IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Седативи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Седативи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:32
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Во последно време многу често пијам диазепам, па се плашам да не станам зависна од нив.Наутро доколку не се напијам и тоа од 5 милиграми, мислам дека не сум способна да го поминам денот на работа.Не можам да најдам друг начин за да се справам со континуираниот стрес кој го доживувам на работното место.



Внимавај на црниот дроб! Да си купиш инекции Солкосерил (најмалку 5) и ако не можеш да си ги ставиш сама оди кај матичниот лекар тој да ти ги стави. Одлични се!

Иако не пијам никакви седативи, си дозволувам еднаш годишно да си ставам барем 5 инекции.



Изменето од Julija - 20.Јуни.2007 во 22:33
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:47

Првпат слушам за вакви инекции.Какво е нивното дејство? Се купуваат без рецепт или пак мора да се препишани од матичен лекар.

Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 10:59
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Во последно време многу често пијам диазепам, па се плашам да не станам зависна од нив.Наутро доколку не се напијам и тоа од 5 милиграми, мислам дека не сум способна да го поминам денот на работа.Не можам да најдам друг начин за да се справам со континуираниот стрес кој го доживувам на работното место.

i ne samo na rabotnoto mesto, nasekade stresovi.sreka sto tabletite te drzat vo budna sostojba.so niv koristi i magnezium sumeci tableti.a zasto ne razgovaras so nekoj privaten lekar za sostojbata vo koja se naogjas.tesko e da zivees pod stres, vo strav, vo nekoe glupavo iscekuvanje deka nesto ke ti se sluci, zasto anksioznosta e "moderana" bolest na ovoj vek od koja poveketo patat.
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 21:44

 Мојот проблем со ансиозноста е од пред 5или 6 години.Почна со притисок во градите, чувство на непријатност во поголемо друштво, раздразливост, во определени ситуации  тресење на рацете,  јако потење,  напнатост ,  страв  дури и неможност да се најдат доволно зборови  за изразување.Едноставно не се однесувам во некои ситуации  ,,соодветно,, , така како што  би постапила кога би била смирена.Сето ова го чувствувам  само додека сум  на работа

Знам дека е од премногу работа,   притисок од кратки рокови,  работа со многу луѓе..Можеби е и од мојот карактер, сакам се да е совршено добро направено и секогаш мислам дека  можев и подобро.

            Одев неколку пати кај мојот доктор кој ми препишуваше Хелекс, Димитрин, Диазепам.Додека ги пијам е добро, а по некое време повторно исто.И така во круг еве неколку години.Сега си пијам и на своја рака, а знам дека тоа не е добро, ама незнам што да правам.Ако некој знае техники за релаксација нека каже.

Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 00:06
Toa e toa , te svativ potpolno i odma stom go procitav tvojot  predhoden tekst jasno mi bese za sto se raboti.
Ovaa taka receno e emocionalno poremetuvanje a ne boles.kade sto stravot da ne ti se sluci nesto te pobeduva, te zatvara vo sebe, ne dozvoluva dvizenje na rabota, druzenja, ednostavno se bega  od sekojdnevieto,zatvoren doma kade sto najsigurno se cuvstvuvas.zatoa i ti e tesko na rabota ili koga e potrebno da odis vo kupuvanje, na rodendeni, ti smeta guzvata.ne smees da dozvolis da si nejzin SLUGA.da te POBEDI!!
ja vikaat uste lebdecka boles, zasto se osekas vo dadenite panicni sostojbi kako da lebdish kako da ke se strupolis na zemja od blagata vrtoglavica .moze da dojde i do brzo cukanje na srceto koe reagira kako odbrnben sistem na stravot koj go pretrpuvas vo tie momenti, sto e so tebe,potoa susenje na ustata, duri mozat , da se pojavat bolki vo muskulite, gadenje, stomacni bolki, kako i site onie simptomi koi gi opisa.
 
e sega , lecenjeto zavisi od tebe.znaci da svatis deka nemas nikakvo organsko zaboluvanje, deka nema da dobies srcev napad, nema da dobies mozocen udar, tuku da svatis deka toa e toa.osobeno vo denovite koga imas menstruacija koga anksioznosta znae da te legne enostavno vo postela.NE SMEES DA DOZVOLIS.Ti ne si BOLNA nema od sto da se plasis.
za lek, samo SPORT, zemi vozi velosiped, koga ke te fatat vakvi losi napadi, tusot e toj koj smiruva toplata voda i opustanjeto vo kada.i obavezno ne zatvorena doma naprotiv RAZDVIZUVANJE, pulsot da e pokacen.
bolesta tera i na spienje, mrzovolija,podolgo leenje vo krevet.ova NIKAKO!!ne smee BOLESTA a ne e BOLEST ne spagja vo grupata na bolesti , DA TE POBEDI.Moras TI NEJZE , da svatis deka ne si BOLNA.
 
eden dobar lek e LEKSILIUMOT zasto se lekuva anksioznosta so bromazepam a toa e leksiliumot.dozata ke ti ja prepise tvojot lekar, kolku da piesi kako da pies.I POVEKE DRUZENJE SO PRIJATELKI i pomalku mislenje sto e so tebe, za bolesti muabetenje , ne!!! nemas tolku godini za da dozvolis da zboruvas sto ti e.
 
 
 
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 08:58

Решив повеќе да не пијам од таблетите,  бидејќи вештачки ме држат во смирена состоба.Сама ќе се изборам со мојата состојба.Морам!  Дојдена сум до точката на вриење и ако итно не превземам нешто, ќе согорам.

Затоа решив да не се трујам со таблети, ами да завртам нов лист во животот.Да расчистам сама со себе, со емоционалните трујачи на работа и си  т.н.  пријатели.Да бидам малку посебична и да мислам повеќе на себе, а не што мислат другите за мене. 
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 13:35

 Toa be Vanesa se gordeam sto slusam takov muabet od tebe,BraosClap za takva odluka da se donese ne e lesno i + zavisi od toa kakvi sedativi si natrupuvala vo organizmot zasto ne site se razlozuvaat i izlacuvaat podednakvo i zavisnosta kaj nekoi e pogolema ama se ke bide vo key!!! .Sea samo zdrava hrana ovosje zelencuk plus Multivitamini i minerali po nekad, mnogu voda i sokovo negazirani i sport posle 7 popladne deka mn. e zesko!I zdrav t.e dobar seks ne e na loso!

Pozdrav
Z.
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2007 во 14:56
vanesa  bravos, samo NAPRED Hug
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2007 во 21:32
да, користам: домашна пакија и вино. 
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2008 во 10:42
[QUOTE=vanesa] Мојот проблем со ансиозноста е од пред 5или 6 години.Почна со притисок во градите, чувство на непријатност во поголемо друштво, раздразливост, во определени ситуации тресење на рацете, јако потење,напнатост , стравдури и неможност да се најдат доволно зборовиза изразување.Едноставно не се однесувам во некои ситуации,соодветно,, , така како што би постапила кога би била смирена.Сето ова го чувствувам само додека сум на работа


Знам дека е од премногу работа, притисок од кратки рокови, работа со многу луѓе..Можеби е и од мојот карактер, сакам се да е совршено добро направено и секогаш мислам дека можев и Одев неколку пати кај мојот доктор кој ми препишуваше Хелекс, Димитрин, Диазепам.Додека ги пијам е добро, а по некое време повторно исто.И така во круг еве неколку години.Сега си пијам и на своја рака, а знам дека тоа не е добро, ама незнам што да правам.Ако некој знае техники за релаксација нека каже.

[/QUOTE
imas simtomi kako da si konsumirala boen otrov pa ne   e cudno sega e situacija na nekakva si vojna kade sto sekoj protiv sekogo na nekoj nacin e
ako ti   e   od toa sozdadena bolesta pojdi kaj voen lekar i obavezno nekolku pati proverija venskata krv

Изменето од mamma - 11.Јуни.2008 во 10:55
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2008 во 15:27
Мене утре ќе ми треба...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 15:10
најдобар седатив е алкохолот
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 13:04
da, ama koga kje se otreznish, se osekjash polosho. Mislam, ako preterash so pienjeto. Kako jas vchera
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 13:16
Дефинитивно се сложувам со Забеган но само во некој случаеви. Еве пример. На работа редовно кога имам некоја си комисија и е многу битно за фирмата, знаат баш мене да ми се закачат на врат што се вели зашто сум на повеќе места (повеќе лаборатории сум). И наместо Диазепам за смирување од таквиот плашчив стрес (јас така го викам), знам една или две текили да си удрам и немам гајле голема%20насмевка.
Но еве уште нешто интересно-последен пат кога имав комисија и тоа европска (стануваше збор за акредитација на фирмата по ИСО стандарди) и можеа за секаква глупост да не не примат и да не шутнат решив ништо да не правам. Ни седатив ни алкохол. Едноставно се опуштив и си реков нека биде она што треба да биде...па на крај краева баш ради мене сигурно нема да не одбијат. Искрено да ви кажам право, појке на нашиве сум се тресела, а на тие ни во еден момент не попуштив. Само самодовербата и сигурноста дека мојата работа е по законот и дека нема дупки и исклучитоци во неа-знаев дека се ќе помине во најдобар ред. Е сега малце е преоптоварување кога си на повеќе места и 3 Бугари (кои се гледаше дека политиката им удрила во глава) и 3 Срби ти висат на врат...но помина и бидна и тоа. И се акредитиравме јасно....голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.