IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 252627
Автор
Порака
Ssssssssssssss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 197
Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2009 во 20:12
Pa pa pa otisol u Kanada i misli Gospod za muda go fatil pusi ti eftini cigari be ja si neam finansiski problemi. toa ti zboram mene koga ke mi dojdat bratucedi od stranstvo pa ja gi castam posto gosti se a tie voslivi 20 dolari dali mi gi dale dali ne seedno mi e.
Кон врв
zaneta2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 18:58
Ne mi e jasno sto se dokazuvate edni so drugi koga sekoj razlicno zivee kade i da e i plus razlicno razmisluvanje ima za zivotot.Jas na primer do pred tri godini ziveev vo Makedonija i mi bese super si imav prijateli zabava itn.No eve odkoga dojdov vo Germanija malku po malku se proretcija kontaktite so istite tie luge so koi sedevme po restorani i kafici vo Skopje nemaat ni edna sms da pustat.E sega problemot ne e deka nemaat pari za sms tuku ne sakaat se se zaborava.I normalno covek toa si go registrira vo pamet pa lekcija za drug pat neli?I sega koga odam vo Skopje normalno ne sum istata osoba kako porano taka i mojot soprug ke prasate zosto pa normalno deka ne sme ovci cel zivot nekoj da ne stize.I posle nasite sto ziveat vo Makedonija ke recat nie sme se izmenile a ne ja gledaat pricinata zosto e toa taka?Normalno kaj nas gleda sekoj da te iskoristi do maksimum bez da misli koj kako zarabotuva i kako zivee toa na nikoj ne mu e bitno bitno im e samo da pijat i jadat na tugi smetki e pa do koga?A za druzbata megu nasite luge vo stranstvo isto mislenje imam bolje covek so nasi da ne se druzi sto poveke druzba pobrzu do nekoj k*rslus ke dojde.Jas na primer nemam ovde prijateli makedonci i nit pa sakam da imam se druzam so luge od srbija i germanci bar so niv ke rece covek i da ti zgresat druga nacija se drug mentalitet a nasi luge samo gledaat da te zafrknat ili seir da ti pukaat ako ti e loso pa podobro sto podaleku.Taka covek raat si e od nervozi!POZDRAV DO SITE VAS KAJ I DA STE
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 10:29
sto sakase pisatelot da kaze збунетост .......... osobeno so posledniot del ........ za motikata i goli otok збунетост ...........mora li za se i sesto da bide vinovna Jugoslavija ? ........... ili mozebi mora .......... kako za predavstvoto na Goce Delcev i uste red drugi revolucioneri , propasta na ednistvenoto uspesno vostanie , ona od 1903 - ta , koga i ne bese bas i celosno Makedonsko i red raboti pred sozdavanjeto na famoznata Jugoslavija .....................

Изменето од miroslav_g8 - 25.Февруари.2009 во 10:30
Кон врв
KRISTINA21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 19
Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2009 во 14:54
A BRE LUGE TOCNO E DEKA MAKEDONCITE VO STARNSTVO SE SEBICNI LUGE NO ZOSTO NE ZE PODZAMISLITE DEKA MAKEDONCITE SE TAKVI I VO MAKEDONIJA SIGURNA SUM DEKA IMATE MNOSTVO OD ZAFRKNATI ISKUSTVA OD MAKDEONCI I TOA NA MAKEDOSKA TEROITORIJA.MISLATA MI BESE U STVARI DEAKA MAKEDONECOT SI E MAKEDONEC(LICEMER)BEZ RAZLIKA KADE SE NAOGA
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 06:09
Originally posted by KRISTINA21 KRISTINA21 напиша:

A BRE LUGE TOCNO E DEKA MAKEDONCITE VO STARNSTVO SE SEBICNI LUGE NO ZOSTO NE ZE PODZAMISLITE DEKA MAKEDONCITE SE TAKVI I VO MAKEDONIJA SIGURNA SUM DEKA IMATE MNOSTVO OD ZAFRKNATI ISKUSTVA OD MAKDEONCI I TOA NA MAKEDOSKA TEROITORIJA.MISLATA MI BESE U STVARI DEAKA MAKEDONECOT SI E MAKEDONEC(LICEMER)BEZ RAZLIKA KADE SE NAOGA
 
 
 
Speak in your own name please.
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 00:27
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by KRISTINA21 KRISTINA21 напиша:

A BRE LUGE TOCNO E DEKA MAKEDONCITE VO STARNSTVO SE SEBICNI LUGE NO ZOSTO NE ZE PODZAMISLITE DEKA MAKEDONCITE SE TAKVI I VO MAKEDONIJA SIGURNA SUM DEKA IMATE MNOSTVO OD ZAFRKNATI ISKUSTVA OD MAKDEONCI I TOA NA MAKEDOSKA TEROITORIJA.MISLATA MI BESE U STVARI DEAKA MAKEDONECOT SI E MAKEDONEC(LICEMER)BEZ RAZLIKA KADE SE NAOGA
 
 
 
Speak in your own name please.
 
 
што па ти толку дарежливо си направил во последно време?
мислам дека темава е лоша, да е се толку едноставно ќе беше полесно за целата македонска нација
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 02:05
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by KRISTINA21 KRISTINA21 напиша:

A BRE LUGE TOCNO E DEKA MAKEDONCITE VO STARNSTVO SE SEBICNI LUGE NO ZOSTO NE ZE PODZAMISLITE DEKA MAKEDONCITE SE TAKVI I VO MAKEDONIJA SIGURNA SUM DEKA IMATE MNOSTVO OD ZAFRKNATI ISKUSTVA OD MAKDEONCI I TOA NA MAKEDOSKA TEROITORIJA.MISLATA MI BESE U STVARI DEAKA MAKEDONECOT SI E MAKEDONEC(LICEMER)BEZ RAZLIKA KADE SE NAOGA
 
 
Speak in your own name please.
 
што па ти толку дарежливо си направил во последно време?
мислам дека темава е лоша, да е се толку едноставно ќе беше полесно за целата македонска нација
 
Темата е катастрофа, исто како и коментарот на дотичната КРИСТИНА21, затоа што генерализира и лепи атрибути на поединци на цела нација. Ние не сме исти, иако зборуваме ист јазик и сме се родиле на ист простор. Има разлики во воспитувањето и карактерот, и не можеш да кажеш дека сум себичен, затоа што некои македонци се себични.
 
 
Ако пролисташ наназад неколку страници, ќе видиш еден мој пост кој објаснува и пресметува како македонската емиграција храни половина Македонија.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2009 во 10:25
Се согласувам со Полар Беар дека темава не е добра и мислам дека е веќе дефинитивно исцрпена.
Не може една нација да се генерализира само во негативно и позитивно светло. Секој е различен во зависност од воспитувањето, гените, средината во која растел. А понатаму и средината во која дошол, луѓето, климата, условите, неговиот карактер, знаење, потенцијали, снаодливост, умешност итн. Многу е релативна целата таа работа.  Лоши и себични луѓе има насекаде, како и добри и човекољубиви.
 
Можеби потребно е да проба секој од нас да се стави во кожата на другиот (критикуваниот) и потоа нека размисли. Ова важи и за македонците во МК и за македонците по светот.
 
Наместо да се негираме меѓу себе треба малку да научиме и да се почитуваме. И себе си и другиот македонец до нас, и македонците тука и македонците таму.
 
Ова е заклучен збор за темава која ја затварам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 252627
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.