IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Родителски авторитет кај децата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родителски авторитет кај децата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2011 во 14:24
 
 

Сите родители посакуваат нивните деца да бидат среќни и успешни, меѓутоа има и такви кои ги форсираат децата да бидат натпросечни во се. Со таквото настојување родителите стануваат хиперактивни, со зголемена контрола над децата, од кои бараат да бидат совршени и да одат во совршени училишта, да бидат успешни спортисти и да уживаат во своите идеални критериуми. Многу стручни лица велат дека таквиот вид на родители поставуваат невозможни стандарди кои многу пати ги водат родителите и нивните деца до фрустрации.

Американскиот педијатар Џуди Голдстеин, вели дека повеќето родители, кои ги доведуваат децата кај неа, се високо образовани, имотни, а мајките мошне пожртвувани, но некои од нив се премногу обземени со контролата и сметаат дека баш нивното дете ќе стане следниот Моцарт, Пикасо или Бил Гејтс.

- Мајките кои остануваат дома со цел да ги воспитуваат децата се мошне често жени кои се откажале од својата професионална кариера , па сега таа иста контрола, која ја спроведувале во работниот свет, настојуваат да ја спроведат и врз своите деца. Тие сметаат дека имаат право на совршени деца кои секој чекор од својот развој го следат по идеално осмислен план.

Со цел да ги воспитаат своите совршени деца напоменува д-р Голдстеин, таквите родители се обидуваат да го контролираат секој момент од животот на детето, за да на крајот добијат идеални резултати.

На Менхетен постојат најмалку 60 различни к*рсеви за мали деца меѓу кои и к*рс за масажа!

Да не зборуваме за многубројните музички к*рсеви кои се наменети за возраст од четири месеци. Некои од нив нудат и разни к*рсеви за меѓународна музика. Ајде сега кажете ми, како може едно четиримесечно бебе да разликува музика од различни краеви на светот?! – вели д-р Голдстеин.

Психологот Џим Тејлор, стручњак на полето на детскиот развој и автор на книгата “Позитивен притисок: Како да воспитате успешно и среќно дете”, вели дека проблемот е во тоа што многу од родителите сметаат дека може да го забрзаат развојот на своето дете форсирајќи го во сите тие активности.

- Едноставно не постојат никакви научни докази дека развојот на Вашето дете може да се забрза на било кој начин. Се работи за мулти-милијардерска индустрија чија главна цел е да се создадат сите предуслови за детето да порасне неверојатно успешно. Многу од тие преамбициозни родители се плашат од тоа што другите ќе кажат, односно сметаат дека “ако не превземат нешто за своите деца, останатите ќе мислат дека попуштиле како родители”.

Ваквиот вид на воспитување, меѓутоа, не создава успешни деца туку личности кои стануваат перфекционисти.

- Децата перфекционисти, во суштина никогаш не стануваат многу успешни бидејќи нивната главна животна цел не е успех, туку одбегнување на разочарувањата. Ваквите деца стануваат меѓу десетте најдобри во одделението или во спортските екипи каде и остануваат во така наречената сигурносна зона. Меѓутоа, доколку сакате да успеете, морате нешто и да ризикувате, а кај ваквите деца ризикот значи и можност за неуспех и разочарување, од што и највеќе се плашат родителите.

Да гаите недостижни цели за своите деца, претставува исклучително голем товар за детето, напоменува Бетси Харт, авторка на книгата за родителите, која додава дека родителите би требало да ценат било каков успех на своето дете и да го храбрат за понатаму. Едниствен начин на кој ќе му помогнете на своето дете е да му помогнете во неговиот развој под нормални услови и без никакво брзање. Тоа ќе им донесе најголемо задоволство и среќа.

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2015 во 16:35
treba da te pocituva taka se  gradi avtoritet 
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2015 во 16:36
ljubov plus pocit sovrseno
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2015 во 04:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Devojcence Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Март.2015
Локација: Skopje
Статус: Офлајн
Поени: 497
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Devojcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2015 во 22:45
Kaj mene doma tatko mi bese avtoritet. Nemashe ne sakam nemozam me mrzi i sl.
Кон врв
marchi.be Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Март.2016
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marchi.be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2016 во 09:33
Originally posted by Devojcence Devojcence напиша:

Kaj mene doma tatko mi bese avtoritet. Nemashe ne sakam nemozam me mrzi i sl.

ako deteto saka da go poslusa roditelot ke go poslusa ako ne nema tuka aftoritet.barem jas taka mislam.tatko mi za mene bese avtoritet.nema izlaganje vcarsija za vikand vo 11h i kraj a za sestra mi nema avtoritet ako saka da izleze ke izleze sto i se moze nejze i kraj.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.