IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
Автор
Порака
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 19:22
ee gospodine ovoj forum prvo ne e samo za nas dvajcata a prvo da ti kazam jas ne sum  od tie ti sto me mislis jas rabotam vo bolnica za ispituvanje na krv i ti mozes da kazuvas sto sakas i sto ti tekne toa ispaga deka vistinata te vrega stom si tolku lut nesto te pogoduva sigurno
uste ednas da ne zaboravime ovoj forum e za site makedonci koi sto go posetuvaat i dosta so tvojata lutina mnogu luto se odnesuvas znam jas za makedoncite niz svetot ne ima sekade i koj kojku mozel i kolku mu e srekata ili da kazam kolku gospod ni napisal stigame do nekoja tocka  vo zivotot i ne znam zosto tolku si lut ednostavno treba da razbereme deka sme luge koi poteknuvame od ista zemja a i za pasosite ne se odnesuva samo za tebe tuku za site makedonci imam licen primer od prijateli  koi imaat kanadski pasos i sakale da otidat na odmor za grcija i imale problem zatoa sto bile i makedonski drzqvjani iako bile so kanadski pasos  toa sakav da  go kazam nisto drugo
a koj kako se snasol i kade i sto stanal sekoj si ja nosi srekata so sebe i ne samo jas i ti ili bilo koj ovde ili kaj nas si go zivee zivotot kako sto mu odgovara i jas ne mozam da kazam ti da zivees na drug nacin nitu pak ti na mene i nikoj na nikoj se razbravme mislam
i za kraj od sega pa natamu da pisuvame na forumot nesto sto e za site  od korist ili da se nasmevneme a ne da se karame najmalku sum so taa namera
 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2007 во 19:46
a,be mi se smachi veke,........shto e sushtinava na temava!?,..........zivotot na ovie od tuka,...kade i da se na planetava,...ili pak zivotot na domicilnoto naselenie?,....dosta veke so toa deka najdobro bi vi bilo vo makedonija,pa i posle dvaesetina godini pominati "nadvor",...toa samo znachi deka za tie godini ne ste se ni potrudile da se prilagodite na zivotot vo zemjata vo koja ste ,tuku celo vreme ste bile so pametot tuka,....Jas gledam samo kako zivee narodot vo sopstvenite zemji,...a,ne kako makedoncite ziveat,kade i da se.....sekoj shto misli deka so samoto odenje,nekade,kade i da e,ke mu bide podobro od tuka,mnogu se laze,...kaj i da si treba da se potrudish za da ti bide ubav zivotot!,....osven tuka!,....kolku i da se trudish,...gjabe ti e,ama samo za tebe,...nekoj mnogu "masno"zivee od tvojot trud.........
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2007 во 14:56
sto ne go sikteratae ovoj Nee amAnderaskar neka se trgne veke od forumot
nemoze sekumoda go nametnuva ngovoto mislenej
on treba da rzabere kaj ida zivi na ovos svet na ovaa zemja e Makedoneca a koga ke izleze od Makedonija sekogas na celo mu pisuva bukvata I zto znaci imigrant .
golema podraska do mila i nezinite odgovri i do beee med
i kaj da ide toj i sokoj pasos da ima ke bide imigrant
alooooo
Кон врв
speed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 803
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај speed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2007 во 18:13
abe sekoj neka si zivee kaj so saka i kaj so mu e ubavo nekoj u kanada nekoj u makedonija mu e ubavo nekoj vo afrika nekoj vo asija nekoj nigde ne mu se sviga pa kaj ida si ima nesto so e dobro no sepak ima nesto i sto ne cini znaete nisto nee sovrseno,so eden zbor zivej si go zivotot kaj sto ti e ubavo i ne se zamaraj mnogu okolu toa kako sto fledam ovde na forumov...Wink
speed
Кон врв
Vlad Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јануари.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 17:58
Originally posted by hristina hristina напиша:

sto ne go sikteratae ovoj Nee amAnderaskar neka se trgne veke od forumot
nemoze sekumoda go nametnuva ngovoto mislenej
on treba da rzabere kaj ida zivi na ovos svet na ovaa zemja e Makedoneca a koga ke izleze od Makedonija sekogas na celo mu pisuva bukvata I zto znaci imigrant .
golema podraska do mila i nezinite odgovri i do beee med
i kaj da ide toj i sokoj pasos da ima ke bide imigrant


BRAVO, samo taka. Koj ne e so nas, toj mora da e protiv nas, a kako takov, sto ke ni e, pa klocite vo gz, i sikter, neka krsi glava.
Sto si misli on, deka forumot e mesto kade sto sekoj moze javno da kaze sto misli. Ili ke se soglasi so tebe, ili sikter.
Uste ednas, BRAVO , alal vera.
Nemozam da mu se iznacudam na tvojot progresivan nacin na razmusluvanje.
Ti si unikat. Ne veruvam deka ke se rodi nesto slicno vo slednite 100 god.



Изменето од Vlad - 10.Март.2007 во 19:44
DEO-OPTIMO-MAXIMO-MACEDONIAN
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 11:26
Originally posted by Kaneo Kaneo напиша:

Ако немаш пристоен животен стандард, кај и да си, се чувствуваш бедно. Ама ајде вака: странство е широк поим, т.е. начинот на живот се разликува од една држава до друга, а уште повеќе од континент до континент. Потоа, многу зависи од тоа што за секого од нас претставува квалитетен живот. За некои луѓе е доволно да имаат куќа и кола купени на кредит. За мене лично тоа не е квалитет. Мене ми се битни луѓето, а тие ми се во Македонија. Битно ми е да уживам во мали работи како пиење еспресо на кејот на Вардар, а не од картонска чаша во метро.  Затоа гласам за Македонија .



Абе не гласај, туку ајде врати се ако толку ти е помила од Канада... Али не а? WinkWink Имаш таму паричка, култура на ниво, нема ебавање со тебе у секој аспект нели?? WinkWinkWink Шо мразам вакви македонци коа се праат. Кој апсурд, таму е и пишал гласам за Македонија дека ја сакам повеќе, а знае и самиот дека никој не му брани уште утре да дојде назад...
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 11:29
Originally posted by Nee*amAnderskor Nee*amAnderskor напиша:

Originally posted by beemaid beemaid напиша:

samo edno ke kazam sekogas koga pisuvas pisuvaj si za tebe a jas kaj  ziveam vo makedonija i so koj da ne ti e gajle i edno od forumot sto go citam nekako ti si eden megu tie sto mnogu sakas da vregas da ne recam tipicen makedonec da ne se navredes iako frlas kamenja po makedonija si tipicen makedonec
i teraj si go zivotot kako sakas toa e tvoj zivot
 
 
Ti si prv sto me narekol tipicen makedonec, i ke go zapametam toa! Obicno dobivam sosema sprotivni komentari. LOL 
Ne znam zosto se vregjas koga nekoj ne se sl*ga so tebe! Sigurno deka mozes da pravis sto sakas, nikoj ne ti go osporuva toa pravo. No zosto mislis deka lugjeto koi se osekjaat dobro vo stranstvo se foliraat?
 
Kazi mi samo od kade ti e faktot deka 99% od makedoncite imaat reseno stanbeno prasanje?
Vistinata e sosema druga, ogromen broj od makedoncite ziveat vo zaednici so roditelite, a normalno e da sakaat da se osamotojat, da mozat da kupat stan na kredit ili barem da moze da platat kirija. Za razlika od 90% od srednata klasa vo razvienite zemji, srednata klasa vo makedonija samo se prehranuva.
 


Ма пријател тука не си ич во право бе, имам братучеди и братучетки у Лондон, Минхен, Берлин, и Париз, и неден од нив не живее со нивните родители... А годините им се вака: братучетките у Лондон имаат едната 23 другата 25, у Минхен 17, 21, 23, Париз 27, е само у Берлин не живеат сами пошто се уште малечки, уште се 4-то одделенчиња таму.... Видиш пријателе, не мора да сме у странство за да знаеме како е таму WinkWinkWink
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 11:34
Originally posted by hristina hristina напиша:

sto ne go sikteratae ovoj Nee amAnderaskar neka se trgne veke od forumot
nemoze sekumoda go nametnuva ngovoto mislenej
on treba da rzabere kaj ida zivi na ovos svet na ovaa zemja e Makedoneca a koga ke izleze od Makedonija sekogas na celo mu pisuva bukvata I zto znaci imigrant .
golema podraska do mila i nezinite odgovri i do beee med
i kaj da ide toj i sokoj pasos da ima ke bide imigrant



хехехе, не може само затоа штои има различен став од твојот или мојт, да му удриме клоците и да го суспендираме... Ако не ти се допаѓаат неговите одговори, и сметаш дека не ево право, тогаш пиши ти, искажи ги своите ставови, така ќе биде многу подобро, затоа што можеби ти ќе ни ја кажеш прават вистина за животот таму (се разбира доколку сметаш дека тој не е во право)... Лесно е да се суспендира, тешко е да се побијат неговите ставови нели?? WinkWinkWink
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:22
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

 
 .... Видиш пријателе, не мора да сме у странство за да знаеме како е таму WinkWinkWink



Да бе, чудна работа... Стално кога идам во МК ми кажуваат како се живее во Германијава, не ме прашуваат, сите знаат подобро од мене... Дури ми пресметуваат и колку пари би требало да имам заштедено...Dead
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:41
Originally posted by влечка влечка напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

 
 .... Видиш пријателе, не мора да сме у странство за да знаеме како е таму WinkWinkWink



Да бе, чудна работа... Стално кога идам во МК ми кажуваат како се живее во Германијава, не ме прашуваат, сите знаат подобро од мене... Дури ми пресметуваат и колку пари би требало да имам заштедено...Dead


видиш, можеби поише се разбираме у математика а? WinkWinkWink
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:42
lele vlechka da taka je samo za zal i tie se nadevaat da izlezat ama ne razbiraat kolku je teshko da si imigrant .
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:43
ептен, ептееенн тешко е знам WinkWink
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 17:24
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Originally posted by влечка влечка напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

 
 .... Видиш пријателе, не мора да сме у странство за да знаеме како е таму WinkWinkWink



Да бе, чудна работа... Стално кога идам во МК ми кажуваат како се живее во Германијава, не ме прашуваат, сите знаат подобро од мене... Дури ми пресметуваат и колку пари би требало да имам заштедено...Dead


видиш, можеби поише се разбираме у математика а? WinkWinkWink


Tи што мислиш кај учев математика? Па дури и виша математика?
Кон врв
ultra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2616
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ultra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 17:27
Originally posted by rome rome напиша:

lele vlechka da taka je samo za zal i tie se nadevaat da izlezat ama ne razbiraat kolku je teshko da si imigrant .


Не се слагам.
Како ќе си средиш животот, таков и ќе ти биде.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.