IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Домакински работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Домакински работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2007 во 12:14
PERMETAL za ciscenje pecnica , rostilja i kuhinjskih napa


za fleki VANISH
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2007 во 21:13
Originally posted by mamma mamma напиша:

Se e do organizacijata,redot i disciplinata.
Ako majkite koi imaat mali deca dodeka se uste mali gi naucat
da si gi vrakaat rabotite na mesto od kade sto gi zemale-toa ke go pravat
zasekogas-bilo  so igrackite,bilo so oblekata koja ja soblekuvaat...itn.
Nemozeme,a i za mene e malku neprijatno da go ostavime soprugot da se muva po kujna i da gotvi,ama moze treba da se podelat obvrskite,pa toj
bi odel po nabavki.Ili bi odele dvajcata ednas vo nedelata,ili pak koga decata ke porasnat da go pravat toa.
Licno mene nikogas ne mi prestavuvalo OBVRSKA grizata okolu domot i
decata.Samo so dobra organizacija(uste ednas potenciram) zenata nema da se cuvsvuva deka "se e na nejziniot grb".
 
 
tokmu takaтрепкање
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 01:25
[/QUOTE]
 
Miriam, kazi mi te molam mikrovalnato so kakvo sredstvo ja cistis, da ne se sekava mirisot na hrana
[/QUOTE]

Да ти кажам право скоро се чистам со Mr. Proper или Windex, микро-брановата исто така. За да не се осеќа мирис на храна може да ставиш и малку сода. Ама не е нешто којзнае колку трајно - после 5 пати подгревање на нешто друго, пак си мириса.

Кога веќе почнавме со домаќински работи - со што бришете прашина? Само со крп**ка или и со нешто друго? Мајка ми употребува Политура, ама јас сум малку помрзлива и гледам на брзинка :)
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 12:51
zavisi od mebelot kakov ti e... jas na primer brisam so krpa naprskana so Sidolin (mnogu dobro sredsvo za brisenje staklo) i sve brisam so nego i ekrani na TV, monitori staklata vo i od vitrinite pa i mebelot...
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2007 во 13:35
Miriam fala za sovetite...fala i na ostanatite....големо%20гушкање
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 12:23
јас би гласала ( иако не е анкета ова голема%20насмевка )
за поделба на обврските меѓу партнерите....полесно е кога ќе се распределат, отколку само едниот да се отепува од работа а другиот да ужива...ем полесно, ем побрзо се завршува со работите и потоа останува слободно време и за двајцатанамигнување
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 20:16
Знаејќи си го карактерот и навиките (кои можда и ќе се сменат, незнам...) тешко дека ќе бидам класична македонска домаќиница. Незнам, не можам да се замислам на некого да му перам гаќи, па да метам дворишта, па да чистам секој ден -де плочки, де прашина, де под... Готвење да, сакам да кувам, али другоно- ноуп. Тешко дека би се снашла во улога на домаќинка. Изгледа ќе треба да бирам некој што ќе помага колку-толку и што ќе нема типичен балкански менталитет, со оние добро познати ништо-не-работиш и стави-ручек синдроми.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2010 во 12:04
Мојот маж се нафаќа да работи многу работи по дома освен усисување, бришење прашина, чистење клозет и купатило, бришење прозори.....значи сепак 90% од домашнитеработи јас г работам зашто он или не знае како или ако фати да прави нешто од ова само поголема беља може да ми направи.
Сака многу да готви и убаво готви, да мие садови, дворот он го средува,коси трева и сл, пере (у машина) и пегла. Тук и таму им зачистува на животните надвор, ама како сетто ова го прави половично, после миење садови не брише, не ги чисти кујнските елементи, ниту шпоретот,патосот-јас пак морам да одам по него и да довршувам.
Колку и да му збориш да не брише со иста крпа цела кујна и садовите, тој пак си тера по негово.
Алиштата сите на ист програм ги пере, за него не постои шарено, бело, синтетика, се му е исто. После сушење не ги дипли алиштата, туку ги фрла на куп.
Затоа јас сакам да си ги работам тие работи, за да знам дека со сигурност ќе ми биде како треба.


Изменето од Glenn - 18.Јули.2010 во 12:06
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2010 во 16:44
Ја сум про домаќин...
Ме бидува...даголема%20насмевка
Стануење наутро , и брат ми ме буди...‘дај нешо за јадење‘...‘ ја му даам една педагошка‘...
Пладне ‘средуење станот‘...
После 4-5 , миење садови...
Рацете веќе 2 недели ми мирисаат на Чарли сјај...голема%20насмевкатага
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2010 во 20:24
..Еве и јас да си се пофалам... дека сум добра домаќинка....
но за разлика од погорниве коментари..... јас кога нешто
работам  било тоа да е во кујна или ако чистам.... не сакам
никој да ми се плетка околу мене.....голема%20насмевка.....а и не очекувам помош...
не дека сум многу  вредна...хи,%20хи..........но тоа што го работам 
сакам сама да го сработам...трепкање
...и уживам во тоа ......среќа
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 22:01
Тоа садовите не можам да ги мијам ма ич!
Повраќам од такви мрсноќи.
Ми се активира нагонот за повраќање и брзо мијам раце, ми се врти...
Ваљда некакво пореметуење или некоја траума што ти знам -.-

Инаку, мајка ми нема година дена веце исчистено, јас чистам (знам ќе речете детево не е здраво) ама тоа не ми е ич гад да го правам, башка махер сум со тоа солната киселина, перем парче ги праам тоа плочките.   

Исто и собата ја средувам, ама по брза постапка и тоа само кога ќе ми текне.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2010 во 22:59
Пазар, одбирање, бизнис, сам свој мајстор...  поправање рерна, монтирање лустери, ламби, фасонки, мачкање дограма и душеме...
и ако праам - праам комплетно... прицип: клуч на ракаплазење

Тањири нема миење освен ако сум сам па нема кој да ми измие....
перење - не
веце - јок

двор миење наутро, понекад во лето , онака патем после перењето на колата .... градина јок....   и такаа
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 17:21
kakva sum kako domakinka?збунетост
mrazam da mijam sadovi ama koga moram gi mijam,sakam da gotvam specijaliteti, za blago gotvenje ne me biduva sve utnuvam,wc-cistenje mi nema ramen sveti,hehehehe........среќа
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 15:27
Иако имам жена која чисти еднаш седмично, во куќа со 3 машки има многу работа па така јас секогаш сум си ангажирана. Заради пократкото работно време моиве се навикнати секогаш да има топол ручек, сервиран на маса со сите матракуци.
Машкиве помагаат-секој според своја желба. Мажот ми е задолжен за пазарење, фрлање ѓубре. Едниот син обожава да прави скара (па често ме одменува) а има осет и за “солење“ на салатите-па најчесто салатите ги ачинува тојголема%20насмевка
Другиот син е љубител на тестенини, па знае често да не изненади со добра порција шпагети, макарони, лазањи (јас му помагам со бешамелотголема%20насмевка).
Тројцата се навикнати да си пеглаат работи кои им се итно потребни, а поголемиот куп ми останува мене.
Перењето “го праи“ машината.
Се на се домакинските работи ни се некако добро организиранинамигнување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.