IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
Автор
Порака
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 00:42
Originally posted by brza brza напиша:

tuka "obichniot"chovek raboti, (ako voopshto raboti),...za da prezivee,....a,nadvor lugeto rabotat za da ziveat,..


абре црнчи и црнчи и црнчи, додека претпоставените над него секој ден му го упикаваат како ова не е како што треба, како треба поише да се пработи, како биле несмасни работниците а они самите биле попусливи, како им трпела работата поради нивната мрза, а кутриот работник како во песната печалбарот од Кочо Рацин, кога ќе дојде дома,  прво легнува да спие,  а после кога ќе стане како да преживее со тие 5-6оо о еве нека бидат и 9000 месечна плата до крајот на месецот, и веќе е научен да каже, добри се газдите, барем некоја паричка ми даваат... Ете до тоа дереџе е дојдена Македонија, да народот веќе се радува и на тоа кога му се дерат, за минимална пата, неосигурани, излоќени на ризик од повреда на работно место, со подмитена инспекција која ќе помине само на работа, газдата му пика 500 евра у џебче и си одат како ништо да не било... Да ти се плукнам у држќавата смрдлива... Горд сум што сум Македонец, а се срамам што имам катили од истава нација, Македонска крв...

Изменето од Ghost - 01.Јуни.2007 во 00:43
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 01:36
Originally posted by MisIcA, MisIcA, напиша:

Ghost src,u pravo si!
ali da znaes od koga e vovedeno EVROTO, deka pari pod pernica tesko se cuvaat.Nekogas se zasteduvase, sega veke NE!toa sto ke zarabotis , toa go trosis kade sto si, prednos e sto se primanjata golemi i dozvoluvaat normalen zivot, a pod normalen za mene e da si dozvolam, odmor 3 nedelen, potoa da ne mislm dali ke mi stigne platata od 1 do 1 , da si dozvolam viken do nekoja evropska zemja, da nabavam nov avtomobil odnosno striot da go zamenam so nov, a ratata da ne  e problem dali ke ja platam.ili nekade go procitav BRZA koj rece deka vo Evropa mozes da si dozvolis LCD TV DA GO KUPIS BEZ PROBLEM, a ne da "gladuvash bukvalno" 6 meseci za da go imas.ova se sitniu raboti za eden normalen zivot, a ne kako vo mkd, BORBA za  da  PREZIVEES.
 .
   ,...aaa,toa beshe...sega se poeftini,...........mozesh veke i samo za pet meseci na gola voda i leb,...pa da si kupish  takov tv,...ustvari ne znam sega, dali i so  voda ke mozeshBig%20smile
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14585
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 18:04

СЕДИ БАБА (може и свекрва ми) У ИНТЕРНЕТ КАФЕ (пошто ке е бесплатен за пензионери,и млади до 26 години),И СИ ПРАИ МУАБЕТ,НА СКАЈП ИЛИ МЕСИНЏЕР,СО ОСТАЛА РОДБИНА ОД СВЕТОТ,

ИДИЛИЧНА СЛИКА....

БАБАТА-алооо...!!!

РОДБИНА-алооо!!!

БАБАТА-шо праите мори....???

РОДБИНА-еве арни....!!!

(отсекогаш одлепувам на: шо праиш?

еве арен/а) 

БАБАТА-чупинана арни ли се....???

РОДБИНА-на работа се....!!!

БАБАТА-еве нашиве дома седат....!!!

РОДБИНА-па шо не работат...???

БАБАТА-ами керко нема каде....!!!

РОДБИНА-е како нема...???

БАБАТА-па се затворија...!!!

РОДБИНА-еве и тука е многу тешко,едвај врзваме крај со крај, чупинана се на колеџ ,на Метјута новио кар не му се погоди,а Стив со бизнисо,послабо....не го бидва  тој бизнис тука,да беше на староно место,на Флоридана,поиќе пари ке имаше....ама тука таков е животот,тешко, тетко многу се мачиме,еве сеа беше детено базено шо ни го одржва,па пијавме  малку џус и кофи,па така да седнам,инаку,пушти онаа машинана за пајнци шо ни мие,па машинана алиштана шо ни ги пери.....

БАБАТА-леле керко многу се мачите таму в`туѓина...!!!

РОДБИНА-многу тетко,многу,еве минатио викенд со пријателите бевме на Нијагара,тетко кај шо има водопади големи,и водата паѓа надолу.... 

и така до бескрај кукање од страна на РОДБИНА од АМЕРИКА далечна...како они таму всушност се загрозена врста,не ни приметува дека БАБАТА и се јавува преку интернет,и не капира оти и ние тука сме цивилизирани горе-доле,поврзани со останатиот дел од светот,и дека знаеме што се машини за садови,а и веш перилици,и останата техолошка опрема,за која верувам,ваквите наши покондурчени селани,ојдени во Америка и Австралија не ни знаат дека постојат....

А тек да почне БАБАТА да штампа на  CHAT со РОДБИНА.....

Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 15:51
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

СЕДИ БАБА (може и свекрва ми) У ИНТЕРНЕТ КАФЕ (пошто ке е бесплатен за пензионери,и млади до 26 години),И СИ ПРАИ МУАБЕТ,НА СКАЈП ИЛИ МЕСИНЏЕР,СО ОСТАЛА РОДБИНА ОД СВЕТОТ,

ИДИЛИЧНА СЛИКА....

БАБАТА-алооо...!!!

РОДБИНА-алооо!!!

БАБАТА-шо праите мори....???

РОДБИНА-еве арни....!!!

(отсекогаш одлепувам на: шо праиш?

еве арен/а) 

БАБАТА-чупинана арни ли се....???

РОДБИНА-на работа се....!!!

БАБАТА-еве нашиве дома седат....!!!

РОДБИНА-па шо не работат...???

БАБАТА-ами керко нема каде....!!!

РОДБИНА-е како нема...???

БАБАТА-па се затворија...!!!

РОДБИНА-еве и тука е многу тешко,едвај врзваме крај со крај, чупинана се на колеџ ,на Метјута новио кар не му се погоди,а Стив со бизнисо,послабо....не го бидва  тој бизнис тука,да беше на староно место,на Флоридана,поиќе пари ке имаше....ама тука таков е животот,тешко, тетко многу се мачиме,еве сеа беше детено базено шо ни го одржва,па пијавме  малку џус и кофи,па така да седнам,инаку,пушти онаа машинана за пајнци шо ни мие,па машинана алиштана шо ни ги пери.....

БАБАТА-леле керко многу се мачите таму в`туѓина...!!!

РОДБИНА-многу тетко,многу,еве минатио викенд со пријателите бевме на Нијагара,тетко кај шо има водопади големи,и водата паѓа надолу.... 

и така до бескрај кукање од страна на РОДБИНА од АМЕРИКА далечна...како они таму всушност се загрозена врста,не ни приметува дека БАБАТА и се јавува преку интернет,и не капира оти и ние тука сме цивилизирани горе-доле,поврзани со останатиот дел од светот,и дека знаеме што се машини за садови,а и веш перилици,и останата техолошка опрема,за која верувам,ваквите наши покондурчени селани,ојдени во Америка и Австралија не ни знаат дека постојат....

А тек да почне БАБАТА да штампа на  CHAT со РОДБИНА.....Значи како си ги опишала странцине кои само кукаат дека им е тешко, алал да ти е LOLLOLLOLLOL Поубаво немаше никогаш да ги опишам WinkWinkWink Али тое е, не сваќаат дека уствари глупи при здрав разум не можат да не напраат, што ги прави нив поглупи LOLLOLLOL
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
sasha Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:48
AVSTRALIJA - EDUKACIJA I MIGRACIJA... www.bridgeblue.com.au
Prasaj te sto ve interesira i videte ja nasata web strana.Postoime tri godini vo Makedonija so 4 seminari zad nas napraveni vo Hotel kontinental i uspesni viza aplikacii.Znaci da bideme jasni deka postoime..
Za site prasanja sme raspolozeni da ve kontaktirame.

Jas mislam deka nasite sto se vo Stranstvo...sea nevikam za site Makedonci sirum svetot ama za poveketo deka treba da se educiraat..Znaci mnogu malku od niv se obrazuvale porano..Sto e losata rabota..i nivnite pokolenija ne gi obrazuvaat..e tuka mislam deka treba da se obrazuvaat, da ostavat parite ta parite.. i nekogas koa se javuva sebicnost(vikame deka se sebicni) oni bar tie so se vo Avstralija se cudat kako nie Makedoncite od tuka od Makedonija znaeme i Angliski i fakultet mozeme i zavrsuvame e sea ne im e jasno sve toa i od tamu e sve ona kako sebicnoto i nesakanjeto da se pomaga... mislam deka nema zosto da e taka i treba da se smirat rabotite.Nie sepak sme edni i mozeme da napravime i poveke... moe e mislenjeto , nemora da sum vo pravo samo sakam da se smirat strastite i da se trgne po pat kako treba..Nevikam za site nego za nekoi..pozdrav
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2007 во 14:55
Уште еднаш да напоменам дека тема е отворена и постот е таму, мислам дека е доволно нели?? Нема потреба од копирање на еден ист пост насекаде... Мислам да бидеме фер нели? WinkWink
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
LEGENDA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 359
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LEGENDA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 00:08
Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

I jas sum cista Makedonka, pa ne se slozuvam so mislenjeto na edna licnost sto iskomentirala za zivotot na Makedoncite vo stranstvo, deka ne bilo zivot da kupis stan i kola so kredit i da isplakas so godini, ama dali taa osoba ne bi stoela pred nekoja MKD banka da prasuva za kredit dokolku nejzinite roditeli ili baba i dedo ne ja napravile kukata vo kojasto zivee sega...A sto zivot e toa da zivees so majka ti i tatko ti i baba ti i dedo ti i da nemas nikakva privatnost??? Vo Mkaedonija se zivee za komsiite, koj sto napravil, so koj izlegol, sto raboti, kolku pari zima, vo Makedonija se zivee od ogovaranje, se zivee za interesite na drugite luge, se zaviduva koj ima poveke od tebe, ne se pocituvaat zakoni, se zema plata posle 3 meseci, se uci so korupcija, so pari, so vrski, se zemaat vozacki so pari, se vozi 200km na cas i pijan, ne se odi vo zatvor, se fakaat vrski...Lugeto seuste ziveat so svoite praistoriski mislenja i stavovi i patrijarhalen duh, ziveat nesrekno, a se sramat da se ostavat zaradi toa sto ke recat komsiite...Se gleda koj sto nosi, kako se oblekuva, kolku pari ima, od kakva familija e....Stranstvo ne e med i mleko, ama zavisi koj kolku se snasol i sto raboti, ako si snajden i imas viza i znaes jazik, nostalgijata e mala za Makedonija....Onie sto nemaat viza i se na crno i ne bile doma so godini, normalno deka ke vikaat deka stranstvo e za nikade, zosto onie koi se sredeni obicno ne se zalat??? Ima i takvi sto ke rabotat do poslednata kapka pot za da zastedat nekoj dinar i da si odat doma so poln geb i da se falat pred svoite prijateli....Tokmu takvite se onie sto nemale mnogu i naednas videle svet i pari.A ima i takvi sto nesaat da trosat i stedat i ne izleguvat i posle ke vikaat dena mena zabava?? Sekade ima zabava, zavisi kade izleguvas i dali trosis??? I zavis kade zivees, ako zivees vo neko predgradie kade pile ne preletuva, normalno deka za tebe stranstvo ke bide za nikade....Ne e vazno kade si, vazno e so koj si i kako zivees, sekade e doma, ako taka se cuvstvuvas!!!  Ja sakam Makedonija, ama ne se soglasuvam so mentalitetot na lugeto, zatoa i ne sum tamu...Samo da dodadam bi otisol da sredam dokumenti da prodadam imot i da evakuiram rodnini i prijateli i tolku
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 04:47

De mori preselnice, ne sfakjaj se tolku ozbilno .........Big%20smileBig%20smileBig%20smile

I onaka se e Rock 'n Roll ...

No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
*bibi* Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *bibi* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 02:03
SON ILI DREAM KAKO SAKAS
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:20
 
 
 
           daaaaaaaaaaaaaaaa.....izvorno go pretstavi toa kukanje i zalenje od nivna strana .....i jas slusam slicna od za zal mnogu bliski luge pa ponekogas sakam da bidam irobicna da im recam leleee kolku e tesko u EU eve ti ja mojata plata da te skrpi malce no ponrkogas sakam i drsko da gi prasam pa sto ne si dojdete tuka pa da uzivate i vie malce...inaku ne ubedivte deka e strasno tesko da se prezivee na zapad a nie sme najsreknite luge sto sme tuka vo isti stan od prababa do vnuci i bidete bez gajle nemame namere da dijdeme ni bilo kakva usluga da pobarame ..blagodaram sto ni gi otvorivte ocite deka sme bile najsreknite luge bez vas nemase da go znaeme toa.....nooo sakam da kazam ima i isklucoci sekako zanm i prijatni luge koi ako gi prasam kazuvaat ralno i iskreno te informiraat za ona sto go znat....no isklucocite ne gi menuvaat pravilata...
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:37
 
 
 
 
               Za zal da se , se , seeeeeeeeeeee e taka sto si napisala.......
 no tie sto se tuka a mislat deka nadvor od Mk e tesko da se prezivee del od lugeto mislat taka zatoa sto MOZEBI imaat rodnini nadvor pa tie im plasiraat takvi prikaski  zada se otarasat od moznost za nekoja pomos....a za mentalitetot i toa si vo pravi zalno e sto e taka npo mislam ako stndartot e na nekoe pristojno covecko nivo ( bidejki sega e pod sekoe dostoinstvo...i zborot dostoinstvo tuka e mislovna imanka ...se uste..)i mentalitetot ke bide promenet...ima mnogu mladi krativni luge no siromasni da nerecam gladni bez moznost za ponatamosno obrazovanie i mora da odi vo nekoja supa takanrecena konfekcija da raboti po 12 saati za 100 ev i so vreme otupiva i se stopuva megu rabotnicite ...ednostavno go snemuva.......a toj bese covek so golem potencijal ..za zal..za zal....
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 12:41
Originally posted by LEGENDA LEGENDA напиша:

Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

I jas sum cista Makedonka, pa ne se slozuvam so mislenjeto na edna licnost sto iskomentirala za zivotot na Makedoncite vo stranstvo, deka ne bilo zivot da kupis stan i kola so kredit i da isplakas so godini, ama dali taa osoba ne bi stoela pred nekoja MKD banka da prasuva za kredit dokolku nejzinite roditeli ili baba i dedo ne ja napravile kukata vo kojasto zivee sega...A sto zivot e toa da zivees so majka ti i tatko ti i baba ti i dedo ti i da nemas nikakva privatnost??? Vo Mkaedonija se zivee za komsiite, koj sto napravil, so koj izlegol, sto raboti, kolku pari zima, vo Makedonija se zivee od ogovaranje, se zivee za interesite na drugite luge, se zaviduva koj ima poveke od tebe, ne se pocituvaat zakoni, se zema plata posle 3 meseci, se uci so korupcija, so pari, so vrski, se zemaat vozacki so pari, se vozi 200km na cas i pijan, ne se odi vo zatvor, se fakaat vrski...Lugeto seuste ziveat so svoite praistoriski mislenja i stavovi i patrijarhalen duh, ziveat nesrekno, a se sramat da se ostavat zaradi toa sto ke recat komsiite...Se gleda koj sto nosi, kako se oblekuva, kolku pari ima, od kakva familija e....Stranstvo ne e med i mleko, ama zavisi koj kolku se snasol i sto raboti, ako si snajden i imas viza i znaes jazik, nostalgijata e mala za Makedonija....Onie sto nemaat viza i se na crno i ne bile doma so godini, normalno deka ke vikaat deka stranstvo e za nikade, zosto onie koi se sredeni obicno ne se zalat??? Ima i takvi sto ke rabotat do poslednata kapka pot za da zastedat nekoj dinar i da si odat doma so poln geb i da se falat pred svoite prijateli....Tokmu takvite se onie sto nemale mnogu i naednas videle svet i pari.A ima i takvi sto nesaat da trosat i stedat i ne izleguvat i posle ke vikaat dena mena zabava?? Sekade ima zabava, zavisi kade izleguvas i dali trosis??? I zavis kade zivees, ako zivees vo neko predgradie kade pile ne preletuva, normalno deka za tebe stranstvo ke bide za nikade....Ne e vazno kade si, vazno e so koj si i kako zivees, sekade e doma, ako taka se cuvstvuvas!!!  Ja sakam Makedonija, ama ne se soglasuvam so mentalitetot na lugeto, zatoa i ne sum tamu...Samo da dodadam bi otisol da sredam dokumenti da prodadam imot i da evakuiram rodnini i prijateli i tolku
 
 
 
               Za zal da se , se , seeeeeeeeeeee e taka sto si napisala.......
 no tie sto se tuka a mislat deka nadvor od Mk e tesko da se prezivee del od lugeto mislat taka zatoa sto MOZEBI imaat rodnini nadvor pa tie im plasiraat takvi prikaski  zada se otarasat od moznost za nekoja pomos....a za mentalitetot i toa si vo pravi zalno e sto e taka npo mislam ako stndartot e na nekoe pristojno covecko nivo ( bidejki sega e pod sekoe dostoinstvo...i zborot dostoinstvo tuka e mislovna imanka ...se uste..)i mentalitetot ke bide promenet...ima mnogu mladi krativni luge no siromasni da nerecam gladni bez moznost za ponatamosno obrazovanie i mora da odi vo nekoja supa takanrecena konfekcija da raboti po 12 saati za 100 ev i so vreme otupiva i se stopuva megu rabotnicite ...ednostavno go snemuva.......a toj bese covek so golem potencijal ..za zal..za zal....


Изменето од world - 10.Септември.2007 во 12:41
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 14:41
Originally posted by brza brza напиша:

tuka "obichniot"chovek raboti, (ako voopshto raboti),...za da prezivee,....a,nadvor lugeto rabotat za da ziveat,..
  tokmu taka!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
tome. Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tome. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 14:55
да за да си го проживеат тој еден месец кога ке дојдат во МК плазење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.