IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Акни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Акни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 12:39
Не мора да значи дека и мора да имаат...
Глицеринот само помага да не се суши кожата толку многу и брзо...Така да нема правило..Има и медицински сапуни без глицерин..а има ефект..
Рече масно лице и ти го препорачав овој Асо Дерм... Да земеш по сув сапун ке имаш и контра ефект..ем ке ги исуши акните но и лицето многу..
Па ке мораш да ставаш дополнителни креми кои во фазата на сушење на акните баш и не е препорачливо и да ги дополнително храниш Wink
Кон врв
carter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај carter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2007 во 19:28
ok ok fala.nemora pa ti odma da se nerviras ja samo si prasuvamSmile
Кон врв
KaLiNa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 8416
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaLiNa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2007 во 19:36
jas imav problemi so aknite vo sesto, sedmo oddelenie........probav se, ama nisto ne mi pomogna.......isceznaa sami od sebe Tongue
kuliraj
Кон врв
Emus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2007 во 20:23
Nemam nekoj ogromen problem so niv, mi se pojavuvaat od vreme na vreme
It's funny how someone can break your heart in a tousands of litle pieces, and you'll still be able to love him with those broken pieces.
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 00:18
за акни само ГентамицинWinkWinkWink
Кон врв
ZakHay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZakHay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2007 во 02:24
ne gentamicin nikako toj e opsen antibiotik kako eritromicinot dexametazonot i neomcionot...navleguva vo podlabokite sloevi na kozata a so toa gi unistuva lojnite tkiva i eptelot se koristi samo pri ogolemi infekcii!!!Koristete samo prirodni preparatiod pr. Aloe neven Nocnice, kamilica breza bor idr...
i betametazon enemojte da koristite za stalana upotreba osven ako ne ste imale nekoi kozni infekcii koi se manifetiraat so vcesanje i bolki...
CAos
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 16:30
за акни на козметичар... и тоа кај жанета.
ни сапун ни лосион, сето тоа е џабе, треба третман со АхА киселини, длабински пилинзи, третман со ултра звук, а тоа тешко дека дома можете да си го направите
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2007 во 00:36
Подобро е кога се лечи жариштето на проблемот, отколку последиците што истиот ги предизвикува.
Козметичарите најчесто ги лекуваат последиците. Има и исклучоци.
Најдобро и најмудро е да откриете што ги предизвикува вашите акни.
 
Ако е пубертет (дисбаланс на хормоните) потребно е нивно балансирање, што се убрзува со земање на витамин Е (и други антиоксиданси), Б витаними (Б комплекс) или уште подобро ако земете пивски квасец. Можете исто така да си купите и таблети Дермабион (околу 120ден во зегин).
Пијте јогурт и јадете спањак - добри се акни.
Сепак, витаминот Е игра најглавна улога во гасењето на ова жариште.
 
Ако жариштето е нередовна столица - средете ја под итно! (Пијте многу течности, јадете повеќе заланчук-овошје, интегрална храна, супи, не седете многу долго - спортувајте итн)
 
Ако жариштето е намален имунитет - зголемете го (има цела тема за тоа)
 
Ако е нехигиена - купете си сапун LOL само ако го користете за лице, внимавајте на неговат PH вредност за да не го иритирате лицето и да почне да ви се суши или да губи еластичност.
 
Ако е... што и да е, откријте го жариштето и угасете го!
Поздрав!
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
miki-li Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miki-li Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2007 во 23:09Ima edna krema skapa e ama dava rezultati: SKINOREN, aknite gi sanira posle 4-6 meseci sekojdnevna upotreba a leci i luzni, samo treba luznite da ne se mnogu stari zosto kolku se postari tolku potesko se otstranuvaat.
Изменето од miki-li - 19.Јули.2007 во 23:14
Кон врв
miki-li Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај miki-li Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2007 во 21:45
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Citav deka naskapite pomadi se pravele od sperma od bik, od covek bile uste pokvalitetni. Uste se upotrebuva i krv, med i mleko 
Togas nemaj gajle ke se najde rabota za tebe Big%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smileBig%20smile
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2007 во 01:38
Превентивно лекување на акните (особено на оние во пубертетот) е со додавање на витамин Е во исхраната.
Витаминот Е го има најмногу во интегралната храна, во сончогледот, пченката, пченицата, во сојата, во жолчката од јајцето (не повеќе од 1-2 дневно заради холестеролот и хормоните) итн, НО НАЈМНОГУ го има во ЕВИТОЛ пастилите кои можете да ги купите во Зегин за околу 100ден (30 апчиња) и во секое имате по 100мг витамин Е среќа
 
Исто така јогурот и спањакот се покажале како добри смирувачи на акните.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
NiNa1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Love and peace

Регистриран: 07.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 13795
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NiNa1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Август.2007 во 14:48
Lepten se upotrebuva protiv akni i miteseri.Toj ja stiti vasata koza.Dokolku nekoj ima akni i miteseri neka go koristi lepten
Кон врв
bOOster Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bOOster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2007 во 12:10
Eve denes kupiv skinoren i bas ke go koristam za da vidam rezultati. Problemot kaj mene e sto sekoe leto koga odam na odmor mi se javuvaat poveke akni koristam pomadi go mijam liceto so sapun ama poradi izlozenosta na sonce se susat nenormalno brzo i ostanuva prvin crvenilo a posle i ozilci ili belezi kako sakate. Sega imam takvi stari nedela dena i procitav komentar deka pomaga vo saniranjeto samo da ne bile stari zatoa i pocnav da go koristam skinoren ako postoi uste nekoja alternativa na prirodna baza ili od apteka pisite sekoj predlog e dobradojdenтрепкање
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2007 во 14:07

Значи,псле сево ова кажано на оваа тема,што е најдобро да се користи против акни?

Секако,нешто што ке вроди со плод среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.