IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Кој би отишол да работи негде во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој би отишол да работи негде во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 12:09
 Tesko deka bi otisla,,ovaa rabota sto ja imam tuka nema da ja dobijam nikaden...A i super mi e vo MK...dosta kukame lugeeeee.голема%20насмевкаголема%20насмевка

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 01:37
...jas...samo zaradi zakonot za pusenje...azil baram vo Holandija-Amsterdam
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2009 во 12:03
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

...jas...samo zaradi zakonot za pusenje...azil baram vo Holandija-Amsterdam
ee,...bash !...najde kaj da otidesh!изненадување....tamu,....ako imash kuchence,...ke morash ( koga ke go shetash),...da si nosish i pribor so teba,...za da mu go soberesh toa shto ke go ostava pozadi sebe.....намигнување


Изменето од brza - 04.Ноември.2009 во 12:04
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 14:54
луѓето, гледаат многу ( американски ) филмови, голема%20насмевка и доаѓаат до заклучок дека надвор од македонија тече мед и млеко голема%20насмевка а всушност, сите македонци, и воопшто, сите странци во било која земја, се наработиле многу, ама стварно многу,... претрпеле се и сешто за да стасаат до положбата што ја имаат денес, нормален живот, кариера, доволно пари да си овозможат комотен живот... среќа
 
прва пречка, кога ќе стигнеш таму ти е јазикот... како што прочитав подоле, никој не знае англиски толку добро и совршено за да може веднаш да се вклопи во земја каде што англискиот е мајчин јазик... а па тек ако одиш некаде каде што не е... менталитетот е различен, луѓето не се толку топли, ќе ти помогнат, да,.. но сепак мислам дека ние, македонците, во тоа сме добри, имаме голема гостопримливост голема%20насмевка 
 
разликата е во тоа што трудот ти е доволно ценет.... гледаат многу поинаку на работите, на пр. тој можеби не знае математика, ама знае да вози точак смеење 
 
п.с. и многу ми се чудни луѓето кога ќе ми речат - епа тука имаме голема слобода, си испаѓаме на вечер, се шетаме губитник се тоа убаво, ама кај е слободава кога се друго ти е колапс тага
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 15:03
Mene majka mi na zivec mi gazi denovive ko ke mi rece-ke bides gragjanin od vtora klasa. A so ako ovde sum prva klasa? Ok, ete jas rabotam, zimam ubava plata, na 21god ziveam na moja svetka so celosna zavisnost samo od mene, sto nekoi ni na 40 ne mozat da si dozvolat nekoi raboti, a jas gi imam. Ete jas sum se snasla. NO od kade toa deka ovde sum tretirana kako prva klasa?? Eve sakam da se posvetam na sportot i samo toa da mi e preokupacija. No vo Mk nema sansi od sport da zivees...Zatoa Amerika-here I come.  Tamu bar imam covek koj moze da me vovede i da napravi da se bavam profi so sport.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 16:54
Тие муабети прва/втора класа се очајнички напор на мајка ти да те задржи покрај себе среќа. Во западните демократии, а Америка најмногу, ќе припаѓаш на онаа класа во која самата ќе се замислиш. Ако си способна и вредна, нема ограничувања за тебе, твојата националност по раѓање нема да те спречи да ги престигнеш своите помалку способни врсници родени во Америка. Онли скај ис д лимит фор ју! голема%20насмевка
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 17:00
Celosno si vo pravo Polar Bear. No tie ne deka se pomalku sposobni,tuku se rodeni kako amerikanci i ne se kilavat ko nas da fatat nivo koe veke go imaat. голема%20насмевка Nie od strav napreduvame голема%20насмевка Amerika e mlada zemja koja sto e spored mene najpolna so dojdenci od strana (so vikam jas,ojlevci dojlevci).
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 23:15
Za sekoj strucnjak vo svojata struka,ama mislam bukvalno koj si ja razbira rabotata nema nikakov problem da najde rabota vo SAD,Go znam toa od licno iskustvo,vlegov so prijatel vo eden trgovski centar vo Denver i za vreme na razgleduvanjeto po standovite primetiv edna anomalija na sistemot za video obezbeduvanje.Skoro vo site ducani imase ist problem i na eden sopstvenik mu se ponudiv da mu pomognam besplatno,a toj mi kaza ako go opravam kvarot ke mi plati.Obicna indukcija bese,eden konektor ne konektiran kako sto treba i celiot trgovski imase problem so indukcija,site ducani bea prikluceni na centar za obezbeduvanje koj se naoga vo centarot na objektot i kvarot se reflektirase kaj site.Za deset min go otkloniv kvarot i mi ponudija rabota,Serviserite koi doagale na povik gi sisale so golemi fakturi a nikogas ne ja zavrsuvale rabotata kako sto treba.Jas bev otiden da potpisam dogovor za rabota so druga kompanija preku koja otidov vo Gibuti i voopsto ne ni pomisliv da prifatam.Amerite sakaat gladni rabotnici kako sto sme ni balkancite,vreden i poslusen koj nikogas nema da se drzne da gi bara pravata i da se buntuva kako amerikanskite mrzi.Megu 10 kandidati povece ima sansa makedonec da dobie rabota od ostanatite 9 ameri.Tie znaat deka ke te imaat vo race i deka ke dades se od sebe da ja zavrsis rabotata,a amer ne bi potrosil ni 20 % energija za istata rabota a ne mu moze nisto bidejci zakonski e mnogu zastiten.
Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 22:47
Na pocetok na Mart vo Skopje treba da dojdat regruteri od edna US kompanija koja raboti za amerikaskata vojska,i ke regrutiraat rabotnici za vo Avganistan.Glaven uslov e da imas barem malku poznavanje na angliski jazik i da tvrdis deka ja znaes strukata za koja ke apliciras so razime.Se razbira pasosot mora da ti e so vaznost najmalku 2 godini,da ne si osuduvan i red drugi gluposti koi lesno mozat da se sredat.Platata nema da e pomala od 5000$,ti sleduva platen odmor i platen bilet za istiot.povece informacii za imeto na firmata i kade mozete da se informirate ke vi napisam za den ili dva koga ke dobijam uste provereni informacii.
Кон врв
Eleni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 1872
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eleni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 02:44
Gi chitav postovite vo temata i edno mi pagja vo ochi. Site shto pishuvaat deka bi otishle vo stranstvo, velat bi zaminale odma ako im se pruzi prilika,ako im se ukaze shansa. Me interesira na shto tochno mislat,kakva prilika,kakva shansa? Nekoj kje dojde kje kaze,eve ti viza,ti najdov rabota,ti najdov stan ti samo dojdi? Sho znam dali odi bash taka збунетост
Destiny is not a matter of chance,it is a matter of choice.It is not a thing to be waited for,it is a thing to be achieved
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 15:53

голема%20насмевка 

Белата мечка и волкот се дебели во вратот оти сами си ги бркаат работите...
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2011 во 12:25
Originally posted by Eleni Eleni напиша:

Gi chitav postovite vo temata i edno mi pagja vo ochi. Site shto pishuvaat deka bi otishle vo stranstvo, velat bi zaminale odma ako im se pruzi prilika,ako im se ukaze shansa. Me interesira na shto tochno mislat,kakva prilika,kakva shansa? Nekoj kje dojde kje kaze,eve ti viza,ti najdov rabota,ti najdov stan ti samo dojdi? Sho znam dali odi bash taka збунетостТака бе Елени , убави си кажа , еве ти еден плус за репутација.

Арно си знајш дека не може се на готово , мора малку да се потрудиш намигнување
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7054
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2015 во 14:28
Одма само да ги добијам документите.
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2015 во 14:37
Originally posted by Schatzii7 Schatzii7 напиша:

Одма само да ги добијам документите.

голема насмевка да

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.