualnost,ali to e druga tema na muabet,tuku sakav da kazam deka ako vekje bil anatomist togas bil slabголема%20насмевка
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 17:57
Originally posted by Vladimir Vladimir напиша:

Alekta - sakam da te potsetam da ja otvoris knigata na umetnost prevedena na makedonski jazik ja ima skoro vo site biblioteki i koga ke ja pobaras mona ke ja procitas ovaa moja pretpostavka koja ja procitav i razarabotiv - pozdrav
 
P.S. ne pisuvaj dezinformacii ako tie nese konkretni

decko,ako tvoite informacii se ograniceni na samo edna edinstvena kniga ne morat da znacit deka se relevantni.nemoj da se ogranicuvas i da mislis deka si bogat so znaenje ako si procital samo edna kniga.
decko!zemi literatura:dela,biografii,enciklopedii i togas kazi mi deka siram dezinformacii,a dotogas poubo ne pisi poso ce te jada zifголема%20насмевка
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Mousquetair Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Локација: Belgium
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mousquetair Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 20:09
моментално во Брисел е поставена светска изложба на делата на Да Винчи, на која се изложени и дела кои се отстапени од приватни колекционери од целиот свет и истите за прв пат се изложуваат во јавност. Доколку сте заинтересирани, сите експонати можете да ги погледнете на овој сајт http://www.lucnix.be/main.php?g2_itemId=43288 
un pour tous et tous pour un
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 22:37
Интересна тема. ДаВинчи бил далеку од своето време, живеел многу понапред. Тој ги дал првите нацрти и планови за машини и направи, кои дотогаш не биле измислени, а биле созданени неколку века после него. Бил гениј, и според бројни претпоставки, хомосексуалец.

Еднаш присуствував на едно сесија, каде централна тема беше ДаВинчи и неговото творештво. Акцентот секако беше ставен на Мона Лиза (ака Џаконда) и Тајната вечера.

Забележани се неколку “грешки“ на портретот, поради кои што навистина делува мистериозно. Еве ја сликата, разгледајте ја убаво и обидете се да ги открите.
(Оние кои што ги знаат, нека не кажуваат, понатака ќе откриеме за што се работи)
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 14:47
USTVARI MENE MI E POZNATO DEKA KAKO NAJ NOV PODATOK MONA LIZA NE BILA NITU LJUBOVNICA NA LEONARNO,NITO AVTO PORTRET NA SAMIOT LEONARDO TUKU ZENA NA TIPOT KOJ GO NARACAL PORTRETOT NEKOJSI (NEZNAM KAKO TOCNO)NO PO NEGOVOTO PREZIME GO DOBILA IMETO DGAKONDA.
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2008 во 14:51
INAKU TOA E TOCNO DEKA COVEKOT SI BIL TOLKU NAPRED STO MOZE DA SE RECE DEKA ISTO KAKO DA ZIVEEL VO 21 VEK PA SE VRATIL NAZAD DA SE POFALI STO VIDEL.A I TOA DEKA UCEL ANATOMIJA,SE POZNAVA I PO NEGOVITE SLIKI VO KOI MOZE COLOSNO DA SE VIDI SEKOJ MUSKUL ILI GRIMASA TOLKU REALNO DOLOVENA STO DO DEN DENES NIKOJ NE GO DOSTIGNAL NIVOTO NA NEGOVATA SOVRSENA KREACIJA
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 19:26
A sto bidna so otkrivanjeto na tajnite greski na Mona Liza...
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2008 во 22:57

Чекав некој да проба да ги пронајде, меѓутоа бидејќи до сега никој не се обиде, еве јас ќе ги наведам трите речиси очигледни “грешки“:

~ Прво што би требало да упадне во очи е тоа што Мона Лиза нема веѓи. Имено веѓите како дел од лицето кое е способно за гестикулација, открива многу за моменталното расположение. Бидејќи портретот нема веѓи тешко е да се определи неговата психо-физичка состојба и затоа делува мистериозно. (Леонардо често пати ги оставал своите дела недовршени.)

~ Фамозната насмевка е исто така недовршена. Ако добро се погледне, лесно може да се забележи дека краевите на устата ги нема, поради што повторно не може да се добие точен впечаток дали се смее или не.

~ Позадината е нелогична. Приметете како десната страна е повисока и несразмерна со левата.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 00:11
Eeej, stvarno bile ocigledni, no barav nekoi poinakvi greski...Nema vrska, bez razlika na se Mona Liza si ja ima slavata i toa i e dovolno
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 17:59
И што всушност докажуваат овие „грешки“? Не ја следев темава, па ако може некој да ми објасни.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 20:30
Originally posted by Itilija-Lucina Itilija-Lucina напиша:

Eeej, stvarno bile ocigledni, no barav nekoi poinakvi greski...
А ти какви грешки бараше? Бау-бау филмске грешке?
Зезам, не ми замерувај.

Originally posted by Monuska Monuska напиша:

И што всушност докажуваат овие „грешки“? Не ја следев темава, па ако може некој да ми објасни.
Можда “грешки“ не е среќно одбран термин, па настанаа недоразбирања. Со овие, ајде да ги крстиме недостатоци, се објаснува мистериозноста на делото Мона Лиза.
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.