IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Исплатлива ли е уметноста во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исплатлива ли е уметноста во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 00:34
Originally posted by m-free m-free напиша:

abe decki be....

umetnicite sami si ja devalvirale profesijata do nemaj kade...

koj poradi pari crtaat kolku da bide nacrtano i da go naplatat...

a drugite tolku si gi precenuvaat delata da nemozes da gi pipnes....

treba da se prevzeme nesto pravata umetnost da stane dostapna....u toj stil treba da se gradi idninata, podobra za site....

ili mozebi gresam ?
А како би се остварило тоа???
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
Kroki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kroki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 20:05
Vistina e deka imash lugje koi shto crtaat kolku da bide nacrtano, a podobro napraveno, no shto bi pravele umetnicite (konkretno slikarite, vajarite itn..) ako ne napravat nekoe delo koe e za prodazhba? Zamisli kakvo ponizhuvanje bi bilo koga nekoj od gorenavedenite umetnici kje napravi remek-delo i kje mora da go prodade ovde vo Makedonija za od 100 do max. 300 Euro?!?!?!? Uzhas........... Dobro e ako go prodade za tolku............. Jas poznavam lugje koi gi prodavaat za po 1500 den. a se odlichni nivnite dela........... Pozdrav......
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 20:12
Како што кажав уметноста во Македонија е како и се останато,значи ако има добар грб позади се*е иако уметникот не е добар неговите дела ке добијат добра цена поради добриот продавач а уметноста нема да дојде до никаков израз бидејки сите ке мислат колку е добра сликата бидејки е купена за 5000 евра,па газдата ке ја продаде за 6-7000 евра се додека не се појави некој што ке каже е ова што си го купил невреди за ништо.Иначе за сликарите е многу поисплатливо да сликаат во Србија или Хрватска таму галериите ги ценат вистинските дела и ги откупуваат дури и пред почеток на изложба.
Но се надевам дека таа култура ке дојде и кај нас па Правите уметници ке видат и малку добро од својот труд
Кон врв
Kroki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kroki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 20:19
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како што кажав уметноста во Македонија е како и се останато,значи ако има добар грб позади се*е иако уметникот не е добар неговите дела ке добијат добра цена поради добриот продавач а уметноста нема да дојде до никаков израз бидејки сите ке мислат колку е добра сликата бидејки е купена за 5000 евра,па газдата ке ја продаде за 6-7000 евра се додека не се појави некој што ке каже е ова што си го купил невреди за ништо.Иначе за сликарите е многу поисплатливо да сликаат во Србија или Хрватска таму галериите ги ценат вистинските дела и ги откупуваат дури и пред почеток на изложба.
Но се надевам дека таа култура ке дојде и кај нас па Правите уметници ке видат и малку добро од својот трудVo pravo si za Srbija i Hrvatska, ama nie sme seushte nekako podaleku od seto toa..... Mozhebi Skopje se doblizhuva do nekade kon toa, ama kje vidime.............. Sepak ima pogolem problem............ Narodot seushte ne e naviknat da odi vo galerii, samo za da gi vidi slikite, a pa kamoli za da gi kupi...............
"Quod me nutrit, me destruit!" - Latin quote
Кон врв
FESTER Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FESTER Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2006 во 01:04
Originally posted by Kroki Kroki напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како што кажав уметноста во Македонија е како и се останато,значи ако има добар грб позади се*е иако уметникот не е добар неговите дела ке добијат добра цена поради добриот продавач а уметноста нема да дојде до никаков израз бидејки сите ке мислат колку е добра сликата бидејки е купена за 5000 евра,па газдата ке ја продаде за 6-7000 евра се додека не се појави некој што ке каже е ова што си го купил невреди за ништо.Иначе за сликарите е многу поисплатливо да сликаат во Србија или Хрватска таму галериите ги ценат вистинските дела и ги откупуваат дури и пред почеток на изложба.
Но се надевам дека таа култура ке дојде и кај нас па Правите уметници ке видат и малку добро од својот трудVo pravo si za Srbija i Hrvatska, ama nie sme seushte nekako podaleku od seto toa..... Mozhebi Skopje se doblizhuva do nekade kon toa, ama kje vidime.............. Sepak ima pogolem problem............ Narodot seushte ne e naviknat da odi vo galerii, samo za da gi vidi slikite, a pa kamoli za da gi kupi...............
Па кога нешто би промениле нели мислиш дека би успеале во тоа???

Изменето од FESTER - 04.Август.2006 во 01:06
Летањето е добра работа, ама не се знае каде ќе слеташ!?!
Кон врв
kandid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kandid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Август.2006 во 19:24
I dvata roditeli mi se umetnici,a i jas ja izbrav umetnosta za svoja profesija,pa prilicno dobro sum zapoznena so "tezinata" na umetnickiot zivot i moram da priznaam deka sostojbata kaj nas na ova pole e daleku od rozova.Umetnicite ili fakaat "tezgi" i ja zadovoluvaat potrebata za kic na novopecenite bogatasi koi nemaat pojma za toa sto e navistina umetnicki vredno,ili pagaat u apatija i prestanuvaat da tvorat.Taka i ke prodolzi bide se dodeka parite se vo race na luge koi nemaat nikakva estetska kultura.
Ali,na kraju krajeva,sekoj stanuva umetnik po svoj izbor i zatoa sto najsilnata potreba mu e onaa za tvorenje.A ako parite mu se pred se togas neka si izbere nekoja druga profesija .
Кон врв
UK25 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2006
Локација: Vatican City State
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај UK25 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2006 во 21:07
A od koga umetnost e samo likovna? makedonija nema mnogu umetnici vo prava smisla na zborot, bidejki opstestvoto ne garantira "soba za sebe" na sekoj umetnik - da ja citiram woolf ako dozvolite.
 
Nema mesto za klasa umetnici vo Makedonija - primer se Trpceski i Trajanov. Horowitz, Cilburn pa i rahmaninov ne trebaa da umrat za da znaeme koi se... ni Pollok, ni mnogu drugi. Ne vlecete zaklucoci samo od Van Gogh - salvador dali bese poslaven od Madonna vo svojot zivot, da ne zboram za Picasso.
 
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2006 во 21:10
ne e
Кон врв
valentina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2006 во 10:23
не е исплатлива никаде, особено не па во мали и сиромашни земји
Кон врв
marinka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2006
Локација: Jamaica
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marinka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2006 во 21:44
ne e isplatliva i toa e fakt,no fakt e i deka nie si go dozvoluvame toa...ne se angazirame dovolno a i ja nemame poccitta koja e potrebna...Thumbs%20Down
Denot mi e mal za moite cekori,nokta e premala za moite misli...
Кон врв
mara Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 16:33
Originally posted by joki joki напиша:

...дефинитивно не е исплатлива...уште не знајме да ги почитуваме уметниците и нивните дела во кои многу вложиле, а не добиле ништо за возврат...
 
 
 
Se slozuvam so tebe!
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!
Кон врв
mara Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mara Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2006 во 17:00
Originally posted by m-free m-free напиша:

abe decki be....

umetnicite sami si ja devalvirale profesijata do nemaj kade...

koj poradi pari crtaat kolku da bide nacrtano i da go naplatat...

a drugite tolku si gi precenuvaat delata da nemozes da gi pipnes....

treba da se prevzeme nesto pravata umetnost da stane dostapna....u toj stil treba da se gradi idninata, podobra za site....

ili mozebi gresam ?
 
 
Ne znaci deka umetnicite crtaat poradi pari ili kolku da bide nacrtano.
Umetnicite crtaat so zadovolsto bideki umetnosta e nesto vo koe uzivaat i im pretstavuva zadovolstvo.
Nekoi umetnici so crtanje gi izrazuvaat custvata, potrebite, lubota, radosta, tagta i takanatamu.
 
Sekoja nacrtana ili naslikana umetnicka delost ima  posebno znacenje kaj umetnikot,zatoa za nekoi dela barat da bidat naplateni onolku kolku sto smetaat deka treba da bidat naplateni a pak nekoi dela ostanuvaat zasekogas zacuvani od strana na umetnikot posebno onie koi imaat golemo znacenje.
 
 
 
Da saks znaci da zivees megu iljadnici luge, a da mislis samo na eden!
Кон врв
nemo84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Young Modern

Регистриран: 24.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 500
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nemo84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 11:47
Уметник од Македонија може да зарабптува ако паралелно работи и некаде надвор од државата, и да нагласам не е уметник само сликарот или вајарот.намигнување
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Октомври.2007 во 20:23
Ne bash
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.