IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - "ПОКЛОН-И" ОД СТРАНСТВО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"ПОКЛОН-И" ОД СТРАНСТВО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2008 во 19:08
...pari na mail-provajderive, puno e so zelbi i pokani za kafe na mail...плазењегазење%20од%20смеење
Кон врв
MENANY Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2007
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MENANY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 11:45
Za site po eden pokln ama vreden,site znam sto preferiraat taka da ne sum zgresila,uf obozavam da gledam zadovolni lica,ke si skratam za mene ama ke im odnesam toa mi e eden omilen del od odmorot koga me cekaat vnukite,teto teto so mi donese ,e aj daj mu partal ziti sve,ovojpat mu zedov satcina swatch ubajna se!
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2008 во 21:55
a znaete sto bi bilo uste po interesno da se znae, sto ste dobile vie kako poklon od Makedonija голема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 22:38
Originally posted by seka seka напиша:

a znaete sto bi bilo uste po interesno da se znae, sto ste dobile vie kako poklon od Makedonija голема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Сум добивала подароци и од пријателите или фамилијата од МК. Додуша не така често или редовно како што јас носам подароци, кои не се скапи, туку се подароци со љубов и внимание. Ама не фаќам кусури воопшто, не мерам на кантар...
 Ова со „скапи - не скапи“ го кажувам бидејки по странствово има луѓе кои ќе живеат мизерно во сопче на леб и сол, само да соберат пари за добра кола и по некој подарок и да се прават важни дома, да се „покажат“ колку добро им оди. Не е тоа само македонски туку е познат феномен кај сите луѓе од сиромашните земји (и јужна Европа на времето и источна - сега).
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 10:31
Па некое роботче што сака да се кара
Кон врв
zaneta2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaneta2009 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 19:08
Jas obozavam da imam poveke pari na raspolaganje da iznakupuvam podaroci mnogu za dragi luge kaj nas.E sega problemot mi e sto mene sekogas mi se gleda malce po edna stvarcica na covek da kupam pa sekogas se raspravame so soprugot koga treba da se kupuva pokloni za vo Makedonija.Sakam da se zadovolni lugeto na koi sum im kupila nesto toa me ispolnuva i mene so zadovolstvo.A isto taka i lugeto od tamu mi davaat po nekoe poklonce e sega toa ne e nesto bog znae golemo no ja razbiram i situacijata kaj nas pa ne gledam mnogu na toa sto sum dobila.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 17:34
Koga odam na poseta vo stranstvo zadolzitelno nosam nekoj nash tradicionalen podarok...i ist takov za poklon najmnogu me raduva.
Кон врв
KRISTINA21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KRISTINA21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 18:50
Originally posted by zaneta2009 zaneta2009 напиша:

Jas obozavam da imam poveke pari na raspolaganje da iznakupuvam podaroci mnogu za dragi luge kaj nas.E sega problemot mi e sto mene sekogas mi se gleda malce po edna stvarcica na covek da kupam pa sekogas se raspravame so soprugot koga treba da se kupuva pokloni za vo Makedonija.Sakam da se zadovolni lugeto na koi sum im kupila nesto toa me ispolnuva i mene so zadovolstvo.A isto taka i lugeto od tamu mi davaat po nekoe poklonce e sega toa ne e nesto bog znae golemo no ja razbiram i situacijata kaj nas pa ne gledam mnogu na toa sto sum dobila.



koga go procitav ovaa se pronajdov sebesi zosto i jas sum isti slucaj uzivam vo momenti koga podaruvam ubavo pokloni na mili luge i uzivam koga gi gledam zadovolni od toa sto ke im go podaram no i mojot soprug e mnogu protiv tie raboti taka sto i nie sekogas se raspravame za pokonite sto sakam da gi kupam za najmilite
Кон врв
KRISTINA21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KRISTINA21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 18:56
Originally posted by seka seka напиша:

a znaete sto bi bilo uste po interesno da se znae, sto ste dobile vie kako poklon od Makedonija голема%20насмевкаголема%20насмевка


po ovaa sto si go napisala predostavuvam deka ne zivees vo mk i jas ne ziveam no moram da ti dadam replika na tekstot.zamisli se ti da zivees vo mk so plata od 6.000 denari so dve tri deca i site tie drugi davacki i kolku bi mozela ti da odvois pari za na nekogo da mu kupis nesto skapo za da mu podaris
Кон врв
Saevus Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2009
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Saevus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 12:35
Nosam 10kg Cokoladi a se vrakjam so Antika5 i nekolku skovin i tikvesh :D
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2009 во 12:48
a da doneses drug pat za mene a schwiezer graserl?

Изменето од LouWeed - 31.Март.2009 во 12:49
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 07:48
Mnogu interesna tema!!! )))
Imam mnogu rodnini vo stranstvo, i sekoe leto, dobivam po eden kup podaroci,...
Garderoba i dendenes si nemam kupeno sam,zatoa sto ja imam vo golemi kolicini, i duri da prebiram, pak imam mnogu, pa zatoa vo posledno vreme im rekov na site da ne mi nosat alista, tuku samo dodatoci od tipot: kaisi, lancinja, sandali,kapi,ranci,penkala,novcanici.No toa ne znaci deka nie im nemame nisto pokloneto,..
Na grcite sekoj pat im gi polnime torbite so hrana, sto e ovde mn.poevtina na primer, 2-3 gajbi jabolki,5kg vegeta(zatoa sto do skoro nemaa),suvomesnati i slicno
Na svegjanite im podarivme umetnicka slika ,ne mi teknuva od koj slikar bese,ama tatko mi debelo si ja plati, ili cesto nesto umetnicko.
Na avstralijancite , neznaevme sto da im podarime, i po nivna zelba gi odnesovme 7dena vo Ohrid
Na bratucetka mi od Holandija , mn i se svigase mojot telefon, pa i go podariv
Na bratuced mi mu podariv parfem,(kupuvav za mene pa aj i za nego)
Nikogas ne sme nasle maana na podarok, a bogami sme podaruvale i nie ubavi pokloni
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 12:41
ејјј....како бе јаболка ...па во грција врие од јаболка и праски...

моментално имам една братучетка на гости од USA и ми донесе...
две ташни...од Franco Sarto и Michael Kors
модни додатоци..две капчиња,обетки,паричник...
и јас што и порачав некои работи...

а планирам да не и купувам глупости затоа што таму има се...ќе ја однесам во охрид и маврово затоа што ги обожава тие места
Кон врв
russia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај russia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 05:36
Jabolka zatoa sto kaj nas se znacitelno poevtini,tamu se po 5 eur za 1 kg, dodeka kaj nas 5 eur za 10kg.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.