IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - SONY ALPHA DSLR-A100
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

SONY ALPHA DSLR-A100

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: SONY ALPHA DSLR-A100
    Испратена: 06.Јуни.2006 во 04:04
Oficijalno Sony izlaga so svojata prva DSLR camera napravena vo sorabotka so Minolta!

Kamerata ima 10 megapikseli CCD (verojatno istiot kako Nikon D200), Minoltin bajonet (sega narechen Alpha), Super StadyShot (Minoltiniot Anti-Shake), antisaticka prevlaka na senzorot so Anti-Dust vibracija, nov Bionz Image Processor, displej so visoka rezolucija i t.n.

Vo momentov Sony najavuva, ni poveke ni pomalku, 22 novi objektivi za ovaa kamera megju koi ima i nekolku od Carl Zeiss.

Proektiranata cena na teloto na kamerata e $900, a so kit-objektivot 18-70 samo $1000.

Izgleda Sony ke pomrsi smetki na nekoi proizvoditeli na kameri...

Poveke za ovaa kamera:
http://www.dcresource.com/reviews/sony/dslr_a100-review/
    

Изменето од Zoran K - 06.Јуни.2006 во 04:05
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 11:00
Interesno fotoaparatce. Dobri opcii ima.
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 13:46
Ova e potpolno isto kako Konica Minolta 5D i po menijata i po izgledot (dobro, poruzhno e malku mora da se priznae), a super vest e sto ke prodolzat so proizvodstvo na minolta-mount objektivi!
-------------------------
antishake rocks
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 19:48
bas e ruzno :)
ama mora da se vidi kako ke izgleda vo zivo. + toa objektivite na ziess sto ke gi pravat, mnogu privlecno mi zvucat
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 22:48
grdoto pajce....
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 10:05
stvarno se nadevav deka ke porabotat malku na dizajnot. sepak izgleda deka toa ke go napravat za slednata serija
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 10:22

Ne gledam nisto grdo na aparatov. Crna e (kako sto treba) i ima 2 dial-a odozgora (bas kako sto treba) :)))

Edinstveno sto me interesira, e kade im e pametot na Sony. Ako ova go krstile alpha, slednata serija treba da bide "beta" i na kraj site ce mislat deka "beta" e nekakva test serija :PPPP

Sto se odnesuva do minolta objektivite, toa e odlicno. Minolta imase nekoi prekrasni GT objektivi, koi mozea da se nosat komotno so L objektivite na Canon (ne so site), a za rebranduvanite Zeiss da ne pravime muabet ;).

Ova moze da iskoci mnooogu dobro po fotografskiot svet (po nas).

 

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 11:46
mire edna od rabotite sto mi se dopagjaat kaj sony kako brend e odlicniot dizajn sto go imaat za svoite proizvodi
 
taka da ova e grdo :)
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 16:48
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

mire edna od rabotite sto mi se dopagjaat kaj sony kako brend e odlicniot dizajn sto go imaat za svoite proizvodi
 
taka da ova e grdo :)
 
bas obratno :) sony imaat grdi dizajni ... ama ova e najubavoto od sony, a najgrdoto od minolta :)
Кон врв
iceage Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Април.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај iceage Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 22:37

 
polno review
 
 
 
Aparatceto ako dojde na taa cena i kaj nas ke e super, a i dizajnot ne e los.


Изменето од IceAge - 07.Јуни.2006 во 22:44
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2006 во 23:33
Mene nekoi raboti mi nedostasuvaat, kako na primer, LCD displejot na teloto na kamerata, ama se nesto si mislam deka Sony ovoj model go kreira kako "entry" model i sledniot (verojatno baziran na Minolta 7D) ke bide podobro osmislen... iako, i ovoj model, kako "entry" ili "back up" kamera (dokolku go ima istiot senzor so Nikon D200) voopsto ne e losh.

Ima nekoi raboti koi treba sekogas da se imaat vo predvid pri kupuvanjeto na digitalni aparati.

Prvoto e deka, vo sporedba so filmskite aparati, kupuvanjeto na edna digitalna kamera (so sosem odreden senzor) e kako venchanje do veka so odredena karakteristika na imigot (kako odreden film).

Vtoroto e deka so kupuvanjeto na odreden bajonet se venchate so odreden kvalitet na objektivi.

Vo ovoj sluchaj so Sony, dokolku senzorot e ist kako onoj vo Nikon D200, imate garancija deka kvalitetot ke e sigurno konk*renten za slednite tri do pet godini (dokolku nemate profesionalni aspiracii, verojatno ke vi e dobar do krajot na fotografskiot zivot), a opcijata deka Carl Zeiss ke izraboti nekolku objektivi za ovoj bajonet vi dava seriozni shansi za rastenje vo tehnichkiot kvalitet na slikata, dokolku toa eden den vi stane vazno.

Toa e moeto skromno mislenje za ovaa kamera, sto i ne mora da e tochno bidejki doprva treba da gi vidime nejzinite vistinski karakteristiki.

Zoran

www.abcweddingproduction.com
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 14:48
verojatno si vo pravo koga velis deka ova e samo prviot model sto go pustile i deka slednite ke bidat pokvalitetni. ova sepak e samo A-100 sigurno ke ima i A-200, A-300 i sto li se ne
 
viktor mene ne mi se dopagja ovoj dizajn i voopsto ne nalikuva na Sony-dizajn. recisi site poroizvodi im se so zaobleni linii i stlizirani formi. ova e pre robusno i bas ne nalikuva na nisto drugo sto sony go imaat napraveno
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 20:57
Veruvale ili ne, denes imav shansa dest minuti da ja drzam ovaa kamera vo race!

Bev vo "Henrys" da kupam nekoi raboti za mojot nov D200, koga tamu, ete ti go, pretstavnikot na Sony so kutija na novata A100. Ja raspakuva i ja postavi na raftot zaedno so dva objektivi. Go iskoristiv momentot da napravam kus muabet i eve sto doznav:

Prvo, Sony po kupuvanjeto na Minolta, gi otpustila site inzineri od ovaa kompanija osven nekolku najdobri. Toa ne me zachudi...voobichaena praksa na zapadnata ekonomija.

Vtoro, de ne ocekuvame nov model do krajot na ovaa godina.

Treto, ovaa kamera vo Kanada ke se ponudi kako kit so telo na kamerata i dva zum objektivi: 18-70 i 70-300. Cenata, vo momentot, e 1200 kanadski dolari za teloto so 18-70mm i 1500 doleri za teloto so dvata objektivi. Go prasav dali moze da se kupi samo teloto i toj mi reche deka moze, a cenata e samo 100 dolari pomalu od onaa so osnovniot objektiv. Za sega nemaat kitovi spremni za prodavanje, a ovaa kamere se izlozuva kako EDINSTVEN komplet vo Kanada bidejki se ocekuva direktorot na Sony da dojde vo Toronto, pa da ima so sto da go razveselat! Malu mi zalichi na makedonska rabota, ama neise...

Cetvrto, go prasav kakva e kompatibilnosta so Minoltinite objektivi i toj mi rece deka e 100% kompatibilna.

Petto, ja zemav kamerata vo svoi race....i moite impresii od prvite i edinstveni 10 minuti...kamerava deluva malu eftino, premnogu plastichno i lesno... komandite se OK, ama bez da ve ostavat so chustvo deka drzite alat sto ke vi trae so godini...Ne znam, nekako imam chustvo deka Sony saka da navleze vo pazarot na seriozni DSLR kameri so ekonomski presmetanl chekor, obiduvajki se da sobere kupuvachi na smetka na 10MP senzor. Sushnost se gleda deka Sony ne napagja vo momentov na Canon i Nikon, tuku na site drugi ostanati proizvoditeli na kameri.

Koga veke go dobiv toa chustvo go prasav pretstavnikot dali ovoj senzor e istiot kako onoj vo D200. Mi reche deka e istiot, ama nekako mi izgledase deka ne e 100% siguren. Vednas mi napomena deka iako e istiot, elektronikata pozadi nego, kako verojatno povazhen element vo celiot sistem, e kompletno razlichna (ne e od Nikon) i zatoa ne bi trebalo da ochekuvam ist kvalitet na slika.

So tie zborovi go zavrsivme razgovorot i se razdelivme so nasmevki na usnite... mislam deka se razbravme oti "kolku pari, tolku muzika", se uste e vazecki zakon na pazarot.

Pozdrav do site,
Zoran

www.abcweddingproduction.com
    
    

Изменето од Zoran K - 08.Јуни.2006 во 21:51
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2006 во 23:26
Zoran fala za interesnite informacii... ti trgna so raskazuvanjeto Wink
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.