IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Градови во Македонија
  Активни теми Активни теми RSS - Охрид треба да се свести
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Охрид треба да се свести

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23242526>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2010 во 22:11
Originally posted by brza brza напиша:


Јас од секогаш сум против оние кои што го фаворизираат Охрид како добра летна туристичка дестинација,затоа што нема апсолутно нешто што би ме привлекло.Па уште кога ќе слушнам пропаганди од типот дека би требало да бидеме патриоти и да летуваме на наше тло-ми се повраќа не Море каков Охрид,златна Хрватска  за ништо не ја менувам,барем ко човек има да си истерам одмор...

...pa...isto k'o jas da sum go kazal!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Декември.2010 во 06:35
Охрид чмае празен како никогаш до сега
 
Во последниот викенд пред Нова година- Охрид чмае празен како никогаш до сега. Хотелиерите кријат колку со набилданите цени на аранжманите успеаа да ги наполнат капацитети. Оние пак што нудат приватни соби и кои до пред 10-тина дена, одбиваа резерваци за помалку од 4 дена, чувајќи ги леглата за Србите, сега молат за гости. Без Србите и гостите од Албанија, од хотелската асоцијација на Македонија калкулираат со само 25-до 30% исполнетост на капацитетите.
 
тагатага-тажно и жалостно е тоа
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2011 во 16:51
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by Pitt Pitt напиша:

Јас веќе одамна не летувам во Охрид,пред се,затоа што за не толку голема разлика во пари,може да се помине многу поубаво на некоја подалечна и поегзотична дестинација.Да бидеме искрени,езеро со море не се споредува,па сметам дека за странските туристи Охрид е повеќе примамлив поради архитектурата и манастирите,отколку поради езерото.Штета што државата не инвестира повеќе во градот,кога би бил Охрид во некоја друга држава,сигурен сум дека до сега би бил светски позната дестинацијао исто така кривицата ја имаат и охриѓани,верувајте дека дури и грците се попријатни домаќини со нас,отколку охриѓаните.
aj,...da "chujam" nekoja svetski poznata destinacija...na nekoe ezero vo svetot?
изненадување
...nekade kade shto turisti odat na nedel dve -tri...kako shto odat na more...

...koj e budala da zecepi iljadnici kilometri za da otide na nekoe si bilo koe  ezero...koga, na samo stotina kliometri na jug i na zapad imash pravo pravcato more!

изненадување

очекував вакво нешто од тебе, ама ај не треси зелени, јас се разбирам барем малку во туризам и ти викам дека не си во право
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2011 во 18:19
...e pa изненадување
...aj ti tresni nekoja crvena  i....dokazi deka te biva malku i za ....turizam!
                                                                                                     
"..koj e budala da zecepi iljadnici kilometri za da otide na nekoe si bilo koe  ezero...koga, na samo stotina kliometri na jug i na zapad imash pravo pravcato more?

...chekam odgovor!да



Изменето од brza - 03.Јануари.2011 во 18:19
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 01:20
Originally posted by brza brza напиша:

...e pa изненадување
...aj ti tresni nekoja crvena  i....dokazi deka te biva malku i za ....turizam!
                                                                                                     
"..koj e budala da zecepi iljadnici kilometri za da otide na nekoe si bilo koe  ezero...koga, na samo stotina kliometri na jug i na zapad imash pravo pravcato more?

...chekam odgovor!да

затоа што имаш милиони видови туризам во светот, не е само морскиот масовен, постои и алтернативен, кој кај нас има големи потенцијали
и фактот дека било секој човек има  најразни мотиви за патување додава на тоа! и половина од светската популација би биле будали според тебе, бидејќи не отишле во Грција!
вакво размислување, дека на стотина км имало море па поубаво било таму, може да има само Македонец
плус езерото не е само за да се искапеш во него и да се излежуваш на плажа, како што милуваат твои истомисленици, туку има многу факти за него кои привлекуваат туристи, а ние сеуште не сме ги ставиле во акција, како дека е најстаро тектонско езеро во европа, дека е заштитено од унеско, заедно со Охрид, дека долж неговиот брег има многубројни историски локалитети  и дека во неговата околина постојат безброј природни убавини
и ова важи за многу други локации во Македонија, кои по некоја случајност, немаат море
и тоа го прават многу земји кои имаат развиен туризам во во моментов, бидејќи скоро сите земји во европа имаат огромни можности за алтернативен туризам во копното, еден пример е Шпанија, која постепено го префрла туризмот во сите свои краеви
Грција е единствен пример каде туризмот сеуште масовно се држи на море, бидејќи таму им е најголемата понуда
и зошто на пример, некој би одел на море доколку има море кај него, нормално дека секој сака да посети нешто различно од тоа што го има кај него, затоа кај нас 80% од населението го обожава морето, бидејќи го нема!


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 01:42
sepak ,..nishto konkretno ne kaza.изненадување
                                          
"и фактот дека било секој човек има  најразни мотиви за патување додава на тоа! и половина од светската популација би биле будали според тебе, бидејќи не отишле во Грција"!
                                                                       

...kako go sfati ova , ziti...збунетост

..a ohrid, nema nishto da go spasi ...osven da go "zeme" nekoja pametna zemja ...kaj niv!голема%20насмевка

mislish deka sega ne se kazuva za nego toa shto ti go kazuvash?збунетост

...jas ne gledam zoshto nekoj bi gubel vreme vo nego...letno vreme,.i toa desetina ili povekje denovi ..koga vo blizina ima neshto mnogu pointeresno od toa,

...zboram za opsht turizam , koj shto e najmasoven vo svetot,..a ne za ..kako da kazam , "konkreten"...koj shto odnapred e isplaniran do tanchina...

...nekoj se vrakja na more ..poradi moreto,
..a , toj shto saka istoriski znamenitosti...ne veruvam deka ke doagja "stopati" na edno te isto mesto da gi gleda,..ako nema more vo ...neposredna blizina!............
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 02:03
како тоа како су мго сфатил? не му се оди на секој на море, и сам си го кажа тоа! и не значи дека ако нема море во одредена земја дека нема туристи! јас брза не те зезам, според разни статистики, барем европските на земји кои имаат море туризмот им е развиен во внатрешните делови!
баш поради тие кои не им се оди на море, и кои не се во мал број!
и јаст ти зборам за туризмот во целост, алтернативен туризам опфаќа многу работи, а скоро секаков вид на туризам е испланиран однапред до танчина, не знам што сакаше да кажеш со тоа збунетост

и зарем мислиш дека секоја година во едно исто место доаѓаат исти туристи? тоа го можат само Македонците кога одат во Грција секое лето... всушност, ако не знаеше, од туристи како нас Грција го изгради својот фамозен туризам, кој во споредба со другите земји и не е голем, баш поради тоа што не му се оди на секој на море, барем не секоја година...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 11:44
a be,..koj reche deka nema turistichki zemji bez more?изненадување

samo,..ako mislish deka mozesh i da im se priblizish na  edna austrija ili shvajcarija...ili....togash si navistina golem optimist...znaejki go tabietot na ovdeshniov narod,
..koj shto saka bez pari da vlozuva, postojano, vo prezentacijata na toa shto go ima,..da gi "molze" turistite koishto edvaj go chekaat toa!

...milejki deka tie i nemaat bash golem izbor kade da odat ...kako shto i makedoncive dolgo nemaa...pred nekoe vreme!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 16:07
Originally posted by brza brza напиша:

a be,..koj reche deka nema turistichki zemji bez more?изненадување

samo,..ako mislish deka mozesh i da im se priblizish na  edna austrija ili shvajcarija...ili....togash si navistina golem optimist...znaejki go tabietot na ovdeshniov narod,
..koj shto saka bez pari da vlozuva, postojano, vo prezentacijata na toa shto go ima,..da gi "molze" turistite koishto edvaj go chekaat toa!

...milejki deka tie i nemaat bash golem izbor kade da odat ...kako shto i makedoncive dolgo nemaa...pred nekoe vreme!
друже брза, јас ти зборам за можностите, не ме бомбардирај со тешката реалност дека кај нас има идиоти!
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 19:09
...a be,...imash pravo....za moznosti zboruvash....

...a ne, za sposobnostite da se iskoristat  tie,...намигнување

od koishto tuka vladee ...hronichen manjak!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2011 во 13:58

Ох­рид дуп­ло пос­кап од Бу­га­ри­ја и од Гр­ци­ја

Ту­рис­тич­ки­те аген­ции во­оп­што не го ни ну­дат Ох­рид за Ве­лиг­ден, оти за двок­ре­вет­на со­ба со по­ја­док во ох­рид­ски хо­тел ќе тре­ба да пла­ти­те 177 ев­ра за три­те праз­нич­ни но­ќе­ва­ња, а во хо­тел во Бан­ско во со­сед­на Бу­га­ри­ја, на при­мер, са­мо 74 ев­ра

Ох­рид и Стру­га и го­ди­на­ва за ве­лиг­ден­ски­те праз­ни­ци ќе ос­та­нат по­луп­раз­ни. Спо­ред хо­те­ли­е­ри­те, ка­па­ци­те­ти­те за прет­стој­ни­от праз­ник ќе се пол­нат са­мо со мал број стран­ски ту­рис­ти, кои ве­ќе има­ат нап­ра­ве­но ре­зер­ва­ции. Оче­ку­ва­ат ор­га­ни­зи­ра­но прис­тиг­ну­ва­ње на ту­рис­ти од Гр­ци­ја, Ср­би­ја, Бу­га­ри­ја, Ко­со­во, Хо­лан­ди­ја и од Ита­ли­ја.
"Ве­ќе се нап­ра­ве­ни груп­ни ре­зер­ва­ции, но, се­пак, ин­те­ре­сот е мно­гу мал. Нај­мно­гу ќе има гос­ти од Ср­би­ја и од Гр­ци­ја", ве­лат хо­те­ли­е­ри­те.
На­јев­ти­на­та ва­ри­јан­та за три но­ќе­ва­ња со по­ја­док во хо­тел во Ох­рид е 3.000 де­на­ри и таа по­ну­да е ве­ќе рас­про­да­де­на. Це­на­та на двок­ре­вет­на со­ба со по­ја­док е 59 ев­ра за ноќ, од­нос­но 177 ев­ра за три но­ќе­ва­ња, а за ед­нок­ре­вет­на со­ба це­на­та е 33 ев­ра за ед­на ноќ или 99 ев­ра за три­те не­ра­бот­ни де­на за Ве­лиг­ден.
Во ту­рис­тич­ки­те аген­ции ве­лат де­ка ток­му по­ра­ди из­гор це­ни­те во ох­рид­ски­те хо­те­ли, во­оп­што не ги ни ста­ва­ат во сво­ја­та ве­лиг­ден­ска по­ну­да. "А зош­то би го ста­ви­ле Ох­рид ко­га има­ме ве­лиг­ден­ски ту­ри за во стран­ство ре­чи­си за џа­бе", ве­лат од аген­ци­и­те. Нај­при­мам­ли­ва дес­ти­на­ци­ја е Ис­тан­бул, ка­де што еден че­ти­рид­не­вен аран­жман чи­ни од 110 до 140 ев­ра. Ве­лиг­ден­ски ви­кенд во Бан­ско, Бу­га­ри­ја, во хо­тел со три ѕвез­дич­ки чи­ни 4.500 де­на­ри или са­мо 74 ев­ра. Нај­про­да­ва­ни за Гр­ци­ја се ве­лиг­ден­ски­те ту­ри за Хал­ки­ди­ки, ка­де што мо­же да се нај­де аран­жман со три но­ќе­ва­ња, по­ја­док и ор­га­ни­зи­ран пре­воз за 6.000 де­на­ри или 100 ев­ра.
Има ин­те­рес и за по­се­та на ев­роп­ски­те мет­ро­по­ли. Че­ти­рид­не­вен ви­кенд во Пра­га чи­ни од 280 до 310 ев­ра, а мо­же да се нај­де аран­жман во Рим за це­на од 480 до 510 ев­ра. Во овие це­ни, ту­рис­тич­ки­те аген­ции има­ат прес­ме­та­но пре­воз, смес­ту­ва­ње во хо­те­ли со три ѕвез­дич­ки, ка­ко и ту­рис­тич­ки во­дич за си­те дес­ти­на­ции.
"Ох­рид ста­на лук­суз за од­мор. Смес­ту­ва­ње­то е ска­по, хра­на­та и пи­ја­ла­ци­те ги пос­ка­пеа, мис­лиш ка­ко да си не­ка­де во Шпа­ни­ја. А ка­де се пре­во­зот, бен­зи­нот и па­та­ри­ни­те? За па­ри­те што ќе ги пот­ро­шам за два де­на во Ох­рид, се­га ќе одам пет де­на во Ис­тан­бул со соп­ру­га­та. Знам де­ка ќе спи­јам во хо­тел со три ѕвез­дич­ки, а не во двок­ре­вет­на со­ба во ку­ќа во Ох­рид", об­јас­ну­ва скоп­ја­нец, кој са­мо што уп­ла­тил за ве­лиг­ден­ски ви­кенд во Тур­ци­ја.
А на оние со поп­раз­ни џе­бо­ви им ос­та­ну­ва смес­ту­ва­ње­то во при­ват­ни ку­ќи во Ох­рид, ка­де што ќе пла­тат по­ев­ти­но оти, ка­ко и до­се­га, газ­ди­те не­ма да ги при­ја­ват, па ќе ги из­бег­нат ту­рис­тич­ка­та так­са и ДДВ-то

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2011 во 16:31
Скапо... огин и пламен, и за тоа пак ќе остане полу празен градот и оваа сезона најверојатно. Кога сакаат во сезона во хотелите да наплаќаат по 80 или 90 евра од ден и за десет дена да земат 800 или 900 евра така им е.Па за тие пари секој може да оди во Турција, Шпанија, Италија, ма секаден...
 Се претера , што би рекла една наша позната личностголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2011 во 08:31
не ne deka ne ama ., ohrid stana pekolno skap
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2011 во 19:29
премногу се фокусираме на тоа колку скап бил охрид, забораваме на тоа какви услуги треба да даваи односот на понудувачите кон туристите... многу поважно од цената
цената, како и да е, е абнормално висока, а најбитно нешто кај цената е да одговара на услугата, што не е случај во охрид... срамота е сеуште да имаат издавање на соби со вц на спрат, кој сака нека се буни, ама тоа е мизерно дури и за луѓе со најниски стандарди, а се наплаќа ко хотел со 5 ѕвезди
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23242526>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.