IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
Автор
Порака
igork Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igork Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 15:17

јас почнав редовно да користам суплементи и здрава храна нема што нема пробано, како најквалитетни производи можам да ги набројам алое вера сок и гел, кокосово масло за кои се сметаат за најздрави производи кој го детоксифицираат телото помагаат многу во слабеење и градат чист мускул по природен пат, кај нас тешко можат да се набават па затоа ги купувам онлајн мегјутоа ми требаше многу време додека да ги пронајдам по најниска цена и доставаИзменето од igork - 29.Март.2012 во 16:52
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 15:19
Каде се линковите Игор?
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
igork Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igork Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 15:25

Кокосово масло

Алое вера бенефиции

Последните две години ги посветив на читанје статии и книги за здрава исхрана, живот и видови вежбање, верувајте научив многу, сакав да направам веб страна за да го споделам моето знаење ама нешто ми излезе бидејки работев за странски компании на интернет во тоа време и затоа ја прекинав изработката и се заангажирав на друго,

Сега треба да ми прситигнат некои неиспробани многу здрави продукти кои после ке ги искоментирам

Инаку сакам да ги споменам чиа семките кои изобилуваат со антиоксиданти, фибер, омега 3 киселини, се најздрав начин за слабеење, и ги чистат цревата од токсини со помош на гелот што го содржат даваат чуство на ситост и го зголемуваат волуменот на храната во цревата, даваат енергија, го намалуваат шеќерот во крвта и зголемениот крвен притисок
Чиа семки

Не знам зошто од толку добри продукти кај нас во Македонија ништо не можи да се најди

Изменето од igork - 29.Март.2012 во 15:50
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2012 во 15:29
Линкот за кокосово масло не е во функција,те молам  корегирај го.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
FTrance Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FTrance Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2012 во 15:56
Поздрав
Сакам да прашам за Mutant Mass (го има во калифорниа фитнисс)
На едно место пишува дека има анаболични состојни
Мутант Мас

Што се мисли под анаболично состојки

Јас никогаш не сум вежбал
Многу сум висок, и слаб, и со општа слабост во телото
Си помислив дали да пробам, малку
Можеби ке ме освежи ако не е штетно

Прашувам дали се работи за протеини како замена и додаток на исхрана
Или има и некоја хемија што може да има штетни последици

Дали е потребно нешто додатно, како на пример да пиам многу течности
Што ке стане ако вежбам малку, до 15 мин на ден, или ич ако не вежбам ?
Изменето од FTrance - 20.Август.2012 во 16:24
Кон врв
ninotopal Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Јануари.2013
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ninotopal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2013 во 13:47
Ме интересира дали протеините,аминокиселините итн. се штетни по здравјето?
Кон врв
bilni Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bilni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2013 во 14:16
sakam da prasam kolku se stetni sogoruvacite na masti za teloto
Кон врв
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2013 во 13:31
Originally posted by FTrance FTrance напиша:

Поздрав
Сакам да прашам за Mutant Mass (го има во калифорниа фитнисс)
На едно место пишува дека има анаболични состојни
Мутант Мас

Што се мисли под анаболично состојки

Јас никогаш не сум вежбал
Многу сум висок, и слаб, и со општа слабост во телото
Си помислив дали да пробам, малку
Можеби ке ме освежи ако не е штетно

Прашувам дали се работи за протеини како замена и додаток на исхрана
Или има и некоја хемија што може да има штетни последици

Дали е потребно нешто додатно, како на пример да пиам многу течности
Што ке стане ако вежбам малку, до 15 мин на ден, или ич ако не вежбам ?
Солиден производ, класичен гејнер, за зголемување на телесна тежина.
Во него нема ништо што би ти наштетило на организмот. Тоа анаболички состојки е интересен термин со цел да се направи по страшен, а подразбира дека се состојки кои се градивен дел во организмот на човекот. Ако целта ти е зголемување на телесна тежина, не е потребна физичка активност. Ако целта ти е формирање на мускулсесто тело, тогаш тежински тренинг е задолжителен.
Кон врв
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2013 во 13:32
Originally posted by ninotopal ninotopal напиша:

Ме интересира дали протеините,аминокиселините итн. се штетни по здравјето?


Воопшто не се.
Кон врв
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2013 во 13:33
Originally posted by bilni bilni напиша:

sakam da prasam kolku se stetni sogoruvacite na masti za teloto


Обично сите тие се на база на кофеин, зелен чај, л-карнитин, што во основа ако немаш здравствени проблеми не се штетни. Сите додатоци во исхраната кои се регистрирани за увоз и продажба во МК, ако се придржувате према упаството за користење не се штетни.
Кон врв
jenna Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Септември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jenna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2013 во 19:37
Edno prasanje :) Sto da zemam za zgolemuvanje na energijata pri vezbanje
Rabotam pretezno navecer, ne spijam poveke od 5 casa imam i drugi aktivnosti taka da stvarnoo me zamoruva vezbanjeto...mi treba nesto za pogolema izdrzlivost
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2013 во 22:09
Originally posted by jenna jenna напиша:

Edno prasanje :) Sto da zemam za zgolemuvanje na energijata pri vezbanje
Rabotam pretezno navecer, ne spijam poveke od 5 casa imam i drugi aktivnosti taka da stvarnoo me zamoruva vezbanjeto...mi treba nesto za pogolema izdrzlivostКреатин и витамини
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
uros Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај uros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2014 во 13:09
сакам да ве, прашам дали некој го има користено гејнерот Mega? дали е добар? искуства?
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2014 во 11:23
Ни една хемија или некаква суплементска терапија не може да ви обликува тело како со помош на вежбање и надвор од генетските гарактеристики што ги носите.

Согорувачи на масти....како ли им текнало вака блескаво маркетиншко трикче,секоја им чест.
Тука најчесто се мисли на Л-Карнитин....Иначе Л-Карнитин е дипептид составен од две есенцијални аминокиселин,Лизин и Метионин поврзани со пептидна врска.
Го има во секој организам човечки и преставува еден дел од метаболизам на липидите(масти и масла),каде во основа учествува во транспорт на масните киселини во митохондриите на клетките,но дека е главен "согорувач" на липиди и дека ако го консумирате ќе намалите само од него масни наслаги,тоа ви е во најмала рака недокажано и смешно.

Друга една работа во врска со добивање енергија сакам да пишам.
Енергија организмот добива од АТП или аденозин три фосфат,значи ова соединение треба да се формира во организмот за да "работиме" што се вели,сите други соединенија се како масни киселини,протеини и јагленхидрати(само глукоза ни е потребна) се користат за формирање на АТП.

Секако дозите треба да се запазуваат,корисноста на некое соединение е во дозата,т.е.разликата меѓу лек и отров е количеството.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 10111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.