IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Leonardo da Vinci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Leonardo da Vinci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:20Leda( Testa di Faniciulla Detta)


Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:28


sv.Ana
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:30


eve edna slikana od nego koga bil pomladсреќасреќа
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:33


Tajnata Vecera
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 19:38

Devicata, Sv.Ana i deteto so Jagneto

Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14582
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2007 во 23:55
Леонардо бил дете на Катерина, селанка, и Сер Пиеро, адвокат и сопственик на земјиште. Имал домашно образование и немал формална едукација на Грчки и Латински.

Бил свирач  на харфа. Првото претставување на Миланскиот двор му било како музичар, а не како научник.

За малку избегнал апсење поради содомија. Веројатно бил вмешан и некој од неговите машки модели.
-------------------------------------------------------------------
Мона Лиза теорија #1: Нејзинaта насмевка значи дека била тајно бремена.

Мона Лиза теорија #2: Била забавувана од музичари и кловнови кои ја забавувале додека Леонардо ја сликал. (Има уште една теорија која вели дека Мона Лиза е портрет на самиот Леонардо, но многу прикриено насликана)

Научници од Универзитетот во Амстердам и Универзитот во Илиноис користејќи програм за препознавање на лице, откриле дека Мона Лиза е: 83% среќна, 9% згадена, 6%уплашена и 2% лута.

------------------------------------------------------------

Леонардо бил прв кој објаснил зошто небото е сино(поради тоа што воздухот ја распрскува светлината).

Леонардо можел да црта нанапред со едната рака, цртајќи со другата наназад, произведувајќи "слика во огледало", слика која на останатите им била многу тешка за читање.

Портретот со црвена креда, (цирка 1512 до 1515 година), се верува дека е авто-портрет (но не веруваат сите). Лувр потрошил 5.5 милиони долари за да ја закачи Мона Лиза внатре во зид, 2 метра позади дрвена препрека.

Бил голем обожавател на зборови со игра, и неговиот Codex Arundel содржи долга листа од синоними за... Пенис.

Неговите студии за ерозијата на реките го убедиле дека Земјата е далеку постара од тоа што Библијата пишувала. Исто така тврдел дека спуштањето на морското ниво ги создало фосилите и планините, а не Потопот на Ное.

Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:04
Bravo , bravo , bravo...!!!! Lani bev vo Luvr i imav prilika da ja vidam Mona Liza ostava bez zdiv! Problemot e sto mnogu se iskomercijalizira nejziniot lik , se napravi parodija i smea ,a seto toa e taka bidejki lugeto ne se svesni za mokta na genijot i za dusata na edna posebna zena. Sustinata e vo edostavnosta i cistotata na emociite koi se preneseni na toa platno. Ke reces obicen portet , a tolku magija.....
people are strange
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:10
Zenata si bila super,on si teral po svoe,ispadnalo cudo,jas veruvam vo cuda,vo cetka i maslo, vo ljubov i mok.
people are strange
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:30
a,shto bila super?,...najobichna seljanchica,...od toa vreme,...ne bila ni nekoja "plavokrvna",.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:34
E pa bas vo toa e marifetot!Da bila plavokrvna sega nemase da pisuvame jas i ti.Znaes li kolku genijalni portreti visat po muzeite na takvi gospogi od visokiot kov,no gabe,site se isti,nisto ne te golica vo nivnoto drzenje i lik.
people are strange
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:34
Originally posted by ekaterina ekaterina напиша:

Zenata si bila super,on si teral po svoe,ispadnalo c
udo,jas veruvam vo cuda,vo cetka i maslo, vo ljubov i mok.
 
...СЕКОЈА НЕОБЈАСНЕТА ПОЈАВА Е ЧУДО...ЈАС НЕ ГЛЕДАМ НИШТО ТУКА ЧУДНО...ЖЕНА ,ПЛАТНО ,БОЈА,ЧЕТКА....ЕМОЦИИ,СТРАСТ,ЉУБОВ...САМО НА ФИЛМ...големо%20гушкање
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:40
Ajde malku razmislete pa ke vidite deka e cudo: covekot izmislil tolku mnogu raboti sto naukata i naucnicite mu pagaat na kolena, a sepak site go vrzuvaat za "selankata Gokonda",pa neli nisto ne slucajno.Jas kako zena sakam taka da si gi dozivuvam nastanite,a osobeno tie sto se vrzani za umetnosta.Tuka nema foliranje ima strast
people are strange
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 00:44
toj ne napravil nishto,..samo dal idei,...deka se vozmozni nekoi raboti,...koi shto mnogu podocna bile i realizirani,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
VladimirCHE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VladimirCHE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2007 во 01:16
ve citam i se smam iskreno Leonardo bil po profesija anatomist studiral anatomija pa taka da vo poveketo sliki moze da se vidat i skici od covecki organi primer ke ja spomnam skicata na utrobata na trudnicata.. ali toa nema veze samo sakav da vi pisam za Mona Liza monaliza se pretpostavuva deka vo tajnata nasmevka ja krie svojata bremenost navodno taa bila bremena i smetala deka nekoj ne ja znae nejzinata tajna ete toa e toa i za mona i za leo - vi blagodaram
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.