IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Исполнетото Исусово пророштво за Мухамед

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
Автор
Порака
 Оцена: Оцена на тема: 1 Гласови, Просечно 4,00  Тема Пребарувај Тема Пребарувај  Опции за темата Опции за темата
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2007 во 20:38
Може лесно да се препознаат оние кои вредат за коментар, и они кои не вредат за коментар.

Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 00:02
Originally posted by orto orto напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

Пророштвото на Исус за мохамед навистина се оствари:

„Ќе дојдат после мене лажни Месии и Пророци (да се потсетиме едно од имињата на Мохамед е Пророкот!) и ќе извршуваат големи знаци, за да ги заведат дури и избраните, ако успеат. Гледате, ви кажав се. Ако некој ви рече „ене го таму во пустината“, не одете по него, „или еве го во одаите“, НЕ ИМ ВЕРУВАЈТЕ!

Бидејќи како што молскавицата се гледа од исток до запад, така ќе се појави и Синот Човечки“



Мохамеде прочитан си! LOLLOLLOLLOLLOLLOL

Е ова го поштовам аџија.ClapClapClapБРАВОClapClapClap
Clap
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 01:45
 
 
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
da padnes i pak da se smees
Adzija samo ti me nasmejuvas
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2007 во 10:10
Orto... риспект! Big%20smile

Бела, не знам што најде смешно, али пошто смеењето го продолжува животот, се радувам што успеав да ти помогнам во тоа.. LOL
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 13:58
 
egzegeza na mist
 
"The Comforter, the Spirit of Truth, whom the Father will send in my name, he shall teach you all things, and bring to your remembrance all that I said unto you."
[Bible - John 14:26]

“A Utesitelot, pak Duhot Sveti, Kogo Sto Otecot ke go Isprati vo Moe ime, On ke ve nauci na se’ i ke vi napomni za se’ sto sum vi zboruval” (Jovan 14,26)objasneto podolu

I gledajte sega od Utesitelot Dugot Svet, skoknuva na zborovite koi se upateni na Jovan Krstetl, megu toa analizirajki mist nemas nikakva podredenost vo celiot post, pogore imas dadeno citat za ,,Utesitelot a, ni samiot neznaes ni da go prevedes pa podole go pisuvas kako comfother, a ne pak sustinata na zborot sto znaci….

Jesus, the son of Mary, said, "A messenger will come after me,named Ahmad."
[Quran 61:6]

Citatot ne go komentiram zasto nestoi vo biblija, nikade kade Hristos veli vi go prakjam Ahmed…

 
 
The chief priests and Levites asked John the Baptist, "If you are not the Christ (Messiah), and not Elijah - are you THAT Prophet?"
[John 1:20]
 
 
I toa e svedostvoto na Jovana, koga Judejcite ispratija od erusalim svestenici i leviti za da go prasaat,, Koj si ti?,,

,,Toj prizna i ne odrece, a objavi,,Ne sum jas Hristos,,

1,19-20

 И за ова многу пати се разговараше, па да додадам и јас уште нешто. Цитатот Библиски [John 1:20] е чуден цитат, зборува на чуден начин и кажува нешто чудно. Се зборува како бил запрашан Јован Крстител

 

1. Are you Christ? - [No]

2. Are you Elijah? - [No]

3. Are you THAT Prophet? - [No]

 

Што мислеле со тоа ТОЈ Пророк? Откако го запрашале дали е Месиата тој им одговорил НЕ, после го прашале дали е Елијах, пророк кој очигледно го немало многу време, со години, и мислеле да не се вратил на Земјата! Но, пак одговорот бил НЕ. A se zadrzuvas na licnosta na Jovan Krstitel  da doznaes sto e koga ne Hristos, nitu pak Ilija, nitu pak prorok ( kako gi izvrtuvas prashanjata od Jovan pa koj cekale posle Mesijata, А да прашам, Кого чекале тие ПОСЛЕ МЕСИАТА? Тие се чуделе со овој човек кој живеел во пустина, постел и го избегнува материјалниот начин на живеење.

Prvin samiot Jovan krstitel kazuva koj e samo ne e vo polza da go citirasJAS SUM GLAS NA ONOJ STO VIKA VO PUSTINJATA IZRAMNETE GO PATOT NA GOSPODA<<KAKO STO VELI PROROKOT ISAIJA”.(Jovan 1,23)

Дали тие прашувале за Мухамед? Можно е!

Mist be kakov muhamed, Jovan krstitel, veli ,,Izramnete go patot na Gospoda,, neli citas pa  vakvi gluposti da treskas, lele kraj im nema…

Исус во к*ранот освен што е еден од најголемите пророци, тој е и оној кој ќе го најави доаѓањето на Мухамед ("bashir"). Мисијата на Исус на земјава била Кратка, прилично некаде 3години, и во к*ранот има ајет кој кажува дека Исус ги дал добрите вести за доаѓањето на Ахмед (нагалено од Мухамед) кој ќе ги научи луѓето теорија и пракса на постапување според желбата Божја.

Najdi vo biblijata kade veli Hristos posle sedum veka ke vi go pratam Muhamed, ama vo biblijata evangelijata kade Isus bil so ucenicite i propovedal nepriznavam citati od Isus  vo k*ranot posle osum veka muhamed ni slusnal ni videl za Hristos.

Mist ako go zemas za prorostvo ona sto sam si go veli za sebe muhamed, togas kako nemozete da veruvate koga vo stariot zavet ima preku iljada prorostva vsusnost i celiot star zavet e pisuvan za dogjanjeto na Mesijata Hristos za spasenie na covekot od grevot, za spasenie na dusite…” Sinot Covecki- veli Hristos ne dojde za da Mu sluzat, tuku dojde da sluzi i da ja dade svojata dusa za otkup na mnozina” (Mat.20,28)

"O Children of Israel! I am the messenger of Allah {Almighty God} (sent) to you, confirming the Law (Torah or Old Testament) before me, and giving glad tidings of a messenger to come after me, whose name shall be Ahmad." (Surah 61:6)OVA NE SE VAZI, sigurno deka muhamed ke si kazuva deka e prorok…gluposti nevideni…sekako sam si gi opravda i delata…sto gi vrsel…(poligamijata)

Сега, Muhammad, Ahmad и Hamad биле некои од имињата на пророкот наш (значи како што го викале луѓето) кои доаѓаат од коренот на зборот "hamd" кој значи ништо друго освен Оној Кој Го Пофалува на Бога. Секако во Библијата е споменат како "The Spirit of Truth" значење некој кој ќе ја кажува Вистината, а сите знаеме дека Мухамед бил човек на кој Сите му ги доверувале работите, човек од доверба, човек на кого му верувале, човек од кого барале помош, совет!

E za ova mist raka ti davam, tvoite fakti se: Duhot na Vistinata go poistovetuvas so Muhamed, zatoa sto Muhamed bil dobar coek, a zatoa nebas najdobro go dokazavte i vo pouki od pejgamberot, dali muhamed e vo pravo gi zemam vo obzir i tie tvrdewa pa sea so kakov obraz ova go pisuvas neznam…

Споредете го тој Дух на Вистината кој ќе дојдел откако ќе отидел Исус, кој ќе ОБЈАВЕЛ вистина, кој ќе зборувал не од свој памет туку Она Што ќе му биде кажано од Господ. Може вие колку сакате да велите дека тоа бил Светиот Дух, ама пак ние сите знаеме дека светиот дух секогаш бил со пророците божји и дека нема што да доаѓал откако Исус ќе заминел, пошто тој секогаш бил со Исус, нели? А Исус самиот вели дека ако тој не замине, Духот нема да дојде, така? А и ако не биле работата за Мухамед, тогаш за кого било? За кој свет Дух? За оној кој секогаш бил со Исус или некој трет свет дух кој бил различен од оној кој што бил со Исуса? Да не случајно пак Господ се делил уште на едно делче па произлегло свето четворство наместо тројство. И ако тој Дух не бил Мухамед, тогаш што објавил светиот Дух кој вие го мислите? НИШТО?! И како можел Светиод Дух да ги инспирира така погрешно луѓето кои го модифицирале Стариот Завет и си создале свои приказни? Како тој свет дух да згрешил така и толку многу? Ако светиот Дух раководел со црквите, зошто има толку несогласувања помеѓу нив? Зошто има толку цркви со различни мислења? Зошто се поделиле на католички, протестантски и незнам какви? И духов да не го земал примерот на Господ па си се разделил на духчиња?

Ovde zasluzuvas poseben odgovor i podolg se nadevam Svetiot Duh ke te ozari so Svetlina i Vistina i ke svatis…Ocigledna e eresta koga za Svetiot Duh Utesitel mislite deka e prorostvo za muhamed…

Utesitel, Dug Sveti kako tretoto lice od Sveta Troica koi ishodi od Oca e Duh na Vistinata a Vistinata e Bog. Zasto Duhot Sveti e Bozja ipostas i  kade se se’ spomenuva i objasnuva deka Duhot Sveti uste vo prvata kniga na Mojsej:

“… DUHOT BOZJI LEBDESE NAD VODATA…” IMoj.1,2

Sv.Arhangel Gavril i ja objasnuva na Sveta Bogorodica tajnata na Bogovoplotuvaweto, pa i veli:

“ Svetiot Duh ke slegne na tebe, i Silata na Sevisniot ke te oseni” Luka 1,35

,,Bog e DUH  i onie, sto mu se klanjaat, treba da se poklonuvat so duh i so vistina” Jovan 4,24

“A Gospod e Duh; A kade sto e Duhot Gospodov;tamu ima sloboda” II Korintjanite 3,17

“Odete i naucete gi site narodi, krstevajki gi vo imeto na Otecot i Sinot i Svetiot Duh” Matej 28,19

“A Utesitelot, pak Duhot Sveti, Kogo Sto Otecot ke go Isprati vo Moe ime, On ke ve nauci na se’ i ke vi napomni za se’ sto sum vi zboruval” (Jovan 14,26)

“A koga ke dojde UTESITELOT, Kogo sto ke vi Go ispratam JAS od OTECOT, DUHOT na VISTINATA, Koj izleguva od OTECOT , On ke svedoci za Mene,,  Jovan 15,26   Utesitelot Duhot Svet, e veten na apostolite za nivno prosvetluvawe svedocenje i propovedawe na Vistinata. A toj se javuva na pedesetnica…

dela na svetite apostoli od svetiot apostol luka

2,1 Koga se navrsija dnite na pedesetnica, site apostoli bea zaedno i ednodusni.

2,2 I nenadejno se cu sum od neboto, kako da idese silen veter, i ja ispolni celata kukja, kade sto sedea.

2,3 I im se javija razdeleni jazici, kako ogneni, i zastanaa po eden nad sekogo  od niv.

2,4 I site se ispolnija so Duh Sveti, i pocnaa *da zboruvaat na drugi jazici,  onaka kako sto im davase Duhot Sveti da izgovaraat.

Mist sea dokazi ti deka Utesitelot Duh Svet e prorostvo za muhamed.

Извинете вака ама немате објаснување за работите, а што е најлошо, за да ја направите приказната поинтересна и повеќе за ваша корист, додадени се некои работи за тој свет дух ... нешто или се кај [Luke 23:17-18].

Citatatot pogore nema nikakva povrzanost so dosegasnoto tolkuvawe…

 Господ им давал статус на пророци на тие кои тој сакал и поради причини само нему познати, и секако тоа го правел за секогаш да земат луѓето поука од тоа. Мојсеј бил човек со "несунетлисани усни" како што го вика Библијата во (Exodus 6:12).

Исус кој според христијански учења, бил син на некојси работник таванџија или како е зборот на македонски за CARPENTER, кој бил со генеолошки сумлјив како што пишува во Еванѓелијата .. не му се знае потеклото!

E i ova pogore MIST be ti znaes sto si pisuval, ona tavandzija ajneznaes da prevedes….ama ona sumljiv ne mu se znae potekloto na Isus….ti ili nemas pojma od teologija ili si prais bajram na mozokot….:)))))))

Kako prvo KONTRADIKTOREN SAMIOT NE SEBE, MIST EVE STO PISUVAS POGORE Исус во к*ранот освен што е еден од најголемите пророци, тој е и оној кој ќе го најави доаѓањето на Мухамед ("bashir"). Мисијата на Исус на земјава била Кратка, прилично некаде 3години, и во к*ранот има ајет кој кажува дека Исус ги дал добрите вести за доаѓањето на Ахмед (нагалено од Мухамед) кој ќе ги научи луѓето теорија и пракса на постапување според желбата Божја

And Jesus himself began to be about thirty years of age, being (as was supposed)And Jesus himself began to be about thirty years of age, being (as was supposed)1 the son of Joseph... (Luke 3: 25)

Mist ova e da padnes i da se smees, prvo vikas deka Isus e somnitelen so negovata geneolgija…a posle deka e eden od najgolemite proroci vo k*ranot i deka e onoj koj go objavil doagjanjeto na ahmed….

Prorostvata od stariot zavet velat deka Mesijata ke se rodi od lozata na Carevite i od lozata na svestenicite…i taka i e*!!!

Prorokot Isaija ziveel okolu 5veka pred Hristos i veli,

tocno se znae rodoslovot za Isus,a zatoa sto na MIST mu e somnitelen eve go:Matej 1,1-16

Od Avraam do Hristos

1.Avraam

15.Solomon

29.Jehonija

2.Isak

16.Rovoama

30.Salatiila

3.Jakov

17.Avija

31.Zorovavela

4.Juda

18.Asa

32.Aviuda

5.Faresa

19.Josafata

33.Elijakima

6.Esroma

20.Jorama

34.Azora

7.Arama

21.Ozija

35.Sadoka

8.Aminadava

22.Joatama

36.Ahima

9.Naasona

23.Ahaza

37.Eliud

10.Salmona

24.Ezekija

38.Eleazara

11.Vooza

25.Manasija

39.Matana

12.Ovid

26.Amon

40.Jakova

13.Jesej

27.Josija

41.Josifa

14.David

28.Joakim

42.Hristos

 

  Matej 1,17 I taka site rodovi od Avraama do Davida se cetirinaeset, i od Davida do Vavilonskoto preseluvawe se cetirinaeset rodovi,a i od preseluvaweto Vavilonsko do Hrista se cetirinaeset. 

Помеѓу еванѓелието на Матеј и Лука христијаните на овој голем пророк му доделиле 66татковци и дедовци! И, од сите тие ЛИСТИ само едно име се совпаќа во тие две листи а тоа е Јосеф (Joseph the Carpenter) кој сепак неможе да се земе како некој затоа што како што пишува Лука тој бил само според ПРЕТПОСТАВКИ татко на Исус!

Најшокантно е тоа што дури и свештеници се соменеваат во раѓањето  Исусово кои во "SHOCK SURVEY OF ANGLICAN BISHOPS" Јуни 1984 имало изјаснување дека 31 од 39 свештеници мислат дека "Чудата Исусови, раѓањето од девицата и воскреснувањето можеби не се случиле баш онака како што е запишано во Библијата "! Чудо, свештеници да се соменваат .. а некои христијани кои неучиле 2-3 работи за христијанстово се Сигурни и попуваат на други за тие работи.

Namerno go izdvoiv tekstot sto pogore go ima dadeno mist, na koi svestenici eretici misli …

 
 
I sekako da nadopolnam mist dali se soglasuvas na delovi da go razgleduvame tvojot post, bidejki dosta nelogicnosti imas vo postot.......

 



Изменето од belichka - 15.Јануари.2007 во 14:02
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2007 во 14:08

Mist temata e od tebe postevena i se nadevam deka ke izrazis zelba da razgovarame dostoinstveno.....



Изменето од belichka - 16.Јануари.2007 во 19:30
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 19:31
 
se nadevam nema da odbegnuvas da mi dades replika...Confused
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2007 во 21:14
sto  moze da ti replicira??????

gi rasturivte, ako se malku barem svesni -nikogas veke nema da se pojavat ,,pod isti iminja,,!LOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 14:20
 
 
Dobre ni dojde mist, se nadevam imas replika na postotTongue ne na meneEmbarrassed
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 14:38
Се извинувам што не коментирав порано, имав здравствени проблеми.


http://rapidshare.com/files/12104913/hb.JPG.html (Angliska Biblija, slika za simnuvanje)


http://rapidshare.com/files/12104964/sb.JPG.html (Bosanska Biblija, slika za simnuvanje)



Беличка, Дали ги Гледаш Библиите кои ги користам? Првата е на Англиски јазик а другата на Босански. Се надевам после ова ќе бидеш задоволна. Мојот коментар, темата за Пророштвото во Библијата кое зборува за Мухамед ја имам отворено одамна, кога немав Библија на поразбирлив јазик за вас, па моите коментари ги пишував на англиски. Сега, Ќе се потрудам да не биде така. Ги молев порано членовите да ми обезбедат Библија на македонски, за да ви биде појасно, го молев на аџија мислам, но НИШТО од тоа. Ако ТИ беличка имаш Библија на македонски која може да ја користам на компјутер, те молам да ми ја пратиш или да ми дадеш линк каде може јас сам да си ја земам. Набрзо ќе бидам снабден и со католичка верзија на Библија па и од неа ќе ви прикажам слика.
Воедно, да ви го кажам и к*ранот кој го користам, ако имате желба, ќе ви го пратам да го имате, сомнително ми е тоа дека вие користите к*ран како што јас користам Библија, на мојот компјутер! Беличка, би ми било мило ако видам вакви примери како моите што ти ги приложив (на сликите мислам).


http://rapidshare.com/files/12104993/q.JPG.html (k*ran, slika za simnuvanje)


Нешто многу подобро од Библијата, повеличенствено.
            Што се однесува до мојот пост, благодарам на беличка што покажа колку Не Ја Познава Библијата и колку малку царува со логиката. Библијата ја познава скоро Нула а логика користи Минус Нула. Во нејзините последни коментари повикува на (Deutronomy 32:211) што јас сум го напишал во мојот коментар. ОК, навистина така имам напишано, наместо 21 сум напишал 211. Тоа, беличка, го зема како голема грешка + додава дека такви грешки имам многу. Освен ова, таа бара Јас да го најдам тој цитат од Библијата, вели “najdi mi go ovoj citat pogore sto e citiran od tebe MIST”.
ОК Беличка, нема проблем, цитатот може да го најдеш во (Deutronomy 32:21) а на босански (или каков и да е овој јазик) гласи:
 
“Razdražiše me praznim idolima svojim, razgnjeviše me vjetrovitim idolima svojim. I Ja ću njih razdražiti narodom nepoštenim, razljutit ću ih narodom ludim”
 
            Да ја анализираме целава узбуна која ја направи Беличка. Таа испрати многу коментари кажувајќи дека нема таков цитат каков што јас имам постирано и во нив изнакажа многу работи. Незнам зошто го направи тоа! Можеби сака да стекне некоја репутација од типот “види што им правам на муслиманиве” и да потврди уште еднаш дека е во ист ранг со орто и другите. Благодарам беличка, таква репутација веќе имаш кај мене, не ти треба докажување. Можеби причината е тоа што го кажав на почетокот, таа едноставно си знае.
Беличка, тој цитат е во Библијата и ние тука коментираме што е напишано во Библијата. Јас мислам дека секој христијанин би требало да знае што е напишано а што нее напишано во својата Света Книга па со помош на референциите кои јас ги давам, со мала помош на логиката секако дека ќе го најде тоа во Библијата + ако ги отвори очите ќе види и најде уште многу работи. За жал, за жал, јас наместо 21 по грешка сум додал уште 1 па беличка за уште поголем жал не ја познава Библијата па без референции неможе да се снајде во неа, а што е уште пожалосно воопшто не користи логика , разум, за да провери во (Deutronomy 32:21). btw, беличка бара цитати од “poveli citati postiraj OD BOBLIJATA.” Боблија а јас ја прашувам каде можам да го најдам тоа чудо, Боблија? Дали е тоа некоја нова Верзија на Библијата? Хм, незнам зошто воопшто се чуди кога не реплицирам на нејзините коментари!
            Кога сме кај нејзините коментари, поточно коментарот на нејзината тема ... уште некои работи се жалосни. Незнам зошто, чудно е, невообичаено како тоа толку несредени коментари пуштаат на јавно читање! На orthodoxму држев лекции во врска со ова, како да постира на форум, го снема. Православие, дали има место каде се држат предавања како да се употребуваат алатките на форумов, како да се постира ..? Би било добро некои членови да се пратат на такви предавања. Луѓе, знаете што и како се цитира?
 
            Жалам беличка но пак ќе останеш без реплика. Едноставно твојот коментар е ужасен за гледање, ужасни се боите кои ги употребуваш во него, начинот на кој го преплетуваш твојот текст со мојот ... ми одзема време дури го средам (што е твоја работа) а камо ли да ти реплицирам. Кога ќе ги средиш комплексите, кога ќе ги средиш и твоите коментар, кога ќе се смириш физички и психички, тогаш со задоволство ќе ти реплицирам, засега извини но и ова е многу.
 
            Ќе заборавев, ве замолувам да ми дадете соодветен превод за зборот “CARPENTER” на македонски како што имам и побарано на мојот прво коментар “или како е зборот на македонски за CARPENTER”. Се шегувате гледам во врска со тоа но јас едноставно консултирав речник Англиски-Албански, за жал немам Англиски-Македонски. Сепак сум многу горд што иако македонски не ми е мајчин јазик, го владеам многу подобро од некои на кои македонскиот им е мајчин јазик. Погледнете ја генеологијата како тоа чудно биле инспирирани Матеј и Лука ... Библија, се може да се види освен вистината!



Изменето од mist - 17.Јануари.2007 во 15:24
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 14:56
 
 
Blagodaram na sepogore navedenoto za mene, nema da go analiziram tvojot navredliv post tuku sakam da se navratam na temata sto ja imas postirano bidi siguren ke go sredam jas mojot post pred ti da go napravis istoto so tvojot..................prvori dali citati se tie sto gi imas postirano,
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 14:59
(Deutronomy 32:21)

Ако мислиш на ова, еве, не 211 туку 21.


Изменето од mist - 17.Јануари.2007 во 15:02
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 15:03

Mislis deka samo e  toa............se drznuvas  da ne proveris........tolku sigurnost...Confused vo red, se nadevam ke prodolzime......

slucajno ja imas dvapati citirano istata greska.....
 
eve povtorno ti velam da si poglednes dali citati se vo red


Изменето од belichka - 18.Јануари.2007 во 20:03
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2007 во 15:06
Originally posted by belichka belichka напиша:

se nadevam ke prodolzime......



Со некој како тебе, се сомневам во тоа!! Воедно, да не правиме тука муабет, има chat па тамо може, или на ЛП, тука Среди го коментарот и смениго однесувањето па МОЖЕБИ ќе продолжиме со коментари.



Изменето од mist - 17.Јануари.2007 во 15:07
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.