IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Под ист кров
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Под ист кров

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
xaxaxa Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xaxaxa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2006 во 20:34
Originally posted by plamenko plamenko напиша:

pa jas bi ziveel pod moj ne bi delel pokriv :)
sam si e sam pa i liljaci da imas na tavan tvoi da bidat da ne gi delis:)


Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2006 во 19:39
   Srećička imam što živeam sama so mažot mi i deteto
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 19:19
Pod ist pokriv ako ima dovolno prostor za site...togash e ok...toa podrazbira soba za sekogo...deca,stari,mladi...
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 19:35
Da beleg, soba za sekogo, no edna kujna a dve domakinki vo nea.Ne mi odi ova.Svekrvata ke veli deka taa e odlicna domakinka koja ne moze nikogash da ja zameni vo gotvenjeto snaata, ovaa ke saka neli nekogash da napravi nesto, pa kade e rendeto, kade e daskata, kade e nozot za leb , nozot za meso itn....znaci sekoj sam, sekoj svoj gazda pod SVOJ POKRIV!

Изменето од maja - 05.Јануари.2007 во 19:36
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 21:22
Може во една куќа но со 2 спрата.... Така ќе има и 2 кујни и место за сите Big%20smile
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
maruska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 34
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maruska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2007 во 22:01

Да немаш финансии и да мораш да живееш со неговите или твоите, може да се прифати донекаде. Меѓутоа е многу подобро да живееш со мажот/жената одвоени од родителите. А ако им треба помош на родителите, во секое време можат да се јават и да побараат помош. Поздрава заедница можеш да создадеш ако живееш одвоено. Не велам дека немаш да имаш ако бидеш со родителите. Меѓутоа свое си свое. Можеш да одлучуваш ти самата, а не твојот родител или некој друг кој живее со тебе.

Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2007 во 09:59
Попрво би живееала под кирија, отколку со било чии родители... Ете ги телефоните, и онака можеме да се слушаме, што се вели, по стопати во денот.

Родителите, колку и да си ги сакаме, наметнуваат мислења... направи вака, направи онака, вршат притисок и се лутат како мали деца ако им речеш дека мислењето не им чини заради ова или она... После снаата не чинела или зетот не се погодил... Аааа, не... Под ист кров - ни под разно!
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 11:07
Мила моја и да не се под ист крв, ако се родителите такви и не знаат кај им е место и ако дозволиме да верглаат несвесни дека си имаме семејство ..тие секогаш ке најдат причина за солење макар и на телефон..макар и напуниле 50 години...

Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 11:52


Bez ogled dali se pod eden pokriv ili nastrana ...
toa se dve familii....
i trebat da bidat nezavisni...

moze samo da se pomaga ...
ako treba ...

Toa se razresuva samo na eden nacin...

jas edno utro... (navecer nemoze)...
vo 5 casot mu zvonev na roditelite...
i gi razbudiv...
i taka zbuneti im rekov:
- od denes tuka jas ke bidam broj 1... a ti broj 2...

- ako sakam da pominam niz nekoj zid...
nemojte da mi stavate sopki...

i aj cao!!!

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 15:22
Во брак сум 22 години од кои 20 зивееме сами.Неспоредливо е искуството во едниот и во другиот случај.Незнам каква свекрва и баба ке бидам јас но во секој случај што помалку комуникација тоа подобро и за едните и за другит(освен кога сте си потребни),Секогаш,ама баш секогаш ке се најде причина за кавга па колку и двете страни да се трудат затоа што ‘‘кој е тој сто подобро мозе да се гризи за мојот син‘‘???Или, мене мама вака ме учеше да готвам,која е таа да ме менува на овие години?И така едно по едно.....  Јас многу бргу треба да станам свекрва и ова правам или купувам стан или плаќам кирија и под хитно ги селам од дома,без разлика колку сум современа или стрплива и разумна,


Изменето од mamma - 17.Јануари.2007 во 15:32

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 15:39
Заедно живееме веке 7 години . Односите ни се одлични . НО , тоа е резултат на голема ТОЛЕРАНТНОСТ , САМООДРЕКУВАЊЕ ....итн . Потребна  е голема енергија тоа да функционира ....Секој лично е скратен од својата комоција во икс ситуации . Мислам дека ова на некој начин е и личен тест и искушение за секого кој се нашол во таква ситуација . И на крај ...доколку има и МИНИМУМ можности ,да се работи на тоа ,секој башка !  Се надевам најскоро да ве поздравам од сопствениот кров Smile.
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 11:03
 Delfin,mnogu mi se dopadna razmisluvanjeto no sto mislite kolku vreme ke mozete da bidete tolerantni ,uste kolku vreme ke se lisuvate od rabotite koi Vas bi vi pricinuvale zadovolstvo,kolku vreme od zivotot uste ke ja trosite energijata za da zadovolite necii kaprici?...I ne samo za Vas tuku za site : Iskoristete gi bez dvoumenje MINIMUM moznostite  za sekoj baska.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 14:44
Koga covek malku podlaboko ke razmisli, zaednicki mnogu poveke mozat da se ostvari ona sto site go sakame , podobar i pokomoten zivot.
Jas i maz mi od prv den sme sami i veke napomnav, koga ke dojde den da se ozenat moite sinovi i tie od prviot den ke ziveat sami, vo smisol sekoj da si ja ima svojata sloboda i komocija.
Bi sakala , sto sekako ne e samo do niv ili do mene tuku i do idnite snai, da postoi edna sloga i da sfatat deka zaednicki mnogu poveke ke dobijat otkolku sekoj sam za sebe.
Imam takov primer vo komsilikot, tolku nesekojdneven za denesno vreme, no ete, mnogumina se cudat kako uspeale tolku da napravat, a jas ke kazam, so zdruzeni finansiski sredstva za 2 godini napravija kolku sto bi pravele mozebi 5 i poveke sekoj posebno. Jas im se vosh*tuvam
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 14:46
Ма да секако , ова што ти го велиш се случува секојдневно околу нас нели.  Во некои фамилии не функционира уште во првите денови , кај некои нешто покасно некои и издржуваат се до решението на проблемот,по која цена ,тоа е навистина можеби вистинското прашање . Зошто луге сме ...се трошиме. И јас напишав што порано тоа подобро , секако ,полесно е да се рече отколку да се направи често пати .
 
коментар за постот на мама Smile


Изменето од Delfin - 17.Јануари.2007 во 14:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.