IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Златна генерација
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Златна генерација

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Златна генерација
    Испратена: 14.Септември.2006 во 13:53
И оваа тема по втор пат ја отварам.....ја нема

Za svu djecu koja su rodjena

i prezivjela



1950-te, 60-te & 70-te !!






Prvo, prezivjeli smo i rodjeni smo normalni iako su nase majke kad ih je boljela glava pile aspirine, jele hranu iz konzervi, pusile i radile do zadnjeg dana trudnoce i nikad nisu bile testirane na dijabetis




U to vrijeme nisu postojala upozorenja u stilu "Cuvati daleko od domasaja djece" na bocicama sa lijekovima, vratima i ormarima.

Mi, kada smo imali 10-11 godina nismo nosili Pampers-e i pisali se u krevet.




Kao djeca, vozili smo se u autima bez pojasa i zracnih jastuka i nismo morali imati kacige na glavi kad se vozimo biciklom ili na rolama.



Pili smo vodu iz crijeva za zaljevanje baste a ne iz flasica kupljenih u supermarketu. Dijelili smo flasicu Kole sa nasim prijateljima i

NIKO

nije umro zbog toga




Jeli smo mlijecne sladolede, bijeli hljeb i pravi puter, pili kole koje su i tada bile pune secera ali nismo bili debeli

zato sto smo smo se

STALNO IGRALI NAPOLJU



Izlazili smo iz kuce ujutro i igrali se cijeli dan, sve dok se ne upale svjetla na ulici,

zmurke, planova, klisa, klikera, partizana i nijemaca, kauboja i indijanaca, zaloga i svega ostalog sto je samo djecija masta bila u stanju da smisli,



Nerijetko, niko nije mogao da nas nadje po cijeli dan.



I nikad nije bilo problema...



Provodili smo cijele dane praveci trokolice od otpada iz podruma, spustali se niz ulice zaboravljajuci da nismo napravili kocnice.

Nakon par padova, slomljenih prstiju i modrica

naucili smo kako da rijesimo problem





Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.

Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali skolskog psihologa i usmjerivaca pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.



Nama nisu prodavali drogu ispred skole...






Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box,

nikakve video igrice,

nismo imali 99 kanala na televiziji (samo dva),

nismo imali video rekordere, surround sound, celularne telefone, kompjutere, Internet, chat rooms.......



MI SMO IMALI PRIJATELJE

I MI SMO ISLI NAPOLJE

DA SE DRUZIMO S NJIMA !








Padali smo sa drveca, znali se posijeci na staklo, slomiti zub, nogu ili ruku , ali

nasi roditelji nikada nisu isli na sud zbog toga








Igrali smo se la lukovima i strelama, pravili katapulte i bacali petarde za Novu Godinu i sve smo to prezivjeli bez posljedica!






Isli smo biciklom ili pjeske do prijateljeve kuce, zvonili na vrata ili jednostavno ulazili u njihovu kucu da se druzimo i budemo zajedno!










Kad upadnemo u probleme sa zakonom, roditelji nisu placali kauciju da nas izvuku.

U stvari, bili su cesto stroziji nego sam zakon!





Mi nismo provodili jedan vikend sa mamom a jedan sa tatom. Mi smo imali jednu kucu i jednu porodicu.








--------------------------------------------------------------------------------



Poslednjih 50 godina su bile najplodonosnije godine u istoriji covjecanstva


Nase generacije su proizvele najbolje izumitelje

i naucnike do danas.




Imali smo slobodu, pravo na greske, uspjeh i odgovornost.

I naucili smo da zivimo s tim !



I ti pripadas toj generaciji?



CESTITAM!






MOZDA CES ZELJETI DA PODIJELIS OVO SA OSTALIMA KOJI SU IMALI SRECE DA ODRASTU KAO PRAVA DJECA, PRIJE NEGO STO SU ADVOKATI, DRZAVE I VLADE POCELI DA ODREDJUJU KAKO TREBA DA SE ZIVI !




Mozda bi bilo dobro poslati ovu poruku i vasoj djeci da vide kako su njihovi roditelji odrastali
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2006 во 13:56
Многу работи нема поради Бугарите..
Но тука сме
Кон врв
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2006 во 13:59
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2006 во 14:14
Nejlepse i najbolje sto im se moglo deasiti to je sto spadaju u zlatnu generaciju. A posto se od stare slave ne zivi danas nekako su zaribali a ko zna dali se uopste secaju sta su nekad bili .
Veruvaj i vo toa sto ne go gledas .
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 14:35


stvarno zlatna generacija ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2007 во 15:12
Mi nismo imali imaginarne prijatelje ni probleme sa koncentracijom u skoli.

Nama nisu davali tablete protiv hiperaktivnosti. Mi nismo imali skolskog psihologa i usmjerivaca pa smo ipak zavrsavali nekakve skole.

Nama nisu prodavali drogu ispred skole...


Mi nismo imali Playstation, Nintendo, X-box,
nikakve video igrice,

nismo imali 99 kanala na televiziji (samo dva),

nismo imali video rekordere, surround sound, celularne telefone, kompjutere, Internet, chat rooms.......

MI SMO IMALI PRIJATELJE

I MI SMO ISLI NAPOLJE

DA SE DRUZIMO S NJIMA !

MOZEBI IZGLEDA CHUDNO,NO E VISTINITO.......Prekrasen post....


Изменето од mamma - 06.Септември.2007 во 15:12

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2007 во 08:27


mnogu raboti nemavme ...
ama sega toa go znaeme ...

togas se bese slatko ...

odenje na korzo ...
druzenje so site ...
sega gledam deka i malku bevme prosti ...
se raduvavme na se ...

najinteresno bese ...
nemase mobilni kako sega ...
cekam ... cekam ...
i posle edna nedela ke se najdeme i ke kaze :
- mama ne me pusti ...

prava uzivancija ...


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 11:23


vo zlatkanata generacija imavme klik-klak ...

sega izmislija klik-klak ... gumeni ...
koi se na "mute" ...

postarite od um gi vadevme ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2007 во 08:25
Dali toa znaci da izlezam na ulica da se druzam so drugarcinjata na ulica i da gi zaboravam moite tesko steknati forumski drugari ?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2019 во 00:10

zbun тоа значи биди рационален, користи ги алатките без да станеш нивни роб, а кога ќе станеш, нели има икс околности бар интерактивно зарбои се за општо добро, форхмите ја нудат токму таа можност, но во недостаток на социјалните мрежи токму тие имаа таква намена, онака наместо интелектуална дебата беа прчварница за дружење, ајде сега е чисто нон никако да си ја заземат својата вистинка намена, просто премногу бадијалџии има кои треба институционално да се свикнуваат бар системска јавна дебата, бидејќи на општи форуми не се нафаќаат да дебатираат научници, евентуално на блогови, но туто комплето се си ет фино спржено од кабловски телевизии и фејкбук дружење, оди најди време после за елаборирана дебата, нешто на почеток имаше таков набој и по општите форуми пример кај нас vmacedonia во однос политика, build.mk во однос градежништво или idividi во однос фотографија и религија, но толку сега по некој залутан ко мене таму да дреме што одбива фејкбуковски да биде скоцкан од дипстејтовци каде ќе му перат во континуитет мозок алгоритми за граѓанска меѓународна подобност но и мал милион фејкњузери или безвезизми на тони, но тоа е до следната катаклизма била таа природна или антропогена ќе си клацкаат пред тенеќињава така а потом бек ту ријалити, само што таа реалност нема баш да биде волку опуштена, може тогаш ќе се сетат дека требало pdf-ките требало и да си ги испринтаат со време, да не им биде досадно ако се слободни некаде ...


Изменето од Zelenikovo - 19.Јануари.2019 во 00:10
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.