IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 16:42
Originally posted by bodeti bodeti напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Bodeti duso koa prasaj go kolegata dali koa ke jade telesko meso posle toa pagja od smeenje?големо%20гушкање
Srcule, nema sto da prasuvam drugi od sega ke ti se prepustam samo tebe
Srcule ti odamna mi se prepusti na mene...samo molim te malce pravirazlika megju teska hemija i dodatok vo ishrana koj samo moze dobro da ni stori среќаголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 16:46
Потполно се сложува со Зен и Бодети.
Познавам двајца кои си го уништија организмот со разно разни додатоци во вид на хемикалии  и слично и се со цел бицепсот да му имал обем поголем за само неколку сантиметри.

Се поголем број боди билдери се свртувале кон природен боди билдинг без никакви додатоци од хемија само со комбинација на кревање тежина и здрава исхрана и трчање,така барем еден ми објаснуваше.

Имало и натпреварувања во овој билдинг исто ко и тамо каде што е дозволено додатоци во храна.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 16:49
Vo red decki. Aj prvo napravete razlika pomegju HEMIJA i  DODATOCI VO ISHRANA (SUPLEMENTI) pa ke razgovarame големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:00
Originally posted by riki1899 riki1899 напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Морам да изразам подршка за bodeti . Еднаш кажав дека сите шо сакаат да спортуваат а немаат некоја дарба стануваат билдери .
Нестрпливи да достигнат некое ниво посегнуваат по хемикалии .
bodibildingot e NAUKA(i toa splet od eden kup nauki),SPORT i UMETNOST vo edno,a ne e samo sport...sega ako nekoi toa nemozat da go svatat i poradi svoeto neznaenje go potcenuvaat seto toa,ne e moja rabota

i zemete malku procitajte ponesto za tie "hemikalii" koi najcesto gi ima vo hranata pa posle pisuvajte ne vaka samo na pamet..i navedete mi eden profesionalen sportist sto ne korsiti suplementi
 
 
Ако бодибилдинг е наука тогаш боречките вештини се научна фантастика .
Јас сум спортист и сум да се спортува . Тренирам реално аикидо и исклучиво вежбам со сопствена тежина (склекови , вратило итн.)
Имам многу пријатели билдери и не знам можеби сум у криво ама за ништо не ги бива . Со некој од нив возам бицикл ги чекам да ме стигнат за пливање се замараат лесно еднаш експериментиравме со алпинизам шо да кажам дечко два на два не може едно метро од земја да се крене . Ок признавам маиците добро ви стојат , ги пополнувате како шо треба и тоа е СЕ .
За исхрана не дебатриам , има отров и во плескавицата ама пријатно ми е кога ја мезам и не замрам со броење калории АМА со сила да лапам нешто безврска....не бива
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:03
Zen, sonce, fakt e deka ti ke imas poveke kondicija zasto kaj tebe se raboti na brzina, ekspresnost, i koncentracija .... i red dr.
Jas ete odev i vo teretana istovremeno so kick boksot..i ok mi odese istovremeno , ama nzs zaedno nekako nema ako dobro razmislis...na edno mesto se pumpas na drugo se istegnuvas голема%20насмевка na ednoto sozdavas kondicija na drugoto muskuli голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:05
Originally posted by bodeti bodeti напиша:

Bratce,ke si vikas na drugarite,bidejci toa e zamena za ,seljak, jas ne te navreduvav samo davav komentar i go nalasiv toa ubavo i na pocetokot i na krajot-So tvojot komentar go potvrdi toa sto go imam predhodno napisano,deka site tie sto bildaat i zemaat od tie preparati imaat umstveni problemi.Mozes da gi lazes tie pomodari i da im prodavas tvoi filozofii.Jas namerno pisav komentar namenet za devojceto za da te isprovociram bidejci si mnogu proziren.Nemoj da gi potcenuvas drugite sportovi i lugeto sto ne zimaat od tie hemikalii,jas sum uspeal da dojdam do dresot na drzavata bez niv i sportuvam zaradi sebe a ne zaradi lugeto sto ke kazat.


Ти да имашмало познавање од било кој спорт ќе знаеш дека додатоците во исхраната кои постоја во светот не се исклучително за билдери?!
Тоа што ти имаш проблем јас за жал неможам да ти помогнам. Ветеринар сум по професија и хоби билдер.
Да си користел и да си се хранел правилно како и секој спортиста во светот, ќе си го облеле образот на дресот и држава која си преставувал. Мене преку било кое девојче неможеш да ме испровоцираш, освен ако тоа не е поврзано со непознавање за бодибилдингот како спорт.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:07
Абе се е тоа Ок јас го разбирам и кажувам дека е подобро да вежбаш било шо од колку ништо АМА не ја разбирам потребата од прекуменро пумпање . Претежно се користат анаболици во таа исхрана . Некој размислува ли дека еден ден ќе престане да вежба и целата таа маса ќе овене .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:08
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Морам да изразам подршка за bodeti . Еднаш кажав дека сите шо сакаат да спортуваат а немаат некоја дарба стануваат билдери .
Нестрпливи да достигнат некое ниво посегнуваат по хемикалии .

Зен разчисти со терминот ХЕМИКАЛИИ.
Посети било која продавница за прехрана и ќе најдеш таканаречен ГЕЈНЕР на штандовите за бебешка храна. Можеби и вие сте биле хранети со тоа, кога некој имал цел да се развиете и пораснете големи
Додатоците во исхрана, популарно наречени протеини, не се специјално дозајнирани само за билдери и не ги користат само оние кои сакаат да бидат билдери.Прозирен или не, ќе ве замолам прво да прочитате нешто поопширно за оваа тематика, па да ги класифицирате како лекови или хемикалии.

Изменето од Gjoroski - 05.Декември.2009 во 17:27
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:09
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Абе се е тоа Ок јас го разбирам и кажувам дека е подобро да вежбаш било шо од колку ништо АМА не ја разбирам потребата од прекуменро пумпање . Претежно се користат анаболици во таа исхрана . Некој размислува ли дека еден ден ќе престане да вежба и целата таа маса ќе овене .

Celata taa masa ke ovene kako i da e (zimal ili ne zimal nisto) ako prestanes da vezbas.  големо%20гушкање
Kazuvajte sea koa ke prajte trening so Delfin da spoime real aikido vs kick boks голема%20насмевка da vi dojdam na eden sparing трепкање

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:10
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Абе се е тоа Ок јас го разбирам и кажувам дека е подобро да вежбаш било шо од колку ништо АМА не ја разбирам потребата од прекуменро пумпање . Претежно се користат анаболици во таа исхрана . Некој размислува ли дека еден ден ќе престане да вежба и целата таа маса ќе овене .
анаболици

Ова што го имаш напишано овде мора да го знае секој кој тврди дека има репрезентативен дрес,затоа што за жал е составен дел од сите постоешки спортови во светот. И ова е ЛЕК, хормон. Тоа нема ни најмала допирна точка со МЛЕКО ВО ПРАВ И ДЕКСТРОЗА.

Изменето од Gjoroski - 05.Декември.2009 во 17:28
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:12
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Абе се е тоа Ок јас го разбирам и кажувам дека е подобро да вежбаш било шо од колку ништо АМА не ја разбирам потребата од прекуменро пумпање . Претежно се користат анаболици во таа исхрана . Некој размислува ли дека еден ден ќе престане да вежба и целата таа маса ќе овене .

Celata taa masa ke ovene kako i da e (zimal ili ne zimal nisto) ako prestanes da vezbas.  големо%20гушкање
Kazuvajte sea koa ke prajte trening so Delfin da spoime real aikido vs kick boks голема%20насмевка da vi dojdam na eden sparing трепкање

 
 
 
Кога сакаш среќа
Делфин ќе ти ги покаже многу рабтои кои нема никогаш да ги научиш на било кој тренинг . Одличен ментор е он голема%20насмевка
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:13
Originally posted by fiks fiks напиша:

Потполно се сложува со Зен и Бодети.Познавам двајца кои си го уништија организмот со разно разни додатоци во вид на хемикалии  и слично и се со цел бицепсот да му имал обем поголем за само неколку сантиметри.Се поголем број боди билдери се свртувале кон природен боди билдинг без никакви додатоци од хемија само со комбинација на кревање тежина и здрава исхрана и трчање,така барем еден ми објаснуваше.Имало и натпреварувања во овој билдинг исто ко и тамо каде што е дозволено додатоци во храна.


Овде се зборува за протеини,креатин,аминокиселини...што сето спаѓа во дозволени додатоци во исхраната.Не гледам каде е забуната
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:19
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Абе се е тоа Ок јас го разбирам и кажувам дека е подобро да вежбаш било шо од колку ништо АМА не ја разбирам потребата од прекуменро пумпање . Претежно се користат анаболици во таа исхрана . Некој размислува ли дека еден ден ќе престане да вежба и целата таа маса ќе овене .

Celata taa masa ke ovene kako i da e (zimal ili ne zimal nisto) ako prestanes da vezbas.  големо%20гушкање
Kazuvajte sea koa ke prajte trening so Delfin da spoime real aikido vs kick boks голема%20насмевка da vi dojdam na eden sparing трепкање

 
 
 
Кога сакаш среќа
Делфин ќе ти ги покаже многу рабтои кои нема никогаш да ги научиш на било кој тренинг . Одличен ментор е он голема%20насмевка
 
 
Ma jasno mi e mene za nego....Fenomen e vo toj pogled љубов Se dogovoriv so nego da si gi probame fintite nekoj den плазење (mada od start ke me resi голема%20насмевка) Niso, za vikend ako imate treninzi obavezno doagjam...ili preku nedela ke iskombinirame nekakoголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:26
Секоја чест и почит кон сите спортови.Секој си има своја тежна.Но кога се зборува за бодибилдингот како наука,тогаш се мисли на трансформациите кои билдерите се во можност да ги постигнат за краток временски период, видливи и со голо око, а не допирливо и неспоредливо со било кој друг спорт.


Ова е научна фантастика.

Жал ми е што сите го спордуваат билдингот со некои си боречки вештини, некои си спортови за сила,буткање на рака, утовар/истовар...иско како да побарате од кошаркар кој е висок две метра да скокне во височина како Бланка Влашиќ . Џабе висина, и хирург ветеринар, нема допирна точка со неврохирург. Сите овие кои го споредуваат билдингот на овој начин, очигледно имаат некој проблем,а незнам кој и зашто.

Изменето од Gjoroski - 05.Декември.2009 во 17:26
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.