IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 05:26
Hm :) Sprema sto sum zensko.... Dovolno mi e! Prirodno sum visoka A imam i nabijena konstrukcija so muskuli... a mnogu malce vezbam :))) Takva me napravile
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 01:20
Vezbav aktivno okolu 14 godini.Nikogas ne zedov ni steroidi, niproteini, ni amino kisleini i sto uste ne od hemijata!!!
A imav golemi uspesi!!ali zato vezbav 5 pati nedelno plus 2 treninzi kondicioni!!!
sekogas sum za prirodno...mozebi e potesko...no mnogu pozdravo!!
Golemo NE za hemijata vo sportot!
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
celzi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај celzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 22:58
hahaha pa koi ste vie pojavi!!!aminokiselini,proteini i kreatin hemija?pa uste i stetni bile?pa vie ne ni znaete sto se aminokiselini stom velite deka se stetni!"vezbam 14 godini i ne koristam nisto"hahaha da vi kazam me iznasmeavte mnogumina od vas.pa 21 vek imate internet otvorete google i procitajte nesto beeee aloooo ccccccc sramota tolku glupi faci retko se ragaat:)za ostanatite:ako sakate muskuli prvo sredete si ja ishranata i posle cepajte amino,kreatin i se ostanato nemajte gajle i najdete drug forum da prasuvate zasto ovde gi birale po toa koj e POGLUP

Изменето од celzi - 30.Јуни.2008 во 22:59
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:00
фала што не просветли со твојот памет..ај сеа гитла и не го врегај членовите намигнување
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:29
Originally posted by celzi celzi напиша:

hahaha pa koi ste vie pojavi!!!aminokiselini,proteini i kreatin hemija?pa uste i stetni bile?pa vie ne ni znaete sto se aminokiselini stom velite deka se stetni!"vezbam 14 godini i ne koristam nisto"hahaha da vi kazam me iznasmeavte mnogumina od vas.pa 21 vek imate internet otvorete google i procitajte nesto beeee aloooo ccccccc sramota tolku glupi faci retko se ragaat:)za ostanatite:ako sakate muskuli prvo sredete si ja ishranata i posle cepajte amino,kreatin i se ostanato nemajte gajle i najdete drug forum da prasuvate zasto ovde gi birale po toa koj e POGLUP
тагатагатагаabe dete dete zal mi e zatebe....ti mozebi ke se cuvstvuvas ubavo i mokno od niv dodeka gi zemas i vezbas...ama posle nekolku godini organizmot ke si ja naplati smetkata...samo ti teraj, ali iskreno te zalam!тагатагатага
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
celzi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај celzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 01:59
eh koga mislite deka tolku znaete kazi mi kako moze da bidat stetni proteinite kako dodatok vo ishranata koga istite gi ima i vo meso,mleko,jajca...ili aj da ne jademe toa da ne pieme mleko zasto ke ni se odrazi na zdravjeto.haha mojata poenta od muabetot e:AKO NEMATE VRSKA ZA NESTO,TOGAS NE PISUVAJTE I NE GI LAZETE DRUGITE CLENOVI NA FORUMOV ZASTO PROTEINITE NE IZLEGOA VCERA NA PAZAROT PA VIE DA KAZETE DEKA SE STETNI ILI NE?AJ KAZI MI EDEN DOKAZ DEKA PROTEIN ILI AMINO SE ODRAZIL STETNO NA NECIE ZDRAVJE?ILI STE SLUSNALE MOZE HEMIJA PA GAKITE VI SE STRESOA?ZA INFORMACIJA HEMIJA NE E ISTO STO I PROTEIN,KREATIN ITN...NEODGOVORNO E OD REKLA KAZALA MUABETI NA NEKOJ DA MU DAVAS SOVET PA I PAMET DA SOLIS.BTW NEMOJ DA ME ZALIS OBJASNI MI SAMO KAKO KE JA NAPLATAM SMETKATA ZASTO GLEDAM MNOGU SE RAZBIRATE VO OVIE RABOTI TE MOLAM
Кон врв
celzi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај celzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 02:03
EVE TI NESTO STO KE TE PROSVETLI A NE DA ZBORIME NA PAMET GLUPOSTI:Amino kiselinite (ak) pretstavuvaat osnovni gradezni edinici so cija kombinacija se gradat razni proteini vo organizmot. Tie se nositeli na azotot i toj vo niv se sodrzi 16% od vkupniot azot vo organizmot.
AK se edni od trite osnovni hranlivi materii (monosaharidi, masni kiselini, amino kiselini). Zatoa tie se osnovni (esencijalni) za zivotot na sekoj organizam.
AK vo golema merka ucestvuvaat vo gradbata na muskulite i vo svrznotot tkivo. Tie ucestvuvaat vo gradbata na hormonite i na preku 2000 enzimi.
AK ucestvuvaat i vo gradbata na organite vo organizmot, vo gradbata na zlezdite, rastenjeto na kosata, (19)tite, se naogjaat vo sostavot na telesnite tecnosti i se neophodniza gradbata na osnovata na koskite.
AK se javuvaat kako nezamenlivi prnesuvaci i specificni svrzuvaci na razni materii vo krvototkot i vo tkivata, tie se neophodni faktori za koagulacija, vazni se za odbrambeniot sistem preku sozdavanje na imunoglobin, potocno antitela..

Obicno se zboruva deka postojat 22 AK, no na ova treba da se dodadat uste nekoi ostanati 7 AK. Site 29 AK imaat ednakvo znacenje za organizmot, a nekoi od niv se mnogu znacajni za pravilnata ishrana na sekoj poedinec.

Sekoj individualen tip na protein e komponiran od specificna grupa na AK i vo specificen nacin na gradenje. Kombinaciite na AK vo telesnite proteini sluzat za gradba na neurotransmiteri ili za prek*rsori na neurotransmiterite koi po hemiski pat gi prenesuvaat informaciite od nervnite kletki kon drugite kletki. Poedini AK se vazni za prenos na nekoi informacii od mozokot kon periferijata. Ova e mozno bidejki AK ja preminuvaat celebralnata bariera i stigaat do sekoja kletka.

Vo crniot drob 80% od AK se sintetiziraat, a samo 20% e neophodno da se vnesat od hranata.
Ovie vazni AK koi organizmot ne e vo sostojba da gi sintetizira, tuku treba da gi vnesuva so hranata se vikaat esencijalni amino kiselini (EAK). Vo ovaa grupa spagjaat histidin, izoleucin, leucin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan i valin.
Faktori koi predizvikuvaat deficit na EAK se losa asorpcija, infekcija, trauma, koristenje na nekoi lekovi, vozrast, neizbalansirana ishrana i sl.
AK se dobivaat od meso i mesni proizvodi, kvasec i od rastenija.
Od biohemiski karakter AK se delat na D (Desno) i L (levo) svrtena forma, a za organizmot pokorisni se L formite.

Ostanatite AK organizmot moze da gi sintetizira.
Tie se vikaat neesencijalni amino kiselini i tuka spagjaat: alanin, asparagin, asparaginska kiselina, cistein, cistin, glutaminska kiselina, glutamin, ornitin, prolin, serin, tirozin, 5-hidroksi triptofan, dioksifenilalanin (DOPA), taurin, keto kiselini i dr.
Кон врв
celzi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај celzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 02:10
KREATINOT, e derivat na aminokiselinite sto se formira vo crniot drob, bubrezite i pankreasot i toa od slednive aminokiselini: arginin, glicin i metionin.
Spored ova, kreatinot go ima vo hranata i nie preku nea mozeme da go vnesime vo orgaznizmot. Crvenoto mesto e najdobriot izvor na kreatin. No za da vneseme 4 gr od nego, potebno e da izedeme okolu 2,5 kg crveno meso. Jadenjeto na tolkava kolicina crveno meso SEKOJDNEVNO e nevozmozno za mnogu bilderi. Ne deka tie ne se obidele. Poradi toa, dokolku sakame togas ke morame kreatinot da go vnesme vo organizmot kako dodatok vo ishranata.
Negoviot mehanizam na deluvanje e znacitelno slicen so skladiranjeto na glikogensite rezervi, koj sistem najcesdto e koristen od strana na trakacite za podobruvanje na nivnite performansi. Vo osnova celta e da se skladira energija i da se sozdadat rezervi vo skeltnite muskuli.
Trkacite ko koristat glikogenot kako bi ja zajaknale produkcijata na aerobna energija, no atletite vo disciplinite na sila imaat potreba od drug tip na enerrgija koja se narekuva adenozin tri fosfat ATP, koja ja intenzivira muskulnata kontrakcija.
MUSKULITE IMAAT SPOSOBNOST DA SKLADIRAAT POVEKE KREATIN OD POTREBITE KOI GI IMA TELOTO !!!!!
Sportistite mozat da ja iskoristat ovaa prednost, taka sto bi vnesuvale pogolemi kolicini na kreatin, imajki pogolemi rezevrvi na kreatin vo vo muskulite, znaci i pogolema transformacija na enerrgija vo ATP. Poveke ATP vi ovozmozuva podolg i pointenziven trening. Spored site naucni istrazuvanja od oblasta na zdravjeto, koristenjeto na kreatinot vo tekot na cela godina neprekinato, ne e preporaclivo. Kreatinot treba da se koristi periodicno i prosleden so intenziven trening.
Nucnicite potvrdija deka kratinot e produktiven a najvazno e toa sto istoto e potvrdeno od strana na vezbacite (za prvpat da se podudrat naukata i praksata okolu deluvanje i rezultat na nekoj dodatok) Oklu ova poveke nema diskusija. najgolemata misterija e DOZIRANJETO. Koristejki go dodatokot na najinteligenten nacin, vie ke go pronajdete metodot koj vam najmnogu ke vi odgovara.
Ova e napisano od strana na Boban Gjoroski 1999 godina vo prvoto makedonsko spisanie KLUB FITNES, koe ja obrabotuvase temata za bodibildingot i fitnesot i koe podocna go izmeni imeto vo segasnoto HERKULES. (Otkako si gi otkupiv pravata za toa).
Spored seto gore navedeno SLOBODNO MOZETE DA IMATE PERIOD NA POLNENJE NA DEPOATA SO KREATIN, a i nemorate.No, seto toa sto ke go napisat proizvoditelite a e naucno potvrdeno, NE E MARKETINSKI ELEMENT ZA POVEKE DA SE PRODAVA. Ako e taka, togas kako ke bidete sigurni vo kupuvanje i doziranjena SITE OSTANATI PROIZVODI?????
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 02:38

pravi sto sakas!

ocigledno ne sakas da slusnes sovet...i samo sakam da ti kazam: zemaj sto sakas!!(zosto se sto se zema po vestacki pat,duri i ako se pretera so vitamini e STETNO....normalno deka proteini ima vo ishrana..zatoa treba da se jade raznovrstno i od se)
Izvini sto od iskustvo ti zboruvav!!!Zosto nekolku koleski, koi bea bas navleceni po tie patista(nezboruvam samo za proteini, aminokiselini...tuku opsto za dodatoci/hemija vo sportot), imaa tolku mnogu komplikacii vo svojot organizam, hormonalni poremetuvanja, sto sega maki macat da stanat majki!!!
ti bidejki si toolku mnogu siguren deka nema da ti stetat, koristi sto sakas!!
i druga rabota: NIKOJ NIKOGO NE LAZE NA FORUMOV!
ZBORUVAME OD ISKUSTVO!!!!a ti ako ne sakas ne moras da citas...uste na prviot post za ovaa tema jas, znaci licno jas se izjasniv deka sum protiv, i deka se sto postignav postignav bez nitu eden dodatok, osven dobro podgotvena programa za zdrava ishrana!!!a koj saka, eve vakvi silni junaci kako tebe moze sto sakaat da pravat!!!!


Изменето од blackeye - 01.Јули.2008 во 02:41
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 00:27
Originally posted by celzi celzi напиша:

eh koga mislite deka tolku znaete kazi mi kako moze da bidat stetni proteinite kako dodatok vo ishranata koga istite gi ima i vo meso,mleko,jajca...ili aj da ne jademe toa da ne pieme mleko zasto ke ni se odrazi na zdravjeto.haha mojata poenta od muabetot e:AKO NEMATE VRSKA ZA NESTO,TOGAS NE PISUVAJTE I NE GI LAZETE DRUGITE CLENOVI NA FORUMOV ZASTO PROTEINITE NE IZLEGOA VCERA NA PAZAROT PA VIE DA KAZETE DEKA SE STETNI ILI NE?AJ KAZI MI EDEN DOKAZ DEKA PROTEIN ILI AMINO SE ODRAZIL STETNO NA NECIE ZDRAVJE?ILI STE SLUSNALE MOZE HEMIJA PA GAKITE VI SE STRESOA?ZA INFORMACIJA HEMIJA NE E ISTO STO I PROTEIN,KREATIN ITN...NEODGOVORNO E OD REKLA KAZALA MUABETI NA NEKOJ DA MU DAVAS SOVET PA I PAMET DA SOLIS.BTW NEMOJ DA ME ZALIS OBJASNI MI SAMO KAKO KE JA NAPLATAM SMETKATA ZASTO GLEDAM MNOGU SE RAZBIRATE VO OVIE RABOTI TE MOLAM
Abe ti glup si ili trehjiras ??? ne se vetrej Prirodni proteini so gi sodrzi jaceto i toj protein so go prodavaat vo kanti ist li e ili ne e toj e vestacki voj e priroden se so e vestacko necini ja pijam proteini vestacki ne se vetrej ako pies proteini procitaj opozadi so pisuva luge vo gledaj gi be ccccc
Кон врв
celzi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај celzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:35
da vezbam na takvi nepismeni kako tebe.inaku bas napisi sto pisuva na proteinite odpozadi kako sto vikas.a tie proteini vo kanta"vestacki"kako sto vikas se dobivaat so izdvojuvanje na proteinite od jajceto,mleko,soja itn.sto nema vrska deka se vestacki.ti mislis stavaat dve kila voda kilo mleko kilo meso i woooow-eve ti protein vo prav vestacki hahahaha.mozam da se kladam deka vezbas i pies proteini a so vakvo znaenje izgledas kako da ne si pominal pokraj teretana toa se kladam ako gresam demantiraj me.ama ako vezbaj si de onaka kolku da go gubis vremeto i da se falis na drugarcinjata kolku si krenal na bench a nemas nikakvi osnovi za bb.ne znam kolku se interesiras ama bb ti e cela nauka ako sakas da bides uspesen koja sekoj den nesto novo i novo izleguva a ne luge koi kako tebe cepaat deka tie proteini se vestacki a ovie prirodni.ajde najdi mi ti prirodni molekuli na metil alkohol i vestacki molekuli:):):)hahaha aj ne si mi nivo zemi si prvo ucebnik po hemija za 7 oddelenie pa procitaj go moze ke svatis sto ti zboram pozdrav
Кон врв
celzi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај celzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2008 во 22:47
da ke pravam kako sakam i nikogo ne teram da pravi kako sto ke pisam.jas samo gi upatuvam site sto gi interesira da si procitaat prvin zasto vaka forumaski nisto nema da naucat prvin sajtov ne e za bodibilding i sport.samo za edno si vo pravo a toa e deka ishranata e osnova za se i e najvazna alka vo sport kako sto e bb pa vazi i za ostanatite-toa da.a za tvoite koleski ne si vo pravo zatoa sto razbrav deka zemale i steroidi i normalno e deka e mozno da dobile nekoe hormonalno poremetuvanje pa da nemaat deca.ama tvrdam deka toa nema vrska zatoa sto piele proteini ili aminokiselini.vtoro ne sum junak tuku se obiduvam kolku mozam i znam da mu go predocam moeto znaenje na pomalku upatenite i treto-ako si postignala ti tolku kako sto velis pokazi de nekoja slika da vidime sto ubavina si:)znaes kolku znam sto odat 5 godini vo teretana se furaat vo vasiot film ete ne pieme proteini i izgledaat zgoljavo kako od somalija da gi pratile...a za mene mozam da ti kazam deka pijam proteini amino i kreatin,i ti garantiram deka sum pozdrav od 99% clenovi na forumov i nisto ne mi fali pozz
Кон врв
Tiger Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 234
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2008 во 11:28
Originally posted by PimpDaddyManev PimpDaddyManev напиша:

dali nekoj znae...me interesira ako ziam proteini i ako gi koristam da receme godina dena i posle prestanam da gi ziam dali ke ima nekakvi posledici???? zoso imam slusano od dosta lugje,demek ako zimam proteini,kreatini takvi stvari...i koga ke prestanam da gi koristam muskulite ke mi omeknat...a dali e toa tocno ne znam i zatoa seuste se rasprasuvam i razmisluvam dali da zimam...ako znae nekoj nesto povekje neka mi kaze.

fala odnapred



Ако се одлучиш да вежбаш зимајки хемија,по некое време секако дека ке има негативни последици...,а мускулите ке ти омекнат ако прекинеш да вежбаш...без разлика дали си зимал хемија или не додека си вежбал.
Кон врв
igor666 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 21:01
daj nekoj neka kaze kako da zgolemam telesna tezina se ovde za namaluvanje i t.n. izgleda jas sum so edinstven so vakov problem
tnh
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.