IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деца со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 09:28
Јаминаива...Г-ѓа Бимбиловска е главна на тој сојуз да го наречам на родители..Во тој случај она збореше за себе, но позади неа стои пола Скопје со родители кои имаат таков проблем..
Пола од родителите и нивните проблеми и деца лично ги познавам.. Редовно се слушаат, помагаат и гледаат имаат собири состаноци, редовно идат на излети итн..
Само никој не ги подржава и стои позади нив, тоа е трагедијата..
Фондот им ги укинува сите средства, сите донации..Никој од големците нема такво дете дома да види колкава потреба од нега и финансии треба.. А и да ги имаат не се социјалци него се со добро подковани џебови...

Здружени се родители кои имаат деца со церебрална парализа, да не гио набројувам синдромите понатаму... децата се изузетно прекрасни, нежни насмеани...

Би било убаво да можете да појдете на тие собири со дечиња, само да ги гушнете и малку подружите.. тоа е прекрасно чувство..
Јас со нив се смеам играм, после плачам и имам огромен револт према државата..Но, за жал освен мојата љубов, нежност игра песни не можам да им ги знаменам потребите за лекарства.. Но, секој што има би било за нив и премногу доволно..Љубов и многу утешен збор за мама и тато или мала помош колку и да се може..
Должам чоколадо на едно извесно прекрасно суштество Кате, конечно после многу години сама изговори Вода.. и ете после играњето и викањето браво и аплаузот и реков тете даде големо чоколадоо..
И ќе биде сега од кога го совладавме ГрипотHug
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 14:52
Христос вели фарисеи и лицемери до кога ќе ве трпам нашите гилемци даваат донации само за сликање пред избори да собираат поени на туѓа несреќа но родителите не треба да очајуваат зошто за Бога се е можно, Тој ни вели верата наша ке не спаси
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 21:31

Me natazi so tvoeto pisuvanje natalija.

Ako taa gospoga go vodi zdruzenieto, obidi se i prasaj ja potocno za problemite okolu toa, kako se onevozmozeni da gi primat donaciite, ili potocno, sto e potocno preckata da  ne soberat pari.

Dali ne im se prifateni proekti, dali na opstinsko nivo ne se vo sostojba da dojdat do prostorii. Tie bi trebalo da se rasireni, a za pocetok da bidat kako eden vid gradinki, kaj sto dobrovolci ke se rasporedat da gi cuvaat tie decinja i mladi.

Dajte ja nivnata ziro sm-ka na forumot.

Ako e opsirno ona sto treba da go objasnite, pratete mi i lična poraka.

Nisto konkretno ne vetuvam, no bi sakala da pomognam.

Pozdrav!

Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2007 во 22:24
Pozdrav natalija Smile i navistina mnogu mi e milo koga vaka ke slushnam deka nekoj go pravi toa shto ti go pravish a jas na forumov si go pronajdov uste edno mestoto za komunikacija.
 Gi poznavam lugjeto so koi ja spodeluvash svojata energija. Nivnite domovi se navistina topli. Edna majka na dete so precki vo razvojot, otkako i se zablagodariv za nejzinata ljubeznost neodamna mi kaza "Lugje koi ziveat so ovie problemi se
topli, skromni iako mnogu neshta im nedostasuvaat, makata gi napravila takvi"
Postojat  vlijatelni lugje vo nashava drzavicka koi DA imaat deca so precki vo razvojot no tie ne se "topli". Mokta bila i seushte e vo nivnite race no nishto ne pravat, tie nemaat finansiski problem voopshto. Se shto pravat e samo diskretno negiranje na postoenjeto na nivnoto dete a problemot so decata so precki vo razvojot vo drzavata navidum voopshto ne gi interesira.
 E togash mojot revoltot bi trebalo da e pogolem no, nema potreba od negativizam. Potrebno e samo da se otkrie pricinata zoshto toa go pravat.
 
 Mozebi sum nepopravliv optimistSmile no mora da e taka zatoa shto sekojdnevno sum zadolzena za nasmevkite na golem del od  decata Smile
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2007 во 09:18
Бела и Јасминаива, ќе пишам тоа што треба..Викендов и онака ке се слушнам со нив така да информациите ќе бидат достапни за сите..
Они се борат со години, но сега случајно поради Фондот за здравство дојдоа до израз..Но, никогаш не е касно..Tongue

Сега ќе се распролети, па ете излети и мили насмеани лиценца..Кој сака нека повели..Сите имате мали дечиња дома, така да пола песнички ги знаеме сите Hug
Кон врв
meris Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 02:14

 Браво за Делфин и  Чаир и јас го делам васето мислење.Не треба да се поведуваме по постапките на поединци кои работат за сопствени интереси и цели мислејки дека им веруваме ами тоа само може да ни даде поттик да веруваме во нашите идеали да што поцврство држиме до нашите ставови и убедувања дека таму некаде има луѓе кои се исти како нас и секоја работа сто ке ја направат,ќе ја направат чесно и поштено...               

Како да се помогне?..  За децата со п.потреби големо задоволство би било активно вклучуванје во културните свери ,посета на балет,д.театар,концерт,организиранје на излет,екск*рзија,посета на сајам,летувања,слободно користенје на игротека, заедницки средби за забава и.т.н и.т.н.За да бидат срекни и задоволни,тоа најмногу им фали-                                                          
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2007 во 20:39

Pozdravi i cestitki na site!

Taka se nastapuva! Samo napred!

Mnogu od lugeto so posebni potrebi se sosem normalni vo dusevniot razvoj. Gi sprecuva samo fizickata nesposobnost vo sekojdnevieto. Zatoa so groto, treba najnormalen odnos. Nikakvo sozaluvanje, tuku zelba za iskreno druzenje i pomos.

Vo prodolzenie, bi bilo ubavo da se objasni nesto poveke za ovaa gupa luge.
Ako ne se najde nekoj da go stori vo poskoro vreme, se nadevam deka koga ke bidam pomalku zafatena ke uspeam ponesto da pribelezam.
 
 
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 12:48
 

Изменето од beleg - 13.Септември.2007 во 07:25
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 19:10
 

Изменето од beleg - 13.Септември.2007 во 07:25
Кон врв
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2007 во 19:14
Originally posted by beleg beleg напиша:

и уште нешто,ние сите треба да работиме на воспитувањето на нашите деца,децата да ги научиме дека луѓето се различни,некои се дебели,некои слаби,некои носат очила,а некои не...некои разговараат со помош на знаци,некои не гледаат,некои се со потежок ,а некои со полесен хендикепт,некои се потполно здрави и убави,но всушност сите сме исти.........За нас сите судбината ја определил Бог и сите заслужуваме достоинство и почит.Ете така треба да се воспитаат децата,за да може тие подоцна во животот секогаш да бидат спремни за промена на крутите закони,за прифаќање на децата со хендикепт во игра,а не да се врти поглед и да се коментира.
 
 Сосема правилноClapClapClap
Пред господ сите сме исти и тоа треба да ги научиме нашите деца уште од мали нозе...
Кон врв
meris Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 02:30

Pozdrav do BELA,ke se obidam da dadam odgovor na tvoeto prasanje...

Covekot kako integralna celina na Bio-Psiho-Socijalnite komponenti,od raganjeto i vo tekot na celiot zivot e izlozen na razni vlijanija koi se odrazuvaat najrazlicno vrz celokupnata negova licnost.Prenatalnite uslovi,naslednite faktori,postnatalnite i razni drugi priciniteli,predizvikuvaat i doveduvaat do sostojbi sto se dvizat od polesni fizicki i mentalni ostetuvanja do celosna nesposobnost i dezintegriranost na covekot.Pricinitelite koi vo osnova serasporeduvaat na endogeni i egzogeni,kongenitalni i hereditarni,doveduvaat dorazni ostetuvanja vo psihofizickata sostojba i  vo razvojot na licnosta.Dete so posebni potrebi ima problem vo komunikacija,pobavno uci,problemi so govorot i glasot,vidot,sluhot,rastrojstva voodnesuvanjeto i volno-emocionalnata sfera...Lugeto nedovolno se zapoznaeni so problemite na ovaa kategorija deca.Tie cesto imaat pogresni soznanija i predrasudi i sekoj treba da pocne da razmisluva kako da gi osoznava,razbira,potpomaga a nikako da go sozaluva porazlicniot od sebe.Vprocem,site sme razlicni.............Star
Кон врв
meris Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2007 во 03:23
Dete so posebni potrebi  ima precki vo razvojot sto mu go pravi ucenjeto potesko otkolku na drugite luge.Zatoa treba da se poducuvaat na raboti koi nie ostanatite gi znaeme a sme gi naucile uste koga sme bile mnogu mali.Na pr:tie treba da naucat kako da ja upotrebuvaat lazicata.Deteto so p.p.mora da vezba vakvi obicni raboti  mnogu pocesto pred da moze da gi pravi.Najcesto gi smetame za razlicni od nas,nekoi deca ne sakaat da se sprijateluvaat so niv .Ova znaci deka mnogu deca so p.p.se osameni i imaat malku prijateli...
TI mozes da im pomognes...
KAKO ?...
Ako smislis nacin kako da gi vklucis vo vasite detski igri i aktivnosti.Mnogu deca sakaat muzika i igranje...
Mozes da gi povikas ovie deca da odite vo park ili na prosetka...
NO ZAPOMNI -najnapred treba da pobarasDOZVOLA od svoite i od roditelite na deteto so p.p...
p.s poslednoto e napisano vo prilog namislenjeto naBELEG,bravo,go delam tvoeto mislenje okolu nacinot kako NIE,[pOEDININCI] gi vospituvame nasite deca...Confused
Кон врв
meris Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај meris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2007 во 01:12
Licno go posetuvam seminarot koj se odrzuva vo prostoriite na Dn.centar za cer.paraliza ,za metodite ,principite i nacelatana vospituvanjeto po Marija Montesori,koj veke vtora godina vo kontinuitet ne obucuva i podgotvuva kako i na koj nacin treba da se pristapi,svati,razbere,educira,integrira,edno malo,nevino sustestvo,kako da gi pravi prvite cekori vo svojot zivot,pritoa ne nametnuvajki mu nisto svoe.Prezadovolna sum od seminarot,pogotovo sto ,blagodarenie na G>T>Z vednas na sam pocetok ne obezbedi so materijali za rabota,sto ni ovozmozi da gi implementirame vo rabotata so deca. 
Dnevniot centar odlicno funkcionira,vrabotenite vo centarot se prekrasni,mladi luge koi si ja poznavaat svojata rabota,cestitki do niv i samo NAPRED...
NO za zal, ova e samo kapka od okeanot koj treba da sledi...
Sepak nesto se slucuva kon podobro i veruvam deka ke sledat uste podobri raboti i zbidnuvanja za site nas...
 
POMOGNI MI TOA DA GO NAPRAVAM SAM-Lamp-SmileSmileSmileTongueTongueTongueWinkWinkWink-Marija Montesori
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2007 во 23:02
 

Изменето од beleg - 13.Септември.2007 во 07:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.