IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Деца со посебни потреби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Деца со посебни потреби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 18>
Автор
Порака Обратен редослед
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Деца со посебни потреби
    Испратена: 03.Декември.2011 во 23:40

Интеграција на лицата со посебни потреби - ѕидот полека се руши

 

На трети декември се одбележува Денот на лицата со посебни потреби. Во Македонија има неофицијално околу двесте илјади лица кои живеат со одредена попреченост. Ѕидот околу нив полека се руши, но тие научиле да чекаат.

 

Со години иста слика. На лицата со посебни потреби повеќето се сеќаваат на нивниот меѓународен ден. Пред и по тоа се препуштени на самотијата, неизвесноста, проблемите и се’ уште присутната дискриминација. Работите во општеството за нив се движат бавно, а тие немоќно, чекаат друг да им помогне и полека да се отвори светот и за нив.

Во понеделник се очекува Собранието на Република Македонија да ја ратификува Конвенцијата на ООН за правата на лицата со инвалидитет, усвоена уште во 1992 година. Сите се согласуваат дека Конвенцијата е одлична рамка во која треба да се сместат правата на лицата со инвалидитет, како и обврските на државата. По притисоци од јавноста, невладиниот сектор кој го поттикнува решавањето на проблемите на лицата со попреченост, Конвенцијата ќе стане реалност.

Правата на лицата со инвалидитет бавно доаѓаат до нив 

Аналитичарите кои ја следат оваа проблематика велат дека годинава Македонија бележи релативно скромни резултати на полето на заштитата на лицата со инвалидитет. И натаму постојат само четири посебни основни училишта, две - три средни, како и дваесеттина Дневни центри за деца со пречки во развојот. Процесот на инклузуја ги осипува специјализираните училишта, во кои и натаму недостасува стручен кадар, додека дипломираните дефектолози тешко наоѓаат работа и во специјалните, но и во основните училишта.

Посебен тренд сега се приватните мали центри, во кои што дипломираните дефектолози работат со мали групи деца со пречки, но тие главно се во сферата на сивата економија. Нив ги плаќаат засегнатите родители и тие главно молчат за тоа, бидејќи избираат меѓу две зла или детето да им остане без квалитетен третман, или да платат по десеттина евра за приватен час со логопед или дефектолог.

Товарот сепак го носат родителите

Дека товарот на проблемите паѓа пред се’ врз родителите и семејството уверен е и Климе Топенчаров од Охрид. „Имам ќерка со тешка форма на церебрална парализа. Никогаш не сум се срамел да бидам со неа во јавност, насекаде да сме заедно. Сме се обидувале да ја вклучиме во образованието и тоа низ повеќе форми. Државата треба да има подеднаков третман за сите. Вината ја гледам во државата и нејзините приоритети. Не смеат да се заборават овие лица, иако законите најчесто ги штитат само на хартија“.

Славица Илиќ и Анета Јованоска Славица Илиќ и Анета ЈованоскаОхрид е меѓу првите градови во Македонија кој донесе Локален акционен план за лицата со попреченост. „Тригодишната програма предвиде низа активности. Дел од нив како што се изградбата на пристапни рампи и обележани паркинг места веќе се реализираат. Но не застануваме само на тоа, во понеделник на петти декември ќе се одржи култрно- хуманитарна забава ’Заедно против дискриминација’ на која ќе се промовира Законот против дискриминација“, вели Анета Јованоска од Црвен крст во Охрид.

Државната Комисија за заштита од дискриминација повикува на поголема сензибилност од страна на граѓаните и државата за лицата со посебни потреби и нивно вклучување во сите сфери на животот. Оттаму истакнуваат дека во Македонија е донесен Закон за спречување и заштита од дискриминација и ги охрабруваат сите лица со посебни потреби кои сметаат дека се дискриминирани, да се обратат до Комисијата.

Од Специјалниот завод во Демир Капија во реалниот свет

Можеби светла точка во целата македонска приказна за лицата со инвалидитет се оние што после четири или пет децении минати во Специјалниот завод во Демир Капија, се згрижени во посебни станбени единици и живеат со поддршка од специјализирани тимови од центрите за социјални грижи. Во Скопје веќе има осумтакви станови, во кои заедно живеат по неколкумина штитеници. После повеќе од шеснаесет месеци, искуствата се одлични и се очекува догодина да се отворат уште осум такви станбени единици.

Медиумите се тие од кои се чека гласност за лицата со посебни потреби

Медиумите во Македонија освен по некоја тажна човечка судбина преку годината, што ќе ја вметнат во своите емисии, без исклучок освен Јавниот сервис МТВ немаат специјализирана емисија за лицата со пречки. Во МТВ две децении со мали прекини имаат специјализирана емисија.

Виолета Софкаровска е новинар и последниве седум години ја подготвува емисијата „Петтиот ангел“. „Во Македонија е постигнат значаен напредок во однос на заштитата на нивните права и интегритет. Сепак се случуваат проблеми кои се во сферата на ирационалното и апсурдното. На пример: раното дијагностицирање на синдромите кои ги погодуваат лицата со инвалидитет, потоа процесот на образованието. Се чини најтежок проблем е нивното интегрирање како возрасни лица во заедницата. Тешко доаѓаат до вработување и многу често стануваат социјални случаи и за тоа македонската јавност треба отворено да проговори. “ 

Автор: Милчо Јованоски

Редактор: Александра Трајковска

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 09:02
Originally posted by lilica lilica напиша:Јован, нетреба да ги жалиш децата со посебни потреби. Научи дека и тие се дел од нашато секојдневие.Проблемот што го имаш треба заедно со соучениците да го кажете на родителска, за да запослат дефектолог за него, кој ќе е нон-стоп со детето и така сите ќе сте задоволни.Не смее учителката да ви го натовари вам на врат.Борете се да има и тоа дете свој учител - дефектолог, бидете упорни и сложни и ако успеете да се изборите за оваа, знајте дека сте направиле МНОГУ поголема работа од жалењето.Па и тој има право на соодветен учител, нели, како и секое дете.

Секогаш со задоволство ги читам коментарите на Лилица бидејки се реални, конструктивни и многу жалам што ја нема често тука.
Деновиве се изначитав лаички коментари од куп луге кои околу случајот со детето на пејачката Ребека (многу сум против откривање/повикувањето  на приватноста на лугето) и неговот остранување од ПРИВАТНА градинка.
Зошто велам лаички-па мешаат баби и жаби.
Приватните институции (градинки, училишта, факултети) бираат клиентела. Родителите плаќаат папрено и за своите средства бараат соодветен третман. Затоа и не може секој да оди таму-само оние кои можат да платат.
Друга приказна е државните (социјалните) установи.
Зошто реков на почеток дека Лилица е реална? Затоа што не бара децата со ПОП да ги подучува воспитачката/учителката туку е јасна и гласна  со нив да РАБОТИ ДЕФЕКТОЛОГ/ЛПГОПЕД/ПСИХОЛОГ во зависност од потребите на детето.Милион пати имам повторено (и на самата себе си станав досадна) вопситувачот/наставникот ТРЕБА ДА ГИ НАУЧИ СВОИТЕ ВОСПИТАНИЦИ ДА ГО ПРИФАТАТ-ДА СЕ АДАПТИРААТ НА ДЕТЕТО СО ПОП. Детето треба да е присутно во редовната паралелка-училиште со пратња-стручно лице кое ке биде до него, ќе му помага. Како може еден реализатор на настава да реализира наставни активности со учениците и ДА РАБОТИ со детето со ПОП во исто време. Логично е дека не може.
И друго, дефектолозите/логопедите со својата тесностручна подготовка во специјалните паралелки работат со максимум 5 деца, а од наставникот во редовната настава се бара да работи со минимум 25 ученици и плус до 3 деца со ПОП.збунетост
Каде е логиката?
Што го замислуваат -ХУДИНИ?
Време е ова да се среди.
Мислам дека пејачката Ребека со својот проблем треба да работи и да делува токму на ова поле.Еднаш за секогаш да се прекине со злоупотребата на потребите на децата со ПОП  и да се помине кон вистинска интеграција, со сите задолжени лица а не вината да се бара кај оној кој најмалку е виновен-наставникот/воспитувачот кој не е стручен  А И НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ, за тоа има ФАКУЛТЕТ-КАТЕДРА која промовира по 50 тина дипломирани дефектолози годишно.И убаво праша една моја пријателка-колешка- Дали дефектолозите треба да работат само на приватни часови по 2 часа дневно за добар хонорар? И дали сите родители со деца со ПОП можат да си го дозволат тоа?
Многу дали, малку одговори. Знам само едно- Вака сите правиме грев према децата.
И се согласувам со Ребека
ВИДЕО: Ребека: Ниедно дете не заслужува ваков третман како мојот
Изменето од mamamd - 26.Ноември.2011 во 09:03
Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 16:07
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

тука сите ги жалите, ама не знаете да како е да учиш со „посебен“... неможеш мир да фатиш ако седиш блиску до него, како што е мојов случај... ама немојте погрешно да сватите, не викам дека „посебните“ деца се за смеење, нашротив жалам и јас за нив


Јован, нетреба да ги жалиш децата со посебни потреби. Научи дека и тие се дел од нашато секојдневие.Проблемот што го имаш треба заедно со соучениците да го кажете на родителска, за да запослат дефектолог за него, кој ќе е нон-стоп со детето и така сите ќе сте задоволни.Не смее учителката да ви го натовари вам на врат.Борете се да има и тоа дете свој учител - дефектолог, бидете упорни и сложни и ако успеете да се изборите за оваа, знајте дека сте направиле МНОГУ поголема работа од жалењето.Па и тој има право на соодветен учител, нели, како и секое дете.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2010 во 23:57
тука сите ги жалите, ама не знаете да како е да учиш со „посебен“... неможеш мир да фатиш ако седиш блиску до него, како што е мојов случај... ама немојте погрешно да сватите, не викам дека „посебните“ деца се за смеење, нашротив жалам и јас за нив
LD Pistolero a.k.a Demolero
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 12:24
Акција која не смее да помине без да се види и спомне. Олеснување за родителите на децата со оштетен слух од кои многумина и не можат да го купат овој апарат. Една убава акција која треба да ја следат и другите.
„Слух 1“ донираше 40 апарати за деца
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 13:38
Добро е штом се преземаат одредени чекори на напредок. Уште подобро е да с епочне веднаш со реализација. Жалосно е што многу деца со посебни потреби беа препуштени проформа во редовните паралелки и поминаа време во кое никој не можеше многу да им помогне во нивниот напредок. Колку и да сакаа наставниците не можеа бидејки немаат стручност за тоа. Инклузијата на овие дечиња ќе даде резултат САМО кога дефектолозите ке работат индивидуално со нив.

Дефектолози и во школските клупи


Кон врв
irenka_princess Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај irenka_princess Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 12:31
Odli4no da se setime i na decata so licni potrebi zatoa sto malku, malku poveke kako da gi zapostavivme   
Само упорноста не води до целта...
Кон врв
Marecare4 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marecare4 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2009 во 14:01
Bi sakala da zamolam za ogromna usluga,bidejki ne sum doma vo Makedonija,nemam moznost da gi soberam materijalite koi mi trebaat i bi sakala da zamolam ako nekoj ima,moze i saka da mi ispreti nesto sto ima vo vrska so deca so posebni potrebi vo vid na igri,vezbi ili aktivnosti,vo elektronska forma.Jas sum student po psihologija so uste diplomska rabota do kraj,koja e stopirana bidejki volontiram vo nevladina organizacija vo Sardinija.Prviot proekt mi bese za deca so roditeli i poradi uspesno vodenje mi dodelia uste eden za disabled children i treba da spremam programa ke bide prezentirame slednata nedela.Ako nekoj od vas saka da mi pomogne so idei,predlozi ili skripti vo elektronska forma mojot mail e : martina_kostovska_6@yahoo.com
Odnapred Blagodaram
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 20:04
Ова е уште еден доказ дека почна да се размислува за лицата со посебни потреби.

Законот за употреба на знаковен јазик на глувите лица ќе овозможи подобра комуникација

Министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами, одржа прес конференција заедно со претставници на Сојузот на глуви и наглуви лица на РМ, во врска со Предлог законот за употреба на знаковниот јазик.

Имено, Предлог законот за употреба на знаковниот јазик, се наоѓа во собраниска процедура и ова е прв ваков закон со којшто се признава овој јазик како природно средство за комуникација помеѓу овие лица.


Глувите и наглуви лица со новиот Предлог-закон за употреба на знаковен јазик, кој им овозможува толкувач во институциите каде што им е потребно, ќе можат полесно да комуницираат.

Министерот за труд и социјална политика, Џељал Бајрами појасни дека државните органи, органите на локалната самоуправа, правосудните органи, јавните претпријатија, установи, фондови и други институции и организации се должни на глувото и наглуво лице да му обезбедат толкувач на негово барање или по службена должност по приложување решение од Центарот за социјална работа, со коешто му се одобрува тоа право.

- Трошоците за толкувачот ги надоместува органот пред кој глувото и наглуво лице ја води постапката. Истовремено се овозможува учење на знаковниот јазик на сите заинтересирани, стручните лица и вработените во јавната и државната администрација заради комуникација во решавање на нивниот проблем и барање, рече Бајрами, додавајќи дека Министерството обезбедило средства за организирање к*рсеви.

Претседателот на сојузот на глуви и наглуви лица, Никола Огненов посочи дека имале проблем за комуникација и оти досега толкувачи биле само деца на глуви родители кои го научиле знаковниот јазик.
- Со новиот Предлог-закон за употреба на знаковен јазик не мора да изговараме, бидејќи со изговорот некои зборови не може да се разберат, рече Огненов, изразувајќи благодарност за доставувањето на Предлог-законот во Собраниска процедура, посочувајќи дека тоа е историски момент за сите глуви лица кои ќе бидат рамноправни за комуникација со останатите.

За приватни потреби на глувите и наглуви лица трошоците за толкувач ќе им бидат покриени за 30 часа годишно.

Во Република Македонија има 6.000 глуви лица, а само 12 толкувачи со сертификат.
Кон врв
max2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај max2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2009 во 01:07
Ubavo zvuci ova, malku dobra volja, gest na humanost i decata ke se povrzat so svetot.
Postojano trgnuvame od faktot deka tie nemaat(koj za zal e postojano prisuten),no mislam deka isto taka treba da se se istakne i slednovo TIE MOZAT, NIM IN TREBA toa. Ako uste od ucilisnite klupi im go doblizime svetot togas pravilno sme gi nasocile.
Ako edna od celite na obrazovniot proces e da im ja olesnime komunikacijata togas kade e komunikacijata i informaciite dobieni preku internet.
Mnogu od decata i nikogas nema da pojdat vo noviot internet klub, no zatoa dokolku vo ucilisteto go ima, togas toa nema da go zaobikolat.Iskusuvajki koi se negovite moznosti so internet komunikacija uste od uciliste, sigurno ponatamu ke pobara Internet klub.
Pozdrav do zalozbite na Sojuzot, toa e odlicna rabota.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 06:45
Ubavo e koga se razmisluva za licata so posebni potrebi.

Интернет-клуб за глуви и наглуви лица

Во просториите на Здружението на глуви и наглуви лица деновиве е отворен првиот Интернет-клуб за глуви во Скопје. Преку заложбите на Сојузот на глуви и наглуви на Македонија, лицата со овој вид хендикеп прв пат ќе можат преку овој клуб да остварат комуникација со своите роднини и пријатели, да сурфаат на Интернет и да разменуваат електронска пошта со помош на знаковниот јазик. Интернет-клубот им овозможува на глувите и наглувите лица да бидат рамноправни со другите во користењето на електронските информации и да имаат пристап до светот. (Сн.К.)

Ushte poubavo e koga bi se obezbedile sredstva i decata od paralelkite so oshteten sluh ushte vo  ucilishte da moze da gi koristat prednostite na internet komunikacijata. Vozrasnite mozat da odat vo Internet-klubovite, no decata ubavo e koga ucenjeto kje go vrshat pod vodstvo i nadzor na svoite nastavnici.

Malku dobra volja, eden gest na humanost i decata ke se povrzat so svetot.среќа


Кон врв
max2 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај max2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 17:39
Poagajki od faktot sto mnogu malku od roditelite na decata so osteten sluh i govor se informirani za toa deka, pokraj ucilisteto vo Bitola nameneto za ovie ucenici, postojat paralelki koi se smesteni pri redovnoto uciliste ,,Kuzman Josifovski - Pitu,,vo Skopje vo opstinata Kisela Voda, smetam deka informacijata ke bide dobredojdena.

Znaci istoimenoto uciliste OU,,Kuzman Josifovski - Pitu,, vo Skopje opstina Kisela Voda na ul. Ognjan Prica br. 2;tel:3165365; vrsi upis na ucenici so osteten sluh i govor.
- ucenicite se opfateni vo posebni paralelki, a nastavata ja realiziraat strucni nastavnici defektolozi, so prilagodena programa i individualen pristap vo nastavata;
- paralelkite se vo sklop na ucilisteto, postojano prisutni megu decata od redovnite paralelki i vkluceni se vo najrazlicni zaednicki aktivnosti, priredbi, poseti, eksk*rzii.

Potrebni dokumenti za upis:
- naod i mislene;
- izvod od maticna kniga na rodenite
- drzavjanstvo na R. Makedonija.

Izborot sekogas go pravat roditelite, zatoa i smetam deka e ISKLUCITELNO VAZNO toa deka ne e neophodno svoite 6 goisni deca da gi smestuvaat vo internat (mislam na ucilisteto i internatot vo Bitola)doklku se tie od Skopskata okolina a nivnata zelba e decata da posetuvaat nastava realizirana od strucni nastavnici - defektolozi i so prilagodeni programi.


Doklku imate nacin i ideja informacijata da bide prenesena i rasirena, storete go tao, veruvam deka decata i roditelite za koi taa ke bide dobredojdena ke Vi bidat blagodarni.
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 17:17
Lilica не е само Струмица, секаде е исто, немој да мислиш дека во Скопје е порозево, има повеќе избор ама тоа што е од некогаш тоа си е. Постојано се информираат тие од Министерствата дека некои работи треба да се видат на терен а не се да се решава од канцеларија, постојано се зборува за дефектолози во училиштата и тоа не за во Скопје тука за цела Македонија, ама пак ништо сите ветуваат и забораваат. Се зборува за Центар/Центри за аутизам ама џабе кога тие прво не слушнале што значи тоа,а не па да прочитаат нешто и што сакаме на крај.

Но останува да се бориме и одиме напред.

Кон врв
lilica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lilica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2009 во 16:40
Оваа Влада,не не есапи за живи. Имаме НВО,имаме пари,имаме донатори,имаме проекти,имаме изведувачи,ама не се сака да се има во Струмица Центар за Аутизам што го основал З.З.(СДСМ). Имотно правните работи не ги расчистуваат со години и со тоа на Градоначалникот му се врзани рацете.Не се дозволува да се гради(човекот изгради супермодерен гтц,тие го апсеа).Безброј барања доставивме за проширување,ама за статуи има средства,а за нашите деца нема.Направија Факултети за еден студент во година и школо за еден ученик,ама за во Струмица НЕМА ПАРИ.
И не е се онака како што се претставуваат,ВИСТИНАТА има и друго лице.
Кој бара ќе најде.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.