IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деца со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 14:20
А КАКО ДА ЗАБОРАВАМЕ НА НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА. ПА И ТИЕ СПАЃААТ ВО ТАА КАТЕГОРИЈА, А ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА НИЕДНА СПЕЦИЈАЛИЗИРАНА УСТАНОВА ЗА ТАКВИ ДЕЦА.НАДАРЕНОТО ДЕТЕ ВО ПРОСЕЧНА СРЕДИНА ТАПКА ВО МЕСТО...И АКО НЕ СЕ УСМЕРУВА ПРАВИЛНО МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРОБЛЕМАТИЧНО ДЕТЕ.
---------------------------------------------------------------------------------------
...Pred nekolku meseci vo  obrazovanie diskutiravme na ovaa tema...rabota so nadareni deca ...procitaj i daj svoj komentar....

Изменето од mamamd - 21.Март.2008 во 14:20
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 15:13
Morame da se soglasime deka i nadarenite deca spagaat vo terminot deca so posebni obrazovni potrebi, no kaj nas seuste mislam deka ne se pottiknuva individualniot razvoj na ucenikot (sekoja cest na isklucocite), tuku se uste se stremime kon prosecni znaenja, za zal.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 01:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


А КАКО ДА ЗАБОРАВАМЕ НА НАДАРЕНИТЕ ДЕЦА. ПА И ТИЕ СПАЃААТ ВО ТАА
КАТЕГОРИЈА, А ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА НИЕДНА СПЕЦИЈАЛИЗИРАНА УСТАНОВА ЗА
ТАКВИ ДЕЦА.НАДАРЕНОТО ДЕТЕ ВО ПРОСЕЧНА СРЕДИНА ТАПКА ВО МЕСТО...И АКО
НЕ СЕ УСМЕРУВА ПРАВИЛНО МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРОБЛЕМАТИЧНО ДЕТЕ.---------------------------------------------------------------------------------------...Pred nekolku meseci vo obrazovanie diskutiravme na ovaa tema...rabota so nadareni deca ...procitaj i daj svoj komentar....


MAMAMD,БЛАГОДАРАМ НА УПАТСТВОТО... ЈА ПРОНАЈДОВ ТЕМАТА.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 20:26
АЈ НЕ БРКАЈТЕ БАБИ И ЖАБИ! НАДАРЕНО ДЕТЕ И ДЕТЕ СО ПОСОБНИ ПОТРЕБИ...ШТО ЗНАЕТЕ ВИЕ ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОСВЕН ШТО СТЕ БИЛЕ НА ЕДЕН ИЛИ ДВА СЕМИНАРИ...
МИСЛИТЕ ДЕКА СО ТОА СТЕ СТАНЕЛЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ ЗА ОВАА ОБЛАСТ!?
НА ТАЛЕНТИРАНИ ДЕЦА ИМ ТРЕБА ПРОГРАМА ЗА НАДГРАДБА НА НИВНИОТ ТАЛЕНТ, КОЈА НЕ Е ИМПЛЕМЕНТИРАНА ВО РЕДОВНАТА ПРОГРАМА, БИДЕЈЌИ СЕ ИСКЛУЧОК, А ОПШТАТА ПРОГРАМА Е ИГОТВЕНА ТАКА ШТО СЕ БАЗИРА НА ИНТЕЛЕКТОТ НА МНОЗИНСТВОТО, ОДНОСНО НА ПРОСЕКОТ. ТИЕ ИМААТ НАДПРОСЕЧНИ ПОТРЕБИ...
ЗА ДЕЦА СО ПОСЕБНИ ПОТРРБИ СЕ ИЗГОТВУВААТ СПЕЦИЈАЛНИ ПРОГРАМИ ВО ЗАВИСНОСТ ОД СТЕПЕНОТ НА ПОПРЕЧЕНОСТА, ОДНОСНО КАТЕГОРИЗАЦИЈА НА НИВНАТА ПОПРЕЧЕНОСТ...ТАА ПРОГРАМА Е РЕДУЦИРАНА ВО ОДНОС НА РЕДОВНАТА ПРОГРАМА, ШТО ЗНАЧИ ДЕКА ОБРАЗОВНИТЕ ЦЕЛИ СЕ СВЕДЕНИ ПОД ПРОСЕКОТ НА РЕДОВНАТА ПРОГРАМА... мНОГУ ОД ДЕЦАТА СЕ СО ПСИХО - ФИЗИЧКИ ОШТЕТУВАЊА, И ПРОГРАМАТА ТРЕБА ДА ОПФАТИ РАБОТА НА ОВИЕ ДВЕ ПОЛИЊА...ПОДОБРУВАЊЕ И НА МОТОРИКАТА И НА ИНТЕЛЕКТОТ... КАЈ СТЕ ВИДЕЛЕ НАДАРЕН УЧЕНИК СО ПРОБЛЕМИ СО МОТОРИКАТА ИЛИ ИНТЕЛЕКТОТ!!!!!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 22:21
..ШТО ЗНАЕТЕ ВИЕ ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОСВЕН ШТО СТЕ БИЛЕ НА ЕДЕН ИЛИ ДВА СЕМИНАРИ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Eeeeeeeeej majstorce...shto ti bidna...shto se naluti...auuuu ne te poznavam vakov....
...Inacu "nie" sme obuceni za rabota so deca... e sega novoto vreme nosi... promeni...so noviot zakon... roditelot ima pravo da bira kade ke go zapishe svoeto dete...taka shto onoj koj saka da si ja raboti rabotata pravilno... treba da se doobrazuva...
...porano beshe "lesno"...decata so pp bea opfateni vo specijalni ucilishta... sega mozat i vo redovna nastava...pa ako si pred se covek...a posle nastavnik... ke se obucish kako da porabotish i so dete so pp.   ...porano nadarenite deca bea odlicni...odea na natprevari... sega odlicni se site... na natprevarite se znae koj ke pobedi pred da pocne ucebnata godina...a za nadarenite,  roditelite ke si prodadat se zivo i divo...samo da im postigne deteto ona za shto e nadareno....
....a programite...programite...gi rabotat luge "bliski do vlasta... pa koga.. i ako   pobedatn drugi...pak ke se menuvaat... pa ne trcaat za dzabe... mora neshto da dobijat za partiskiot angazman...

Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 22:49
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

АЈ НЕ БРКАЈТЕ БАБИ И ЖАБИ! НАДАРЕНО ДЕТЕ И ДЕТЕ СО ПОСОБНИ ПОТРЕБИ...ШТО ЗНАЕТЕ ВИЕ ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОСВЕН ШТО СТЕ БИЛЕ НА ЕДЕН ИЛИ ДВА СЕМИНАРИ...
МИСЛИТЕ ДЕКА СО ТОА СТЕ СТАНЕЛЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ ЗА ОВАА ОБЛАСТ!?
НА ТАЛЕНТИРАНИ ДЕЦА ИМ ТРЕБА ПРОГРАМА ЗА НАДГРАДБА НА НИВНИОТ ТАЛЕНТ, КОЈА НЕ Е ИМПЛЕМЕНТИРАНА ВО РЕДОВНАТА ПРОГРАМА, БИДЕЈЌИ СЕ ИСКЛУЧОК, А ОПШТАТА ПРОГРАМА Е ИГОТВЕНА ТАКА ШТО СЕ БАЗИРА НА ИНТЕЛЕКТОТ НА МНОЗИНСТВОТО, ОДНОСНО НА ПРОСЕКОТ. ТИЕ ИМААТ НАДПРОСЕЧНИ ПОТРЕБИ...
ЗА ДЕЦА СО ПОСЕБНИ ПОТРРБИ СЕ ИЗГОТВУВААТ СПЕЦИЈАЛНИ ПРОГРАМИ ВО ЗАВИСНОСТ ОД СТЕПЕНОТ НА ПОПРЕЧЕНОСТА, ОДНОСНО КАТЕГОРИЗАЦИЈА НА НИВНАТА ПОПРЕЧЕНОСТ...ТАА ПРОГРАМА Е РЕДУЦИРАНА ВО ОДНОС НА РЕДОВНАТА ПРОГРАМА, ШТО ЗНАЧИ ДЕКА ОБРАЗОВНИТЕ ЦЕЛИ СЕ СВЕДЕНИ ПОД ПРОСЕКОТ НА РЕДОВНАТА ПРОГРАМА... мНОГУ ОД ДЕЦАТА СЕ СО ПСИХО - ФИЗИЧКИ ОШТЕТУВАЊА, И ПРОГРАМАТА ТРЕБА ДА ОПФАТИ РАБОТА НА ОВИЕ ДВЕ ПОЛИЊА...ПОДОБРУВАЊЕ И НА МОТОРИКАТА И НА ИНТЕЛЕКТОТ... КАЈ СТЕ ВИДЕЛЕ НАДАРЕН УЧЕНИК СО ПРОБЛЕМИ СО МОТОРИКАТА ИЛИ ИНТЕЛЕКТОТ!!!!!


nikade takvo nesto ne sum slusnala nitu videla-nadareno dete so p.p/mozebi ne sum vo tek-priznavam no ne sum slusnala znam deka da ne gi narekuvame hendikepirani zosto toa ne se ,tuku se normalni deca so p.p.
vecerva si gi procitav site postovi na ova tema i repliciram tokmu tuka kaj vas. se slozuvam so vasiot iznesen stav i tuka i vo nekolkute drugi isto vasi majstorce62 na ovaa tema.ne sum strucno lice nitu sum prosveten nitu socijalen rabotnik.ne gi sozaluvam takvite decinja bidejki smetam deka se isti kako nas ,kako moite deca ,so site prava da go ziveat zivotot so dostoinstvo,griza,ljubov ,vnimanie vo site sferi na zivotot.no smetam deka ne e lesen teretot koj go nosat roditelite/mnogu poveke rabota so decinjata,mnogu poveke ljubov -neka ne mi zamerat ostanatite roditeli/.pomagam i imam kontakti so zlaten sremec,decata vo bansko...
no custvuvam praznina : bi sakala da imam prijatelce so p.p. da go pricuvam koga majkata ima nekoja rabota da zavrsi,ili da go zemam na gosti kaj mene-da mu isprzam palacinki,da go vozam i da go prosetam kaj ke posaka:vo park,na detska pretstava,na sportski nastan,da mu peam ,citam a bogami znam so moite vnuci i da se "glupiram".tuka pokraj mene bi go imalo deteto i svojot"nov"dedo bidejki i mojot soprug e covek so golemo humano srce.smetam deka so   muabeti ne pravime nisto/ne vo bukvalna smisol na zborot /dajte da pravime dela za nasite mali decinja -/da srabotime nesto konkretno/
za da imaat i pocustvuvaat vnimanie od novite clenovi na nivnoto "drustvo na novi prijateli" a toa e i i za site decinja!

Изменето од super babicka - 22.Март.2008 во 22:52
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 23:29
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..ШТО ЗНАЕТЕ ВИЕ ЗА ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОСВЕН ШТО СТЕ БИЛЕ НА ЕДЕН ИЛИ ДВА СЕМИНАРИ...-----------------------------------------------------------------------------------------------Eeeeeeeeej majstorce...shto ti bidna...shto se naluti...auuuu ne te poznavam vakov.... ...Inacu "nie" sme obuceni za rabota so deca... e sega novoto vreme nosi... promeni...so noviot zakon... roditelot ima pravo da bira kade ke go zapishe svoeto dete...taka shto onoj koj saka da si ja raboti rabotata pravilno... treba da se doobrazuva......porano beshe "lesno"...decata so pp bea opfateni vo specijalni ucilishta... sega mozat i vo redovna nastava...pa ako si pred se covek...a posle nastavnik... ke se obucish kako da porabotish i so dete so pp.   ...porano nadarenite deca bea odlicni...odea na natprevari... sega odlicni se site... na natprevarite se znae koj ke pobedi pred da pocne ucebnata godina...a za nadarenite,  roditelite ke si prodadat se zivo i divo...samo da im postigne deteto ona za shto e nadareno........a programite...programite...gi rabotat luge "bliski do vlasta... pa koga.. i ako   pobedatn drugi...pak ke se menuvaat... pa ne trcaat za dzabe... mora neshto da dobijat za partiskiot angazman...


НЕ СУМ ВООПШТО ЛУТ, САМО НЕ СЕ СОГЛАСУВА СО ПОИСТОВЕТУВАЊЕТО НА ПОИМИТЕ ДЕСА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ И ДЕЦА СО НАТПРОСЕЧНИ ПОТРЕБИ.дЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ БАРААТ ПОТРЕБИ ДО ПОТРЕБИТЕ НА ДЕТЕТО СО НАРМАЛЕН РАЗВОЈ,ДОДЕКА ДЕЦАТА СО НАТПРОСЕЧНИ ПОТРЕБИ БАРААТ ПОРЕБИ ПОВЕЌЕ ОД ПОТРЕБИТЕ НА ДЕЦАТА СОЛ НОРМАЛЕН РАЗВОЈ... КАЈ ПРВИТЕ СЕ МИСЛИ НА ОТСУСТВО НА МОЖНОСТ ЗА САМОСТОЕН ЖИВОТ, КАЈ ВТОРИТЕ НАДРАДБА НА ДАРБА ИЛИ ТАЛЕНТ...МИСЛАМ ДЕКА НЕ Е ИСТО, КОЈ Е СО СПРОТИВНО МИСЛЕЊЕ НЕКА МЕ НЕГИРА!
ИМА ЛИ РАЗЛИКА МЕЃУ МОЛБА И БАРАЊЕ, МЕЃУ НЕМОЌ И НАДМОЌ?

Изменето од majstorce62 - 22.Март.2008 во 23:33
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
VE007MK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 99
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VE007MK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 12:04
Pred se mislam,ako nastavnikot e najprvo covek vo vistinska smisla na zborot covek,za se dr e lesno.Znam decinja koi so p.p. odat vo redovno ucikiste,no veruvajte mi deka e mn. tesko,se zavisi od nastavnikot,od zblizuvanjeto na sooucenicite so deteto.Imam prilika da gledam dete sto e vo kolicka,da odi vo kafic so drugari,vo park,na ulica i sekogas e vo drustvo na svoite soucenici,ili deca od komsiluk,sosedi,pa i drugarki na sestricka muvo teatar,vo kino...A ima edno dr. dete koe uci vo redovno uciliste,a e so p.p.,na odmorot sedi samo,a decata se vo drugiot kraj na ucilnicata,gori od zelba nekoj da go fati za raka i da mu predlozi da mu pravi drustvo,koga ke odi da si kupi sendvic,a toa detence e poiskreno od mnogute deca tamu,samo ako nastavnikot potrosi barem 10min. od sebe,tolku e potrebno dnevno za da se sozdade taa klima na drugaruvanje,deka site sme isti,i nema granici.Najostro gi kritikuvam roditelite sto gi krijat svoite deca,zarem treba da se sramime od NIV,sto e podobro drugo nekoe dete sto laze,krade,se drogira,ubiva (imame prilika da vidime kako covek od drz,bezbednost se slika so sinot delikvent,koj sto samo sto ispadnal od zatvor)TOA SE NASI DECA I SE DAR OD GOSPOD.Toj sto pomaga,toj ne se calami so toa,pomognete mu na star covek da premine ulica,stanete,napravete mu mesto da sedne na covek postaar od Vas vo avtobus,ima devojcence sto mine po ulica i site so koj se razminuva,gi prasuva kako se vika.Pozadi odi majka mu,i voopsto na toa ne gleda kako na nesto loso,(a i vo pravo e,sekoj ke go razbere toa,a i sto treba da pravi,deteto e samo dete i se raduva)I gledam nekoi deca ili vozrasni mu odgovaraat,a nekoi mu se smeat,i mu se podsmevaat.Da navistina tuka NEKOJ e da mu se smees i podsmevas!NE MORA DA SI RETARDIRAN-ZA DA SI HENDIKEPIRAN!
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!
Кон врв
jasminaiva Кликни и види ги опциите
хумани
хумани
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasminaiva Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2008 во 22:06

Да! Во право сте и едните и другите.....

Целата забуна е во тоа што терминот деца со посебни потреби е грубо земен од англискиот каде има повеќе значења.....затоа тој термин не е соодветен.... и јас имам посебна потреба, во моментов ми се спие намигнување
Најдобро дефинирање е попреченост, ....
Кога ке зборувате на аглиски со некој ако му кажете дека детето има посебна потреба ќе мора и да му објасните каква а ако му кажете попреченост веднаш ќе ве разбере дека се работи за дете со пречки....
А за ова со редовните училишта и децата со пречки е тука има многу да се дискутира.... просто не знам од каде да почнам.....
ама накратко ете ќе се сведам на една реченица=децата со интелектуална попреченост не се за во нашите редовни училишта, со тоа се прави лоша услуга на родителите а уште полоша на детето...
"Оние што танцуваат можеби им изгледаат луди на оние што не ја разбираат музиката"
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 09:24
Imam prijatelka koja saka da otvori zastitna kompanija i na koja i e potrebno lice so telesna invalidnost koj ima poznavanje od kompjuteri i barem eden stranski jazik i lice so slusno ostetuvanje.

Bi ve zamolila dokolku nekoj ima prijatel ili poznanik koj bi mozel da odgovori na vakov oglas ve molam pisete mi.

Pozdrav
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 08:03
...iako odam protiv pravilata na forumot... za koristenje tug avtorski materijal... ne odoleav ova da go stavam... bidejki mi ostavi vpecatok...a i dobro e shto vo ovie pekolni zeshtini Vecer se doseti da napishe za decata... iskreno ne znaev kade da go vmetnam... bidejki збунетост...
ВЕЛЕС - Сто и педесет заболени деца од Велес и оваа година ќе одат на климатска рехабилитација на Пелистер. Тридецениското загадување со тешки метали од Топилницата е последица за нарушеното здравје на над 230 деца од градот. Министерството за животна средина, по седми пат, ја финансира климатската рехабилитација на младите велешани. Инаку рехабилитацијата ја организира Здружението на родители за грижа за здраво поколение од Велес. Лекарите за климатска рехабилитација издвоија 230 деца, а нивниот број е двојно поголем. Годинава заедно со велешките, ќе одат и 30 деца од Миладиновци, кои имаат здравствени проблеми како последица од загадувањето на рафинеријата ОКТА.Според родителите здравјето на децата кои биле на климатска рехабилитација на Пелистер лани значително била подобрена. Од Здружението на родители за грижа за здраво поколение ја истакнуваат добрата соработка со Владата и Министерството за животна средина и воедно ја поздравуваат волјата на Владата која ги обезбедува средствата за бесплатна рехабилитација на Пелистер.

... i ovie deca imaat posebni potrebi... ne obrazovni... posebni potrebi za zdrav zivot...za cist vozduh.... a imame tolku bogatashi... a imame luge koi samo znaat da ni pokazat kakvi svadbi...kakvi kuki znaat da izgradat... malku da naucea shto e humanost... pa mesto jahti od po stotina iljadi evra za da go zamatat Ohridsko Ezero...ubavo ke bea da odvoea po 100 evra za ovie deca... tolku koshta 7 dneven prestoj na planina... a vospituvaci... dobrovolni entuzijasti sekogash ke se najdat vo nashava mala zemja.... samo na koj da mu tekne... Bravo za Vecer...shto objavi edna vakva vest...


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2008 во 22:00
Моето поинакво другарче

Никој%20не%20е%20совршен
Хендикепот претставува нарушена координација меѓу лицата со телесни и други проблеми и општеството. Инвалидот нема да умре за леб, но ќе умре сам, изолиран, несфатен и нереализиран. Затоа со години наназад се залагаме преку воспоставување законска рамка да им се вратат правата и достоинството на лицата со хендикеп во нашата земја, без разлика на која старосна група и припаѓаат, за што собиравме потписи во цела Македонија, а сега сме во очекување законот да помине во Собранието. Освен тоа сакаме штитениците на институции од типот на заводите во Демир Капија и во Банско, каде што има многу деца со различен тип инвалидитет, да почнат да се сместуваат во заедници, со поддршка од државата. Наша цел е да покажеме дека сите сме всушност еднакви и оти никој не е совршен, велат во здружението „Полио плус“.
Здружението „Полио плус“ во рамките на својата програма на активности за наредната учебна година планира, во соработка со Министерството за образование да ја спроведе акцијата „Моето поинакво другарче“. Веќе е дадено зелено светло за нејзина реализација и сега само се чека одобрување парични средства за реализација.
- „Моето поинакво другарче“ е името на ликовниот и поетски конк*рс, на кој ќе може да учествуваат ученици од основните училишта од цела Македонија. Најпрво на учениците во рамките на еден школски час ќе им се објаснува што е тоа хендикеп, а потоа децата, заедно со наставник ќе треба да посетат некоја установа или болница или некое дете со хендикеп, а потоа и да нацртаат цртежи или да напишат лични творби на оваа тема, кои ќе ги испратат на соодветната адреса која дополнително ќе биде соопштена. Комисија ќе ги одбере најдобрите цртежи и лични творби. Оваа акција ќе почне во текот на учебната 2008/2009 година - вели Елена Кочовска, програмска координаторка во „Полио плус“.

Што уште прави „Полио плус“ за децата со хендикеп во Македонија?
- Во нашите простории во населбата Аеродром функционираше едукативен центар за деца, во кој тие бесплатно учеа странски јазици и компјутерски програми. Слични работилници, претходните три години, организиравме и во Заводот во Демир Капија, пред се за помладите штитеници. Соработуваме и со првата детска амбасада „Меѓаши“, кога има некоја програма за деца со хендикеп. Исто така имавме еден проект со кој децата ги запознававме со јазикот на знаците, наменет за глувонемите, а воедно ги едуциравме учениците во некои училишта како треба да се однесуваат со хендикепирани деца во нивната средина.

Дали имавте некоја активност за приспособување на влезовите на образовните институции за децата со телесни проблеми?
- Во текот на 2006 година учениците во десетина средни училишта во земјава имаа задача да даваат предлози како да го направат своето училиште попристапно и тогаш беа посетени единаесет образовни установи. За најдобар беше избран проектот на гимназијата во Неготино, што требаше да се реализира од страна на Министерството за образование, но, за жал, с* уште нема ништо од овие идеи во практиката.

Каде треба да се обратат оние кои би сакале да бидат дел од вашето здружение?
- Кој сака може да се јави, да учествува во активностите на „Полио плус“. Телефонот е 2400-544 и вратите се отворени за сите. Нема потреба од никаква дијагноза, нам ни е потребна желба за ангажирање, за волонтерство. Немаме план за окрупнување на членството, туку за негова што поголема едукација.



Со количка низ Македонија за повеќе потписи

Во рамките на кампањата за собирање потписи за Законот за достоинство на лицата со хендикеп, Миле Стојковски помина низ цела Македонија и извози повеќе од 1.400 километри со инвалидска количката, со цел да собере што повеќе потписи за законот кој, за жал се уште не е изгласан од Собранието на Македонија, а кој значително би им ја подобрил положбата на хендикепираните во нашата земја и би не доближил до стандардите што за овие лица важат во некои западни земји.
... napisot go prezedov od Nova Makedonija vo celost... bidejki bi sakala site nie da go procitame... a i da se priklucime kon ovie vakvi humani akcii... Dobro e koga akciite se odnapred isplanirani... i dadeni vo javnite mediumi... lugeto da se zapoznaat... da razmislat... da se vklucat... da pomognat...zivotot na edno malo detence... da bide razubaveno... da bide sekojdnevno...kako na site deca... a ima li dete koe ne saka da se druzi... mislam deka nema... Pozitivno e shto se sprema sorabotka so ucilishtata na samiot start na ucebnata godina...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 10:09
... Уште една убава вест... за подобрување на условите за живот и интеграција во општеството... објавена во денешен Вечер..

Посебен правобранител за лицата со посебни потреби

Министерството за Правда изготви предлог-закон за Правобранител за лица со посебни потреби, со кој се предвидува подобра заштита на оваа категорија граѓани.
- Со формирањето на посебната инситуција Правобранител на лицата со посебни потреби, заштитата на лицата ќе биде во согласност со домашните и меѓународните закони. Со оваа институција, лицата со посебни потреби ќе добиваат постојана заштита на нивните права - вели министерот за Правда Михајло Маневски.

Според предлог-законот, правобранителот ќе се грижи, поттикнува и заштитува правата и интересите на лицата со посебни потреби врз основа на Уставот на Македонија, меѓународните договори и законите.
Единствено ме загрижува ова ЌЕ да не остане како сите досегашни ЌЕ... белким нема...
Кон врв
dustycloud Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dustycloud Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 15:58
Прашање до сите упатени дали знаете каде да се обратам за помош.Мојот син е со дијагноза ADHD Особен проблем е недостатокот на концентрација и недоволно развиена фина моторика 3 год се мачам да најдам институција која реално ќе ми помогне, учителките дигаат раменици ... Има ли некој што има познавања од оваа област кој би можел да ми помогне
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.