IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОМОШ- ИДИВИДИ ОРДИНАЦИЈА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 48>
Автор
Порака
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 15:28
да
смеење
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 18:03
Originally posted by nikola_bb nikola_bb напиша:

nemam sansi godinava za more :). znaci glavno e imunitetot da se pokaci. vo odnos na sportuvanje moze i od tamo da potekne pagjanje na imunitetot? bidejki aktivno vozam tocak no 2-3 pati do sea malce se preforsirav na podolgi pateki nadvor od gradov. kazi mi nekoj preparat priroden za imunitetov?
i kazi mi bidejki moive se na odmor a nemam plavi kartoni dali moze da zemam loratadin vo megjuvreme pred da odam na alergo testovi so cel da ja olesnam situacijavA?


лоратадин ....не!! тогаш ич не оди на алерготестови....тоа е спрега антитела -антиген  и ти ке го пореметиш.....ако сакаш да се смири додека дојдат твојте...ти реков капки за нос физиолошки со ефедрин.......ухх уствари како сакаш .....леле почнав и да наредувам....голема%20насмевка

 http://www.medic-21vek.ru/lek/imunal.jpghttp://www.rak.mk/images/stories/ishrana/vitamin-c.jpg  http://www.zdrave.vselena.com/images/acerola1.jpg   http://www.doma.com.mk/img/artikli/40831g.jpg      http://www.alkakaps.com.mk/images/shark_big.jpghttp://www.naturesway-bg.com/pics/10150m.jpg    http://www.ekapija.com/dokumenti/revita.jpg   http://www.replek.com.mk/proizvodiImages/M_forvitsSeM.gif доста се.....трепкање



Изменето од bijonse1 - 26.Јули.2010 во 18:14
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2010 во 13:32
да додадам јас или не...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 17:59
aj eden sovet i za moevo semejstvo ke vi bidam blagodarna,mojov najblizok ima ekstrasistoli barem taka gi velime usno strucno ne znam,e i pijase bloksan se mu bese bavno niv pak gi imase,drug dr mu rece da premini na conkor ama od pusti strav se sovetuvavme so stariot doktor koj ni rece a be aman toa se isti apcina!Aj da probate so atenolol,pa probavme ama otkucaite idea do 55 a demek ne smee pod 60 da se i taka pak na bloksanot!ama srceto preskoknuva dali preskoknuva,stravot go trpime site a lekot moze da e pet pari sto velat stari.poz
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2010 во 23:31
1)Антиаритмици
Aмиодароне е ефективен кај повеќето случаи на аритмија

2)Блокатори на калциумови канали
Употребата на дилтијазем, нифедипин, верапамил , амлодипин


3.) Бета блокатори

BLOXAN® - БЛОКСАН®

1 таблета содржи 100 mg метопролол тартарат.

Метопролол е селективен бета блокатор. Ги блокира бета1 рецепторите во срцето.....намалува зголемениот крвен притисок, jа намалува фреквенциjата на срцето, снагата на срцевите контракции, минутниот волумен и вкупната работа на срцето, а со самото тоа и потребата на миокардот за кислород .
Го регулира ритамот на срцето каj суправентрикуларните тахиаритмии и ги отстранува вентрикуларните екстрасистоли....
аритмии: главно суправентрикуларни тахиаритмии

CONCOR
® 5
 1 таблета содржи 5 мг бисопролол фумарат


Bisoprolol е високо beta1-селективен бета-adrenoceptor антагонист со ниски beta2-рецептор афинитет..... индикации.. при блага и умерена хипертензија и ангина пекторис


АТЕНОЛОЛ
1 таблета содржи 50 mg  атенолол
Атенололот е кардиоселективен бета-блокатор. Ја намалува срцевата фреквенција, снагата на срцевите контракции, минутниот волумен на срцето, вкупната работа на срцето......има антиаритмиско дејство...... го продолжува времето на спроведување низ АВ-јазолот, времето на деполаризација на преткоморите, времето на заздра­вување на синусниот јазол и атријалната рефрактерност. Го снижува крвниот притисок, како систолниот така и дијастолниот, првенствено преку кардиодепресивното дејство....

Валентина значи има антиаритмици , калциеви антагонисти и конкретно бета блокатори каде се ординирало во твојот случај при аритмија највероватна суправентрикуларна екстрасистола ...

БЕТА–АДРЕНЕРГИЧНИ БЛОКАТОРИ

Бета  –  блокаторите  ги  блокираат  бетаадренорецепторите во срцето, периферните крвни  садови,  бронхите,  панкреасот  и  црниот дроб. Денес  се  достапни  многу  бета  –  блокатори. Меѓу нив постојат одделни разлики кои може да влијаат на изборот на лек при третман на одделни заболувања или кај  одделни пациенти. Интринзичната   симпатомиметичка   активност   (ИСА,   парцијална   агонистичка   активност)  го карактеризира  капацитетот  на бетаблокаторите  да  ги  стимулираат,  како  и да ги блокираат адренергичните рецептори.  Постојат  2  вида  бетаадренергични  блокатори:  неселективни,  што  дејствуваат  на  бета1 и бета2–адренергичните рецептори (пропранолол, тимолол, пиндолол и др.), и кардиоселективни,  што  дејствуваат  претежно  на бета1–адренергичните  рецептори,  лоцирани главно  во  срцето  (метопролол,  атенолол,ацебутолол и др.).

Valentina_pp ти значи си во втората група на селективни......а јас би ти препорачала во првата група неселективни...и тоа Tbl.Propranolol  по 1/4  насабајле пред јадење евентуално ако за еден ден не се регулира да се земе по 1/2 која е и нормална почетна доза.....ама јас сум страшно сигурна дека 1/4 ќе сврши работа.....јас ова ти го  кажувам од лично искуство.....и обавезно Tbl.Vitamin B6 2x1 и еден benzodijazepin...пример Tbl.Lexillium 1,5 Tbl.Diazepam 2mg  после ручек само една таблета......
Сите бета блокатори имаат скоро исти  несакани дејства , мерки за претпазливост ,контраиндикации ....и слично индикативно подрачје но не баш исто.....така да како рече ти ....лекот е пет пари само треба да се најде...јас ќе го кажам поинаку...лекот е пет пари само треба да го најдеш во оваа група.....почни од пропранолол а крајно нека биде амиодаронето !! и не се плаши ако нема друга хронична болест срцето ....промената нема да ја осетиш......
п.с. извини вака јас лично кон тебе ...а се однесува кон членот на твојата фамилија ,ама пошто Ти побара совет ти се обраќав како за тебе!!

поззголемо%20гушкање
Кон врв
valentina-pp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај valentina-pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2010 во 12:13
mnogu blagodaram,olku vnimanie ni eden doktor vo prilep ne mi posvetil, samo na kratko da mi kazes bloksanov po cetvrtina popoleka da go namalam i da preminam na propranololot znaci slicni se da ne se plasam,aj so tebe so mene i so gospod napred ke gi smenam apcinata.pozz
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2010 во 14:18
beta blokatorite postepeno se namaluva mislam na dozata (oti mozhe da dade sprotiven efekt za shto gi zemash)...no samo i samo ako gi prekinesh skroz ...znachi veke da ne piesh nishto....ti ednostavno denes si pokriena so eden beta blokator bloksan , a od utre preminuvash na drug..ama pak beta blokator propranolol....e sega ako piesh pogolema doza bloksan zboruvame cela tableta ili 2 x 1/2 ke idesh na 1/2 propranolol....kako za pochetok za da se navikne teloto na noviot blokator i da vidish samata ako tie preskokuvanje ke gi imash denta....ako se namalat ili nema da imash ich..taa e dozata...ako pak e isto....drugiot den ke zgolemish 1/2 sabajle i 1/4 navecher pred jadenje...ti treba sama da go osetish teloto....ama jas pak ke kazham deka 1/4 ili eventualno 1/2 edokratno sabajle pred jadenje ke svrshat rabota....
i da!! ako si imash matichen ne e losho da mu ja kazhesh odlukata za ova promena....sepak TOJ e tvojot lekar..
pozz i ne se plashi ako nemash hronichna srceva bolest ova ne e nishto.....takvi aritmii mozhat ednostavno da se pojavat od stresna situacija koja trae podolgo vreme, od menstruacija ....od momentalna nervoza...duri i od prejaduvanje.. zheludnikot prepoln so hrana pri nagol vnes mozhe da dade takvi senzacii na preskok na srceto, a srceto da e zdravo kako dren!! pozz
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2010 во 16:19
доволно и се пожалив сабајле на докторката
Вика:Доста кажа,ајде тргај решавај едно по едно
Абе не ме бркај,чекај може уште нешто ќе ми текне што ми беше...
-А?
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
nevena5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nevena5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 20:11
zdravo na site,bi sakala da ve prasam nesto vo vrska so anksioznosta,citav ovde deka mnogu lugje imaat problem so anksioznosta,pa zatoa bi sakala da gi prasam poiskusnite vo vrska so ova.vekje podolgo vreme cuvstvuvam nekoj nemir,strav deka nesto ke se sluci,cela sum vo panika,zbuneta sum...no imam i nekoj cudni misli koi mnogu me voznemiruvaat neznam od kade mi doagjaat...seto ova mi se slucuva periodicno no najsilno go cuvstvuvam koga imam ovulacija i pred da dobijam ili za vreme na ciklusot,me fakja nervoza ne mi se sedi doma,mi se place....dali i ova se simptomi na anksioznost?ponekogas znam da si gi kontroliram mislite ama nekogas mi e mnogu loso ,celata sum izgubena....zosto mislam na takvi raboti?koga sum nadvor izlezena mi e podobro no ponekogas i nadvor koga ke sum mi e loso no najcesto koga sum doma.ve molam za sovet.blagodaram odnapred
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2010 во 02:31
прво... тоа ти се вика ПУБЕРТЕТ... хормоните лудуваат низ твоето тело, лудуваш и ти со нив :)) ( претпоставувам дека си во пубертет, т.е. 90% сум сигурна )

второ,... пред да добиеш месечен циклус имаш ПМС ( пред менструален синдром ) - се чувствуваш раздразнето, нервозно, тажно, ти се јаде благо/солено и што ти знам уште не...

трето - најди си друга занимација освен интернетот,... и сама кажуваш дека немаш ,,лоши,, мисли кога си преокупирана со нешто друго к*рс по англиски не би ти дошло лошо....

хев а најс деј
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2010 во 20:29
Originally posted by mrzla mrzla напиша:

доволно и се пожалив сабајле на докторката
Вика:Доста кажа,ајде тргај решавај едно по едно
Абе не ме бркај,чекај може уште нешто ќе ми текне што ми беше...
-А?
газење%20од%20смеењеabe mrzlo големо%20гушкање
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 01:18
Ако некој има искуство со болен од ацхајмерова болест,би го замолила да го сподели искуството.Комшика моја, блиска особа има проблем со мајкаи.Многу е агресивна и незнае каде да се обрати,сите и викаат таква е болеста и нема лек.И дава за смирување,не и помага.До толку е агресивна што неќна со ножеви ја нападна.Дали и како може да и се помогне?
Кон врв
alex_sk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alex_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 15:44
Здраво,
Имам проблем со десната страна од главата, поточно првин пред 1 година се јави као вртоглавица која после извесно време исчезна, потоа летотот пак ми се појаваи, па ми течеше крв од десната нозра а сега осеќам како десната страна ми е отечена и температура како да имам и потењето ми е позачестено од таа страна на лицето и главата иако видливо не се гледа дека ми е отечена, исто така десното уше ми свири и од време на време имам болки, а сега приметувам дека и грлото ме гребе од десна страна. Ставам капки за уши па болката некако ја ублажувам. Во прицип не идеам на лекар за обични настинки но ова сепак ме загрижува, па сакав првин да се консултирам да не е од времето.
Кон врв
ZokiSkopje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZokiSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 16:35
Ne sum ni med. lice,ni nisto takvo.Sakam da si citkam nekoi raboti,pa,ako ima nekoj postrucen sto ke znae da kaze poopsirno,bi sakal da go iskomentira ova:

Vitamin B12 - 500 mcg
Folic Acid - 800 mcg
Vitamin B6 - 25 mg
Riboflavin (B2) - 25 mg
TMG (trimethylglycine) - 500 mg

Ova se dnevni dozi preporacani za pravilno funkcioniranje na organizmot.Mene me interesira,dali dozite se normalni,visoki.... i koja bi bila stetata na organizmot,ako se zemat?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 48>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,985 секунди.