IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 48>
Автор
Порака
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:14
znaci spored tebe..ako se dozivee stres...nervoza...i posetis psihijatar...LUD li si??
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:14
Vaka... po dosega kazanoto svativ deka nemas bas nekoj dobar opst lekar... a za izgovori mozes da si gi naogas kolku sakas.. stom imas custvo na strav...najdobronamerno ti kazuvam...
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:14
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by KING35 KING35 напиша:

ne znaci deka si lud...ako posetis psihijatar
 

а што значи ?

Споделување на своите проблеми со некој што има време да те слуша. А згора на се и да те предозира со апчиња за што ти не. За на крај место да оздравиш, да станеш луд. И тоа со прописна документацијаплазење


Originally posted by mimicria mimicria напиша:

Vaka... po dosega kazanoto svativ deka nemas bas nekoj dobar opst lekar... a za izgovori mozes da si gi naogas kolku sakas.. stom imas custvo na strav...najdobronamerno ti kazuvam...


Инаку имам одличен општ лекар! 
Подобра од неа не верувам дека ќе најдам. Во овие 30+ години работа колку луѓе излечила, сигурно немаше да слушам добри мислења ако не биле заслужени.
А ако си ти докторка, ти се нудам да ти бидам експериментално глувчеголема насмевка


Изменето од evangeline - 24.Декември.2013 во 21:16
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:16
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Ако некој знае - Симптоми: Чувство на страв, силно срцебиење, главоболка и повремена вртоглавица, повремено гадење од се и сешто, замор, несоница или пак претерано спиење во зависност од тоа како ќе се погоди денот.

Дијагноза?голема насмевка

Ovie simptomi moze da bidat rezultat na poveke sostojbi vo organizmot, indiciiraat deka nesto ne e vo red, spored se ova sto go opisa kako simptomatologija licno jas smetam deka se raboti za stres i toa stres koj mozebi e podolgotraen samo sega se manifestira, proveri krvna slika, isto taka proveri ja funkcijata na tiroidnata zlezda taa znae da predizvika tahikardija, se razbira i sheker vo krvta, koga rekov krvna slika mislam na site parametri koi se neophodni za da se dobie kompletna slika za sto bi mozelo da stanuva zbor. Ovie simptomi mozat da ukazuvaat i na PMS, znaci zenite mozat da gi imaat ovie problemi vo periodot dodeka imaat ciklus, isto taka simptomite ukazuvaat i na bremenost, ne veruvam deka imas nekoj problem so srceto, smetam deka tahikardijata e rezultat na nekoe drugo narusuvane i kako sekundaren simptom ja dava tahikardijata. Od druga strana zamorot moze da bide rezultat na anemija, nesonicata mozes da ja nadmines taka sto pred legnuvanje nema da konzumiras hrana i osobeno pijaloci koi sodrzat kofein, konzumiraj pred legnuvanje banana, blago mleko, caj od kamilica site ovie raboti pomagaat vo nadminuvanjetio na nesonicata, mnogu vazno e pred legnuvanje da bides relaksirana, da ne razmisluvas mnogu, da gi ostavis "problemite" pozadi sebe - so eden zbor da ne se napregas psihicki so premnogu razmisluvanje bidejki kaj golem del lugje - ova e pricina sto nemozat brzo da zaspijat, da imaat miren i kvaliteten son.

Se nadevam deka barem malku ti pomognav, poseti go maticniot i napravete nekolku ispituvanja so cel da se utvrdi za sto stanuva zbor.

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:17
Originally posted by KING35 KING35 напиша:

znaci spored tebe..ako se dozivee stres...nervoza...i posetis psihijatar...LUD li si??
 

И чекаш психијатарот да ти ги решава проблемите ?  Или он ќе ти каже како да си ги решаваш ... по оваа логика во светот немаше да постојат проблеми и сите ќе живеевме среќно
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:19
nemam potreba da komentiram poveke.. kazav sto imav, tvoe e dali da prifatis sovet ili ne...daj boze da ne sum vo pravo, a negiranjeto e najstrasnoto nesto sto mozes sam na sebesi da si go napravis... ne treba da butnes glava vo pesok I da cekas da pomine samo od sebe!!
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:19
wooooww ....cel forum doktori хи, хи...
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:19
Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Ако некој знае - Симптоми: Чувство на страв, силно срцебиење, главоболка и повремена вртоглавица, повремено гадење од се и сешто, замор, несоница или пак претерано спиење во зависност од тоа како ќе се погоди денот.

Дијагноза?голема насмевка

Ovie simptomi moze da bidat rezultat na poveke sostojbi vo organizmot, indiciiraat deka nesto ne e vo red, spored se ova sto go opisa kako simptomatologija licno jas smetam deka se raboti za stres i toa stres koj mozebi e podolgotraen samo sega se manifestira, proveri krvna slika, isto taka proveri ja funkcijata na tiroidnata zlezda taa znae da predizvika tahikardija, se razbira i sheker vo krvta, koga rekov krvna slika mislam na site parametri koi se neophodni za da se dobie kompletna slika za sto bi mozelo da stanuva zbor. Ovie simptomi mozat da ukazuvaat i na PMS, znaci zenite mozat da gi imaat ovie problemi vo periodot dodeka imaat ciklus, isto taka simptomite ukazuvaat i na bremenost, ne veruvam deka imas nekoj problem so srceto, smetam deka tahikardijata e rezultat na nekoe drugo narusuvane i kako sekundaren simptom ja dava tahikardijata. Od druga strana zamorot moze da bide rezultat na anemija, nesonicata mozes da ja nadmines taka sto pred legnuvanje nema da konzumiras hrana i osobeno pijaloci koi sodrzat kofein, konzumiraj pred legnuvanje banana, blago mleko, caj od kamilica site ovie raboti pomagaat vo nadminuvanjetio na nesonicata, mnogu vazno e pred legnuvanje da bides relaksirana, da ne razmisluvas mnogu, da gi ostavis "problemite" pozadi sebe - so eden zbor da ne se napregas psihicki so premnogu razmisluvanje bidejki kaj golem del lugje - ova e pricina sto nemozat brzo da zaspijat, da imaat miren i kvaliteten son.

Se nadevam deka barem malku ti pomognav, poseti go maticniot i napravete nekolku ispituvanja so cel da se utvrdi za sto stanuva zbor.


Panter, marry me plsss!!!црвенеење
Ќе те послушам дефинитивно. 
Само ти ме изрелаксира со пишаново, ме преплашивте луѓе! Кај се створивте сите наеднаш, кога некој моли за совет нема жив човек, а некој пише за некоја боцкава дијагноза сите се појавуваат. Или го мене еголема насмевка
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
KING35 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
shadow...

Регистриран: 25.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7624
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KING35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:20
spored tebe na zapad...kade sto sekoja fam.ima svoj psihijatar...se ludi???..patem si se napil nekogas..leksilium ili dr.sredstvo za smiruvanje?
zivotot pisuva romani...a lugeto citaat stripovi
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:40
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

Vaka sega.... depresijata, panicnite napadi, anksioznosta... se se toa "produkti" na stresot...Valerija, samo za informacija, postoi anksiozna depresija, depresija so anksiozni epizodi.. I mal kup drugi varijanti...zatoa e najdobro da odis na psihijatar, ke ti dadat apcinja... ke ti pomine.. vo sprotivno simptomite mozat samo da se pojacuvaat..

До психијатар ме однесовтеизненадување
Абе најдобро да си ќути човек.голема насмевка

Сепак мислам дека ќе си ја послушам докторкава, па се надевам дека после празнициве ништо нема да чувствувам. Ако не, нема да ми дадат лекарско за модераторплазење

Евче големо гушкање
Се уклучив само затоа што ова го прочитав и так нормално мама да види што е посредиголема насмевка
Ај прво вака- психијатар, изненадувањене би рекла, од причина што мене повеќе ова ми личи на сосема нормална последица од нешто што се случило или се случува. Искрено, имам пријателка психијатар која ги имаше истите симптоми голема насмевка и заедно ги надминавме.Без апчиња за смирување.  Ги имав и јас во едно време кога децата пораснаа и почнаа да излегуваат до раните утрински часа. Мислам дека срцето го слушав во уво  ко да ми е сместено, не можев воздух да земам. На секое шкрипење гуми, секое викање пред зграда јас рипав и излегував на тераса мислејки дека нешто им се случува. Кога син ми замина за Америка и за моја беља го погоди терминот кога имаше торнадо кое минуваше токму низ делот  во кој тој беше, јас цела недела седев на нет и го следев торнадото на гугле.
Како ми помина?
Излегување со особи  кои  не замараат, трошење некоја сумичка за свој ќејф, одење каде е убаво, негативците по систем дилит голема насмевка
1. Ако се случува на промена на време тогаш е метопатство ( имам и јас вакви темни моменти ама баш кога ќе се стемни времето)
2.Ако во изминатиот период ти се случило тебе или некому кој ти е близок некои непријатни работи кои те тржеле под штрек, опуштањето носи вакви симптоми кои минуваат како дошле-така ошле.
Лек
Има, дефинитивно.
Промена на средината, опкружувањето. Дружење со позитивци. Терај по систем баш ме брига...ова може да почека и до утре...и ако не го завршам ова нема да пропадне светот... Празни се, извикај се, не држи чест никому, враќај со иста мерка секому по заслуга.
Не мисли, остави работите да одат по свој тек, не се оптеретувај.
На работа ( ако работиш), ако некој те нервира, во себе торпедирај го со сите „епитети„ кои ќе ти го вратат доброто расположение и се до оној момент додека не се насмееш голема насмевка)
Имам пријателка која ги рани со сите можни гениталии сите кои не и се по мерка. Онака тивко им го реди „менито„ и си се смешка. Онака на смеа ја прашувам што прави а она окезена ми вели- Нека цркнат тие, зошто јас голема насмевка
Сакај се мило себеси, па после другите. Во животот повеќе од себе се сакаат оние кои си ги родила, па себе си, па оние кои те створиле и тие кои тие ги створиле. Другото се е Х во математиката.големо гушкање

Кон врв
panter123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 15783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај panter123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2013 во 21:45

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by panter123 panter123 напиша:

Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Ако некој знае - Симптоми: Чувство на страв, силно срцебиење, главоболка и повремена вртоглавица, повремено гадење од се и сешто, замор, несоница или пак претерано спиење во зависност од тоа како ќе се погоди денот.


Дијагноза?голема насмевка

Ovie simptomi moze da bidat rezultat na poveke sostojbi vo organizmot, indiciiraat deka nesto ne e vo red, spored se ova sto go opisa kako simptomatologija licno jas smetam deka se raboti za stres i toa stres koj mozebi e podolgotraen samo sega se manifestira, proveri krvna slika, isto taka proveri ja funkcijata na tiroidnata zlezda taa znae da predizvika tahikardija, se razbira i sheker vo krvta, koga rekov krvna slika mislam na site parametri koi se neophodni za da se dobie kompletna slika za sto bi mozelo da stanuva zbor. Ovie simptomi mozat da ukazuvaat i na PMS, znaci zenite mozat da gi imaat ovie problemi vo periodot dodeka imaat ciklus, isto taka simptomite ukazuvaat i na bremenost, ne veruvam deka imas nekoj problem so srceto, smetam deka tahikardijata e rezultat na nekoe drugo narusuvane i kako sekundaren simptom ja dava tahikardijata. Od druga strana zamorot moze da bide rezultat na anemija, nesonicata mozes da ja nadmines taka sto pred legnuvanje nema da konzumiras hrana i osobeno pijaloci koi sodrzat kofein, konzumiraj pred legnuvanje banana, blago mleko, caj od kamilica site ovie raboti pomagaat vo nadminuvanjetio na nesonicata, mnogu vazno e pred legnuvanje da bides relaksirana, da ne razmisluvas mnogu, da gi ostavis "problemite" pozadi sebe - so eden zbor da ne se napregas psihicki so premnogu razmisluvanje bidejki kaj golem del lugje - ova e pricina sto nemozat brzo da zaspijat, da imaat miren i kvaliteten son.

Se nadevam deka barem malku ti pomognav, poseti go maticniot i napravete nekolku ispituvanja so cel da se utvrdi za sto stanuva zbor.


Panter, marry me plsss!!!црвенеење
Ќе те послушам дефинитивно. 
Само ти ме изрелаксира со пишаново, ме преплашивте луѓе! Кај се створивте сите наеднаш, кога некој моли за совет нема жив човек, а некој пише за некоја боцкава дијагноза сите се појавуваат. Или го мене еголема насмевка

Ponuda za brakтрепкањецрвенеење prifakjamголема насмевка

Netreba koga nekoj ke pocustvuva odredeni sipmtomi odma da se ukazuva na nekoi teski zaboluvanja, "site znaeme" da bideme doktori i da postavuvame dijagnozi na nevideno, duri i najiskusnite doktori nemozat bez prethodni detalni, seopfatni ispituvanja da postavat tocna, prvilna, precizna dijagnoza, bes postavena tocna dijagnoza nema pravilno - efektivno lekuvanje.

Ke ti pomine za brzo, ne e nisto strasno, ova e od kratkotraen karakter.

Malku of topic, sekoja cest na doktorite koi se korektni, profesionalni, posveteni vo lekuvanjeto na pacientite, no dokolku naidete na onie drugite koi se totalna sprotivnost na prvite togas namesto da ozdravite uste povekje ke si navlecete problemi, nervozi, poradi nivnata  nezainteresiranost, arogancija, nekorekten odnos kon pacientite.


Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2014 во 10:06
Случајно, за време на празнициве, гледајки тв, се допрев за главата, се исчешав, над десното уво и напипав некој израсток, како брадавица, не чувствував болка, мислев дека е акна, и со ноктот ја чешав, ама приметив на прстот крв........со алкохол ја сопрев крвта, по некој ден случајно пак ја дошрев, ја раскрварив, имав потеченокрв до увото,пак со пмукче ја сопрев крвта,и сега еве повеке дена внимавам д ане ја допирам, има на врвит како струпка, ама има и израстоккао брадавица од 5 мм, светло црвен, како да е полн со крв,и вцера ставав и кантарион, немам болка.Кожата на главата околу израстокот е розова, здрава, ама се прашувам што е тоа?.......
Кон врв
reuma Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај reuma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2014 во 10:09
ОД СИНУСИТЕ БОЛИ ЗАД ОКО, провери дали имаш синуси
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2014 во 21:55
Сум заборавила да пишам, за тоа погоре што прашав, посетив се што ми наведовте. Направив и испитувања.
Ми рекоа дека најверојатно ми е од стрес, имав и смртен случај во поблиско семејство и некои останати работи. И се се собра во исто време.
Сега сум добра, фала за грижатада
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4243444546 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.