IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деца со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 18>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 10:56
Гледајки ја општата ситуација Државата ни е хендикепирана..

Почнувајки од една ситница..

Мојот пријател пред 7 години кога дојде од Данска со мало бебе шетајки го низ Трговски центар само ме праша:
Натали не гледам равен дел од гаража према нагоре како би ја избуткал количката со бебето наместо да ја носам во раце...Како се справувате со инвадилизмот во Македонија кога нема никакви помошни средства за една обична количка????

Не треба понатаму да говорам, заклучокот и реалноста ги знаете...

Почнувајки од институциите наши, од Државната помош, до лечење на истите..DeadDeadИзменето од natalija - 16.Јануари.2007 во 10:57
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 18:09
Originally posted by jasminaiva jasminaiva напиша:

Jas sum direktno vklucena vo problemite na decata so precki vo razvojot. Rabotam vo momentov na naogjanje na reshenija za pomosh na edna grupa na deca i na semejstva na koi im e najneophodna. Koj od vas e navistina human moze da mi pishe pa da se dogovorime neshto zaedno da napravime.SmileZA DA SE ZANIMAVAS SO POMOS NA TAKOV TIP DECA MORA PRED SE DA IMAS GOLEMO SRCE;;;A NEKOI ZA ZAL GO NEMAAT PA VAKVITE RABOTI POVEKETO GI ZLOUPOTREBUVAAT BILO TOA DA OTVARAAT ZDRUZENIJA ILI TEMI;;;PRI TOA NE MISLEJKI DEKA ZVOTOT E MNOGU PREVRTLIV I MNOGU LESNO MOZE DA EDEN DEN DOJDAT VO SITUACIJA DA NIM IM TREBA TAKOV VID NA POMOS

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2007 во 20:11
 

Изменето од beleg - 13.Септември.2007 во 07:24
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 02:39

Za kakvo združenie stanuva zbor, ako onie koi sto členuvaat - odnosno semejstva na koi im se pomaga, nemaat pravo na uvid vo raspredelbata na finasisite.

Mora da postoi i statut, spored koj istoto združenie raboti. Vo nego e navedeno koj se ima pravo na uvid vo finansiite, i zosto postoi združenieto.
Toa e navistina kriminalno dejanie, a členovi od združenieto bi trebalo so potpolno pravo, vo bilo koe vreme, da se informirani za prihodite i rashodite sto se nasloveni na nivno ime kako krajni korisnici.
Tolku li ima rabota policijata kaj nas, pa ne moze da zastane na kraj na vakvi zarabotuvački?
Ova e golema sramota! Grev ke gi fati onie sto pečalat na smetka na poslabite.
Što ne se združat roditelite? Zar se malku za javen protest, ili se e zatrueno so pogolem kriminal, pa ovie kutrite ne se ni slušaat? 
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 13:17
Да, бела сама си постави прашање, воедно и даде одговор на истото..
За жал каде се не се отидени, на која се врата не се тропнати, џабе..Секаде налетуваат на отворена врата и ислушаност, пусто ветување и крај на приказната..
Самите фамилии се здружени и си помагаат еден на друг..Останатото, не вреди за ништо...

А тек кога ќе чујам Хуманитарен концерт, не знам дали да плачам или да се смеам.. пари нема ни во кој случај..И да се упатени каде треба, никогаш не стигнале..
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 14:25

Ваквите се почесто присутни појави го убиваат во човека  она можеби најчовечното......спремноста да помогне ...да биде хуман . Арно ама ,мислам дека не треба да се потклекне  токму заради ваквите појави . Токму ради тоа треба да се докаже дека не можат пар лопови да го убијат најубавото во нас . И замислете некое детенце нема да добие помош која сме спремни да му ја дадеме  поради некој нечовек таму...Јас сум одбрал да се борам , сум помагал и немам намера да престанам.....

Наскоро можеби пријатно ке ве изненадам со една идеја која е во организација сега :)
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 14:34
Би ми било задоволство да ја поделиш...Мислам дека ќе се приклучат многу членови Wink
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 14:39

и јас мислам Smile ....познавам огромна бројка прекрасни луге овде...Smile

Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 21:57
nema problem, decata so posbni precki vo razvojot s nasiot krst koj Hristos ni go dava za da ja dokazeme nasata vera
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2007 во 22:03
Ako ja osuduval rabotata na propast uste pred da ja zapocnes ne ja pocnuvaj tuku veruvaj i Bog se ke stavi na svoe mesto
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 01:33
Pogreshno e sekogash da se trgnuva so nekakva pretpostavka zaradi losho iskustvo.  Da! Postojat lugje so golemi srca. Zar vie site tuka shto zboruvate na ova tema ne ste lugje so golmi srca? Sigurno deka ste! Vo momentot dodeka pishuvate na ovoj forum odvojuvate del od vash*te misli i od vash*te srca za razlika od mnogumina na koi mozokot im e nasocen samo na zadovoluvanje na osnovnite instinkti.
Covekot sozreva duri koga ke svati deka e samo covek, zivotot na covekot e kako teatarska pretstava a za zal ima i takvi shto nikogash ne doznavaat shto se slucuva pozadi zavesata.
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 09:11
Вчера имаше на ТВ за фондот на Здравство кој им ги тргнал од позитивна листа најосновните лекови на деца со Церебрална парализа итн.. Тоа што го кажа Г-гата Бимбиловска на ТВ е жива вистина..За жал многу луѓе продаваат куќи како би ги задоволиле само основните потреби на тоа дете, а каде е останатото..??
Жалосно што се оставени еден на друг без основна помош од државата...Толку работи има да се средат, они почнаа од најневините и недолжни и немоќни грагани..срамота...Секаде на запад имаат подршка ваквите лица, само ние немаме ни збор за нив..DeadDeadDead
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 17:52
Znam slushnav. Budno gi sledam site slucuvanja shto se odnesuvaat na decata so precki vo razvojot. G-ga Bimbilovska e edna od majkite koja MNOGU se bori za decata so cerebralna paraliza. A kade se ostanatite? Koga bi izlegle i majkite na drugi zdruzenina na deca so precki vo razvojot zaedno so nea rezultatot bi bil poinakov. Vsushnost i standardot na drzavata se gleda po tretmanot na licata so precki vo razvojot. Koga ke se podobri sostojbata na nivniot tretman togash ke znaci deka nie 100% imame pristoen zivoten standard. No ne mozam da si objasnam kako nie tolku tapkame vo mesto? Edna Srbija sega e daleku pred nas a bevme na isto nivo a za Hrvatska da ne zboruvam-vo odnos na decata so precki so razvojot se ZAPAD za nas.
Nemame nikakvo cuvstvo za zaednicka pripadnost, lugjeto mislat deka "toa se slucuva na drugite" a vsushnost ni se slucuva na site nas.


Изменето од jasminaiva - 31.Јануари.2007 во 17:54
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
bela Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Јуни.2006
Локација: Saint Lucia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 20:08

Rabotite treba da pocnat da se sreduvaat od koren.

Znaci, onie koi sto do sega  prireduvaat red dobrotvorni sobiri vo ime na tie decinja i luge,  a voedno i gi predstavuvaat, treba da bidat otpovikani od dolznosta sto ja obavuvaat.

Za toa ne se potrebni sobiri i protesti, tuku nanovo formirano zdruzenie oformeno od nezadovolnite roditeli i deca kako krajni korisnici na red donacii i pomos sto bi sledela ponatamu od nivnata organizirana sorabotka so red nadvoresni faktori.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.