IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деца со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 22:18
... nie od ucilishtata prakame vo Zavodot za mentalno zdravje....kaj Simpo... jas prativ dete na koe se somnevav na disgrafija (naizgled mal...a vo realnost golem problem)... se potvrdi i ima prilicno dobar napredok....imaat strucni lica od sekoja oblast....pa da ne recam i za sekoja dijagnoza... rabotat individualno so sekoe dete...a mnogu od niv...rabotat i na teren...i kako volonteri vo dnevnite centri...
Кон врв
dustycloud Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dustycloud Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 16:07
Во заводот кај Симпо веќе бевме само тогаш имаше 4 години.Тие ја дијагностицираа недоволната развиеност на фината моторика и ми беше препорачано да сече со ножички,игра со пластелин итн.Учителките на мое директно прашање дали има потреба да посетам стручна установа ми одговориа дека он едноствано касни цела една година во развојот и дека тоа стално ќе биде така.Но информацијата дека работат и со дисграфија ми е многу важна затоа што најголем проблем имавме со препишување од табла, така да ќе се обидам повторно,Ви благодарам.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2008 во 22:35
Imav ucenicka koja imashe problem so prepishuvanje od tabla... pri diktiranje...demonstriranje vo tetratka pishuvashe... insistirav da poseti ocen lekar...  kaj nejze izleze problemi so vidot... po nekoe vreme deteto gi stasa drugarcinjata...i gi nadmina...
mnogu pati problemot e naizgled tezok i ne reshliv......ne rekle dzabe starite lekot koshta pet pari, samo treba da go znaesh...vazno e  da se otkrie i da se pobaraat lica koi mozat da pomognat... lesno e koga roditelot sorabotuva...големо%20гушкање...
ps.ako treba preporaka za vo zavodot pishi na LPИзменето од mamamd - 28.Јули.2008 во 22:38
Кон врв
oke Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oke Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 22:13
bi mi koristela bilo kakva informacija okolu AUTIZMOT !!!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 23:41
Има ваква тема во истиов подфорум. Еве ти линк:
 
 
Има таму многу информации што се надевам ќе ти бидат од корист.
Поздрав.големо%20гушкање
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2008 во 08:47
... interes ili ne... koj li ke go znae... ama sepak vredi da se spomne... bidejki mozebi na decata sepak ke im e podobro vo dom semejstvo...koj li da znae... a ako ne se proba...nema da se znae...

Прилепски семеЈства Чуваат над 50 штитеници од домовите

Турканица за згрижување деца со хендикеп

Во Центарот за социјални работи велат дека зголемениот број барања за нега на децата е и финансиски мотивирано, за што се добиваат по околу 10 илјади денари месечноКон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 11:42
...ona shto vredi treba da se zabelezi... edna od nizata dobri akcii za vodenje griza za site podednakvo... izvor Dnevnik...

Дневен центар за деца со посебни потреби и во Дебар

Од септември во Дебар се очекува да почне да работи дневен центар за деца со посебни потреби. Ќе биде сместен во еден дел од детската градинка „Брешија“, кој е приспособен за таа цел. Во почетокот, во центарот ќе може да се реализираат дневни активности со 20 деца, а за нив ќе се грижат четири стручни лица. Проектот за отворање на оваа институција почна да се спроведува пред неколку месеци за што беше организирана и трибина со учество на претставници на локалната власт, Меѓуопштинскиот центар за социјална работа, основните училишта и невладиниот сектор. Градоначалникот на Дебар, Аргетим Фида, тогаш даде целосна поддршка на овој проект и вети дека локалната власт ќе обезбеди простор, што веднаш потоа и беше остварено. Иницијативата беше поздравена од сите присутни.

 ...prezemeno 
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 23:24
Се ближи почетокот на школската година,

Дали се соочувате со проблем при запишување на вашето дете со посебни образовни проблеми во редовно училиште?

Не ретко се случува родтелите да ги препраќаат од едно во друго училиште под изговор дека немаат место во паралелките се додека родителите не се обидат да повлечат некоја врска за да им го примат детето со ПОП или додека некој Директор или наставничка се смилува и го прими детето.

Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 11:45
Во Струмица има школо за аутистични деца, ама никој не знае.Има две паралелки и тие работат. Кој сака може да го запише детето.На децата им треба уште простор се молат сите да помогнат да се прошири просторот, да се најде нов или било што за да се прифатат сите деца.Поздрав од родителите на децата.

Изменето од lilica - 29.Август.2008 во 11:48
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 12:06
Повекето сто се во форумот само се фалат никој нисто не прави за децата.Секој чека само ако има донација е дај јас ке организирам работилница за .....хонорар, а вие децата ке ги носите и ...Потоа децата никаква корист а дефектологот и докторот хонорар.Кога ке прашаш зошто нема промена кај моето дете, со која цел е сето што се работи одговорот е ...па ...тие деца толку можат!!!!! Не е вистина ние родителите најубаво знаеме колку кој може! Затоа како родители и не сме заинтересирани за таквата ваша помош.Не сакаме сожалување и тие се деца како и другите но поразлични.Така треба да се гледа на нив , а не како богељи.Сожалувајте ги родителите што немаат ни празник ни делник и нокој не ги прашува за тоа и како врзуват крај со крај оти еден мора да не работи. Поздрав до институтот по дефектологија, нека пратат студенти на пракса, тоа е веке помош.Некој за џабе да ги чува нашите деца!!!!!!А И КОРИСТ ДА ИМА!!!!!!!!!!!
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 12:11
За аутизмот ке научиш ако дојдеш во ОУ Сандо Масев во Струмица и на лице место да видиш што е аутизам!!!!!!!!!! Нема литература нити слика што подобро ке ти објасни.Повели има 10 аутистични деца од 7 до 17 год.Секоја помош им е добродојдена!!!!!!!!!     

Изменето од lilica - 29.Август.2008 во 12:12
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 14:03
Можам само да претпоставам како се чувствуваат родителите на деца со ПОП.

Но проблемот се јавува кога сакате Вашето дете да учи во редовно училиште.Децата се прифаќаат, а не се обезбедува дефектолог и се е оставено на милоста/немилоста на наставничката или на случајноста некој студент по дефектологија или некој дефектолог да дојде да волонтира.
Верувајте знам како е во редовното училиште, бидејќи како дипломиран дефектолог две години работам по редовните училишта и тоа чисто волонтерски (без никакви примања, ниту за храна и превоз).Помошта од дефектолог е неопходна,а напредувањата на учениците со ПОП се очигледни, според нивните можности се вклучени во следењето на наставата.

Во врска со аутизам, ако Ве интересира повеќе(информации,работа со деца) можете да ми пратите ЛП.
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 14:51
Зошто кога се прават програми за аутистични деца(или луге воопшто)за основно или средно училиште, не се користат искуства на родители.Зошто се мисли дека ако некој од Америка наблудувал или пробал некоја терапија може и мора да успее и кај нас.Никој не води сметка дека ние сме друг менталитет и други се условите кај нас и тоа што успеало таму некаде не мора да даде резултат и со нашите деца.Сите програми мора да се базираат на наши искуства од пракса,а не од прочитана литература.А пракса се добива само со контакт со аутистична личност и тоа подолг период( да не речам со години).Тоа значи волонтерите да не се сметаат за искористени ако работат за џабе, туку тоа да се гледа како дополнително едуцирање, без пари, кое ние РОДИТЕЛИТЕ го ОВОЗМОЖУВАМЕ на сите заинтересирани дозволувајки Ви да имате контакт со нашите деца.Секоја волонтерска работа е повеке корисна за дефектологот, отколку за детето.Поздрав.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 15:34
Точно Lilica, за дефектологот е добро да волонтира и да се стекне со пракса, потполно го поддржувам тоа, но доколку волонтерот-дефектолог му ја врши работата на некој наставник кој е платен за истата не е во ред.

А најголем проблем е тоа што доколку во училиштето (зборувам за редовно училиште)има дефектолог и ученикот со ПОП работи, напредува се е супер, сите му велат на дефектологот дека е неопходен, дека од неговата работа се забележуваат резултати и откако дефектологот-волонтер ќе си замине(некои работат и по 2 години без пари), тогаш сите си молчат,на детето со ПОП ќе му најдат некоја занимација и никому ништо.Тоа е жалосно.

Многу е полесно кога некој ќе ти ја цени работата, а не само доколку му ја вршиш работата да те "тапша по рамо".
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.