IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:03
А да прашам јас дали е лошо ако примам Metil Testosteron, a претходно бев на 5 дози, со протекција,  Human Growth hormon...и нормално после тоа удрив и контра... a почнав со Bioanabol... намигнување
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 20:14
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:"Ne koristam nisto od toa gubre,se e kratkotrajno i teloto stanuva zavisno na niv,ako prestanes da gi zemas ke bides kako piftija.Jas koristam samo zdrava hrana riba, zelencuk,ovosje i od site vrsti meso so mnogu tecnost.Sekojdnevno se zanimavam so plivanje,trcanje i igranje na ping pong.
Mesecinke,ako e tolku zdravo i korisno ke go davaat na bebinjata, US ne im dozvoluva na svoite vojnici da koristat kreatin pred da odat na nekoja misija bidejci dava lazna snaga i go laze umot.Imav kolega sto pocna da koristi kreatin,covekot prosto polude se smee ko budala po cel den.Pred da odi da vezba koristese kreatin,i posle davase komentar oti koga vezba e ko utepan a odposle mu deluvalo i go teralo da se smee i da e non stop vo dvizenje.Gi imam okolu mene mnogu bilderi sto koristat takvi gluposti,i site se koj pomalku koj povece udreni vo glavata,a za snaga gi butkam i na raka i vo rvanje vo sekoe vreme.PRIRODNO SI E PRIRODNO barem po moe mislenje.


Значи друже Ѓороски... Те читам внимателно цело време, но некако неможам да врзам два и два...
Пифтиеста маса во секој случај се добива, ако се престане со тренинзите... Тоа е неминовно кај човечкото тело.
Телото може да стане зависно само ако ти дозволиш на препаратите да делуваат на твојата психа, т.е дека ако не ги примаш во себе, дека ќе ја намалиш мускулната маса и сл.
Креатинот во ниеден случај не дава лажна сила, и во ниеден случај не делува на човековата психа.. Тоа е суплемент во исхраната кој е по вештачки пат издвоен од говедското месо.. Човековото тело го абсорбира креатинот по пат на конзумација на секаков тип на месо, а него највеќе го има во Говедското... За да човечкото тело абсорбира 5 грама креатин потребни се 10 кг. говедско месо. Тоа е просто невозможно да се изведе во текот на еден ден. Затоа креатинот се двои по вештачки пат од говедското месо.. Дополнителен суплемент е Креатинот Моно хидрат кој е дополнително збогатен.
Инаку Протеините од типот Мега Масс, се ништо друго освен перфектно избалансирано јадење кое всушност е еден куп јајца, млеко, бисквити, и сл, сето убаво спакувано.. Дополнителна инекција на дневната исхрана на еден спортист. Е проблемот е тоа што во овие производи се измешани јаглехидрати и протеини кои знаеме дека измешани и внесени во човековиот организам создаваат експлозија, и доколку се користат а не се вежба доаѓа до нагло зголемување на масните наслаги бидејќи состојките неможат доволно да се апсорбираат од страна на организмот и тој почнува со складирање на истите... Значи Креатинот и масните производи не создаваат илузии на дополнителна сила... Амино производите претежно се користат за дополнителна енергија и издржливост на мускулите како не би дошло до мускулна слабост, дополнително го забрзуваа процесот на топење на масните наслаги како и спречуваат понатамошно нивно складирање, и затоа претежно се користат после добивањето на посакуваната мускулна маса...

Доколку сакаме чувство на екстра сила, се користат Ефедрини, Надролони, Метаморфини и сл. Тие дополнително испраќаат и делуваат на психата и испраќаат сигнали дека телото сеуште има сила и енергијаи затоа човековиот мозок дополнително го црпи и последниот атом на сила од човечкото тело...
А инаку доколку сакаме дополнително и забрзано  зголемување на мускулната маса треба да се префрлиме на забранетите супстанции кои се на хормонска база... намигнување
Изменето од NRGMKD - 28.Јануари.2010 во 20:18
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 17:33
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

А да прашам јас дали е лошо ако примам Metil Testosteron, a претходно бев на 5 дози, со протекција,  Human Growth hormon...и нормално после тоа удрив и контра... a почнав со Bioanabol... намигнување


Си ја промашил темата
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 17:35
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:


"Ne koristam nisto od toa gubre,se e kratkotrajno i teloto stanuva zavisno na niv,ako prestanes da gi zemas ke bides kako piftija.Jas koristam samo zdrava hrana riba, zelencuk,ovosje i od site vrsti meso so mnogu tecnost.Sekojdnevno se zanimavam so plivanje,trcanje i igranje na ping pong.
Mesecinke,ako e tolku zdravo i korisno ke go davaat na bebinjata, US ne im dozvoluva na svoite vojnici da koristat kreatin pred da odat na nekoja misija bidejci dava lazna snaga i go laze umot.Imav kolega sto pocna da koristi kreatin,covekot prosto polude se smee ko budala po cel den.Pred da odi da vezba koristese kreatin,i posle davase komentar oti koga vezba e ko utepan a odposle mu deluvalo i go teralo da se smee i da e non stop vo dvizenje.Gi imam okolu mene mnogu bilderi sto koristat takvi gluposti,i site se koj pomalku koj povece udreni vo glavata,a za snaga gi butkam i na raka i vo rvanje vo sekoe vreme.PRIRODNO SI E PRIRODNO barem po moe mislenje.

Значи друже Ѓороски... Те читам внимателно цело време, но некако неможам да врзам два и два...Пифтиеста маса во секој случај се добива, ако се престане со тренинзите... Тоа е неминовно кај човечкото тело.Телото може да стане зависно само ако ти дозволиш на препаратите да делуваат на твојата психа, т.е дека ако не ги примаш во себе, дека ќе ја намалиш мускулната маса и сл.Креатинот во ниеден случај не дава лажна сила, и во ниеден случај не делува на човековата психа.. Тоа е суплемент во исхраната кој е по вештачки пат издвоен од говедското месо.. Човековото тело го абсорбира креатинот по пат на конзумација на секаков тип на месо, а него највеќе го има во Говедското... За да човечкото тело абсорбира 5 грама креатин потребни се 10 кг. говедско месо. Тоа е просто невозможно да се изведе во текот на еден ден. Затоа креатинот се двои по вештачки пат од говедското месо.. Дополнителен суплемент е Креатинот Моно хидрат кој е дополнително збогатен. Инаку Протеините од типот Мега Масс, се ништо друго освен перфектно избалансирано јадење кое всушност е еден куп јајца, млеко, бисквити, и сл, сето убаво спакувано.. Дополнителна инекција на дневната исхрана на еден спортист. Е проблемот е тоа што во овие производи се измешани јаглехидрати и протеини кои знаеме дека измешани и внесени во човековиот организам создаваат експлозија, и доколку се користат а не се вежба доаѓа до нагло зголемување на масните наслаги бидејќи состојките неможат доволно да се апсорбираат од страна на организмот и тој почнува со складирање на истите... Значи Креатинот и масните производи не создаваат илузии на дополнителна сила... Амино производите претежно се користат за дополнителна енергија и издржливост на мускулите како не би дошло до мускулна слабост, дополнително го забрзуваа процесот на топење на масните наслаги како и спречуваат понатамошно нивно складирање, и затоа претежно се користат после добивањето на посакуваната мускулна маса...Доколку сакаме чувство на екстра сила, се користат Ефедрини, Надролони, Метаморфини и сл. Тие дополнително испраќаат и делуваат на психата и испраќаат сигнали дека телото сеуште има сила и енергијаи затоа човековиот мозок дополнително го црпи и последниот атом на сила од човечкото тело...А инаку доколку сакаме дополнително и забрзано  зголемување на мускулната маса треба да се префрлиме на забранетите супстанции кои се на хормонска база... намигнување


Јас се потрудив да те исчитам овде многу внимателно, само некако ми ги имаш измешано брзините, па незнам кои ти се непознатите во равенкава, па заедно да ги поврзиме тие два со два
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 20:39
Aj da probame all together?
Koj efekti gi ima Creatine Monohydrate na psihata na eden covek?
Koj se primarnite efekti na istiot?
Koj e krajniot rezultat pri vezbanje i koristenje na kreatinot?
Poveli objasni mi...
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 01:31
Aj da probame all together?

Koj efekti gi ima Creatine Monohydrate na psihata na eden covek?
Никаков. Само ако се работи за психички нестабилна личност, па откако со помош на креатинот добие екстра енергија и успее да подигне 10 кг повеќе на бенџ и летне мозокот мислејки дека цел свет го има на дланка, тогаш можеме да кажеме дека тој делува и на психа.

Koj se primarnite efekti na istiot?
Креатинот игра улога во регенерација или возобновување на АТФ и добивање на екстра енергија некаде на средина или на крајот од тренингот. Или по прецизно кажано на средина од секоја серија која има висок интензитет и трае подолго од 15 секунди. Во скелетните мускули имаме резерви на гликоген, во даден момент за 10-15 секунди јак интензитет. Креатинот доаѓа како алка, која кога овој ланец ќе се прекине тој го регенерира.

Koj e krajniot rezultat pri vezbanje i koristenje na kreatinot?
Крајниот резултат е да се направат посилни и по интензивни тренинзи, а со помош на тоа да се оди чекор понатаму во обликувањето на поголема мускулна маса. Но, сепак да не заборавиме, ова е само предуслов или поттик. Останатото се сработува, или поголемиот дел надвор од теретана. Креатинот има способност да врзува повеќе вода во мускулните клетки, и на тој начин нив ги прави поголеми, по волуминозни. Хидратацијата е од големо значење за самите мускулни клетки.

Poveli objasni mi...

Изменето од Gjoroski - 31.Јануари.2010 во 01:33
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 12:32
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Aj da probame all together?

Koj efekti gi ima Creatine Monohydrate na psihata na eden covek?
Никаков. Само ако се работи за психички нестабилна личност, па откако со помош на креатинот добие екстра енергија и успее да подигне 10 кг повеќе на бенџ и летне мозокот мислејки дека цел свет го има на дланка, тогаш можеме да кажеме дека тој делува и на психа.

Koj se primarnite efekti na istiot?
Креатинот игра улога во регенерација или возобновување на АТФ и добивање на екстра енергија некаде на средина или на крајот од тренингот. Или по прецизно кажано на средина од секоја серија која има висок интензитет и трае подолго од 15 секунди. Во скелетните мускули имаме резерви на гликоген, во даден момент за 10-15 секунди јак интензитет. Креатинот доаѓа како алка, која кога овој ланец ќе се прекине тој го регенерира.

Koj e krajniot rezultat pri vezbanje i koristenje na kreatinot?
Крајниот резултат е да се направат посилни и по интензивни тренинзи, а со помош на тоа да се оди чекор понатаму во обликувањето на поголема мускулна маса. Но, сепак да не заборавиме, ова е само предуслов или поттик. Останатото се сработува, или поголемиот дел надвор од теретана. Креатинот има способност да врзува повеќе вода во мускулните клетки, и на тој начин нив ги прави поголеми, по волуминозни. Хидратацијата е од големо значење за самите мускулни клетки.

Poveli objasni mi...


Ти реплицирам...

Кај првото прашање не се сложувам ама воопшто.. Бидејќи ако некој го има ефектот на полудување тоа се анаболиците (стероидите). Зголемената енергија и физичка сила кај човекот, неможе него да го направи, луд, или да го тера да се смее по цело време...
Кај второто прашање се согласувам целосно... нема што да се додаде, зашто точно го кажа...
Кај третото прашање ќе морам да те исправам...Креатинот монохидрат е направен баш заради тоа, да не дозволува задржување на вода во мускулните клетки, туку само да ги врзува потребните работи во самите клетки, а при тоа не оставајќи вода внатре... да

Краен заклучок е дека Креатинот неможе да делува на самата психа, преку процесот на давање повеќе енергија и сила...
Тоа го можат исклучиво стероидите... да


Изменето од NRGMKD - 31.Јануари.2010 во 12:33
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 15:15
Sonce pa ti za kreatin prasa a ne za steroidi голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 15:41
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Aj da probame all together?

Koj efekti gi ima Creatine Monohydrate na psihata na eden covek?
Никаков. Само ако се работи за психички нестабилна личност, па откако со помош на креатинот добие екстра енергија и успее да подигне 10 кг повеќе на бенџ и летне мозокот мислејки дека цел свет го има на дланка, тогаш можеме да кажеме дека тој делува и на психа.

Koj se primarnite efekti na istiot?
Креатинот игра улога во регенерација или возобновување на АТФ и добивање на екстра енергија некаде на средина или на крајот од тренингот. Или по прецизно кажано на средина од секоја серија која има висок интензитет и трае подолго од 15 секунди. Во скелетните мускули имаме резерви на гликоген, во даден момент за 10-15 секунди јак интензитет. Креатинот доаѓа како алка, која кога овој ланец ќе се прекине тој го регенерира.

Koj e krajniot rezultat pri vezbanje i koristenje na kreatinot?
Крајниот резултат е да се направат посилни и по интензивни тренинзи, а со помош на тоа да се оди чекор понатаму во обликувањето на поголема мускулна маса. Но, сепак да не заборавиме, ова е само предуслов или поттик. Останатото се сработува, или поголемиот дел надвор од теретана. Креатинот има способност да врзува повеќе вода во мускулните клетки, и на тој начин нив ги прави поголеми, по волуминозни. Хидратацијата е од големо значење за самите мускулни клетки.

Poveli objasni mi...
Ти реплицирам...Кај првото прашање не се сложувам ама воопшто.. Бидејќи ако некој го има ефектот на полудување тоа се анаболиците (стероидите). Зголемената енергија и физичка сила кај човекот, неможе него да го направи, луд, или да го тера да се смее по цело време...Кај второто прашање се согласувам целосно... нема што да се додаде, зашто точно го кажа...Кај третото прашање ќе морам да те исправам...Креатинот монохидрат е направен баш заради тоа, да не дозволува задржување на вода во мускулните клетки, туку само да ги врзува потребните работи во самите клетки, а при тоа не оставајќи вода внатре... даКраен заклучок е дека Креатинот неможе да делува на самата психа, преку процесот на давање повеќе енергија и сила... Тоа го можат исклучиво стероидите... даМојата прв а статија за Креатин монохидрат ја напишав во вториот број на првото македонско списание за бодибилдинг и фитнес кое јас го издадов во печат и продажба, 1998 или 99 ќе беше.
Незнам што ти бев нејасен кај првото прашање, кога многу кратко објаснив само со еден збор на самиот почеток. Можеби те збунив со дообјаснувањето

Е сега ова, кое ти го тврдиш дека креатин монохидратот е направен со цел да не задржува вода, е целосно неточно. Незнам од каде ја имаш добиено оваа дезинформација. Креатин монохидтратот е првиот додаток кој е пуштен во широка продажба. И не само тој, него и сите варијанти на креатин (малат, микронизиран ...) кои излегоа подоцна во продажба имаат својство да задржуваат вода во мускулните клетки. Нема ништо лошо во хидратацијата на клетките.
Кон врв
i.ars Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај i.ars Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 00:30
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:Значи друже Ѓороски... Те читам внимателно цело време, но некако неможам да врзам два и два...Пифтиеста маса во секој случај се добива, ако се престане со тренинзите... Тоа е неминовно кај човечкото тело.Телото може да стане зависно само ако ти дозволиш на препаратите да делуваат на твојата психа, т.е дека ако не ги примаш во себе, дека ќе ја намалиш мускулната маса и сл.Креатинот во ниеден случај не дава лажна сила, и во ниеден случај не делува на човековата психа.. Тоа е суплемент во исхраната кој е по вештачки пат издвоен од говедското месо.. Човековото тело го абсорбира креатинот по пат на конзумација на секаков тип на месо, а него највеќе го има во Говедското... За да човечкото тело абсорбира 5 грама креатин потребни се 10 кг. говедско месо. Тоа е просто невозможно да се изведе во текот на еден ден. Затоа креатинот се двои по вештачки пат од говедското месо.. Дополнителен суплемент е Креатинот Моно хидрат кој е дополнително збогатен. Инаку Протеините од типот Мега Масс, се ништо друго освен перфектно избалансирано јадење кое всушност е еден куп јајца, млеко, бисквити, и сл, сето убаво спакувано.. Дополнителна инекција на дневната исхрана на еден спортист. Е проблемот е тоа што во овие производи се измешани јаглехидрати и протеини кои знаеме дека измешани и внесени во човековиот организам создаваат експлозија, и доколку се користат а не се вежба доаѓа до нагло зголемување на масните наслаги бидејќи состојките неможат доволно да се апсорбираат од страна на организмот и тој почнува со складирање на истите... Значи Креатинот и масните производи не создаваат илузии на дополнителна сила... Амино производите претежно се користат за дополнителна енергија и издржливост на мускулите како не би дошло до мускулна слабост, дополнително го забрзуваа процесот на топење на масните наслаги како и спречуваат понатамошно нивно складирање, и затоа претежно се користат после добивањето на посакуваната мускулна маса...Доколку сакаме чувство на екстра сила, се користат Ефедрини, Надролони, Метаморфини и сл. Тие дополнително испраќаат и делуваат на психата и испраќаат сигнали дека телото сеуште има сила и енергијаи затоа човековиот мозок дополнително го црпи и последниот атом на сила од човечкото тело...А инаку доколку сакаме дополнително и забрзано  зголемување на мускулната маса треба да се префрлиме на забранетите супстанции кои се на хормонска база... намигнување
За да човечкото тело абсорбира 5 грама креатин потребни се 10 кг.Амино производите претежно се користат за дополнителна енергија и издржливост на мускулите како не би дошло до мускулна слабост, дополнително го забрзуваа процесот на топење на масните наслаги како и спречуваат понатамошно нивно складирање, и затоа претежно се користат после добивањето на посакуваната мускулна маса

Прво, математиката со 5гр во 10кг ти е грешна.. мислам дека беше грам на килограм, или нешто повеќе, ама 5гр во 10кг месо не е сигурно!
после те молам објасни, пошто те гледам вака голем стручњак, дури и на ѓороски му објаснуваш неко работи, КАКО амино киселините топат масти, даваат енергија и сите 300 глупости што ги напиша погоре..

Изменето од i.ars - 02.Февруари.2010 во 00:31
Кон врв
i.ars Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај i.ars Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 00:32
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Aj da probame all together?

Koj efekti gi ima Creatine Monohydrate na psihata na eden covek?
Никаков. Само ако се работи за психички нестабилна личност, па откако со помош на креатинот добие екстра енергија и успее да подигне 10 кг повеќе на бенџ и летне мозокот мислејки дека цел свет го има на дланка, тогаш можеме да кажеме дека тој делува и на психа.

Koj se primarnite efekti na istiot?
Креатинот игра улога во регенерација или возобновување на АТФ и добивање на екстра енергија некаде на средина или на крајот од тренингот. Или по прецизно кажано на средина од секоја серија која има висок интензитет и трае подолго од 15 секунди. Во скелетните мускули имаме резерви на гликоген, во даден момент за 10-15 секунди јак интензитет. Креатинот доаѓа како алка, која кога овој ланец ќе се прекине тој го регенерира.

Koj e krajniot rezultat pri vezbanje i koristenje na kreatinot?
Крајниот резултат е да се направат посилни и по интензивни тренинзи, а со помош на тоа да се оди чекор понатаму во обликувањето на поголема мускулна маса. Но, сепак да не заборавиме, ова е само предуслов или поттик. Останатото се сработува, или поголемиот дел надвор од теретана. Креатинот има способност да врзува повеќе вода во мускулните клетки, и на тој начин нив ги прави поголеми, по волуминозни. Хидратацијата е од големо значење за самите мускулни клетки.

Poveli objasni mi...
Ти реплицирам...Кај првото прашање не се сложувам ама воопшто.. Бидејќи ако некој го има ефектот на полудување тоа се анаболиците (стероидите). Зголемената енергија и физичка сила кај човекот, неможе него да го направи, луд, или да го тера да се смее по цело време...Кај второто прашање се согласувам целосно... нема што да се додаде, зашто точно го кажа...Кај третото прашање ќе морам да те исправам...Креатинот монохидрат е направен баш заради тоа, да не дозволува задржување на вода во мускулните клетки, туку само да ги врзува потребните работи во самите клетки, а при тоа не оставајќи вода внатре... даКраен заклучок е дека Креатинот неможе да делува на самата психа, преку процесот на давање повеќе енергија и сила... Тоа го можат исклучиво стероидите... да


дечко ти не си критериум (професор, доктор и сл) па да не се сложуваш на вакво прашање..
клинички се докажани PLACEBO ефектот (кој се јавува при користење на многу лекови и сл, препарати), како и задржувањето на вода во мускулите како резултат на креатинот..
сакал ти или не, така е

Изменето од i.ars - 02.Февруари.2010 во 00:33
Кон врв
jakvla Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jakvla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2011 во 11:53
Ishranata e 50% od bodibildingot zatoa vnesuvanje cist protein e najvazna rabota posle vezbanjeto. Belka od jajce e megju najdobrite proteini a i najekonomicna e,no problem e zolckata vo obicnoto jajce. Resenie e belka vo prav koja sodrzi 78% protein, nema masti i sekeri i e lesna za cuvanje i upotreba.

Изменето од Eleni - 15.Февруари.2011 во 20:57
Кон врв
igork10 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Јануари.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igork10 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2011 во 01:45
za site so sakat da naracvat sekakvi suplementi od najpoznati marki po eftina cena i dostava preporacvam
na amazon isto go imaK-Rock Amazon   K-ROC Sports Supplements

Изменето од igork10 - 09.Јуни.2011 во 01:48
Кон врв
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2011 во 17:23
Има доста продавници во градов и државава, да мислам дека секој кој сака да набави додаток во исхрана многу лесно тоа ќе го стори.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.