IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Рецепти за торти и други благи работи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рецепти за торти и други благи работи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 56>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 21:52
Е да ова рецепта за обланди ја знам, не го знам рецептот за ширденголема%20насмевка
Кон врв
apce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Октомври.2007
Локација: Malaysia
Статус: Офлајн
Поени: 2717
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај apce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 09:48
vcera pravev LEDENI KOCKI
posto receptot e mnogu star
bi go spodelila so vas
 
6 jajca
6 laz. seker
6 laz. brasno
3 kafeni laz. kakao (uste podobro cokolado vo prav)
otkako ke se ispece pandispanot
se oladuva i se pari so serbet
od 250gr.seker i 250ml voda
 
KREM
1L mleko
12 laz. seker
7 laz. gustin
1 vanilin seker
se vari krem
otkako kremot ubavo ke se svari
se trga od ogan i se stava
1 margarin i ubavo se mesa
dodeka da se izednaci smesata
i kremot se poleva vrz pandispanot
 
se rastopuva 1 cokolado za gotvenje
i se poleva vrz kremot
( jas cokoladoto go rendam po ukrasno e)
otkako ubavo ke se izladi se sece na kocki
 
prijatno mljackanje намигнување 
apce
Кон врв
pcelarmk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelarmk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2009 во 21:48
Изненаден сум сто при приготвување слатки јадења многу малку се користи медот.Повеке за користа од природниот мед на
http://www.pcelar.mk/

Изменето од pcelarmk - 28.Март.2009 во 22:28
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 18:39
Брзо касато што не е касатаоголема%20насмевка
Во литро млеко со 10 лажици шекер, варите 3 претходно растворени пудинзи од чоколадо или ванила и така топло го посипувате врз повеке од пола кило дробени бисквити. Убаво измешајте и формирајте полутопка или квадар. Ако се најде и некоја бананичка во фрижидер може да се исецка и таа на ситни кругчиња.
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 19:12
задоволствоvau mamand...големо%20гушкањеdobre dojde....i jas toa go pram ama poinaku...
red biskviti, pa puding....pa biskviti...pa banana i na kraj hopla.....epten dobro za nenajveni gosti...pod uslov da imas mlekce i puding domaплазење
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2009 во 21:58
E i jas menuvam deголема%20насмевка
ednas kasato sto ne e kasato, pa posle so dva fila, red biskviti, pa red puding od cokolado, pa seckano ovosje, pa red biskviti, pa red fil puding od vanila, pa pak biskviti i na kraj malku od dvata pudinga i cokoladni mrvici.
Kas nas vladee princip- Ako opstane ke ima i za gostiteнамигнување
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 18:20
cokoladni kolacinja napraviv vcera... i sama si gi izedov


200 gr cokolado topis so 180 gr puter i malku mleko.
matis 5 zolcki...so 200 gr sekjer
dodavas 100 gr brasno
mesas se zaedno....i dodavas 5 izmateni belki.


se pece na 200C okolu 20 -30 min.

prva liga, za so kafence...ili sladoled.



Изменето од Kali - 14.Јуни.2009 во 18:22
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 01:36
Ако станам утре пораноголема%20насмевка, планирам да ги изненадам моите со убав, домашен милиброд. Арно ама, мајка ми спие сега, ќе ја извадам од памет да и се јавам.
Ако е будна некоја домаќинка сега, молам пробан рецепт за домашен, убав милиброд.
среќа

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 20:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Ако станам утре пораноголема%20насмевка, планирам да ги изненадам моите со убав, домашен милиброд. Арно ама, мајка ми спие сега, ќе ја извадам од памет да и се јавам.
Ако е будна некоја домаќинка сега, молам пробан рецепт за домашен, убав милиброд.
среќа


aj pisi ja receptata od mama tuka, da probameголема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2009 во 22:15
Hehe,  мама прееска беше и ми призна дека мојов е поубав од нејзиниот, инаку го извадив од интернет вчера вечер (Serbianm Cafe Kuvar)
Дури се возгордеавцрвенеење колку убав ми испадна, па го ставив кај десертицрвенеење

400 мл. млеко, 250 грама шеќер, 125 гр. маргарин се става на оган да стане млако, и во тоа се става 1 свеж квасец-коцка, и се растопува во него (квасецот нели, кога малку ќе олади млеково).  Се префрла во длабок сад. Му се кршат 3 јајца, и тоа се промешува (јас мешам со онаа жичана лажица мешалка).
Јас му изрендав и кора од претходно измиен лимон, а ми се најде и мехлепи (зачин за милиброд го има во Веро).

Потоа се додава брашното, повеќе од кило, по потреба се додава и се меси онака меко убаво тесто. Потоа се чека да надојде. Се размесува, тука му опнав шака суво гројзе.

Се дели на шест топки. Тие се расукуваат на четириаголни долгнавести корички кои се премачкувбаат со мармалад и се виткаат нели како ролат и малку се издолжуваат.
Потоа се составуваат по три, зависи од желбата, а јас две со две како грчките милиброди ги виткав.

Па ги оставив во подмачкан плех пак да се дуплираат.

missing
Ги премачкав со жолчка, сусам, а имав и малу црн сусам (од исламската книжара на Бит пазарголема%20насмевка), и ги испеков, на 180 јас си печам, полека но сигурно, а кога ќе се вцрви озгора се става хартија (обична бела, да не гори) и така се пече околу саат, или 45 мин, зависи од рерната.

Комплимент: Кога некој го бива за нешто, го бива за сеголема%20насмевка

(Инаку јас направив дупла доза, небаре Жито Лукс),
еве повелете, има за цел форумголемо%20гушкање
миссинг



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 13:31
Фала многуууууууууууууголемо%20гушкање
Ако не за вечера, утре за доручек ќе ги спремам и ќе кажам како ми испаднале, рецептот изгледа одличен!
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 13:45
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Hehe,  мама прееска беше и ми призна дека мојов е поубав од нејзиниот, инаку го извадив од интернет вчера вечер (Serbianm Cafe Kuvar)
Дури се возгордеавцрвенеење колку убав ми испадна, па го ставив кај десертицрвенеење

400 мл. млеко, 250 грама шеќер, 125 гр. маргарин се става на оган да стане млако, и во тоа се става 1 свеж квасец-коцка, и се растопува во него (квасецот нели, кога малку ќе олади млеково).  Се префрла во длабок сад. Му се кршат 3 јајца, и тоа се промешува (јас мешам со онаа жичана лажица мешалка).
Јас му изрендав и кора од претходно измиен лимон, а ми се најде и мехлепи (зачин за милиброд го има во Веро).

Потоа се додава брашното, повеќе од кило, по потреба се додава и се меси онака меко убаво тесто. Потоа се чека да надојде. Се размесува, тука му опнав шака суво гројзе.

Се дели на шест топки. Тие се расукуваат на четириаголни долгнавести корички кои се премачкувбаат со мармалад и се виткаат нели како ролат и малку се издолжуваат.
Потоа се составуваат по три, зависи од желбата, а јас две со две како грчките милиброди ги виткав.

Па ги оставив во подмачкан плех пак да се дуплираат.

missing
Ги премачкав со жолчка, сусам, а имав и малу црн сусам (од исламската книжара на Бит пазарголема%20насмевка), и ги испеков, на 180 јас си печам, полека но сигурно, а кога ќе се вцрви озгора се става хартија (обична бела, да не гори) и така се пече околу саат, или 45 мин, зависи од рерната.

Комплимент: Кога некој го бива за нешто, го бива за сеголема%20насмевка

(Инаку јас направив дупла доза, небаре Жито Лукс),
еве повелете, има за цел форумголемо%20гушкање
миссинг



 ова мора да пробам да направамзадоволство
Мачко фала за рецептатаголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2009 во 14:18
големо%20гушкањеНема да се покаеш.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2009 во 14:21
................

Изменето од Popi - 14.Ноември.2009 во 05:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 56>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.