IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Исхрана по Крвни групи - глупост или вистина?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исхрана по Крвни групи - глупост или вистина?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 10:09
Група АБ:

RASTITELNI CHAEVI

Licata od ovaa krvna grupa bi trebalo dosta da koristat arstitelni caevi za da go zajaknat imunitetot i da obezbedat zashtita od kardiovaskularnite bolesti i rakot. Lucerkata, chichkata i kamilicata se poddrshka za imunitetniot sistem. Glogot i slatkiot koren se iskluchitelno preporachlivi za dobrata sostojba na kardiovaskularniot sistem. Zeleniot caj ima ogromno pozitivno dejstvo na imunitetot. Chaevite od koren od chichka i listovi od jagoda pomagaat za apsorpcija na zhelezoto i pridonesuvaat za sprechuvanje na anemijata.

Mnogu korisno:
Lucerka
Chichka
Kamilica
Gjumpir
Zhen shen
Zelen caj
Glog
Likoroka, sladok koren
Shipka
Jagodov list

Neutralno:
Crnica
Magdanos
Zhalfija
Listovi od malina
Crven dab
Zeleno nane
Valerijana
Bela breza
majchina dushica
KOra od bel dab
Ajduchka treva


Da se odbegnuva:
Aloe
Pcenkarna svila
Hmelj
Lipa
Crvena detelina
Lincura


RAZLICNI PIJALOCI

Crnoto vino e dobro za licata od ova akrvna grupa poradi pozitivniot efekt na kardiovaskularniot sistem. Za edna chasha crno vino se veruva deka go namaluva rizikot od srcevi zaboluvanja i kaj mazhite i kaj zhenite.
Edna sholja do dve kafe bez kofein ja zgolemuva zheludochnata kiselina i gi poseduva istite enzimi koi shto se najdeni vo sojata. Najdobra kombinacija e naizmenichno zemanje na kafe i zelen chaj.

Mnogu korisno:
obicno kafe
Dekofeinizirano kafe
Zelen caj

Neutralno:
Pivo
Soda voda
Crno vino
Belo vino

Da se odbegnuva:
Destilirani alkoholni pijalaci
Dietalna soda
Crn chaj
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 10:16
dosta informacii od Natalija... bravo!

veruvam deka ishranata e dosta vazna rabota za zdravjeto i uspehot na sekoj covek....

vo sklop na ovie informacii e slednoto:

1. Najnapred nekoj trebalo na zemjata da raboti...
i vo pocetokot bile ludje so krvna grupa 0 (old) taka narecena nulta krvna grupa.....
Taa krvna grupa sum i jas...
Toa e krvna grupa na mesozderi...
Mnogu aktivni....
Ne smeat da vezbaat joga... samo karate!
Ne smeat da bidat pretsedateli na sindikat...
pravat strajkovi...

2. Otkako imalo koj da raboti .... se pojavile lujd koi trebalo da gi organiziraat ludjeto so krvna grupa 0...
taka se pojavila krvna grupa A... ludje koi se administracija... nekoi stanaa birokratija...

Toa se mnogu krotki ludje...
treba da vezbaat joga... nikako karate!
Rabota vo kancelarija....

3. Otkako imalo koj da raboti... i administracija... se pojavile parite... i nekoj za niv trebalo da se grizi... se pojavuva krvna grupa B!

0 - za rabota
A - za administracija
B - za rabota so kapital... banki ... berzi... fabriki... gazdi..

4. Imalo koj da raboti... koj za organizacija na rabotata.. koj za rabota so kapital... ostanaa uste harizmaticnite ludje.... krvna grupa AB

AB ... bilo sto da rabotaat ke pogresat...
Tie ludje treba da se: politicari, glumci, slikari, muzicari.....
Treba nivnata pojava da raboti!!!

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 10:22
Исхрана за крвна група А (а)

Земјоделец - вегетеријанец

смирен, уреден, подготвен за соработкаГенетска предодреденост
чист вегетеријанец (безмесна исхрана). Добро се прилагодува на промени во исхрана и околината,

Слабости -
чувствителен дигестивен систем, нежен имунитет, подложен на напади од микроби

Ризици од болести
- срцеви болести, рак, анемија, црн дроб, жолчка, дијабет.- Многу корисни јадења (задолжително)

крап, бакалар, скуша, ајкула, пастрмка, лосос, срдина, полжави
сирење од соја и млеко од соја
ленено и маслиново масло
кикирики и семки од тиква
црвен и бел грав, леќа, грашок
леб и пецива од соја, ориз, овес, рж, јачмен
артичок, цвекло, морков, лук, кромид, рен, магдонос, пашканат, зелена салата, зелка, праз, бамија, спанаќ, тиква, кељ
кајсии, капини, боровинки, смокви, сливи, грејпфрут, цреши, лимон, ананас, грозје
сенф, кафе, црвено вино

- Неутрални   јадења

кокошка, мисирка
туна, штука
козјо сирење, кравјо сирење, јогурт, кисело млеко
рибино масло
бадем, костен, сусам, лешник, орев, сончоглед
боранија и останата врсти на грав
печурки, карфиол, целер, пченка, краставици, тиквици, ротквици
јаболка, рибизла, диња, калина, малина, лубеница, праски


- Многу штетни (не смее да се земаат)

сите останати видови меса
баракуда, краба, јагула, рак, острига, лосос
кравјо и овчо млеко, кајмак, путер, маргарини, пармезан, останити сирења и кашкавали
обични масла за јадење
фстаци
ситен грав и наут
пшеницни цереали
тестенини и пецива од пшеница и бело брашно
црн домат, маслинки, црвен домат, шитаке печурки и зелена банана, кокос, манго, портокал и мандарини
црвен пипер,
јаболков и вински оцет
кечап и мајонез
пиво, ликер и газирани сокови- Додатоци на исхрана

витамин Б12, фолна киселина, Витамин Ц и Витамин Е.


- Профил за диета

вегетеријанец, зеленчук, морска храна, овошје и малку житарици

- Штетно

-месо, млечни призводи и грав.Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 10:29

Исхрана за крвна група О(нулта)

Ловец-месојадец

Силен имунитет, роден е за водачГенетска предодреденост – здрав дигестивен систем, силен имунитет, природна одбрана од инфекции, систем создаден за ефикасен метаболизам

Слабости –нетолерантен на промени на услови и исхрана, имунитет што може да е премногу активен и што може да се нападне себесиРизици од болести
-згрутчување на крвта, инфламаторни болести, артритис, високо тироидно ниво, чиреви , алергии, автоимуни болести (лупус, псоријази, егземи)

Профил за диета – многу протеини, месојадец, месо, риба, зеленчук и овоштие .


Многу корисни јадења ( задолжително)

( може говедско, јагнешко, телешко, овчо, до 300 gr. неделно)
бакалар, ослич, срдина, скуша, пастрмка, лосос, белвица, харинга, гргеч
козјо сирење
ленено или маслиново масло
орев и семки од тиква
артичок, цикорија, рен, праз, кромид, магдонос, компир, спанаќ, репа, пашканат, тиква, пиперка
свежи и суви смокви, свежи и суви зелени, црвени и црни сливи
цреши, ананас.


- Неутрални јадења

кокошка, патка, мисирка,
туна, рак, шкампи, полжав, крап, школки,
оризово или сојино млеко,
бадем костен, лешник , сусам
црн грав, боранија , грашок
ориз, јачмен, просо, рж
цвекло, ким, морков, целер, зелена салата, печурки, лук, краставици, тиква и домат
јаболка, боровинки, киви, круши, грозје, лубеница, банана, малина
кајсии и праски

- ШТЕТНИ ЈАДЕЊА (не смее да се зема)

сланина, гуска, шунка, прасе, салами, паштети, колбаси, конзерви, пушено или чадено месо
кавијар, икра, харинга, чаден лосос, октопод
млеко (обично и пастеризирано) , кашкавал, сирење, кајмак, павлака, кисело млеко, маргарин
обични масла (од пченка, сончоглед и тиква)
кикири и фстаци
леќа и обичен бел грав
леб од пшеница, пченкарно брашно, бурек, ѓеврек, тестенини
авокадо, зелка, карфиол, пченка, црни домати, брокула и маслинки
јаболка, портокал, капини, јагоди, мандарини и диња.


- Додатоци на исхрана

витамин Б, витамин К, Калциум, Јод, морски алги (омега 3)

- Штетно

пшеница, пченка, грав, леќа, зелка, брокула, карфиол, синап
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 10:50
Ishranata prema krvnite grupi e vistina ...
i toa moze sekoj lesno da go proveri... :))

Na primer jas sum 0 krvna grupa - mesozder!

Ako jadam ajvar - imam kiselini... i macno mi e....
Ako jadam kebapi - nemam kiselini ... i dobro se osekam...

Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 10:52
Исхрана за крвна група B (б)

Номад
Избалансиран, Флексибилен, Креативен

Предност:
Силен Имунитет, приспособлив, балансиран нервен систем

Слабости:
Нема природни слабости, склон кон автоимуни заболувања и ретко вирусни

Ризик од Болести:
Дијабет, хроничен замор,автоимуни болести, лупус, мултиплекс склероза.

Дигестивен Систем - Најфлексибилен
Исхрана- ориентација млечни производи


- Многу корисно ( задолжително )
Јагнешко месо, дивеч, овчо месо и зајак 300гр неделно
бакалар, гргеч, јесетра, скуша, пастрмка, штука, лосос, сардина, ослич
младо сирење, козјо сирење, керир, јогурт, козјо млеко, кисело млеко
масло по можност ладно цедено
бадем, костен,
обичен грав, соја вита, ситен грав, лима грав
просо, брашно, пахуљици, трици, оризови производи
леб од просо, овес, р'ж,
цвекло, брокула, зелка, пиперки, печурки, магдонос, карфиол, компир, моркови, пашканат
банана, грозје, сливи, ананас,
феферончиња ( лути ), рен, ротквици
сенф, мајонез трушии, јајца

- НЕУТРАЛНО

- путер, матеница, останати сирења и млека,
рибино масло, ленено масло,
кикирики, орев,
грав, боранија, мешунка, грашак
лебови од р'ж, ориз, јачмен
краставици, целер, лук, праз, салата, бамња, кромид, спанак, тиквици
јаболка, диња, кајсија, капина, јагода, праска, цреши, круши, смокви, киви, лимон, лубеница, боровница, грозје, малина,
оцет јаболков и вински
oмајонез, сенф
пиво, вина, кафе
говедско месо, мисирка телешко месо
туна и др.

- ШТЕТНИ ( не смее да се зема )

- сланина, кокошка, гуска, шунка, свинско, патка, конзервирани производи, чадени и пушени меса, сладолед
обични масла и масти, сусам, кикирики, фстаци, семки од тиква, таан, сончоглед, црн грав, наут, леќа, јачмен, жито, и житни производи, бурек тестенини,
артичок, пченка, маслинки, ротквици, домати,
цимет, бибер
кечап, алое
липа
линк*ра, алкохол, кока кола, соди (сода вода, кислеа вода)


- Диета

- умерено во се, пилешко месо - НЕ, млечни производи, овоштие и зеленчук, жита грав и пченица


- Додатоци во Исхраната
Магнезиум и лецитин


- Штетни
пченица, лека, кикирики, сусам и семки.
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:00
ПРАВИЛА НА ИСХРАНА И ОДНЕСУВАЊЕ НА СИТЕ 4 КРВНИ ГРУПИ


- да не се мешаат јадењата ( ганири )
- да се јаде повеќе пати по малку
- да се почитува природниот биоритам
- да се внесуваат додатоците на исхраната по природен пат
- да се избегнува замрзната, конзервирана и пушена храна
- да се јаде онолку колку ќе се потроши
- да се готви со крупна јодирана сол, маслинови масла и лимунов сок, а не со обичен оцет ( јаболков, вински )
- да не се спие после јадење
- да се внесува повеќе течности во форма на природни сокови
- да не се прејадува
- да не се спие со главата на запад
- да не се држи во стварите-нафталин, туст, тост, поради патогените зрачења..

- овоштие и зеленило се земаат на гладно или 30 мин. Пред јадењето а никако со јадењето.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:05
tesko ovaa tema da opstane...
da e koj so kogo bil ke postoi...
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:10
Уффф, се што сакам за јадење ми пишува во штетни јадења...
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:13
Така е секогаш влечка, читав и јас.. Страшно се што обожавам да јадам ми вика штетно

Изменето од natalija - 31.Август.2006 во 11:13
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:16

ovie se preporaki... sekoj si ima svoj izbor...
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:24
Замисли четиричлено семејство, во кое сите се во различни крвни групи...
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:25
Vlecka taka nemoze....
zavisi od roditelite...
Ako e 0 so 0 i decata se 0...
Ako e 0 i A decata se ili 0 ili A... nemoze B ili AB...

osven ako nekoe ne e tudjo.. hahaaa
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2006 во 11:28
Може знам од дома

Мајка ми е А+
Татко ми е Б+
Брат ми е АБ2+
Јас сум 0+
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.