IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА - СТРАНСТВО (ЖИВОТ)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака
Kaneo Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2006
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 46
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kaneo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 02:15

Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

I jas sum cista Makedonka, pa ne se slozuvam so mislenjeto na edna licnost sto iskomentirala za zivotot na Makedoncite vo stranstvo, deka ne bilo zivot da kupis stan i kola so kredit i da isplakas so godini, ama dali taa osoba ne bi stoela pred nekoja MKD banka da prasuva za kredit dokolku nejzinite roditeli ili baba i dedo ne ja napravile kukata vo kojasto zivee sega...

Cinam deka ne si razbrala bas sto sakav da kazam so mojot post kaj sto gi spomnuvam kreditite. Idejata mi bese da go sporedam kvalitetot na zivot. Jas ziveam vo Kanada, no prilicno imam prosetano niz Evropa, vklucitelno i Spanija. I veruvaj mi, ima ogromna razlika od Zapadna Evropa do Kanada. I jas da ziveam vo Spanija ili vo Italija sigurno ke sum mnogu pozadovolna. A kamo li na more nekade! Taka da, sekoe stranstvo ne e isto. Bile ili ne bile sredeni.

I uste ednas, ako se sporedi kvalitetot na zivot vo Makedonija i vo Kanada, vo MK se zivee poubavo.  

Ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.
Кон врв
preselnica_mk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај preselnica_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 16:56

Neznam kako se zivee vo Kanada, za mene amerika i Avstralija se mnogu dalecni i ne bi sakala da ziveam tamu nikogas.Iam drugarka sto ima tetka vo Kanada, mazena e tamu veke 30 godini i poveke i dali 2 pati si ima dojdeno vo Makedonija, demek nemala odmor, mnogu cudno ova...Sekade se raboti mnogu, ama razlikata vo Spanija e sto e porelaksirano. I jas imam kupeno stan so kredit, sekade se zivee taka, ovde roditelite ne pomagaat na decata so kuki i pari, ovde zivees sam i se snaogas sam, Spanija pomagaat roditelite, i ergeni i tsari momi seuste ziveat so roditelite, no ako sakas da ziveese sam, moras da si kupis stan. Mene mi e dobro........Ako nekoj saka da ja poseti Spanija povelete, bas mi mi godele makedonci- gosti!!!

Razmisluvaj pozitivno!!
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 17:00
Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

Neznam kako se zivee vo Kanada, za mene amerika i Avstralija se mnogu dalecni i ne bi sakala da ziveam tamu nikogas.Iam drugarka sto ima tetka vo Kanada, mazena e tamu veke 30 godini i poveke i dali 2 pati si ima dojdeno vo Makedonija, demek nemala odmor, mnogu cudno ova...Sekade se raboti mnogu, ama razlikata vo Spanija e sto e porelaksirano. I jas imam kupeno stan so kredit, sekade se zivee taka, ovde roditelite ne pomagaat na decata so kuki i pari, ovde zivees sam i se snaogas sam, Spanija pomagaat roditelite, i ergeni i tsari momi seuste ziveat so roditelite, no ako sakas da ziveese sam, moras da si kupis stan. Mene mi e dobro........Ako nekoj saka da ja poseti Spanija povelete, bas mi mi godele makedonci- gosti!!!


јас сум заинтересирана,ајде кажувај како?
а всушност што правиш ти таму?
Кон врв
preselnica_mk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај preselnica_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 17:04

Zainteresirana si da dojdes??? Pa dojdi....

zivema so decko mi i rabotam vo edna kompanija za reklami, inaku ziveam tuka...ako stvarno sakas da dojdis na odmor, dojdi...

Razmisluvaj pozitivno!!
Кон врв
Синдарела Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бањана Пепелашка

Регистриран: 06.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2604
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Синдарела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 17:06
Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

Zainteresirana si da dojdes??? Pa dojdi....

zivema so decko mi i rabotam vo edna kompanija za reklami, inaku ziveam tuka...ako stvarno sakas da dojdis na odmor, dojdi...


баш тоа сабајлево се зореше каде на одмор оваа година...ама шознам јас за шпанија некако тешко со визите!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 17:41
Originally posted by preselnica_mk preselnica_mk напиша:

Zainteresirana si da dojdes??? Pa dojdi....


zivema so decko mi i rabotam vo edna kompanija za reklami, inaku ziveam tuka...ako stvarno sakas da dojdis na odmor, dojdi...

Zarem vo delot kade sto si nema makedonci?Sto e so Hrvatite dali gi ima niv tamo?

[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2006 во 20:09
TEMATA E JASNA.....za licni muabeti....imate licni poraki!!!
Кон врв
preselnica_mk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај preselnica_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2006 во 10:41

[/QUOTE] Zarem vo delot kade sto si nema makedonci?Sto e so Hrvatite dali gi ima niv tamo?

[/QUOTE]

 

Ne sum sretnala ni Hrvati, ni MKD, samo Bugari, se nadevam deka Poljacite enma da napadnat kaa so napadnaa vo Anglija, sekade gi ima znaci.....

Razmisluvaj pozitivno!!
Кон врв
preselnica_mk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2006
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај preselnica_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2006 во 11:43
Ako nekoj zivee vo stranstvo i moze da patuva i saka da patuva i moze i saka da ja poseti Spanija, povelete na gosti, ke Vi ponudam smestuvanje kaj mene doma.............Pisete mi ovde ili licno na mojata mail adresa: preselnica_mk@yahoo.com
Razmisluvaj pozitivno!!
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2006 во 09:12
Originally posted by guster guster напиша:

Секој која ја напуштил Македонија за подолго време од една година сватил што значи да се биде македонец
ClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClapClap
Кон врв
BMW_M5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BMW_M5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2006 во 23:53
Па preselnica mk донекаде е во право но сепак татковината мора да побуди носталгични чуства!!! сепак татковина си е татковина!!!
KOGA GLUPOSTA BI BOLELA PO CEL DEN BI OFKALE !!!
Кон врв
BMW_M5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 163
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BMW_M5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 18:29
imalo mnogu iselenici na forumov breeee
KOGA GLUPOSTA BI BOLELA PO CEL DEN BI OFKALE !!!
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2006 во 22:46
Originally posted by BMW_M5 BMW_M5 напиша:

imalo mnogu iselenici na forumov breeee
 
што мислиш, зошто?
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 14:37
Боље е надвор!!!! Не дека сакам да ја напуштам Македонија ама боље е у странство....
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,195 секунди.