IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Кој би отишол да работи негде во странство?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кој би отишол да работи негде во странство?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
Idealno_Losha Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Idealno_Losha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 16:07
ufffffffff vednash bi zaminala vo stranstvo ,ovdeka za malku pari te tretiraat cel mesec ko rob da si im a ne covek ,a bashka nemaat ni pocit ni blagodarnost,a vo stransvo i cistac da si ke imash respekt i bashka ke ti ostane nekoj denar na strana
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2007 во 06:44
Originally posted by speed speed напиша:


Originally posted by EmIIIjA EmIIIjA напиша:


Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

......................


ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKOEEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO..................



ангел

газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!





TOCNO ,toa e samo necie nerealno gledanje na rabotite!



ok nema za se da vi bide tesko ako se zamine ke ima poveke matrijalni dobra za razlika od makedonija ali rodnoto mesto si sedi sekogas vo srceto i te tera da se vratis nazad, i otsecen si od familijata koja e mnogu vazna za uspeh otsecen od prijatelite so koi si rastel... toa e tesko...i od pocetok sekogas sme robovi tamu kaj so odime kazete mikoj od tie tamu so se rodeni ke ti dade na odis pred nego ili gazda da stanes???голема%20насмевкаP.S OVA VI GO KAZUVAM OD MOE LICNO ISKUSTVO A NE OD NESO SO MI PADNALO TUKU TKA NA PAMET PO SO NAM KLAKO E PO SO SUM RABOTEL VO STRANSVO EVE NA PRIMER ZA ZEMJA KAKMO SVAJCARIJA MNOGU E ZAEBANO ZA PROBIVANJE PO SO SE DRZAT TIE TAMO KO KATANGAA DO KOGA DOBIJAM PASOS KE POMONAT MNOGU GODINI...






Арно велиш, камо среќа Тито да не мрднеше од Кумровец, а и Љубчо наш Војвода да си останеше во Делчево...





Изменето од Polar Bear - 11.Декември.2007 во 06:54
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2007 во 12:48
Originally posted by EmIIIjA EmIIIjA напиша:

Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

......................

ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKOEEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO..................



ангел

газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!





TOCNO ,toa e samo necie nerealno gledanje na rabotite!



ok nema za se da vi bide tesko ako se zamine ke ima poveke matrijalni dobra za razlika od makedonija ali rodnoto mesto si sedi sekogas vo srceto i te tera da se vratis nazad, i otsecen si od familijata koja e mnogu vazna za uspeh otsecen od prijatelite so koi si rastel... toa e tesko...i od pocetok sekogas sme robovi tamu kaj so odime kazete mikoj od tie tamu so se rodeni ke ti dade na odis pred nego ili gazda da stanes???голема%20насмевка

P.S OVA VI GO KAZUVAM OD MOE LICNO ISKUSTVO A NE OD NESO SO MI PADNALO TUKU TKA NA PAMET PO SO NAM KLAKO E PO SO SUM RABOTEL VO STRANSVO EVE NA PRIMER ZA ZEMJA KAKMO SVAJCARIJA MNOGU E ZAEBANO ZA PROBIVANJE PO SO SE DRZAT TIE TAMO KO KATANGA
A DO KOGA DOBIJAM PASOS KE POMONAT MNOGU GODINI...


Изменето од speed - 10.Декември.2007 во 12:51
speed
Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 16:04
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by speed speed напиша:

......................

ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKOEEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO..................



ангел

газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!





TOCNO ,toa e samo necie nerealno gledanje na rabotite!

Кон врв
EmIIIjA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EmIIIjA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2007 во 15:55
Jas rabotam vo stranstvo a sum od Makedonija.bi se vratila koga bi ja zemala istata plata,da mozam da pravam so sakam sekogas so pari v dzeb da si dozvolam stvari so ne mozam da si gi dozvolam tamu.jas si ja sakam svojata zemja,svojot narod i jazik-zatoa i se zacleniv na forumov da citam i na nekoj nacin kontaktiram so makedonci.sigurno deka mi nedostasuvaat moite,moite drugari i drugarki,naseto druzenje......ali i tuka imam svoj zivot,sama vo tuga zemja ,veke podolgo vreme,naviknav na toa:) imam i tuka rabota,prijateli,izleguvanja,druzenja...ali zboruvam na tug jazik a toa ne e isto! e pa jebi ga sekogas nesto mora da se zrtvuva! no ne mi e krivo sto sum tuka a ne tamu!
i da bi se pak rodila vo istata makedonija pak bi zaminala!a do koga,kako sto vremeto ke pokaze.
koga bev pred 2 meseci mk se setiv na edna pesna "jednom stranac stranac zauvjek" lugeto odstrana znaci onie koi ne mi se bliski taka me gledaat,a koj saka da vide sto znaci stranec vo sopstvenata zemja neka zamine nadvor,ne mora da raboti nego bilo koja opcija a posle neka pisuva kolku si ja saka zemjata-i jas ja sakam!!! koja e razlikata?
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 18:19
...ЈАС!!!!..И ТОА НАСКОРО...КОЈ ГИ МОЛИ ВЕЌЕ ОВДЕ(ДА НЕ КАЖАМ ДРУГО..ОТИДЕ ЦЕЛ ПОСТ..)...!!!!АКО ЈАС НЕ ИМ ТРЕБАМ..ТИЕ МЕНЕ ...ИЧ!!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zajasna Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zajasna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2007 во 16:53
Jas otidov vo stranstvo za podobar zivot a mislam deka i sekoj eden na koj ke mu se pruzi moznosta ke zamine. Ne deka ne sum nacionalistka ili deka ne ja sakam Makedonija. Naprotiv . Makedonija ja sakam mnogu ama taa vo momentov ne moze da mi pruzi raboti koi mi se potrebni za normalen zivot.
Sekogas e ubavo da se slusnat razlicni mislenja zasto toa ja zbogatuva idejata
Кон врв
inessX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај inessX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 13:44
A koj vsusnost ne bi sakal
da raboti vo podobri uslovi
i da prima pogolema plata?
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2007 во 01:03
Сите млади, а и старите би пошле само да можат да заминат.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Diki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2007 во 02:58
ako se pruzi prilika, sekoj-a, bi otidel-a vo stranstvo.
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 10:49

[QUOTE=speed]jas bevrabotev vo strnstvotoest sekoja godinarabotam po 1 ili 2 mseca iza to vreme mi se sk*rcuva od niv i si se vrakam doma...
ZNATE LIKAKVI BINISIMOZE DA SE RVIJAT VOMK...
mk naj dobra drava e za zivot e sega ok akozivees vo selo vo mk togas e stvarno tesko...
ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKO
EEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO.
i uste eden fakt koj boli a toa e deka ni 2 posto od makedoncite so gi sretnav  na zapad nemaa visoko obrazovanie i 80 posto rabotat  teski raboti.....koi ja na primer nikogas ne bi girabotel vo makedonija

 

тоа е нашиот проблем: што дома сакаме да сме директори или ќе седиме дома на грбот на мама и тато на 30-годишна возраст. А во странство сме спремни на се: и на лента, и како чистачки, амали, итн итн. Снобовска филозофија.

Да се луѓето во МК исто така спремни да работат како во странство што би работеле, се би било многу подобро. Сигурно. Бидејки ДА СЕ РАБОТИ е ЧЕСНО, а не срамно.

Испаѓа дека поважно ни е што ќе мисли комшијата отколку нашиот сопствен живот, опстанок или добросостојба. Тоа само кажува дека комшијата има поголемо влијание врз животот на македонецот, отколку самиот македонец.
 
Сами сме си криви и никој друг.



Изменето од chuchuliga - 03.Ноември.2007 во 10:55
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 16:51
Originally posted by speed speed напиша:

......................
 
ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKO
EEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO.
.................

 
 
ангел
газење%20од%20смеење Извини, ама ова е глупост невидена!
 
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2007 во 01:55
jas bevrabotev vo strnstvotoest sekoja godinarabotam po 1 ili 2 mseca iza to vreme mi se sk*rcuva od niv i si se vrakam doma...
ZNATE LIKAKVI BINISIMOZE DA SE RVIJAT VOMK...
mk naj dobra drava e za zivot e sega ok akozivees vo selo vo mk togas e stvarno tesko...
ALI BRAKA EDNA RABOTA DA ZNAETE TOA E: NEMOJ DA IDETE OD ONAMU KADE STO STE RODENI...PO STO SEKADE KE VI BIDE TESKO
EEEE PA DA TREBASE DA ZIVEAM VO STRANSTVO KE SUM SE RODEL VO STRANSTVO.
i uste eden fakt koj boli a toa e deka ni 2 posto od makedoncite so gi sretnav  na zapad nemaa visoko obrazovanie i 80 posto rabotat  teski raboti.....koi ja na primer nikogas ne bi girabotel vo makedonija


speed
Кон врв
Hanibal_King Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hanibal_King Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2007 во 23:28
J A Sголема%20насмевка
BOGOSLOV
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.