IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто македонците низ светот се толку себ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаЗошто македонците низ светот се толку себ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 27>
Автор
Порака
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 15:26
Uste nesto zaboraviv Borec ako kako Bugarski drzavjanin glasas kao ke se boris za Makedonija vo Bugarija se zabraneti makedonskite partii za kogo ke glasas samo razmisli i odgovori.Vo Bugaria nema registrirano nitu edna makedonska partija toa e toa ako ja gledas realnata slika.
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:12
Uste nesto da dodadam. Ne sum na nicija strana samo vaka nekoi raboti sto jas gi znam. Klon ne znam od kade si i kolku pati si bil vo Bugarija. Jas sum od Delcevo pa granicata mi e 10 km od doma i cesto odev za BG koga bev vo Makedonija. Bugarskoto drzavjanstvo mi ovozmozi na pocetok da kupam poevtina kola koja me cinese vo BG 1500 evra a ista takva vo MK e 4000 evra. Godisno jas plakam okolu 100 evra vo toa se vkluceni i zelena karta da patuvam vo cela evropa vkucuvajki ja i MK i patarina za cela BG. Znaci isto toa da go dobijam vo MK treba da platam okolu 350 evra. Sega jas prasuvam: Zosto nasava dobra Makedonija ne gi ponudi istive uslovi na site nasi drzavjani i da ne mora lugeto da odat vo BG da si kupat koli po realni ceni kako i sekade vo svetot? Zar jas bi kupil kola vo BG da go imav toa doma? Zosto Makedonija ne se zalozi sto pobrzo da se ukinat vizite pa da ne mora da vadime BG pasosi sto moze sekade da odis? Eve eden primer. 2004 godina bev vo Svedska eden mesec po edna srekna okolnost so MK pasos. Imav viza za eden mesec. I koga dojdov vo Germanija policaecot koj bese na terminalot me tretirase kako nekoj kriminalec, mi se derese koj mene mi dal viza da patuvam, zosto patuvam tamu i dr prasanja, voopsto ne tretirajki me kako covek koj doaga od civilizirana zemja. E sega cesto patuvam veke 3 pati za 9 meseci se vrakam vo MK i sekogas koga gi minuvam istite terminali mene policajcite mi velat povelete gospodine, prijaten pat i dobredojdovte vo nasata zemja. Ne mi e mene do toa gospodine bidejki jas patuvam i samo gledam da stignam kaj sum posol. Samo me interesira do koga Makedonija nema da se grizi za svoite gragani. Zosto ne se postavi na parlament pojavata na zemanje Bg pasosi i pricinata koja e za toa a ne direktno da se ozudat site koi go napravile toa. Edno vreme imase masovna pojava kupuvanje Bg koli na ime na firma. Golemi pari se odleaa vo BG od MK. Na site tie koli im bea plateni carini, otvoreni firmi za da ima pravo da se vozat i izvadeni BG licni karti. Od se toa BG profitirase samo zatoa sto nekoj vo MK ima interes da ne se otvori pazarot za koli i uvozo od stranstvo. Zosto MK ne stana taa zemja sto prva ke gi pusti uvozot na koli i nie da bevme na mestoto na BG pa bugarskite gragani da idea vo MK i ostavaa pari kaj nas. I koga taa pojava zede golem zamav koga vo mojot grad sekoja 3 kola bese so Bg tablici togas na nekoj mu tekna da dozvoli uvoz na tie koli, ama samo na tie vo MK. I koj bese osteten? Pak graganite na MK. Na tie koli pak platija carini koga gi stavija na MK tablici. A BG pak srekna so se oslobodi od tie koli da ne misli na niv. Da skratam malku ima mnogu primeri. Pozdrav do site makedonci kaj i da ste, jas sekogas ke se custvuvam kako MAKEDONEC.
Кон врв
VIKING Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 10
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:37
Sekoja cest Zidarski. Si studiral vo BG i siguren sum deka tvojata diploma vazi tamu kaj sto si. Jas na primer ja nemav taa sreka da studiram vo Bg i mojata diploma da vredi sega tuku ovde sum kako covek bez nikakva edukacija. Inaku zavrsiv masinski fakultet vo Skopje i sega edinstvena sansa mozebi imam ako ja nostrificiram taa diploma vo BG pa mozebi ke mozam da ja napravam validna. Drugo sto sakam da kazam vo vrska so emigrantite, pecalbarite ili kako sakate narecete gi. Pak ke kazam za moeto Delcevo od kade golem broj mladi se iseleni vo Italija i dr zemji koj kako se snasol. E koga ke se najdes vo gradov ako ne e sezona, vo obicni veceri nema koj da pomine po ulica. Edinstveno luge ima vo leto koga se vrakaat tie emigranti ili za nova godina i praznici. Pricina ne e toa sto nekoj ke kaze se ispraznil gradot tuku ekonomskata situacija. Lugeto nemaat pari da izleguvaat. Prirodniot prirast e isto taka namalen poradi istatata pricina. Drugo mi bese zborot. Site tie iselenici sto periodicno se vrakaat vo MK imaat familii vo MK i vrakajki se na odmor tie trosat pari tuka i ostavaat pari na nivnite familii. Mislam deka se toa dosta golemi pari za MK i toa bas poradi tie luge. Ne znam kolku tocno ima iselenici od MK ama eve pak ke kazam za BG. Od BG izlegle okolu eden milion luge. ZNaci site tie luge ako vratat vo Bg samo po 1 evro toa se milion evra godisno. Pa presmetajte sami sto znaci toa za edna drzava, a ne da velime samo tie izbegaa. Zar e podobro site tie luge da se vo MK i da se na teret na drzavata? Isto golem broj od iselenicite gradat kuki vo MK, nekoi investiraat vo nekoi biznisi i taka po red, da ne razvlekubvam mnogu. Mislam deka treba da se poddrzat iselenicite, sekoja cest i na tie sto se borat vo MK, jas znam tocno sto znaci da se zivee vo MK, a sega imam sansa i da vidam sto znaci tugina. Ne se zalam zatoa sto toa e moj izbor. Sepak, zar ne treba nie Makedoncite da se podrzuvame i da ne se narekuuvame samite megu sebe ni bugari ni srbi ni grci? Prvin nie samite ne se cenime pa kako da ocekuvame da ne cenat drugite?
Uste eden pozdrav do site koi go citaat forumot.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:05
Viking kako prvo nikoj ne ti prefrlil nisto dali si Bugarski drzavjanin toa e tvoj izbor sto se custvuvas e tvoja rabota ne znam zosto svakas pogresno<Ako e bitno toa sto si kupil evtina kola toa e tvoja rabota,isto i toa kako te tretiraat isto taka a ne znam kako i sakas
da te tretiraat koga nie samite ne si ja sakame makedonija sto ocekuvas od drugite,i kazi iskreno sto ocekuvas da ti pruzi drzavata tuka treba sam da se boris kako i tamu,ako drzavata ima slabosti toa iskoristi go ako si pameten,a za toa se custvuvam MAKEDONEC pak ke ti kazam od lugje koi zemale Bugarski pasos rabotata e vakva pa neka razmisli Borec ili Zidarski
1.Se otkazuvas od toa deka si makedonec davas izjava
deka ti si bugarin od dedo ti pa do den denes
2.kazuvas deka se custvuvas BUGARIN i dobivas dokument za bugarsko poteklo
3. Ako mislis deka celoto toa vredi sekoja cest pak ke recam tvoj izbor ne ti prefrluva nikoj sekoj sam si znae
4. ne znam sto tolku te pogoduva ako ovaa drzava ne cini
sega imas i rezerva -tvoj izbor ne moj
5.Samo ne moj da me ubeduvas mene deka toa e dobro i cini
6. Utre BUGARIJA kako sto i sega mnogu pati vika ke rece
Vo Makedonija ima 30000 bugari dali si se prasal zosto
pa ako edna kola sto si ja kupil vredi poveke od toa nema problem znaci i makedonija vredi 1600 evra neka ti
e so sreka a evrata neka vi gi da si gi cuvas takvi ne ni trebaat sekoja cest na pravite makedonci ti si go odbral svojot pat i nema sto sega da se kaes pozdrav Da zivee majka BULGARIA.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:08
ZIDARSKI sekoja cest ako si Makedonec sto studiral vo Bugaria a ne si zemal drzavjanstvo sepak mora da se priznae za moe sfakanje ne si zgresil ke vidis deka e taka.Ne vredi da se odrodis samo za nekoja povolnost da patuvas bez viza ili da kupis kola Sekoj neka pravi toa sto misli jas sekogas go kazuvam moeto mislenje ne mora da se prifati.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:28
Viking a za toa ne e ubavo da se narekuvame samite Bugari ili srbi- PA razmisli covek pa ti samiot si potpisal deka si bugarin kako sakas da te narekuvaat
samiot si potpisal deka imas bugarski koreni od dedo ti pa do denes pa kako sakas da se narekuvas Makedonski Bugarin ili Bugarski makedonec kako i da se kaze toa e isto sam si se krstil sto ima da se lutis koga si ja minel granicata si bil Bugarin a koga ke dojdes vo rodnoto Delcevo si Makedonec pa covek dali ti voopsto znaes sto si zaprasaj se i zar te vregja toa Bugarin a vo dusata makedonec zar e vazna pricinata od koja si se otkazal od makedonskoto poteklo nema opravduvanje toa e toa tvoja rabota a poradi tebe i nas ke ne narekuvaat Bugari ako dobro razmislis pozdrav.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:56
Viking a i za toa Pozdrav do site Makedonci jas sekogas ke se custvuvam makedonec kade i da sum
Ova da go kazes vo Bugaria ako imas hrabrost i tamu da se custvuvas makedonec togas ke ti veruvam,a za golemite zborovi samo argumenti treba. I sam se kaes i sto sega treba nekoj da te opravda dobro si napravil da se custvuvas podobro,nema potreba nekoj da te tesi a ke vidis ne za mnogu dolgo vreme i vizite za nas makedoncite ke se ukinat,jas i sega patuvam i so ovoj pasos ima agencii za nekoj denar poveke mi vadat vizi ne e strasno,samo da znaes pisuvas kako makedonec a si se pisal bugarin i parlamentot e kriv a samiot vinata vo sebe ne ja gledas sam si izbral nikoj ne te nateral a toa gospodine e golema cest uzivaj gospodine.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:59
Originally posted by klon klon напиша:

ZIDARSKI eve vaka sega kulturata zavisi od covekot sto mi se obraka a ako vidis nanazad so site na ist nacin kako so tebe ne napisav,drugo emigracijata nikogas ne ja poistovetuvam so poedinci kako sto ti mislis, a kako e nastrana dobro mi e poznato uste ednas ke se potrudam da me razberes.JAS NAVISTINA OD SRCE JA SAKAM MAKEDONIJA
a ti pokusa toa custvo na nekulturen nacin da go ismees pak ke ti povtoram JAS SUM GORD NA SVOJATA DRZAVA i licniot uspeh e samo moj a sum spremen da go podelam so sekoj dobronameren i da pomognam ako mozam,megjutoa TATKOVINATA ja sakam od srce a ne prifakam mislenja kako tvoite koi ja proizvedoa mojata nekulturna reakcija UTRE NA SITE NA RABOTA KE IM VIKAM SRCKA DOSTA NE SAKAS KE ME RAZNEZNIS toa se tvoi zborovi na custvitelna tema koga jas pokusavam da vospostavam most pomegju nas vo Makedonija i vas nastrana ti gi ISMEVAS moite custva,samo za toa ti razmisli JAS po priroda ne sum covek sto navreduva i sto e nekulturen no vo mojot zivot sum videl se pa zatoa ke ti kazam povtorno Jas gi pocituvam site no tie sto me ismevaat za moite custva za mojata MAKEDONIJA ke im vratam so ista merka,a ne se sekiraj znam kako e nastrana i ti kazav mojot uspeh ke bide celosen koga ke pomognam na sto pogolem broj lugje
a nikogas ne rekov deka jas imam pari ako ne sum jas makedonija nema da postoi naprotiv site sto ja sakaat Tatkovinata mi se istomislenici Zatoa uste ednas ke ti povtoram sum go ziveel tvojot zivot treba da si gord sto si makedonec i nikogas ne rekov tie sto imaat Bugarski pasos deka ja prodale Makedonija za mene MAKEDONIJA se obicnite lugje ne Politicarite i ako stvarno si pomognal jas ne meram na Vaga i da se falam jas se custvuvam gord ako pomagam i zivotot mi e ispolnet ne mi propadnal bez potreba Razmisli pa pisi pa moze i ke svatis deka sekogas ne se ismevaat custvata i deka parite ne se i najbitnoto vo zivotot a za Makedonija kako sto kazav ne 1 ke otvoram 1001 tema ako drzavata ne e najbogata jas narodot si go pocituvam zatoa sto tuka mi se korenite kade i da odam sto i da pravam jas se custvuvam Makedonec.
vo dusata se custvuvam Makedonec POZDRAV.


Ubavo vikam jas na pogreshen chovek se obrakjash... od kade gi najde ovie "moi" citati?!?!?! Nikogash vakvo neshto ne sum ti rekol i ne sum se podigruval so tvoite patriotski chuvstva. Ni na kraj pamet ne bi mi padnalo takvo neshto!!! Neshto si pomeshal - ova shto go citirash e od nekoj drug pishano...:)
Pozdrav,
Z.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 03:27
Originally posted by klon klon напиша:

Da ti Razjasnam Borec vaka,moze nesto ne razbiras jas na VIKING ne mu prefrliv nisto ako citas kako sto treba mu rekov toa ne e moja rabota toa e licen izbor ako sum postavil Klon ne mora da navreduvas kako nekoj klonirani i da ti kazam Ako tolku Sakas Bugarski pasos jas ke ti pomognam site trosoci vo vrska so toa ke ti gi podmiram samo ne vrti odokulu ako nesto sakas imaj hrabrost pa kazi.A i toa e isklucivo tvoj izbor megjutoa nekoi raboti izgleda ne gi razbiras koga ke bides BUGARIN nema MAKEDONIJA i prava. Bugarskata drzava Vika vo BUgarija nema Makedonci kako ke se boris ti za makedonskite prava kako bugarin toa objasni mi a ne detski mislenja da mi kazuvas so zemanjeto na Bugarsko drzavjanstvo ti dusata ja prodavas megjutoa toa si e samo licen stav ako parite se vo prv plan ti si znaes megjutoa PRAVA GLUPOST E SO ZEMANJE NA BUGARSKO DRZAVJANSTVO DA SE BORIS ZA PRAVATA NA MAKEDONCITE,se e licen izbor a ne ne ubeduvaj nas ako sakas zemaj i ne vrti odokulu jas sum covek koj kazuva vo lice tolku od mene.
 
A be ostaj go molim te neli gledahs DEKA POJMA NEMA STO ZBORUVA - samo nagagja...AKO NE E OVA TOGASH ONA...i sl. - vo sekoj sluchaj VREGJA!!!
 
So tebe se zakachi prvo SO NEKOE INATENJE I PONIZUVANJE...a od druga strana TEMI otvara "kolku gi sakal SITE MAKEDONCI kade i da se"????  збунетост
 
MENE ME IZNERVIRA....i jas upadnav vo diskusija - ZA DA JA OBELODENAM NEGOVATA GLUPOST, megutoa OCHIGLEDNO DEKA TESHKO SVAKA....A BRZO ZABORAVA.  трепкање
 
Taka da SEGA tebe te obvinuva za neshto sto NE SI GO REKOL zatoa sto MENE NEMOZE - ILI ZATOA STO JAS VEKE GO IGNORIRAM a toj ostanal "nedoispukan" demek.  намигнување 
 
Pozdrav  големо%20гушкање
 
 
 
 
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 21:31
peder koj te ebe
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 21:37
borec toa na tebe se odnesuva pederakis koj te ferma imas decko i teraj si rabota nikoj veke nema da ti se obrakja a ako ignoriras ne se obrakjaj i gledaj si rabota ne mozes da komunicaras koga nemas argumenti i si glup a za bugarstinata so takvi kako tebe sum rascistil i veke nema sto da ti dokazuvam.
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 21:45
nema sto jas da se ispukuvam na tebe si imas decko pederakis on neka te ispuka odpozadi
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 06:38
Zidarski i Borec topli brasta predavnici brzo se predavate dobro vi kazav moze da se pisuva kulturno a moze i so takvi kako vas i gluposti zatoa sto polesno svakjate ne e vazno koj sto rekol isti ste i dvajcata ,toa si e vas problem i vise nema sto so vas da se diskutira ili pak so takvi kako vas prodaj ja drzavata i imaj pari ama za zal sekogas ke bidete siromasni.I za nas sreka takvite kakovas na orsti se brojat.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 18:47
Slushaj seljachishte edno prosto... prv pat se obrakjam vaka na nekoj na forumov, a ako ne beshe dostapen i za deca, kje ti napishev se shto mislam za tebe...
Prvo - toa shto go imash citirano od mene, nikogash ne sum go izjavil! Najdi kade sum napishal takvo neshto i pokazhi go!
Za zhal takvi kako mene na prsti se brojat, a takvi kako tebe ima so lopata da gi rinesh! Se dodeka ima takvi, kje ostane Makedonija takva kakva shto e! Zatoa shto takvite ne dozvoluvaat nishto svesno da se napravi i da se pomogne na taa zemja.
Dosta ti e od mene, premnogu vreme ti imam odvoeno, i ako ushte ednash se obratish na toj nachin, seriozno kje baram od moderatorite i od administratorite na forumot da te baniraat!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,688 секунди.