IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каде ви е поубаво ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде ви е поубаво ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Прашање: МАКЕДОНИЈА - (ПРОТИВ) - СТРАНСТВО
Одговор Гласови Статистика
42 [45,16%]
44 [47,31%]
7 [7,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
GePaRD Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 59
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GePaRD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 03:24
Дома си е дома, како дома нигде не е!!!
GePaRDiTe Se UShTe ZiVi
Кон врв
koki68 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај koki68 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 12:19
ima samo edno mesto poubavo od Makedonija i se vika
Polyclinic Schwartzwald, i vi preporacuvam na site vie sto ne ste bile nadvor da go posetite toa mesto. Mozebi seuste ima spas za nekoi od vas.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2008 во 14:02
Originally posted by VIKING VIKING напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ova ne sum go znael...deka nasite vo strancija ne gledaat kako nie sto gi gledame siptarite...slicno mi kazuvase edna vo amerika sto zivee...toa e realnosta, ne moze da se bega od toa...


Nazalost no take e...a uste pozalno e sto si i tuka ( vo stransto ) i vo makedonija stranec... nigde ne si "doma"...


Sekogas ke se custvuvas kako stranec ako ne ja prifakas sredinata vo koja se naogas. Ako prifatis deka imas dva doma vo koi si sreken. Ako ne si sreken vo eden od tie domovi togas slobodno otkazi se od eden. Ako ne si sreken vo nego togas toa ne e tvoj dom. Ako poveke ti se dopaga vo Makedonija slobodno vrati se.
Pozdrav...


Ne se slozuvam so tebe... i ako se custvuvam tuka ( svajcarija ) doma... sekogas sum prasana... a od kade poteknuvat tvoeto prezime... ke im kazes i ke ti recat... ahhh ti si od balkanot... a vo makedonija... makedonija e mojata vtora domovina... no sepak... bilo bitola da pojdam bilo vo ohrid... site sto me znaat ne vikaat ej eve ja Seka, nego vikaat ej eve ja svajcarkata...

Изменето од seka - 19.Февруари.2008 во 14:03
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 16:12
Добро е во македонија.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 23:49
Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Добро е во македонија.
   i previshe,....gi zalam tie shto se ,..nadvor!тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 04:40
Kaj i da sum Uzivam vo prestojot Ali ne MOZAM da ostanam. Ne deka ne mozam NE SAKAM. Primer: Sega drugiot Petok planiram da zaminam :S MI SE STEGA srceto na samata POmisla.
NE Vikam deka ne e UBavo. UBavo e : Novi kulturi,luge,komunikacija...moze da se kaze i uzivanje. Ali posle 1 mesec Pocnuvaa da se javuva nekoja posebna zelba za NAZAd za DOMA - vo MAKEDONIJA!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 16:26
Originally posted by nedopirliviot nedopirliviot напиша:

Добро е во македонија.
 
 
Убо де, сеј си таму тогаш...
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 19:09
Sedi si tamu kade sto ti e ubavo... i ne se machi da odish na drugi mesta. Zoshto ti e toa?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MENANY Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2007
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MENANY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2008 во 11:39

Najubo mie domaзбунетостa spored mene doma sie kaj so tie familijata,tamu kade sto si najpoveke vreme,a sto se odnesuva do koja zemja,sega zasega vo stranstvo ama ne za dolgo site ke si se vratime vo makedonija za nekolku godini ,zs trkaloto se vrti i ke prerasne vo zemja kako svajcarija !

Кон врв
slide Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Original Honey

Регистриран: 29.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај slide Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 22:46
i ja se smejam, ama nema veze, i toa sekoj den, toa e zdravo za srceto, a srceto e kaj sho ti e domot...inache i Zapadnjacive se ragaat na zapad ali akaat kaj sho e poubavo, edino Francuzite se vrakaat u penzija da ziveat u Farancija, najverovatno zasho Farancija e spored mnogumina najubavata zemja za ziivennje geografski gledano, ima se sho drugite zemji nemaat
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 07:41
kade i da si roden, kade i da zivees, srceto samo edno saka i posakuva ...toa e DOMA ....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 13:05
samo mojata Ljubov da bide so mene, drugoto ne mi e bitno...

Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 15:41
najbitno e kade si porasnal
You live only ONCE!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 20:04

Тука ми е поубаво во странството.

Како отсекогаш тешко сум се вклопувала во македонскиот начин на живот поради своите размислувања, однесување, очекувања и природата на работата која ја работев просто ме истиснаа сами од таа околина.
Тука сум среќна и не се оптеретувам со банални проблеми како вадење на личен документ, трескање од земја кого да фаќам за врски за работа, дека ќе летам од работа поради смена на влада, не се замарам дали газдата ми уплаќа пензиско и дали ќе ми даде плата овој месец, некоја цркавица ако тоа може да се нарече плата, не трошам енергија да им објаснувам на одередени луѓе зошто не сакам да ми доаѓаат ненајавени, не се чувствувам како под лупа ако качам некое кило вишок зошто на никој не му е гајле како изгледам.....продавачките не те гледаат со потсмев зошто не носиш кинески конфекциски број.
Од Македонија со себе го понесов само она што е позитивно, убавите сеќавања и убавите моменти поминати во основно, средно, по кафичите, свирките, концертите, долгогодишните пријателства, топлината на одредени луѓе,убавата храна и навика за готвење и добрите искуства а се друго што ме вознемирува и ме правеше нервозна и несреќна-го оставив таму.
Сега сум во животно доба каде ги зацврстувам своите животни приоритети, полека но сигурно се остварувам на лично и професионално поле и имам визија-но имам и можности и тоа ме прави сигурна и среќна.
Македонија е земјата каде се родив,пораснав и каде живее моето семејство и си ја сакам, а како човек со слободна воља одбрав да живеам во друга земја бидејќи многу повеќе ми одговара.среќа
 
 
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.